رئیس دفتر رئیس جمهور در پایان جلسه هیات دولت:

نمایندگان وزیران بهداشت و آموزش و پرورش درباره حادثه آتش سوزی مدرسه ای در سیستان و بلوچستان گزارش دادند/ رهنمودهای رهبر معظم انقلاب در بودجه لحاظ شدند/ هفته آینده لایحه بودجه تقدیم مجلس می شود/ دولت به دنبال تعادل در قیمت خودرو در بازار است/ واکنش به مباحث درخواست استیضاح وزیر اقتصاد

رئیس دفتر رئیس جمهور با اشاره به حادثه آتش سوزی در یکی از مدارس غیردولتی سیستان و بلوچستان، ضمن ابراز تاسف اعضای دولت از این حادثه و تسلیت به خانواده این دانش آموزان عزیز،گفت: نمایندگان وزیران بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و آموزش و پرورش ضمن حضور در جلسه هیات دولت، گزارشی درباره وضعیت خانواده ها، علل و مسببان این حادثه ارائه کردند و تاکید شد که باید همه تلاش ها بکار گرفته شود تا چنین حوادثی در کشور تکرار نشود.

شناسه خبر: 107296 -

چهارشنبه 28 آذر 1397 - 13:35

دکتر محمود واعظی که روز چهارشنبه و در حاشیه جلسه هیات دولت به پرسش های خبرنگاران پاسخ می داد، درخصوص  بودجه سال 98 کل کشور نیز تاکید کرد: بحث های مفصلی انجام شد و همه رهنمودهای رهبر معظم انقلاب در بودجه لحاظ شد. همچنین تبصره هایی اضافه بر تبصره های قبلی  بحث و تصویب شد و امیدواریم ان شاءالله  در هفته آینده لایحه بودجه را تقدیم مجلس کنیم.

خبرنگاری با اشاره به سخنان اخیر معاون اول رئیس جمهور پرسید:  توقعات گروه های مختلف سیاسی از بودجه، فشاری روی دولت آورده است؟

رئیس دفتر رئیس جمهور با  بیان اینکه باید ساختار بودجه را مورد تجدید نظر قرار داده و بازنویسی کنیم و البته این کار آسانی نیست، تصریح کرد: بودجه نه تنها طی چهل سال بلکه حدود یکصد سال گذشته با روش های متفاوت تدوین و برخی ردیف ها بر اساس مصالحی در دولت و مجلس، به آن اضافه شده و این روند ادامه یافته به گونه ای که برای همه دستگاه های مختلف در سراسر کشور، حقی ایجاد شده است.

وی با اشاره به اینکه اکنون از یکسو مقداری با محدودیت منابع در بودجه مواجه هستیم و از سوی دیگر همه دستگاه های دولتی، غیردولتی، فرهنگی، نهادها و غیره داشتن ردیف هایی را حق خود می دانند و به این دلیل فشار زیاد می شود، افزود:  معتقدم باید در آینده مقداری ردیف ها را کم و متمرکز کنیم تا اینکه بدانیم با این بودجه هر دستگاهی چه کاری می کند.

خبرنگاری پرسید: رهبر معظم انقلاب برخی نکات به دولت درباره بودجه 98 اعلام کردند که کاهش هزینه های جاری یکی از آنها است و آیا دولت در حقوق دستمزد کارکنان امسال کاهشی خواهد داد؟

دکتر واعظی با بیان اینکه دولت براساس رهنمودهای رهبر معظم انقلاب از هفته گذشته جلسات متعددی در سطوح مختلف برگزار کرد و در بالاترین سطح روز گذشته جلسه شورای هماهنگی اقتصادی سران سه قوه برگزار و مباحث مفصل در این باره انجام شد، تاکید کرد: از طرف دیگر در همه بخش ها هزینه های مختلفی را کم کردیم . البته پرداختی به کمیته امداد امام خمینی(ره)، سازمان بهزیستی، بازنشستگان و حقوق بگیران دولت از این کاهش ها مستثنی شدند.

