رئیس جمهور در فرودگاه مهرآباد:

در کنار مردم و دولت عراق بوده و هستیم / روابط دو ملت دیرینه است / گسترش روابط تهران – بغداد هدف ما است / تلاش‌های ضد ایرانی آمریکا ناموفق بوده است / مبادلات اقتصادی دو کشور باید از 12 به 20 میلیارد دلار برسد / تأکید بر اتصال خطوط راه‌آهن دو کشور و لایروبی اروند رود / این سفر به نفع دو کشور و دو ملت خواهد بود

رئیس جمهور با بیان اینکه سفر عراق به دعوت رسمی رئیس جمهور و نخست‌وزیر این کشورانجام می‌شود، گسترش روابط دو جانبه را مهم‌ترین هدف این سفر عنوان کرد و گفت: بسیار خوشحالم که خداوند توفیق داده تا به زیارت عتبات عالیات نایل شویم که آرزوی همه مسلمانان و بویژه شیعیان و خواسته ایرانیان است.

شناسه خبر: 108550 -

دوشنبه 20 اسفند 1397 - 08:36

حجت الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی قبل از عزیمت به سمت بغداد در فرودگاه مهرآباد درخصوص اهداف سفر به عراق، افزود: روابط ایران و عراق یک روابط ویژه‌ای است، مردم ایران در طول سالیان گذشته در یک آزمایش بزرگی سربلند بودند و آن اینکه مردم منطقه هر کجا مشکلی پیدا کردند و از ملت و دولت ایران کمک خواستند، مردم و دولت ایران با همه توان به کمک آنها شتافت.

دکتر روحانی تاکید کرد: ما در روزهای بسیار سخت کنار مردم عراق بودیم و امروز نیز که روزهای صلح و امنیت این کشور است، باز هم در کنار ملت عراق هستیم.

رییس جمهور با بیان اینکه زمینه همکاری‌های دو کشور بسیار زیاد است، به سفر رئیس جمهور عراق به ایران و همچنین سفر هفته گذشته رئیس مجلس این کشور  به ایران اشاره کرد و افزود: رفت و آمدهای بسیار زیادی بین مسئولان عالیرتبه انجام گرفته و در حال انجام است.

دکتر روحانی افزود:  از لحاظ تمدنی، فرهنگی و تاریخی دو ملتی هستیم که در طول قرن‌ها و حتی  هزاران سال در کنار هم بوده ایم  و همیشه یک روابط بسیار خوب و برادرانه با هم داشتیم و این نکته‌ای است که شاید غربی‌ها درک نکنند.

رئیس جمهور خاطرنشان کرد:  مردم عراق یکی از آرزوهایشان همیشه، تشرف به مشهد الرضا و زیارت امام هشتم(ع) بود و مردم ایران نیز همیشه آرزویشان رفتن به عتبات عالیات در شهرهای کربلا و نجف و کاظمین و سامراست و بخاطر همین عشق و علاقه است که امروز می‌بینیم  روابط دو ملت یک روابط نمونه است. در سال 7 – 8 میلیون ایرانی و عراقی به کشور همدیگر تردد دارند و این نشان می دهد که دو ملت چقدر بهم نزدیک‌اند.

دکتر روحانی خاطرنشان کرد: آمریکایی‌ها دنبال ایران‌هراسی هستند و در منطقه هم همیشه دنبال ایجاد اختلاف بین کشورهای منطقه بوده اند، هم بخاطر منافع خودشان و هم برای حفظ رژیم غاصب صهیونیستی، همیشه دنبال ایجاد اختلاف و شکاف هستند.

رئیس جمهور افزود: خوشبختانه آمریکایی‌ها در  یکسال اخیر تقریباً در همه تلاش‌هایشان ناموفق بودند، اخیراً دیدیم در نشست ورشو لهستان که می‌خواستند برای آمریکا یک پیروزی باشد و به فشار به ایران تبدیل شود ، به شکست آمریکا و به عظمت ایران تبدیل شد و حتی متحدان آمریکایی نیز در این اجلاس جواب رد به آمریکا دادند و گفتند ما در برجام می‌مانیم و می‌خواهیم با ایران رابطه اقتصادی و سیاسی داشته باشیم.

دکتر روحانی گفت: همین هفته گذشته شاهد بودیم که در مراسم با شکوه افتتاح راه‌آهن قزوین - رشت  وزرای کشورهای همسایه ما شرکت کردند و اینها همه به این معناست که تلاش‌های آمریکا،  ناموفق است. هم ایران روابط با همسایگان خودش را به عنوان مهمترین مسأله در روابط خارجی می‌داند و هم همسایگان ما می‌خواهند روابط بسیار صمیمی و خوبی با ایران داشته باشند.

