رئیس جمهور در جمع پرشور و پرشکوه مردم شیروان:

اشتغال همچنان مساله اصلی کشور است؛ نرخ بیکاری به ۱۰.۸ درصد کاهش یافت/ناکارآمدی دولت در خدمت به مردم سخنی نارواست؛ شرایط سختی داریم اما در کنار هم از مشکلات عبور می کنیم/ فارس و کرد و لر و ترکمن، همه اقوام و مذاهب در کنار هم و متحد هستیم/ در باقیمانده دولت دوازدهم دو پروژه مهم بزرگراه بجنورد - گرگان و راه آهن جوین به اسفراین را افتتاح خواهیم کرد/ آنها که در کاخ سفید ادعا می کنند اقتصاد ایران را فرو می ریزند، ناکام خواهند شد

رئیس جمهور با بیان اینکه ۱۴ ماه است سخت ترین تحریم را به ایران تحمیل کردند اما مقاومت ملت آنها را در همه صحنه های بین المللی شکست داد، تاکید کرد: امروز 10هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان پروژه در استان خراسان شمالی افتتاح خواهد شد.

يکشنبه 23 تير 1398 - 10:50

حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی روز یکشنبه با ابراز خرسندی از اینکه در میلاد مبارک حضرت علی ابن موسی الرضا (ع) میهمان مردم غیور استان خراسان است ، اظهارداشت: مجموعه اعتبارات دولتی، صندوق توسعه ملی و نهادهای غیر دولتی در این سفر ۵۵۰۰ میلیارد تومان برای توسعه خراسان شمالی خواهد بود.

رئیس جمهور با تأکید بر اینکه امروز راهی جز وحدت، اتحاد و کمک به یکدیگر در پیش روی ملت ایران قرار ندارد، اظهار داشت: ملت ایران اگر چه سختی و مشکلات دارند اما دل‌زنده هستند و از روحیه بلندی در برابر دشمنان برخوردار می‌باشند.

دکتر روحانی در اجتماع پرشور مردم شهرستان شیروان با بیان اینکه 14 ماه است که سخت ترین تحریم را به ایران تحمیل کردند ، گفت: این تحریم‌ها چنانچه علیه هر ملت دیگری بود، بی‌تردید آن ملت را از پا در می‌آورد، اما ملت غیور و مقاوم ایران اسلامی طی این 14 ماه با قدرت در برابر آن ایستادگی کرده است.

وی  خاطر نشان کرد: آمریکایی‌ها در طول این 14 ماه در هر مسیری که وارد شدند، اعم از سیاسی، اقتصادی و حقوقی با شکست مواجه شدند. در سازمان ملل و در اجتماعات گوناگون بین‌المللی و در هفته اخیر در اجلاس شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، جز آمریکا و چند کشور، همه کشورهای جهان از ملت ایران حمایت کردند و این نشان داد که هیچ کشوری در جهان به ادعای آمریکایی‌ها توجهی ندارد و این به معنای پیروزی و موفقیت ملت ایران و نظام جمهوری اسلامی است.

رئیس جمهور اضافه کرد: در جریان شکایت از آمریکا در دادگاه بین‌المللی در مرحله اول، آمریکا محکوم شد و در افکار عمومی نیز آمریکایی‌ها محکوم هستند؛ ضمن اینکه آنان در منطقه ما بویژه در افغانستان، عراق، سوریه و اخیراً در یمن نیز دچار شکست شدند.

دکتر روحانی خطاب به ملت ایران گفت: اگر کسی امروز ادعا کند که در اراده ملت ایران در سایه این فشارها تزلزل ایجاد شده، قطعاً این سخنی ناروا، ناصحیح و دروغ است و اگر امروز کسی مدعی شود که در ایران اسلامی، نظام، ملت و دولت ناکارآمد است و نتوانسته به مشکلات مردم توجه کند، بی‌تردید این سخن نیز ناصحیح و ناروا است.

رئیس جمهور با بیان اینکه مردم ایران با مشکلاتی مواجه بوده و در شرایط بسیار سختی زندگی می‌کنند، گفت: برغم همه این مشکلات ملت ایران دست در دست یکدیگر و در کنار هم ایستاده‌اند و از مشکلات عبور خواهند کرد و این یک سخن شعاری و تبلیغاتی نیست، بلکه مبتنی بر آمار و دلایل منطقی است.