خبرنگاری پرسید: بعضی منتقدان دولت در رسانه‌هایشان عنوان می کنند که دولت همه کارها را راکد گذاشته و چشم‌ دولت به SPV  و مذاکرات با اروپا است، جواب‌تان به این منتقدان چیست؟

رئیس دفتر رئیس جمهوری تاکید کرد: خودتان می‌گویید منتقدان. منتقدان همیشه دنبال نکات منفی هستند. ما از همه فرصت‌هایی که در دنیا  وجود دارد و یا می‌توانیم بوجود بیاوریم، استفاده می‌کنیم و دوستانمان در وزارت خارجه، وزارتخانه‌های مختلف و سفرای جمهوری اسلامی ایران در سفرهای متعدد تلاش می‌کنند که زمینه همکاری شرکت‌ها ، بنگاه‌های خصوصی و صنعت‌گران را بوجود بیاورند.

دکتر واعظی افزود: بحمدالله فضای خوبی بوجود آمده است و درهفته گذشته تعدادی از بانک‌های مختلف کارشان را شروع کردند و لذا فکر می‌کنم اینکه SPV هم در اروپا ایجاد بشود،  مزیتی است علاوه بر آن چیزهایی که داریم.

رئیس دفتر رئیس جمهور تصریح کرد: اگر نظر منتقدین این است که ما برخی از فرصت‌ها را در دنیا برای خودمان ایجاد نکنیم، دولت این کار را نمی‌کند و دولت وظیفه دارد از همه فرصت‌ها استفاده کند تا روابط خارجی‌ در بخش صادرات و مواد اولیه بتواند سهل‌تر انجام شود.

دکتر واعظی در پاسخ به سوالی مبنی براینکه دولت در مورد کاهش قیمت‌ها متناسب با پایین‌ آمدن نرخ ارز، برنامه خاصی دارد، گفت: الان که قیمت ارز در حال کاهش بوده و  بازار ارز آرام شده و اطمینانی بوجود آمده است، انتظارمان این است که حتماً قیمت کالاهایی که در گذشته به دلیل افزایش قیمت ارز بالا رفته اند، کاهش پیدا کند.

رئیس دفتر رئیس جمهور افزود: جلسات مختلفی در این هفته برگزار شد که در این جلسات بحث بسته تثبیت قیمت کالا انجام شد و رئیس جمهور از وزارت صنعت، معدن و تجارت خواست کمیته‌های مختلفی تشکیل دهند که بتوانند بسته تثبیت قیمت‌ها را بویژه در بخش‌هایی که مورد نیاز روزمره مردم است و در دسته‌ای که دولت ارز 4200 تومانی برای آن درنظر گرفته است ، دنبال کند.

دکتر واعظی در پاسخ به سوالی درخصوص مواضع ضدبرجامی دبیر سابق شورای عالی امنیت ملی تاکید کرد: ایشان از روز اول راجع به مسأله برجام مرتب انتقاد داشتند و حتی زمانی که برجام امضاء شد و همه مردم ایران هم خوشحال بودند به عنوان یک توفیق بزرگ، ایشان همین حرف‌ها را تکرار می کردند.

رئیس دفتر رئیس جمهور افزود: این یک فرافکنی است. دوره‌ای که ایشان مسئول بوده و در آن دوره حاصل‌ این شد که این تعداد قطعنامه‌ها در شورای حکام و  شورای امنیت علیه ایران صادر شد و در همان دوران بود که ما تحریم‌های متعددی داشتیم. لذا طبیعی است که هر کسی جای ایشان باشد، باید همین حرف‌ها را بزند.

