دکتر واعظی در حاشیه جلسه هیات دولت:

گام چهارم کاهش تعهدات در زمان مقرر برداشته می شود/ مراجعه به آرای عمومی یک اصل مترقی در قانون اساسی است/ صدا و سیما درباره لوایح چهارگانه یک طرفه عمل می کند و بی طرف نیست/ در مورد موضوعات ملی باید بی طرفانه و ملی صحبت کرده و با مردم صریح باشیم/داعش دست پرورده آمریکاست؛ با مرگ البغدادی داعش تمام نمی شود / در آستانه انتخابات نیاز به برگ برنده دارند؛بن لادن ها و البغدادی در تیررسند و آمریکایی ها هر موقع لازم بدانند استفاده می کنند/ حذف یارانه 24 میلیون یارانه بگیر نادرست است

رئیس دفتر رئیس جمهور تاکید کرد که اگر اهداف ایران از مذاکره با طرف های برجامی محقق نشود، گام چهارم کاهش تعهدات در موعد مقرر برداشته خواهد شد.

شناسه خبر: 112029 -

چهارشنبه 8 آبان 1398 - 13:13

دکتر محمود واعظی روز چهارشنبه در حاشیه جلسه هیات دولت و در گفت و گو با خبرنگاران، با بیان اینکه اقدامات ایران در گام چهارم کاهش تعهدات برجامی در کمیته ای در حال بررسی است، گفت: اگر تا مهلت دو ماهه تعیین شده، اهداف ایران در مذاکرات و رفت و آمد هیات ها محقق نشود، به طور قطع گام چهارم در زمان تعیین شده برداشته می شود.

 وی در پاسخ به پرسشی درباره برخی اعتراضات و تحولات اخیر در کشورهای عراق و لبنان اظهارداشت: موضع ایران همیشه دعوت به آرامش بوده و معتقدیم هم دولت ها باید به خواست مردم توجه کنند و هم اینکه مطالبات مردمی باید به گونه ای بیان شود که باعث هرج و مرج، تخریب و به هم ریختگی اوضاع  نشود.

رئیس دفتر رئیس جمهور با اشاره به اینکه در اعتراضات مردم عراق و لبنان، آمریکا، عربستان سعودی و رژیم صهیونیستی روی خواست مردم سوار شده و با کنترل فضای مجازی و خط دادن به اعتراضات معترضان را حمایت می کنند، خاطرنشان کرد: این وضعیت در مجموع به ضرر مردم لبنان و عراق است.

دکتر واعظی با تاکید بر اینکه نباید به نیروهای خارجی اجازه دخالت داده شود، گفت: خارجی ها بدنبال اهداف خودشان از جمله تضعیف دولت مستقر و فاسد جلوه دادن مرجعیت و احزاب قانونی نزد مردم است.

رئیس دفتر رئیس جمهور با بیان اینکه خارجی ها تلاش می کنند در اعتراضات مردم با ساختن شعارهایی بین رابطه جمهوری اسلامی و عراق فاصله بیاندازند،گفت: ما و آنها باید آگاهی لازم را داشته باشیم تا خارجی ها به اهداف خود نرسند.

از دکتر واعظی درخصوص واکنش ها به اظهارات رئیس جمهور درمورد اجرای قانون اساسی درمورد مراجعه به آرای عمومی درمواقع لزوم سوال شد که وی در پاسخ گفت: متوجه نیستم کسانی که مخالف یک اصل قانون اساسی هستند، به چه چیزی اشکال دارند.

رئیس دفتر رئیس جمهور افزود: یک اصل مترقی در قانون اساسی وجود دارد که در اختیار یک ارگان خاص هم نیست و ما بعد از انقلاب هر زمان که مراحل آن طی شده، از آن استفاده کرده ایم و نباید با این اصل مخالفت کرد.

 دکتر واعظی تاکید کرد: در مورد این اصل قانون اساسی، دولت ، مجلس و مقام معظم رهبری باید به یک نقطه روشنی برسند تا اجرا شود و این مخالفت ندارد و مانند بقیه اصول قانون اساسی است.

از رئیس دفتر رئیس جمهور درخصوص وضعیت لوایح چهارگانه با توجه به مهلت چهار ماهه گروه ویژه اقدام مالی ( FATF) سوال شد که در پاسخ گفت: موضع دولت در این رابطه روشن است و آن اینکه ما نباید خودتحریمی کنیم.

دکتر واعظی اضافه کرد: امروز از طرف آمریکا تحت فشار هستیم و بخاطر تحریم های غیرقانونی بانک های ایرانی با بانک های خارجی نمی توانند همکاری کنند و محدودیت هایی برای روابط بانکی ایجاد شده هرچند که معتقدیم این وضعیت موقتی است و تحریم ها دیر یا زود برداشته خواهد شد و موانع همکاری های بانکی رفع می شود.

وی یادآور شد: از چهار لایحه ای که به مجلس ارسال شده دو لایحه تصویب شده ، درمورد پالرمو هم مجلس تصویب کرده و شورای نگهبان اشکالی به آن نگرفته، هیات نظارت مجمع تشخیص ایرادی به آن گرفته و به مجمع بازگردانده شد که براساس آیین نامه داخلی مجمع می بایست تا یکسال رسیدگی می شد که این فرصت پایان یافته است .

