دکتر واعظی در حاشیه جلسه دولت:

جزئیات کمک ماهانه به 18 میلیون خانوار دردست بررسی است/ مبارزه با فساد از سال 92 شعار اصلی رئیس جمهور بوده است/ گام چهارم پیام جدی ایران به طرف های برجامی بود

رئیس دفتر رئیس جمهور از بررسی جزئیات ارائه کمک ماهانه به 18 میلیون خانوار نیازمند به دریافت این کمک در کشور خبر داد و گفت: وزارت رفاه لیست دریافت کنندگان کمک را مشخص خواهد کرد و سازمان برنامه و بودجه نیز بررسی خواهد کرد که منابع این کمک از کجا تامین شود.

شناسه خبر: 112314 -

چهارشنبه 22 آبان 1398 - 15:43

دکتر محمود واعظی روز چهارشنبه در حاشیه جلسه دولت در گفت و گو با خبرنگاران درپاسخ به سوالی درخصوص وضعیت منابع تامین کمک ماهانه به خانوارهای نیازمند در کشور و جزئیات این کمک، گفت: جزئیات این موضوع  و اینکه منابع مالی آن از کدام بخش می تواند تامین شود در کمیته ای درحال بررسی است.

رئیس دفتر رئیس جمهور اظهارداشت: یکی از بخش هایی که می تواند به عنوان منبع تامین این کمک در نظر گرفته شود، بخش انرژی اعم از نفت خام ، بنزین ، گاز، گازوئیل و یا پتروشیمی است و به طور قطع منابع حاصل از افزایش قیمت در هر کدام از این بخش ها در اختیار مردم قرار خواهد گرفت.

خبرنگاری درخصوص اظهارات رئیس جمهور درخصوص وضعیت دو پرونده فساد دلاری در کشور و نحوه رسیدگی به آن و   انتقادات مطرح شده به این اظهارات، سوال کرد که دکتر واعظی در پاسخ گفت: آنچه رئیس جمهور مطرح کردند اصلا مطلب جدیدی نبود. مبارزه با فساد یکی از شعارهای اصلی رئیس جمهور بوده است و ایشان همواره روی این موضوع تاکید داشته اند.

دکتر واعظی ادامه داد: رئیس جمهور بارها اعلام کرده اند که در ارتباط با مسئله فساد هیچ خط قرمزی اعم از مدیران و بستگان خود ندارند و انصافا هم در6 سال گذشته روی قول خود به مردم ایستادگی کرده و همیشه مشوق بوده اند که ریشه فساد باید خشکیده شود و این موضع رئیس جمهور است.

 رئیس دفتر رئیس جمهور افزود: آنچه که دکتر روحانی درمورد اقلام بزرگ مخصوصا فساد 2 میلیارد دلاری مطرح کردند، چندین بار در گذشته هم عنوان و حتی در شورای عالی امنیت ملی هم مطرح و مصوب کرده اند و وزیر اقتصاد وقت دولت  آقای طیب نیا موضوع را برای پیگیری به قوه قضائیه هم ارسال کردند.

دکتر واعظی با بیان اینکه دولت آقای روحانی از سال 92 سردمدار مبارزه با فساد بوده است، اظهار داشت: اگر امروز هر دستگاه دیگری اعم از قوه قضائیه می گوید می خواهد با فساد مبارزه کند، این مورد استقبال دولت و رئیس جمهور است. دکتر روحانی می گویند مبارز با فساد باید فراگیر و درهمه بخش ها و قوا و نهادها باشد.

رئیس دفتر رئیس جمهور اضافه کرد: اخیرا اعلام کرده اند که 5 یا 6 قاضی را در ارتباط با فساد اخراج کرده اند، البته این حق مردم است که بدانند اینها چه کسانی هستند و محاکمه آنها کجا انجام شده و مانند بقیه فسادها شفاف اعلام شود. در مورد آقای طبری گفتند 16 یا 18 سال فساد کرده و او را گرفته ایم اما مدتها است چیزی مشخص نیست و موارد دیگری هم هست .

دکتر واعظی با بیان اینکه صحبت رئیس جمهور روشن است، گفت: ایشان می گویند مبارزه با فساد قبول است و همه استقبال می کنیم اما باید برای همه باشد، در این حالت مردم هم راضی هستند، مبارزه با فساد نباید خط و خطوط بشناسد و نباید فقط در یک قوه و ارگان باشد و در قوای دیگر و ارگان دیگر نباشد.

