دکتر روحانی در دیدار رئیس جمهور روسیه:

همکاریهای تهران – مسکو به سمت روابط راهبردی پیش می رود/ همکاری های ایران ، روسیه و ترکیه در خصوص سوریه ، دستاوردهای خوبی داشته است/ انجام معاملات با ارزهای ملی دو کشور گام بزرگی برای توسعه روابط اقتصادی است/ از سرمایه گذاری شرکت های روسی در بخش انرژی ایران استقبال می کنیم/ اروپا باید تاخیرهای خود در اجرای تعهدات را جبران کند/ نقش روسیه در استحکام برجام بسیار مهم است

رئیس جمهور، روابط ایران و روسیه را صمیمانه و رو به رشد دانست و تصریح کرد: همکاریهای تهران – مسکو به سمت روابط راهبردی پیش می رود و دو کشور در موضوعات مهم منطقه ای بویژه سوریه همکاری های خوبی دارند.

پنجشنبه 25 بهمن 1397 - 18:14

حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی عصر پنج شنبه در دیدار رئیس جمهور فدراسیون روسیه که در حاشیه اجلاس سه جانبه سوچی برگزار شد، اظهارداشت: همکاری های ایران، روسیه و ترکیه در خصوص سوریه، دستاوردهای خوبی داشته و گام های باقیمانده مانند تلاش برای حفظ تمامیت ارضی آن کشور و فرایندهای سیاسی لازم هم باید با هماهنگی برداشته شود.

رئیس جمهور همچنین با اشاره به تلاش برخی کشورها از جمله آمریکا و رژیم صهیونیستی در حمایت از گروههای تروریستی در سوریه، رژیم صهیونیستی را ریشه بسیاری از مشکلات و ناامنی ها در منطقه برشمرد و ابراز امیدواری کرد که اجلاس سه جانبه چهارم در سوچی قدم بلند دیگری برای تامین صلح و امنیت در منطقه باشد.
دکتر روحانی در ادامه با بیان اینکه پیوند بخش های تجاری ، حمل و نقل و بانکی، روابط دو کشور را پایدار می کند، افزود: انجام معاملات با ارزهای ملی دو کشور گام بزرگی برای توسعه روابط اقتصادی است.
رئیس جمهور همچنین یادآور شد: از سرمایه گذاری شرکت های روسی در حوزه های انرژی ایران استقبال می کنیم.
دکتر روحانی همچنین به موضوع برجام اشاره کرد و اظهارداشت: جمهوری اسلامی ایران به تعهدات خود در برجام عمل کرده و سایر طرفین نیز متعهدند به وظایف خود عمل کنند، اگر طرفین خواستار استحکام برجام هستند اجرای یک طرفه تعهدات، ما را به این هدف نمی رساند.
رئیس جمهور با تاکید بر اینکه اروپا باید تاخیرهای خود را در اجرای تعهدات جبران کند، افزود: نقش روسیه در استحکام برجام بسیار مهم است.
دکتر روحانی در ابتدای سخنان خود نیز از ابراز همدردی و تسلیت رئیس جمهور روسیه به مناسبت حادثه تروریستی در زاهدان تشکر کرد و گفت: این حادثه همفکری و اراده مستحکم تر در مبارزه مشترک با تروریسم را ضروری کرده است.
رئیس جمهور روسیه نیز در این دیدار با تاکید بر اینکه روسیه با قدرت از حفظ برجام حمایت می کند، گفت: هیچ شاهدی مبنی بر نقض تعهدات ایران یافت نشده است.
ولادیمیر پوتین افزود: از همکاری های ایران در چارچوب تعهدات تقدیر می کنیم و امیدواریم طرفین هم به تعهدات خود عمل کنند.
رئیس جمهور روسیه با اشاره به برگزاری نشست سوچی ، خاطرنشان کرد: از سهم ایران در حل و فصل مشکلات در سوریه تشکر می کنم و معتقدم همکاری دو کشور در چارچوب دو جانبه و روند آستانه دستاوردهای بسیار بزرگی داشته و سایر مسائل باقیمانده نیز باید در همین مسیرحل شود.
پوتین افزود: اکثر توافقات دو کشور در حال اجراست و همکاری ها باید تقویت شود، در حوزه های حمل و نقل و انرژی، صنعت و کشاورزی و همچنین امور دفاعی همکاری های خوبی داریم و مسکو هم به دنبال تعمیق این همکاری ها با تهران است.
رئیس جمهور روسیه در ابتدای این دیدار حادثه تروریستی زاهدان را به همه ملت ایران و خانواده آسیب دیدگان تسلیت گفت و با تبریک چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، پیروزی و پیشرفت ملت ایران را آرزو کرد.

شناسه خبر: 108069