دکتر واعظی در پایان جلسه هیات دولت در جمع خبرنگاران:

ضرورت وجود مدیریت متمرکز برای مقابله با التهابات بازار/ پایان بررسی لایحه شفافیت در دولت / سیاست دولت همچنان اختصاص ارز 4200 تومانی برای کالاهای اساسی است/ آمریکا ادعای تمایل به مذاکره را باید در عمل نشان دهد نه حرف/ پیشنهاد معرفی معاون رییس جمهور در امور بازرگانی

رئیس دفتر رئیس جمهور روز چهارشنبه از پایان بررسی لایحه شفافیت در دولت خبر داد و گفت: بررسی این لایحه که از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است امروز در دولت به پایان رسید و برای تصویب به مجلس ارسال خواهد شد.

شناسه خبر: 109644 -

چهارشنبه 25 ارديبهشت 1398 - 13:53

دکتر محمود واعظی در تشریح مصوبات این جلسه هیات دولت اظهارداشت: بخش دیگری از جلسه امروز دولت به فرمایشات و دستورات شب گذشته مقام معظم رهبری در ارتباط با مسائل اقتصادی و رونق تولید و اینکه چگونه بتوانیم برای سرمایه گذاری در کشور اعم از داخلی و خارجی تسهیلات ایجاد کنیم ، اختصاص یافت.

وی افزود: امروز همچنین درمورد تلاش برای ایجاد اشتغال، واگذاری بنگاه های اقتصادی در اختیار دولت و نیروهای نظامی به مردم و همچنین رونق گردشگری و در مجموع تلاش برای اینکه دستورات رهبر معظم انقلاب با سرعت بیشتری عملیاتی شود، بحث کردیم.

دکتر واعظی در ادامه با بیان اینکه برای مدیریت شرایط اقتصادی امروز بدلیل  فشارهای اقتصادی آمریکا و تصمیم گیری سریع، ما باید یک مدیریت متمرکز داشته باشیم که شجاعت در تصمیم گیری داشته باشد، گفت: همه اعضای دولت بر اتخاذ تصمیمات جدی برای رونق تولید و توسعه کسب و کار اتفاق نظر دارند.

رئیس دفتر رئیس جمهور درپاسخ به سوالی درخصوص کالابرگ الکترونیکی و وضعیت اختصاص ارز 4200 تومانی به کالاهای اساسی، گفت: فعلا همان سیاست قبلی به قوت خود باقی است و تصمیم جدیدی گرفته نشده است.

دکتر واعظی افزود: مباحثی که درمورد کالابرگ الکترونیکی یا روش های دیگر مطرح می شود در واقع  پیشنهاداتی است که سازمان برنامه و بودجه و برخی دستگاه های دیگر تنظیم کرده اند و در کمیته ای در حال بررسی است برای اینکه اگر روزی شرایط به گونه ای بود که نیاز به اجرای آن طرح ها بود، انتخاب کنیم و در واقع طرح های روی میز است.

رئیس دفتر رئیس جمهور درخصوص وضعیت انتخاب سخنگوی جدید دولت نیز گفت که این موضوع بررسی شده و یک مورد به آقای رئیس جمهور معرفی شده است.

 از دکتر واعظی درمورد موضوع سهمیه بندی بنزین سوال شد که در پاسخ گفت: درمورد موضوع بنزین متاسفانه قبل از اینکه در دولت تصمیمی گرفته شود، براساس یک اشتباه در اطلاع رسانی، التهابی در جامعه بوجود آمد در حالی که هنوز چیزی قطعی نشده بود.

رئیس دفتر رئیس جمهور با تاکید بر اینکه در این زمینه بحث های مفصل در جلسات متعدد انجام شده است، گفت: درمورد اینکه چه روزی و چگونه اجرا شود تصمیم گیری نشده بود.

 خبرنگاری از رئیس دفتر رئیس جمهور درمورد التهاب ها در بازار و افزایش قیمت برخی از کالاها طی روزهای اخیر و اینکه مسئولیت سر و سامان دادن به وضعیت بازاربر عهده کیست، سوال کرد.

