معاون توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری:

ایجاد زنجیره تولید و اشتغال روستایی هدف نهایی ارائه تسهیلات به روستائیان است

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری اظهار داشت: تلاشهای خوبی برای توسعه روستایی انجام شده، اما هدف تسهیلات اعطایی از محل اعتبار 1.5 میلیارد دلاری صندوق ارزی به روستائیان، ایجاد زنجیره تولید و اشتغال در روستاهاست.

شناسه خبر: 108277 -

دوشنبه 6 اسفند 1397 - 19:02

محمد امید بعد از ظهر دوشنبه در نشست خبری اولین همایش ملی نقش اقامتگاه‌های بوم گردی در توسعه پایدار روستایی و عشایری کشور گفت: ایجاد اشتغال پایدار و رونق اقتصادی در روستاها، یکی از برنامه‌های مهم در توسعه روستاها و افزایش انگیزه برای ماندن در روستاها است که توسعه اقامتگاه‌های روستایی کمک بزرگی به تحقق این هدف می‌کند.

وی افزود: هر چند موضوع ایجاد اقامتگاه‌های بوم‌گردی از حدود ۱۰ سال پیش آغاز شده، اما توجه به توسعه این فعالیت از سال گذشته به اوج خود رسیده است. پس از تصویب نهایی تخصیص 1.5 میلیارد دلار از منابع صندوق ارزی برای توسعه اشتغال پایدار در روستاها و تعیین ۱۰ درصد از این اعتبار برای راه‌اندازی اقامتگاه‌های بوم گردی و ایجاد فضاهای اقامتی در روستاها، این فعالیت اقتصادی - فرهنگی بیش از بیش مورد توجه قرار گرفت.

امید اظهار داشت: با کمک معاونت عمرانی وزارت کشور و سازمان میراث فرهنگی، برابر آمار در حال حاضر بیش از 1308 واحد اقامتگاه بوم گردی در بیش از ۱۲۰۰ روستا در سراسر کشور فعال شده است و حتی گردشگران خارجی نیز استقبال بسیار خوبی از فضاهای بوم گردی روستایی در کشورمان داشته اند.

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری یکی از ظرفیتهای ایجاد اشتغال مناسب و پایدار در روستاها را عرصه بوم‌گردی و گردشگری دانست و تصریح کرد: 10 درصد از مجموع اعتبار ایجاد اشتغال روستایی به موضوع توسعه بوم گردی اختصاص یافته است که تاکنون نیمی از این اعتبار جذب شده و در مجموع برای حدود 190 هزار نفر از رهگذر همین کار اشتغال ایجاد شده است.

امید فعالیت اقامتگاههای بوم گردی را مکمل دیگر سیاستهای توسعه روستایی برشمرد و خاطرنشان کرد: در راستای توسعه توجهات به بوم گردی، اولین همایش ملی نقش اقامتگاه‌های بوم گردی در توسعه پایدار روستایی و عشایری با مشارکت و تلاش جامعه حرفه‌ای اقامتگاه‌های بوم گردی کشور شنبه آینده در دانشگاه تهران برگزار می‌شود. برپایی این همایش، اقدامی در راستای حمایت معنوی از نقش اقامتگاه‌های بوم گردی، تقویت نقش و جایگاه‌ بوم گردی در سفر و ترغیب مردم به استفاده از ظرفیت بوم گردی است.

وی با اشاره به اینکه در جریان برگزاری این همایش، ایجاد یک زنجیره هوشمند گردشگری نیز پیگیری خواهد شد که با بهره‌گیری از ظرفیت‌های موجود به ویژه در عرصه ارتباطات محقق خواهد شد، گفت: به منظور ارتقای سطح خدمات اقامتگاههای بوم گردی و نیز ایجاد چارچوبهای لازم برای فعالیت و اخذ مجوز فعالیت واحدهای بوم گردی، شاخص‌های لازم برای استانداردسازی فعالیت واحدهای بوم‌گردی‌های تعریف و تعیین شده است. از سوی دیگر با تشکیل جامعه حرفه ای اقامتگاههای بوم گردی احراز شرایط لازم، صدور مجوز و نظارت بر فعالیت واحدها به این جامعه تفویض خواهد شد.

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری اضافه کرد: در حال حاضر نیز دستورالعمل‌های ویژه توسط سازمان میراث فرهنگی برای اعطای مجوز به واحدهای بوم گردی وجود دارد و وزارت بهداشت و نیروی انتظامی نیز بر رعایت استانداردها در فعالیت این مجموعه‌ها نظارت می‌کنند.

امید در خصوص توزیع جغرافیایی واحدهای بوم گردی در سطح استان‌های کشور گفت: قطعاً اقامتگاه‌های بوم‌گردی باید همراه با جاذبه‌های گردشگری هر منطقه توسعه یابند. همه استان‌های کشور از فرصت اعطای تسهیلات استفاده می‌کنند به شکلی که حتی استان‌هایی که شرایط آب و هوایی خیلی مناسبی ندارند، با توجه به جاذبه‌های دیگر مورد توجه قرار می‌گیرند و از این فرصت استفاده می‌کنند. معاونت توسعه روستایی نیز در تمامی بخش‌ها به عنوان هماهنگ کننده عمل می‌کند و در موضوع اعطای تسهیلات کار نظارت را انجام می‌دهد. خط قرمز معاونت توسعه روستایی در تمامی این مراحل این است که تسهیلات حتماً به روستاها برود و در روستاها موجب ایجاد اشتغال شود.

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم  ریاست جمهوری در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اقداماتی که در گذشته در سطح روستاها انجام شده است، اظهار داشت: در گذشته به منظور توسعه گردشگری در روستاها، 1200 روستا به عنوان هدف ایجاد قطب گردشگری مورد شناسایی قرار گرفته و 472 روستا وارد فاز عملیاتی این طرح شدند و در سه مرحله اقداماتی برای ایجاد زیرساختهای لازم در این روستاها انجام شد. طرح توسعه واحدهای بوم گردی روستایی و عشایری می تواند مکمل آن طرح باشد.

امید با اشاره به اینکه تاکنون بیش از 450 هزار نفر در سایت کارا برای دریافت تسهیلات ایجاد اشتغال روستایی ثبت نام کرده اند، تصریح کرد: از این میان 83 هزار طرح تایید و برای دریافت تسهیلات به بانکهای عامل معرفی شده اند که 75 هزار طرح توانسته اند بیش از 6 هزار و 250 میلیارد تومان اعتبار جذب کنند. از این میان 1522 طرح مربوط به حوزه بوم گردی بوده که 318 میلیارد تومان ارزش اعتبارات مصوب آنها بوده و تا کنون 240 میلیارد تومان از این مقدار نیز عملیاتی شده است.

شناسه خبر: 108277

- نهاد ریاست‌جمهوری

- دیدارهای داخلی