دکتر روحانی خاطر نشان کرد: در 14 ماهی که فشار تحریم‌ها تشدید شده است، بدهی خارجی کشورمان کاهش یافته است. به نحوی که در سال 96، رقمی حدود 12 میلیارد و 400 میلیون دلار بدهی خارجی داشتیم و امروز رقم بدهی خارجی کشورمان به 9.5 میلیارد رسیده است و این بدان معنا است که حدود 25 درصد از بدهی خارجی‌مان کاهش یافته است و این موفقیت و پیروزی ملت ایران است و نشان می‌دهد که علیرغم سختی‌ها، به سمت بیگانگان و صندوق‌های بین‌المللی دست دراز نکردیم و روی پای خود ایستادیم و در عین حال توانستیم بخشی از بدهی‌های سال‌های گذشته خود را پرداخت کنیم.

رئیس جمهور با طرح این سوال که آیا در طول یکسال گذشته علیرغم تمام فشارها، رقم اشتغال در کشورمان افزایش داشته است، اظهار داشت: از سال گذشته تا امروز بیکاری براساس آمار کاهش یافته است، به نحوی که آمار بیکاری در سال گذشته 12.1 درصد بود و امروز 10.8 درصد است و در بهار امسال نسبت به بهار سال گذشته 321 هزار اشتغال ایجاد شده است و این در سایه تلاش همه مردم، اعم از صنعتگران، کارآفرینان، کارگران، کشاورزان و جوانان است که توانستیم اشتغال را افزایش داده، زمین‌های کشاورزی را آباد کنیم و در گندم خودکفا شویم.

دکتر روحانی خاطر نشان کرد: مردم ایران در همه شرایط و سختی‌ها در کنار یکدیگر قرار دارند و از یکدیگر حمایت و پشتیبانی می‌کنند، همچنان که در سیل بنیان‌کن اخیر، شاهد آن بودیم که همه مردم به صحنه آمدند و به هموطنان خود یاری رساندند؛ لذا ملت بزرگ ایران در همه شرایط در هوای گرم و سرد و در روز روشن و شب تاریک در کنار هم قرار داشته و همه با هم برادر هستیم.

رئیس جمهور افزود: همه اقوام و مذاهب اعم از فارس، کرد، ترکمن، ترک، شیعه و سنی، متحد و برادر در کنار هم قرار دارند.

دکتر روحانی در بخش دیگری از سخنان خود، با اشاره به برنامه‌های دولت برای توسعه و آبادانی روزافزون استان خراسان شمالی، اظهار داشت: امروز 10 هزار و 500 میلیارد تومان طرح و پروژه در استان افتتاح خواهد شد و به رغم همه سختی‌هایی که داشته و داریم، یک طرح بزرگ اقتصادی و صنعتی در جاجرم، در زمینه تولید شمش آلومینیوم افتتاح خواهد شد که برای این طرح 1700 میلیارد تومان سرمایه‌گذاری شده است و با این سرمایه‌گذاری یکی از مراکز بزرگ تولید پودر و شمش آلومینیوم در استان خراسان شمالی به بهره‌برداری می‌رسد.

رئیس جمهور خاطر نشان کرد: امروز همچنین در بخش برق و آب استان خراسان شمالی 3700 میلیارد تومان طرح و پروژه افتتاح خواهد شد و بهره برداری از دو ‌واحد بخار نیروگاه سیکل ترکیبی شیروان نیز آغاز می شود که می‌تواند بخش بزرگی از برق استان را تأمین کند.

دکتر روحانی همچنین با اشاره به افتتاح سد و کانال‌های انتقال آب در منطقه سد چندیر، اظهار داشت: در سایه افتتاح این سد آب‌رسانی به روستاهای اطراف انجام خواهد شد و بیش از  21 هزار نفر از نعمت آب برخوردار خواهند بود، ضمن اینکه بخش زیادی از اراضی منطقه تحت آبیاری قرار گرفته، ۳۰ روستای استان امروز آبرسانی می شود و برای 2500 نفر نیز اشتغال ایجاد می‌کند.

رئیس جمهور خاطر نشان کرد: در آغاز پیروزی انقلاب اسلامی فقط 7 هزار مگاوات برق در کشور تأمین می‌شد و در آغاز دولت یازدهم این رقم 69 هزار مگاوات بود و امروز به 81 هزار مگاوات افزایش یافته است، یعنی در طول 6 سال گذشته 12 هزار مگاوات برق به ظرفیت برق کشور اضافه شده است.

