دکتر واعظی در حاشیه جلسه دولت:

آمریکا دربرابر سیاست خارجی منطقی ایران در موضع انفعالی قرار گرفته است/ امنیت خلیج فارس باید توسط کشورهای منطقه تضمین شود

رئیس دفتر رئیس جمهور با تاکید بر اینکه آمریکایی ها در تحریم و دیپلماسی عقب نشینی کرده اند و حرکات انفعالی انجام می دهند، اظهارداشت: آمریکا دربرابر سیاست خارجی منطقی جمهوری اسلامی ایران در موضع انفعالی قرار گرفته است.

شناسه خبر: 110602 -

چهارشنبه 9 مرداد 1398 - 14:07

دکتر محمود واعظی روز چهارشنبه  در حاشیه جلسه هیات دولت گفت: با درک مناسب از شرایط بین المللی، تعامل با کشورهای منطقه  و ارتباطات خوب با کشورهای مختلف در برابر اقدامات آمریکا نگرانی نداریم.

رئیس دفتر رئیس جمهور در پاسخ به سوالی درباره «عملیات فریب آمریکا و کشاندن جمهوری اسلامی ایران به پای میز مذاکره»، تصریح کرد: این سیاست جدید امریکا نیست و از زمان ریاست جمهوری ترامپ با روش های مختلف به دنبال این موضوع بوده اند و موضع ما روشن است.

دکتر واعظی با تاکید براینکه موضوعات موشکی و نظامی خط قرمز است و با آمریکا در این باره هیچوقت مذاکره نخواهیم کرد، گفت: درباره مساله هسته ای نیز چارچوب 1+5 داریم که اگر آمریکا به این چارچوب برگردد، می تواند تبادل نظر کند.

رئیس دفتر رئیس جمهور خاطرنشان کرد: دیپلمات های جمهوری اسلامی ایران نشان داده اند که باوجود قدرت و ابزار آمریکایی ها بر اوضاع مسلط هستند و در سفرهای دکتر ظریف به آمریکا  نیز مقامات این کشور در انفعال قرار می گرفتند که در سفر قبلی وزیر خارجه، منطقه ای خاص مشخص کردند تا دکتر ظریف در آن محدوده رفت و آمد داشته باشد  و این نشان می دهد که آنها از دیپلماسی ما می ترسند.

دکتر واعظی با اشاره به مکالمه 100 دقیقه روسای جمهور ایران و فرانسه، گفت: این نشان می دهد که درباره مسایل منطقه ای و بین‌المللی منطق داریم و در رابطه با مسایل امنیتی نیز دیدگاه های مشخصی داریم  و نگران چند نفر در واشنگتن نیستیم که طرحی بریزند و فکر کنند از نظر جو روانی در کشور اثرگذار هستند.

وی در پاسخ به سوالی درباره حذف چهار صفر از واحد پول ملی، گفت:  الان فقط بانک ها از ریال استفاده می کنند و مردم با تومان کار می کنند لذا تصمیم بر آن شد درباره آنچه رایج است، بررسی به عمل آید وکلیات این طرح در جلسه مطرح شد. قرار شد  وزیر امور اقتصادی و دارایی و رییس کل بانک مرکزی در جلسه روز یکشنبه  جزئیات مربوط را ارایه کنند.

خبرنگار پرسید: اخیراً نماینده دائم روسیه در سازمان ملل طرحی را موسوم به دکترین روسیه برای امنیت خلیج فارس ارایه داده و اگر این طرح توسط کشورهای منطقه تصویب شود، آیا فکر می‌کنید که آغازی برای خروج نیروهای بیگانه از خلیج فارس و شکست طرح سیاست یکجانبه‌گرایانه آمریکا در جهان است؟

رئیس دفتر رئیس جمهور تاکید کرد:  این موضوع از اول انقلاب جزو سیاست‌های ایران بوده است و  همواره اعلام کردیم که خلیج فارس باید امن باشد و امنیت خلیج فارس توسط کشورهای خود منطقه تضمین شود.

