دکتر نهاوندیان در دیدار رئیس اتحادیه اتاق های بازرگانی و بورس ترکیه:

تهران و آنکارا برای تقویت همه جانبه روابط عزم جدی دارند/ با اتحاد ایران و ترکیه، هیچ کشوری نمی‌تواند در تحریم اقتصادی دو کشور موفق شود/ ویژگی این مرحله از تحریم‌های آمریکا این است که کشورهای جهان و حتی اروپا با دولت آمریکا در اعمال تحریم‌های ضدایرانی مخالفند

معاون اقتصادی رئیس جمهور، تعمیق روابط اقتصادی ایران و ترکیه را گامی در مسیر پیوند عمیق تر دو ملت برشمرد و تاکید کرد: تهران و آنکارا برای تقویت همه جانبه روابط بویژه در بخش اقتصادی عزم جدی دارند.

شنبه 6 بهمن 1397 - 13:59

دکتر محمد نهاوندیان روز شنبه در دیدار "مصطفی رفعت حیصار جیک اوغلو" رئیس اتحادیه اتاق های بازرگانی و بورس ترکیه، با تاکید بر اینکه جهان اسلام با روابط نزدیکتر ایران و ترکیه، قدرتمندتر می شود، تصریح کرد: با اتحاد ایران و ترکیه، هیچ کشوری نمی‌تواند در تحریم اقتصادی دو کشور موفق شود.

وی در این دیدار که جمعی از فعالان اقتصادی و بخش خصوصی ترکیه نیز حضور داشتند، با  اشاره به تحریم های 40 ساله آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران، تصریح کرد: تفاوت تحریم های کنونی دولت آمریکا علیه کشورمان در مقایسه با گذشته در این است که الان کشورهای جهان و حتی دولت های اروپایی، دولت آمریکا را در این دوره از فشار و اعمال  تحریم های ظالمانه علیه تهران ، نه تنها همراهی نمی‌کنند بلکه در مقابل آن نیز ایستاده اند.

دکتر نهاوندیان با بیان اینکه تهدیدهای آمریکا علیه ایران اسلامی با وجود افزایش سر و صدا و فضا سازی تبلیغاتی، از دستیابی به اهداف خود ناتوان است، اظهارداشت:رئیس جمهور آمریکا حتی در داخل کشور خود و اداره دولت با مشکلات فراوانی مواجه است و قطعا نمی تواند در آن سوی اقیانوس‌ها اهداف خود را عملی کند.

معاون اقتصادی رئیس جمهور گسترش روابط با دولت و ملت ترکیه را جزو اولویت های سیاست خارجی ایران برشمرد و گفت: این دوره از فشار و تحریم های آمریکا علیه ایران هم به زودی سپری خواهد شد و دوستان را می توان در روزهای سخت شناخت.

 رئیس اتاق بازرگانی و بورس ترکیه نیز در این دیدار با اشاره به روابط تاریخی و عمیق ایران و ترکیه تاکید کرد: باید  روابط مشترک تهران – آنکارا بویژه در بخش های اقتصادی و اتاق های بازرگانی با توجه به شرایط کنونی بیش از پیش گسترش یابد.

حیصار جیک اوغلو با بیان اینکه سفر دکتر روحانی رئیس جمهور ایران به ترکیه تحولات گسترده تجاری و اقتصادی بین دو کشور را بوجود آورد، گفت: رئیس جمهور ترکیه نیز همواره گسترش همکاری های اقتصادی با جمهوری اسلامی ایران را به فعالان اقتصادی، کارآفرینان و  بخش خصوصی ترکیه گوشزد کرده است.

وی تصریح کرد: شرکت ها و اتاق بازرگانی ترکیه مشتاق و علاقمند به همکاری با ایران هستند.

در این دیدار، راه‌های تسهیل سرمایه‌گذاری مشترک در پروژه‌های زیرساختی و تولید و افزایش مبادلات تجاری و ترانزیتی دو کشور مورد بررسی قرار گرفت و در مورد تسریع همکاری‌ها، تصمیماتی اتخاذ شد.

شناسه خبر: 107747