دکتر روحانی تصریح کرد: آنهایی که ادعا می‌کنند، که ملت ایران را از مسیر پیشرفت بازداشته‌اند و عده‌ای که در کاخ سفید مدعی هستند که اقتصاد ایران را به شکست کشانده‌اند بدانند که این حرفشان ناصحیح و ناروا است.

رئیس جمهور اضافه کرد: در آغاز پیروزی انقلاب اسلامی 19 سد در کشور وجود داشت و در آغاز دولت یازدهم 144 سد و امروز 179 سد ملی در کشور فعال است، یعنی در طول 6 سال گذشته 35 سد تکمیل و افتتاح شده است و این بدان معناست که ملت ایران در مسیر پیشرفت و احیاء کشور تلاش‌های خود را روزافزون کرده است.

دکتر روحانی با بیان اینکه دولت در جریان این سفر تصمیم گرفته که 811 میلیارد تومان، طرح و پروژه را در سطح استان آغاز کند، گفت: در سفر قبلی هیأت دولت در سال 94 وعده‌هایی داده شد که بخشی از آن اجرایی شده و تعدادی از پروژه‌ها نیمه کاره است، اما رقم اعتبار وعده داده شده که 625 میلیارد تومان بود افزایش داشته و 780 میلیارد تومان اعتبار پرداخت شده است و در این سفر تلاش خواهیم کرد که پروژه‌های نیمه کاره تکمیل و به بهره‌برداری برسد.

رئیس جمهور با اشاره به اینکه برای مردم استان خراسان شمالی دو پروژه از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است و دولت تصمیم گرفته که این 2 پروژه را در 2 سال آینده تکمیل کند، اظهار داشت: یکی از این پروژه‌ها بزرگراه بجنورد به گرگان است و در این سفر 200 میلیارد تومان برای تکمیل این جاده اختصاص خواهد یافت و افتتاح این پروژه برای مردم این استان و زائران امام رضا(ع) حائز اهمیت است.

دکتر روحانی راه‌آهن را دومین طرح و پروژه دارای اهمیت برای مردم استان دانست و گفت: اولین بخش این پروژه اتصال راه‌آهن جوین به اسفراین است که برای آن نیز 200 میلیارد تومان اختصاص خواهیم داد؛ در مجموع در جریان این سفر 400 میلیارد تومان در حوزه راه و راه‌آهن استان اعتبار پرداخت خواهد شد.

رئیس جمهور افزود: برای تکمیل استادیوم‌ها و در حوزه ورزش استان نیز 7 میلیارد تومان اعتبار اختصاص خواهد یافت.

دکتر روحانی خاطر نشان کرد: مجموع اعتباراتی که در این سفر اعم از اعتبارات دولتی و صندوق توسعه ملی و نیز اعتبارهای نهادهای غیردولتی که برای استان خراسان شمالی اختصاص خواهد یافت، حدود 5 هزار و 500 میلیارد تومان خواهد بود و این نشان می‌دهد که دولت به فکر مردم استان است و امیدوارم با تلاش همگانی شاهد استانی سرافرازتر و آبادتر باشیم.

رئیس جمهور در بخش دیگری از سخنان خود با تبریک میلاد با سعادت علی بن موسی الرضا(ع) به ملت بزرگ ایران و با قدردانی از استقبال پرشور مردم شیروان گفت: حضور شما در این هوای گرم نشان‌دهنده وحدت و اتحاد ملی و مشتی محکم به آنهایی است که علیه ملت ایران توطئه گری می‌کنند.

دکتر روحانی خاطر نشان کرد: حضرت علی بن موسی الرضا(ع) با درایت و در مسیر سیاسی که انتخاب کردند و با روش و شیوه‌ای که در آن شرایط بسیار سخت در پیش گرفتند، توانستند مردم را در این دیار به راه حق هدایت کنند.

رئیس جمهور با اشاره به سخنی از پیامبر گرامی اسلام(ص) در خصوص امام هشتم(ع) و زیارت بارگاه ایشان، اظهار داشت: هر گرفتاری که به آستان مقدس امام هشتم(ع) پناه ببرد، گره‌های زندگی‌اش گشوده می‌شود و هر گناهکاری که در آن ملجأ شریف در پیشگاه خداوند، توبه کند، توبه او پذیرفته خواهد بود.

دکتر روحانی تصریح کرد: در پناه امام هشتم در برابر تمام قدرت‌ها خواهیم ایستاد و پیروزی نهایی از آن ملت ایران است.

شناسه خبر: 110373