دکتر واعظی با بیان اینکه این سیاستی است که همواره دنبال کرده ایم و اگر هم این سیاست در سازمان ملل و یا در هر جایی مطرح  شود، به عنوان مبدع آن، همیشه حمایت می کنیم، گفت: باتوجه به نگاهی که در منطقه داریم، تصویب و اجرای این طرح که هیچ نیروی خارجی در منطقه خلیج فارس نباشد، همواره یکی از اهداف ما است.

 رئیس دفتر رئیس جمهور در پاسخ به سوالی درباره نامه آقای ظریف به مقام معظم رهبری و پاسخ معظم له تاکید کرد: از مقام معظم رهبری  تشکر و قدردانی می‌کنیم و این قدردانی دولت و شخص آقای رئیس جمهور  نیز است که نسبت به خادمین مردم و خودشان در دولت عنایت دارند.

دکتر واعظی بابیان اینکه مقداری بی‌مهری  نسبت به آقای دکتر ظریف یا برخی از اعضای دولت شده بود که وزیر خارجه ابتکار به خرج دادند و این  موضوع را منعکس کردند که با محبت مقام معظم رهبری مواجه شدند، تاکید کرد: ما نگاه مقام معظم رهبری نسبت به دولت و اعضای دولت را می‌دانستیم و این پاسخ بیشتر باید برای آن کسانی باشد که به ادعای اینکه ولایتمدار هستند کارهایی می‌کنند که خلاف دیدگاه مقام معظم رهبری است.

رئیس دفتر رئیس جمهور در پاسخ به سوالی درباره آخرین توئیت رئیس جمهور آمریکا درباره ایران، افزود:  همه تلاش‌های ترامپ برای  مذاکره و تحریم، شکست خورده است.  ترامپ و دولت آمریکا با فشار حداکثری که بر مردم ایران آوردند، قرارشان بر این بود که در صورت  همراهی اروپایی ها تا دو ماه به اهداف خود برسند که الان بیش از یکسال شده و هیچ اتفاقی نیفتاده است.

وی ادامه داد: در بازار ارز وکالا  آرامشی برقرار شده است و آن نوسانات گذشته وجود ندارد و  حتی نرخ ارز، سیر نزولی گرفته و روند افزایشی قیمت کالاها در بازار متوقف شده که البته اعتقاد داریم باید حتماً  قیمت ارز و  کالاها  با سیاست عرضه و تقاضا از این هم پایین‌تر بیاید.

دکتر واعظی تاکید کرد: این توئیت به نوعی عقب‌نشینی است. به این معنا که شما با ایرانی مواجه هستید که در دیپلماسی و مذاکرات، منطق دارد و کشوری با تاریخ چند هزار ساله است.

رئیس دفتر رئیس جمهور در پاسخ به سوالی مبنی براینکه  برخی مقامات امارات برای گفتگو با مقامات ایرانی وارد کشور شده اند، تصریح کرد: امارات در حال یک تجدید نظر است. قبلاً رویکرد بسیار تندی نسبت به یمن داشت و الان به دنبال تغییر آرایش نیروهایش در یمن است که یک مقدار  با عربستان سعودی در  رابطه با  یمن تغییر دیدگاه‌ داشته اند و از سوی دیگر نیز  در ارتباط با امنیت خلیج فارس مقداری نگران هستند و علاقمندند با روش‌هایی در این زمینه با ما صحبت کند.

دکتر واعظی در پاسخ به سوالی درباره قیمت گوشت در بازار، گفت: قیمت 120 هزار تومانی گوشت با اقدامات انجام شده و حمایت‌ بخش‌های مختلف به زیر یکصد هزار تومان رسیده است.

رئیس دفتر رئیس جمهور با بیان اینکه معتقدیم که باز هم این قیمت واقعی نیست ، گفت: تحلیلی که برای آقای رئیس جمهور فرستادیم این است که قیمت گوشت می‌تواند کیلویی 70 تا 75 هزار تومان باشد و این چیزی است که مورد انتظار ما است ولی امیدوار هستیم که وزارتخانه های جهاد کشاورزی، صنعت، معدن و تجارت و دامداران کمک کنند تا این موضوع حل شود.

شناسه خبر: 110602

- دفتر رئیس‌جمهوری

- مصاحبه ها

اخبار مرتبط

گالری مرتبطفیلم مرتبطاخبار برگزیده