دکتر ابتکار در آیین مبادله موافقت نامه همکاری اشتغال زنان سرپرست خانوار:

بدنبال تقویت حمایت از زنان سرپرست خانوار با رویکرد توسعه ای هستیم/ تاکید بر ضرورت توجه بیشتر به نقش زنان در تولید

معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده، نقش زنان در تولید را بسیار بالا و اساسی خواند و گفت: سهم زنان در تولید کشور باید جدی گرفته شده و از آن حمایت کنیم.

شنبه 14 ارديبهشت 1398 - 14:04

 دکتر معصومه ابتکار روز شنبه در آیین مبادله موافقتنامه همکاری بین معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری، وزارت تعاون ، کار و رفاه اجتماعی و جهاد دانشگاهی برای اشتغال 6 هزار زن سرپرست خانوار در 24 استان کشور با هدف ارتقای مهارت های شغلی زنان، اظهارداشت: رویکرد معاونت زنان و خانواده به موضوع اشتغال زنان سرپرست خانوار نتیجه محور بوده و تلاش ما بر این است تا افراد در این طرح به اشتغال شرافتمندانه و پایدار دست یافته و به افزایش تولید و درآمدزایی منجر شود.

دکتر ابتکار تصریح کرد: برای این منظور از ابتدای دولت دوازدهم  ستادی در زمینه اشتغال زنان سرپرست خانوار تشکیل شده و برنامه ای در این زمینه تدوین کرده ایم که در دستور کار جلسات دولت برای تصویب است تا تکلیف وظایف دستگاه های مختلف و تقسیم کار بین دستگاهی درمورد زنان سرپرست خانواده را مشخص کند.

معاون رئیس جمهور با بیان اینکه درمورد زنان سرپرست خانوار از زاویه آسیب به آنها نگاه نمی کنیم بلکه توانمندی و ظرفیت های این افراد مورد توجه ما قرار دارد، افزود: با رویکرد توسعه ای و توان افزایی زنان سرپرست خانوار بدنبال حمایت از این قشر هستیم.

دکتر ابتکار در تشریح نقش زنان در تولید  با بیان اینکه 75 درصد صنایع دستی کشور بدست زنان تولید می شود، در بخش کشاورزی نزدیک به 40 درصد کارها را زنان انجام می دهند و 80 درصد فرش کشور توسط زنان بافته می شود، تاکید کرد: باید سهم زنان در تولید کشور را جدی بگیریم و از آن حمایت کنیم.

معاون رئیس جمهوری اظهارداشت: امیدواریم این طرح با ایجاد اشتغال پایدار برای زنان سرپرست خانوار به افزایش تولید داخلی منجر شود و منشاء امید به آینده ای روشن برای کشور باشد.

 وزیرتعاون ، کار و رفاه اجتماعی نیز طی سخنانی در این مراسم گفت: برای توسعه اشتغال و در راستای سیاست اشتغال فراگیر، به مشاغل خانگی به عنوان یک بخش مهم چشم دوخته ایم.

محمد شریعتمداری  با بیان اینکه طی سال های 90 تا 97 بالغ بر 2 میلیون و 700 هزار نفر به عنوان مشاغل خانگی درخواست مجوز فعالیت کرده اند، گفت: 70 درصد ثبت نام کنندگان برای مشاغل خانگی را زنان تشکیل می دهند.

وزیر تعاون ، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به اینکه الگوی نوین توسعه مشاغل خانگی در ایران از سال 96 آغاز شده است، گفت: سال 97 این طرح به صورت الگو و نمونه در 9 استان کشور اجرا شد و جهاد دانشگاهی به عنوان تسهیل گر نقش مهمی در این اجرا را برعهده داشته است.

شریعتمداری، شناسایی مزیت های نسبی و ذاتی استانها درمورد مشاغل خانگی، توانمند سازی متقاضیان و مرتبط کردن متقاضیان به بازار را از بخش های مهم این طرح عنوان کرد و افزود: در این مرحله اشتغال 6 هزار زن سرپرست خانوار در 24 استان کشور با اولویت استان های سیل زده در دستور کار قرار دارد.

وزیرتعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به اینکه زنان سرپرست خانوار یک جامعه 3 میلیون و 200 هزار نفری در کشور را تشکیل می دهند، گفت:باید به این قشر از جامعه به شکل سازماندهی شده تری نگاه کنیم و ضرورت تشکیل یک سازمان مستقل هرچند کوچک برای رسیدگی به امور زنان سرپرست خانوار احساس می شود.

شناسه خبر: 109552