دکتر واعظی در پاسخ گفت: به طور طبیعی دولت باید بازار را سر و سامان دهد و در دولت نیز هر فعالیت و هر اقدامی متولی خود را دارد اما آنچه در عمل می بینیم و ربطی هم به این روزها ندارد، با ادغام وزارت خانه ها مشکلاتی در انجام وظایف آنها ایجاد شده است .

وی اظهار داشت: طبیعی است که اولویت اول و تخصصی وزارت جهاد کشاورزی بحث تولید محصولات کشاورزی است و وزارت صنعت، معدن و تجارت نیز به طور ذاتی اول بدنبال تولید صنعتی است و آنچه که می ماند، رها شدگی بازار است.

دکتر واعظی افزود: بعد از ادغام، وزارت بازرگانی گذشته دو بخش شد، بخشی از آن در وزارت صمت است و بخشی نیز در وزارت کشاورزی است که متاسفانه این دو وزارت خانه مرتبط  با هم نبوده و از یک سیاست تبعیت نمی کنند یعنی از نظر روش، اختلاف سلیقه هایی وجود دارد.

رئیس دفتر رئیس جمهور با بیان اینکه  یک نفر باید برای انجام هماهنگی های لازم و حمایت از مصرف کننده باشد که آن شخص وزیر بازرگانی است، گفت: امیدواریم  لایحه دولت و طرح مطرح در مجلس با سرعت تصویب شود.

دکتر واعظی اظهار داشت: البته پیشنهاد جدیدی به رییس جمهور ارائه شده که  با نظر شورای عالی هماهنگی اقتصادی یک معاون تعیین کنند تا بخش های مرتبط با بازرگانی در وزارت خانه های صمت و جهاد کشاورزی زیر نظر این معاونت، وضعیت  بازار را اداره کند .

رئیس دفتر رئیس جمهور در مورد التهابات اخیر در بازار شکر،گفت: با توجه به اینکه  این موضوع متولی ندارد، شاهد این وضعیت درمورد کالاها هستیم که البته بلافاصله موضوع پیگیری می شود، ضمن اینکه در کشور به هیچ عنوان کمبود شکر نداریم و در انبارها به اندازه کافی موجود است ولی بدلیل توزیع دیرهنگام ، شاهد این وضعیت بودیم.

خبرنگاری از رئیس دفتر رئیس جمهور درمورد شرط ایران برای ماندن در برجام سوال کرد که وی در پاسخ گفت: آن چیزی که در بیانیه شورای عالی امنیت ملی و سخنان هفته گذشته رییس جمهور مطرح شد این بود که طرف های مقابل باید تعهدات خود در برجام را اجرایی کنند.

 دکتر واعظی همچنین درخصوص درخواست فرصت 120 روزه از سوی اروپایی ها برای انجام تعهداتشان درحالی که ایران این فرصت را 60 روز تعیین کرده است، گفت:  درخواست 120 روز را حرف درستی نمی دانم، چیزی که ثبت شده و سازو کار آن هم  مشخص شده ، برای اجرایی شدن به یک هفته زمان بیشتر نیاز ندارد.

رئیس دفتر رئیس جمهور با بیان اینکه قرار است وزیران خارجه سه کشور و اتحادیه اروپا مذاکراتی در این زمینه با طرف ایرانی داشته باشند، گفت: ما حرف خود را آنجا خواهیم زد.

دکتر واعظی با تاکید بر اینکه از تصمیم خود به هیچ وجه کوتاه نخواهیم آمد، گفت: در 60 روز اول آنچه را که اعلام کردیم، شروع شد و در 60 روز دوم نیز آنچه برای آن مرحله دیده شده را انجام می دهیم .

رئیس دفتر رئیس جمهور درخصوص پاسخ ایران به  درخواست های مکرر آمریکایی ها برای مذاکره گفت: کسی که از برجام خارج شده و میز مذاکره را بر هم زده اول باید به قوانین بین المللی متعهد باشد، اگر کسی ادعایی دارد، ادعای خود را نه در زبان بلکه باید در عمل ثابت کند.

شناسه خبر: 109644

- دفتر رئیس‌جمهوری

- مصاحبه ها

اخبار مرتبط

فیلم مرتبطاخبار برگزیده