دکتر واعظی ادامه داد: معاونت حقوقی رئیس جمهور و بسیاری از حقوقدانان و کارشناسان معتقدند بعد از پایان مهلت یکساله مجمع برای اظهار نظر، این لایحه تبدیل به قانون شده و می تواند برای ابلاغ  خدمت رئیس جمهور ارسال شود.

 رئیس دفتر رئیس جمهور با تاکید بر اینکه باید از فرصت ایجاد شده استفاده کنیم و خودمان ، خودمان را تحریم نکنیم ، گفت: حرف هایی که مبنی بر دادن اطلاعات به دیگران با تصویب این لوایح زده می شود از طرف کسانی است که اصلا روابط خارجی و بانکی را نمی دانند.

دکتر واعظی با بیان اینکه کسانی که با تبلیغات خود مانع این کار می شوند، باید روشن با مردم صحبت کنند و مسئولیت کار خود را بپذیرند، گفت: متاسفانه صدا و سیما هم یک طرفه عمل می کند و با پخش گزینشی اظهارنظرها در برنامه های ویژه و مستندها بی طرف نیست درصورتی که درمورد یک موضوع ملی باید بی طرفانه و ملی صحبت کنیم و با مردم صریح باشیم. این مخالفت ها در آینده به نفع کشور نخواهد بود.

دکتر واعظی درخصوص اخبار مربوط به مسدود شدن حساب برخی از ایرانیان در مالزی و اقدامات دولت در این رابطه، گفت: این موضوع که در برخی کشورهای دیگر نیز رخ داده براساس مشکلاتی است که بخاطر تحریم بوجود آمده است.

وی تاکید کرد: خوشبختانه وزارت خارجه و سفارت خانه های ما رایزنی هایی کرده اند و حسابها باز شده درمورد مالزی هم اقدامات درحال انجام است.

دکتر واعظی در پاسخ به پرسشی در خصوص حذف یارانه پردرآمدها نیز گفت: مجلس پیوسته در روند تصویب قانون بودجه از دولت خواسته است به کسانی که از وضعیت مالی خوبی برخوردارند یارانه پرداخت نشود و حق این افراد نیست که یارانه بگیرند.

وی با رد خبر حذف یارانه 24 میلیون یارانه بگیر در کشور، تاکید کرد:  روش ما همان روش گذشته است که به صورت تدریجی و با مطالعه،  یارانه کسانی که وضعیت مالی خوبی دارند قطع خواهد شد و جای هیچگونه نگرانی برای مردم نیست.

رئیس دفتر رئیس جمهور درخصوص اجلاس آستانه درمورد سوریه، تاکید کرد: وزیران خارجه سه کشور ایران ، روسیه و ترکیه درمورد قانون اساسی سوریه در ژنو نشست و مذاکره دارند و بنای ما بر این است که روند در پیش گرفته شده برای کمک به سوریه ادامه یابد.

دکتر واعظی در پاسخ به سوالی درخصوص کشته شدن رهبر داعش و ادعاهای مطرح شده از سوی دولت آمریکا دراین رابطه، گفت: به طور قطع با کشته شدن ابوبکر البغدادی، داعش تمام نمی شود و داعش دست پرورده و مورد حمایت همین آمریکا است.

رئیس دفتر رئیس جمهور افزود: امروز و در آستانه انتخابات آمریکا که نیاز به برگ برنده دارند، مانند اقدام آقای اوباما درمورد اسامه بن لادن، دست به این اقدام زدند و معنی آن این است که این افراد در تیررس خودشان است و هر زمان لازم بدانند به نفع خود از آن استفاده می کنند.

از رئیس دفتر رئیس جمهور درخصوص انتشار نام افرادی که ارز حاصل از صادرات را به کشور باز نگردانده اند سوال شد که وی در پاسخ گفت: برگشت ارز حاصل از صادرات زمان خود را دارد، اگر این اتفاق نیافتد و دلیل قانع کننده ای برای این کار نباشد به قوه قضائیه معرفی می شوند.

اینکه بیاییم اطلاعات تجار خود را منتشر کنیم در شرایطی که تحت تحریم آمریکا هستیم و آمریکایی ها از این اطلاعات سوء استفاده کنند، کار درستی نیست.

دکتر واعظی در پاسخ به سوال خبرنگاری درخصوص اظهارات رئیس جمهور مبنی بر معرفی کسانی که کشور را قفل کرده اند، گفت: آقای رئیس جمهور گفتند از اینگونه اقدامات همه ضرر می کنند و اگر روزی لازم باشد و کشور تحت فشار آمریکا نباشد و اوضاع کشور آرام باشد، این را به مردم خواهند گفت.

 

شناسه خبر: 112029

- دفتر رئیس‌جمهوری

- جلسات

- مصاحبه ها

اخبار مرتبط

فیلم مرتبطاخبار برگزیده