رئیس دفتر رئیس جمهور با اشاره به اینکه ما فکر می کردیم قوه قضائیه از این صحبت های رئیس جمهور که در راستای سیاست های آقای رئیسی است، استقبال می کند، گفت: چیز خاصی گفته نشده که بعضی ها اینگونه برآشفته شدند، اینکه بعضی ها موضوع را به مسائلی همچون انتخابات، دوقطبی کردن و یا برادر رئیس جمهور ربط می دهند، چه ربطی دارد؟

 دکتر واعظی افزود: اتفاقا کسانی که موضوع دو قطبی کردن را مطرح می کنند، خودشان بدنبال آن هستند، درمورد برادر رئیس جمهور هم اگر ایشان می خواستند درباره برادر خود صحبت کنند، قبل از اینها صحبت می کردند نه حالا که همه چیز تمام شده است .

 رئیس دفتر رئیس جمهور با بیان اینکه دکتر روحانی به عنوان رئیس جمهور و حافظ قانون اساسی صحبتی کردند و فضایی که مخالفان راه انداختند هیچ مبنایی ندارد،گفت: باید در این شرایط همه با هم با فساد مبارزه کنیم ، نه اینکه بگوییم اگر مبارزه با فساد از زبان یک کسی بیرون آمد درست است اما اگر از زبان فرد دیگری بیرون بیاید معنای دیگری دارد.

از رئیس دفتر رئیس جمهور درخصوص ادعای سه کشور اروپایی مبنی بر فاصله گرفتن ایران از برجام با برداشتن گام چهارم تعهدات، سوال شد که وی در پاسخ گفت: ما حتما با گام چهارم از تعهدات برجامی خود فاصله گرفتیم و آگاهانه هم این کار را انجام دادیم .

دکتر واعظی تاکید کرد: گام های کاهش تعهدات ایران جدی و عمدی است تا آنها بدانند اگر قرار است به تعهد عمل کنیم همه باید این کار را انجام دهیم واگر قرار است اروپایی ها به تعهد خود عمل نکنند نباید انتظار داشته باشند ایران به تعهدات برجامی خود عمل کند.

رئیس دفتر رئیس جمهور با تاکید بر اینکه بازهم اعلام می کنیم که بدنبال خروج از برجام نیستیم و نمی خواهیم شرایط برجام به هم بخورد، گفت: ما با گام های کاهش تعهدات به طرف های برجامی هشدارمی دهیم که باید به تعهدات خود عمل کنند که در این صورت همه این گام های برداشته شده، قابل بازگشت خواهد بود.

خبرنگاری درخصوص نامه رئیس جمهور ایران به سران کشورهای حوزه خلیج فارس درمورد طرح صلح هرمز و واکنش ها به این نامه سوال کرد که دکتر واعظی در پاسخ گفت: هدف از ارسال این نامه آن بود که فضای ایجاد شده علیه ایران از سوی آمریکا و رژیم صهیونیستی و شرایط حاکم شده بر منطقه  که مخل امنیت بود، از بین برود .

دکتر واعظی با بیان اینکه رئیس جمهور ایران در سخنرانی خود در مقر سازمان ملل و همچنین در ملاقات با رهبران کشورهای مختلف اهداف طرح ابتکاری صلح هرمز را تشریح کرده و گفتند که ما بدنبال صلح و ثبات در منطقه هستیم، اظهار داشت: خوشبختانه این طرح جای خود را باز کرده و ما شاهد هستیم که مرتب مسئولین منطقه و خارج از منطقه از آن استقبال می کنند، و حداقل کار آن این بود که این طرح  توطئه علیه ایران را خنثی کرد.

رئیس دفتر رئیس جمهور تاکید کرد: ما بدنبال کار تبلیغاتی و شعاری نیستیم و هدف ما اقدام عملی برای تامین امنیت منطقه با کمک همه کشورهای منطقه است.

خبرنگاری با اشاره به اخبار فضای مجازی در رابطه با وجود فساد در وزارت صنعت، موضع دولت را در این رابطه جویا شد که دکتر واعظی در پاسخ گفت: اگر مستندی در این رابطه وجود داشته باشد بازرسی ویژه حتما آن را بررسی خواهد کرد.

شناسه خبر: 112314

- دفتر رئیس‌جمهوری

- مصاحبه ها

اخبار مرتبط

گالری مرتبطفیلم مرتبطاخبار برگزیده