دکتر نهاوندیان در جمع فعالان بخش خصوصی و نخبگان اقتصادی آذربایجان شرقی:

بخش خصوصی با مشارکت فعال برای حل مشکلات اقتصادی کشور راهکار ارائه دهد/ ضرورت استفاده از فرصت های ناشی از تحریم دشمنان / همگرایی بین سیاستگذار و بخش خصوصی برای عبور از بحران ضروری است

معاون اقتصادی رئیس جمهور با تاکید بر ضرورت اعتماد به بخش خصوصی، همگرایی بین سیاستگذار و بخش خصوصی را مهم و اساسی توصیف کرد و گفت: بخش خصوصی باید با استفاده از فرصت هایی که تحریم دشمنان و شرایط جنگ اقتصادی برای کشور ایجاد کرده، برای افزایش تولید و صادرات کالاهای داخلی تلاش کند.

شناسه خبر: 108471 -

پنجشنبه 16 اسفند 1397 - 15:35

دکتر محمد نهاوندیان روز پنج شنبه در جمع فعالان بخش خصوصی و نخبگان اقتصادی استان آذربایجان شرقی خاطرنشان کرد: اینگونه جلسات با هدف امیدآفرینی و ارائه راهکارهای عملی برای عبور از شرایط بحرانی امروز کشور برگزار می شود و بخش خصوصی می تواند با حضور فعال خود در عرصه اقتصاد کشور برای دستیابی به این هدف کمک کند.
معاون اقتصادی رئیس جمهور با بیان اینکه امروز مزاج کشور نیازمند داروی مثبت نگری و ارائه راهکار عملی برای حل مشکلات و عبور از بحران است، گفت: نبایداز برخی مشکلات برای فرافکنی و متهم سازی یکدیگر استفاده کنیم.
دکتر نهاوندیان افزود: اقتصاد کشور از سال 94 تا 96 روند مثبت و سالمی را در پیش گرفت که به کاهش نرخ تورم و افزایش نرخ رشد و سرمایه گذاری منجر شد اما از دیماه سال گذشته اتفاقاتی افتاد که البته ریشه آن جنس سیاسی داشت که بخشی از داخل و بخشی نیز خارجی بود اما مردم نتیجه آن اتفاقات را در اقتصاد مشاهده کردند.
معاون اقتصادی رئیس جمهور با بیان اینکه اگر جنس یک بیماری به درستی شناخته نشود، درمان آن خوب انجام نشده و نسخه های اشتباهی داده می شود، گفت: اعلام خروج آمریکا از برجام که یکسال بعد ازروی کار آمدن دولت ترامپ انجام شد تکانه شدیدی در اقتصاد کشور و بویژه بازار ارز ایجاد کرد.
دکتر نهاوندیان ادامه داد: تصمیمات خوبی با قصد رفع نگرانی ها درمورد نرخ ارز اتخاذ شد اما متاسفانه واکنش رفتاری بازار دیده نشد و واکنش بازیگر اقتصاد و بازار مورد توجه قرار نگرفت.
معاون اقتصادی رئیس جمهور با بیان اینکه اتفاق پر آسیبی در اقتصاد کشور افتاده اما نباید همه ما عزا بگیریم، گفت: باید با تدبیر ،تلاش ، همدلی ، همکاری و ایستادگی از این مرحله بگذریم و در این راه بخش خصوصی می تواند نقش مهمی ایفا کند.
دکتر نهاوندیان در مقایسه شرایط جنگ اقتصادی با جنگ نظامی گفت: در جنگ نظامی عزیزترین افراد خود را از دست دادیم و خسارت های زیادی متحمل شدیم اما هیچگاه همدیگر را ملامت نکردیم، در جبهه جنگ در مقابل دشمن و حامیانش، همه پشت تصمیمات نظام بودیم و به میدان خودی حمله نکردیم، هدف اصلی ما دشمن بود در جنگ اقتصادی امروز هم باید اینگونه عمل کنیم و با همدلی و اتحاد دشمن را شکست دهیم.