رئیس جمهور خاطرنشان کرد: امروز با عراق، تقریباً در همه زمینه‌ها از جمله رفت و آمد، حمل و نقل، ترانزیت، گردشگری، زیارت، تجارت، سرمایه‌گذاری، مسایل سیاسی، منطقه‌ای و بین‌المللی رابطه داریم  و شاید موضوعی نیست که بتوانیم در روابط دوجانبه آن را در نظر نگیریم.

دکتر روحانی ادامه داد: امروز روابط اقتصادی ما حدود 12 میلیارد دلار در سال است و این روابط را به راحتی در سال‌های آینده می‌توانیم به 20 میلیارد دلار برسانیم. عراق بسیاری از نیازهایش را می‌تواند از ایران تأمین کند، ایران نیز می‌تواند نیازهایش را از عراق تأمین کند.

رئیس جمهور با بیان اینکه روابط نزدیک ما می‌تواند به نفع دو کشور باشد، تصریح کرد: طرح‌های مهمی هم در دست است، موضوع ترانزیت، اهمیت خاصی دارد، علاقمند هستیم که راه‌های ما اتصال بهتری پیدا کند. راه‌آهن ما به راه‌آهن عراق متصل شود که این هم به نفع زائران  و هم به نفع دو کشور و منطقه خواهد بود.

دکتر روحانی با بیان اینکه علاقمندیم هر چه سریع‌تر لایروبی اروند رود شروع شود، گفت: طبق معاهده 1975این لایروبی به نفع دو کشور و شهرهای بصره و خرمشهر و آبادان است.

رئیس جمهور افزود: امروز کشتی‌های کوچک و متوسط می‌توانند از این رودخانه عبور کنند در حالی که اگر لایروبی شود، ممکن است کشتی تا حد 20 هزار تنی هم بتواند در این آب ها رفت و آمد کند و در اسکله‌ها پهلو بگیرد.آبادانی بصره، آبادان و خرمشهر برای ما مهم است. این هم جزو مواردی است که در مباحث دو کشور مطرح خواهد شد.

دکتر روحانی مسأله شهرک‌های صنعتی در جوار مرزها را نیز از موضوعات مورد علاقه ایران و  عراق عنوان کرد و گفت: مسایل مرزی را داریم، مسایل امنیتی مورد نظر ما است و همچنین مسأله محیط زیست که برای ما مهم است و مسأله گرد و غبار و اقدامات مشترکی که بین دو کشور باید انجام بگیرد بنابراین موضوعات بسیار مهمی را در این سفر داریم که مطرح خواهیم کرد و امیدواریم در بسیاری از موارد به توافق برسیم.

رئیس جمهور  با اشاره به حضور تجار و بازرگانان در این سفر، گفت: در بغداد یک نشست و فروم اقتصادی  برگزار خواهد شد، علاوه بر این با عشایر و نخبگان و سیاسیون عراق هم ملاقات خواهیم داشت و همچنین به زیارت  حرمین شریفین در کربلا و نجف مشرف خواهیم شد.

دکتر روحانی گفت: امیدواریم این سفر به نفع دو ملت و دو کشور باشد و  توسعه روابط دو کشور را همراه داشته باشد ، از بهداشت و درمان گرفته تا تجارت و سرمایه‌گذاری و مسأله حمل و نقل و ترانزیت و گردشگری و زوار و مخصوصاً مسایل امنیت منطقه و مسایلی که به روابط و ثبات منطقه ما مربوط می‌شود جزو مباحث مطرح خواهد بود که امیدواریم مایه خیر و برکت برای دو ملت باشد.

رئیس جمهور با اشاره به سفر مخفیانه رئیس جمهور آمریکا به یکی از پایگاه های نظامی این کشور در عراق ، گفت: آمریکا یک کشور اشغالگر است و رابطه ایران و عراق اصلاً قابل مقایسه با رابطه با یک کشور اشغالگر نیست.

دکتر روحانی تاکید کرد: آمریکا در منطقه منفور است. بمب‌هایی را که آمریکایی‌ها سر عراقی‌ها و افغانی‌ها و امروز سر سوریه و یمن می‌زنند، کسی یادش نمی‌رود و مداخلات آمریکا و خیانت‌هایی که آمریکا در منطقه داشته را  کسی فراموش نمی‌کند.

 رئیس جمهور افزود: وفا و برادری که ایران نسبت به کشورهای منطقه از جمله عراق، یمن، سوریه، افغانستان و پاکستان و سایر کشورها داشته چیزی نیست که از یاد برود و مردم منطقه فراموش کنند..

دکتر روحانی ابراز امیدواری کرد که روابط ایران و عراق به عنوان دو کشور دوست و برادر برای همیشه پایدار بماند.

شناسه خبر: 108550

- دولت یادهم و دوازدهم

- سفرهای خارجی