دکتر جنیدی در نشست علمی بررسی ابعاد حقوقی تحریم:

شرکت های خصوصی و دولتی باید با بررسی ماهیت شروط مربوط به تحریم، نسبت به احقاق حق اقدام کنند

معاون حقوقی ریاست جمهوری تاکید کرد: شرکت های خصوصی و دولتی باید با بررسی ماهیت شروط مربوط به تحریم مندرج در قراردادهایشان و تقویم خسارات وارده از طرق مقتضی نسبت به احقاق حق اقدام کنند.

دوشنبه 15 بهمن 1397 - 12:12

دکتر لعیا جنیدی روز یکشنبه در نشست علمی بررسی ابعاد حقوقی تحریم با تاکید بر وضعیت قراردادهای تجاری بین المللی که با حضور روسای کانون وکلای سراسر کشور و اساتید برجسته حقوقی کشور برگزار شد، با تشریح ابعاد خروج غیرقانونی آمریکا از برجام، افزود: در خروج آمریکا از برجام، نقض ماهوی انجام شده است چراکه آمریکایی هامدعی بودند، موضوع و مدت برجام کافی نبوده که البته این  به موجب قرارداد ادعایی موجه برای نقض توافق نیست.

معاون حقوقی ریاست جمهوری با تاکید براینکه خروج از موافقتنامه برجام از لحاظ شکلی نیز باید درچارچوب مواد ۳۶ و ۳۷ این موافقتنامه انجام می شد، گفت: آمریکا با توجه به تایید مکرر سازمان بین المللی انرژی اتمی نه تنها وارد این پروسه شکلی نشد بلکه تحریم های ثانوی را بازگرداند؛ امری که امتناع از آن جز تعهدات برجام بود.

دکتر جنیدی خاطرنشان ساخت: به طورکلی وضع تحریم ها علیه سایر کشورها قابل بررسی است چراکه هیچ کشوری علی الاصول نمی تواند چنین صلاحیت تقنینی فراسرزمینی موسعی برای خود قایل باشد  و این در تعارض با حاکمیت کشورها و ناقض اصل عدم مداخله است.

معاون حقوقی ریاست جمهوری با اشاره به  گزارش اساتید حقوقی فرانسه درخصوص ابعاد غیرقانونی خروج آمریکا از برجام که به صورت داوطلبانه انجام و به پارلمان اروپا و فرانسه ارائه شده است، گفت: نتایج این گزارش می تواند به بخش حقوقی اعم از خصوصی و دولتی کمک کند.

دکتر جنیدی تاکید کرد: با خروج آمریکا از برجام، عملا روابط تجاری اتحادیه اروپا و ایران دچار مشکلاتی شد چراکه هدف اقتصادی برجام، تسهیل و عادی سازی روابط تجاری و اقتصادی بود، امری که هنوز تحصیل نشده است.

معاون حقوقی ریاست جمهوری با بیان اینکه ایجاد کانال مالی ایران و اروپا تحت عنوان "اینستکس" می تواند جبرانی و سازوکاری ویژه برای تسهیل تجارت بین ایران و اتحادیه اروپا باشد، ادامه داد: باید تمرکز اصلی این نشست روی مشکلات شرکت های دولتی و غیر دولتی  بویژه بخش خصوصی باشد و همچنین قراردادهایی که صریحا فسخ، تعلیق و یا عملا به صورت دوفاکتو تعلیق  یا متوقف شده اند، در این نشست بحث و بررسی شوند تا در حد ممکن به راهکارهایی برسیم.

شناسه خبر: 107882