رئیس جمهور هنگام دریافت استوارنامه سفیر جدید هند:

چابهار نماد همکاری گسترده تهران – دهلی نو است/ رسالت ما حفظ روابط بسیار مستحکم دو ملت در طول تاریخ است/تاکید بر تسریع در اجرای توافقات مشترک

رئیس جمهور، روابط ایران و هند را در همه زمینه ها رو به توسعه خواند و تاکید کرد که تهران از توسعه و تعمیق روابط با دهلی نو در حوزه های مورد علاقه استقبال می کند.

شناسه خبر: 108505 -

شنبه 18 اسفند 1397 - 13:07

حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی روز شنبه هنگام دریافت استوارنامه سفیر جدید هند در تهران، با بیان اینکه توسعه و تحکیم روابط با هند به عنوان یک کشور دوست اهمیت ویژه ای دارد، گفت: در سراسر ایران و هند آثار همکاری دو ملت در قرون گذشته به خوبی مشاهده می شود و رسالت ما حفظ همان روابط بسیار مستحکم دو ملت در طول تاریخ است.

رئیس جمهور با ابراز خرسندی از تعمیق و گسترش روابط دو کشور بویژه در سالهای اخیر، به دستاوردهای سفر نخست وزیر هند به جمهوری اسلامی ایران در سال گذشته اشاره کرد و  اظهارداشت: توافقات دو کشور در جریان آن سفر بویژه در زمینه چابهار  و همچنین توافقات سه جانبه ایران ، افغانستان و هند، بسیار مهم بود.

دکتر روحانی زمینه های همکاری های دو کشور را بسیار گسترده برشمرد و تاکید کرد که چابهار اکنون به  نمادی برای همکاری گسترده دو کشور تبدیل شده است.

رئیس جمهور همچنین تسریع در اجرای توافقات را در حوزه مشارکت در طرحهای انرژی و تدوین و نهایی کردن توافقنامه بلند مدت تهران – دهلی نو ،گامی ارزنده در مسیر تعمیق روابط مشترک برشمرد.

دکتر روحانی در ادامه همکاری همه کشورهای منطقه در مبارزه با تروریسم را ضروری خواند و ابراز امیدواری کرد که دهلی نو و اسلام آباد به عنوان دو همسایه مهم منطقه ای همواره در مسیر صلح و برقراری روابط دوستانه گام بردارند.

رئیس جمهور گفت که ایران آماده گسترش همکاری های خود با هند در مبارزه با تروریسم و ایجاد و تقویت امنیت در منطقه است.

سفیر هند نیز در این دیدار ضمن تقدیم استوارنامه خود به همراه سلام گرم رئیس جمهور و مردم هند به دولت و مردم ایران ، تصریح کرد که دهلی نو خواهان توسعه بیش از پیش روابط با تهران در همه حوزه های مورد علاقه است.

"گدام  دارمندرا" با تاکید بر اینکه همکاریهای دو کشور در چابهار با شتاب ادامه دارد، گفت: پیشبرد طرحها پیشرفت خوبی داشته اند و بکارگیری پول ملی در تبادلات تجاری، این روند همکاری ها را بیش از پیش تقویت کرده است.

وی همچنین خواهان تقویت همکاری های مشترک دو کشور در حوزه مبارزه با تروریسم شد.

شناسه خبر: 108505

- دولت یادهم و دوازدهم

- دیدارهای خارجی