معاون اقتصادی رئیس جمهور با بیان اینکه راه حل مشکلات اقتصادی کشور این است که در صحنه سیاسی داخل، مشکلات را به درستی شناسایی کنیم، گفت: امروز زمان همگریی بوده و وقت تسویه حساب های سیاسی و گروهی نیست، اگر نگاه ما درایت و دلسوزی باشد از مشکلات عبور خواهیم کرد.
دکتر نهاوندیان در ادامه سخنان خود به فرصت های ایجاد شده برای کشور از شرایط تحریم و جنگ اقتصادی تحمیل شده از سوی دشمنان اشاره کرد و گفت: در شرایط سخت فرصت های خوبی برای اصلاح ساختارهای معیوب اقتصادی کشور از جمله سیستم ارزی حاکم، نظام یارانه ها، استفاده نادرست از منابع انرژی و روش بودجه ریزی ایجاد شده که باید از این فرصت استفاده کرد.
معاون رئیس جمهور همچنین با اشاره به سابقه وجود نگاه بدبینانه به بخش خصوصی در تاریخ کشور، گفت: توسعه و گسترش دستگاه های دولتی نتیجه وجود همین نگاه بدبینانه بوده درحالی که ترکیب توان بخش خصوصی و مصلحت اندیشی عمومی است که می تواند اقتصاد کشور را نجات دهد.
دکتر نهاوندیان تاکید کرد: نگاه معتدل و اعتماد به بخش خصوصی با قاعده مندی و توانمند سازی این بخش با استفاده از حمایت دولت است که می تواند اقتصاد کشور را از بحران نجات دهد.
معاون اقتصادی رئیس جمهور با بیان اینکه متاسفانه سیاست های اصل 44 در تقویت بخش خصوصی به صورت کامل و دقیق اجرا نشده است ، گفت: همگرایی بین سیاستگذار و بخش خصوصی برای گذر از شرایط بحرانی امروز ضروری است و مشکلات را با نگاه همگرایی و توام با اعتماد متقابل می توان حل کرد.
دکتر نهاوندیان با اشاره به تصمیمات مهم اتخاذ شده برای حل مشکلات اقتصادی در شورای عالی هماهنگی اقتصادی ، تشکیل این شورا را نیز از فرصت های خوبی که در جنگ اقتصادی امروز ایجاد شده دانست و افزود: دبیرخانه شورا آمادگی دارد پیشنهادات خوب و عملیاتی ارائه شده از سوی نخبگاه اقتصادی و بخش خصوصی را بررسی کند.
معاون اقتصادی رئیس جمهور با بیان اینکه اقدامات خوب و اثرگذاری از سوی بخش خصوصی و نخبگان اقتصادی استان آذربایجان شرقی برای حل مشکلات اقتصادی کشور انجام شده است، گفت: شما باید برای رونق اقتصاد کشور و مقابله با جنگ اقتصادی پیشگام باشید.
دکتر نهاوندیان تاکید کرد: امروز باید هر چه در توان داریم به میدان آوریم و با استفاده از ظرفیت های موجود در فضایی آرام و منطقی برای حل مشکلات و رونق اقتصاد بکوشیم و من تردید ندارم که با اتکا به مردم و توان شما در بخش خصوصی از این مرحله حساس عبور خواهیم کرد، شما سربازان و سرداران این جنگ اقتصادی هستید و عقل جمعی و فداکاری رمز پیشرفت کشور است.
پیش از سخنان معاون اقتصادی رئیس جمهور، نمایندگان بخش های اقتصادی استان و مدیران حوزه های مختلف بخش خصوصی نظرات خود را درخصوص مسائل اقتصادی و موانع و مشکلات پیش روی فعالان اقتصادی در شرایط بحران و جنگ اقتصادی مطرح کردند.

شناسه خبر: 108471

- نهاد ریاست‌جمهوری

- سخنراني ها