دکتر واعظی در پاسخ به سوالی مبنی براینکه شما  سفری  به ترکیه داشتید و آقای رئیس جمهور نیز امروز به این کشور سفر می‌کنند و این بحث مطرح شده که در حوزه ارزی این سفر تأثیرات زیادی  برای هماهنگی‌های دو کشور داشته است، تاکید کرد: سفرم راجع به همه ابعاد بود و در آن سفر مذاکرات مفصلی با وزرا و شرکت‌های بزرگ ترک داشتم و خوشبختانه فرصتی پیدا کردم با شرکت‌های بزرگ ترکی که مالکانش ایرانی هستند، ملاقات داشته باشم که جمع‌بندی مذاکرات با  رئیس جمهور ترکیه بود.

 رئیس دفتر رئیس جمهور با اشاره به سفر کوتاه دکتر روحانی به ترکیه و برنامه های بسیار فشرده از جمله ملاقات خصوصی و تنوع موضوعات در این سفر، افزود: در این سفر درباره موضوعات مهم منطقه‌ای، بین‌المللی و مسائل دوجانبه اقتصادی و تعداد اسنادی که برای امضا تهیه شده است، مذاکره می شود و همچنین دیدار دو رئیس جمهور با فرومی که همه تجار ایرانی و ترکی شرکت می‌کنند، انجام می شود تا کارهایشان را پیش ببرند.

دکتر واعظی گفت: امیدواریم که ان شاء الله روابطی که الان یک مقدار بالاتر از 10 میلیارد دلار است را گسترش دهیم.

خبرنگار پرسید: وضعیت بازار خودرو همچنان آشفته است و مردم بسیار سرگردان هستند. آیا دولت دغدغه‌ای در این زمینه دارد که قیمت خودرو مشخص شود؟

رئیس دفتر رئیس جمهور تصریح کرد: دولت به دنبال تعادل در قیمت خودرو در بازار است. از قیمت بالای خودرو فقط دلالان استفاده می کردند و قیمت کارخانه ثابت بود و کارگران و کسانی که دنبال مواد اولیه بودند، استفاده نمی‌کرد. شرایط الان همانند فنری است که باز شده است و باید یک مقدار تنظیم شود و ان شاء‌الله این کار انجام خواهد شد.

وی در پاسخ به سوالی درباره انتقادات نسبت به انتصاب داماد رئیس جمهور، گفت: آقای رئیس جمهور اصلاً در جریان این انتصاب نبود. شما دیدگاه آقای رئیس جمهور را می‌دانید که به هیچ وجه هیچ‌کسی را توصیه نکرده است و نخواهد کرد که برای اینکه از فلانی به دلیل اینکه دوست است و یا به دلیل اینکه آشنا و فامیل است، استفاده شود و این عملکرد ایشان در پنج و نیم سال گذشته بوده است.

دکتر واعظی ادامه داد: دکتر مهدی‌زاده از دوستان قبلی آقای رحمانی و هر دو همشهری هستند و همچنین از نظر توانایی دارای دکترای زمین‌شناسی،  تألیفات زیاد و مقالاتی در مجلات بین‌المللی  می باشند و در این رشته کار کرده اند و دارای کارنامه اجرایی خوبی هستند و به همین جهت آقای رحمانی ایشان را به عنوان رئیس سازمان زمین‌شناسی منصوب کرد و از نظر آقای رحمانی ایشان شایستگی دارد.

وی تصریح کرد: فکر کردیم که این حساسیت الان به هیچ وجه نباید وجود داشته باشد و برای احترام به افکار عمومی خود ایشان استعفا دادند و به همان کار علمی قبلی برگشتند. به هیچ وجه آقای رئیس جمهور از این انتصاب مطلع نبود.

رئیس دفتر رئیس جمهور درباره بودجه سال 98 و نظرات مقام معظم رهبری در اینباره گفت:  تغییرات خیلی زیادی در ردیف‌ها انجام شد که کاهش پیدا کرد و همچنین تبصره‌های جدیدی براساس رهنمودهای مقام معظم رهبری اضافه شد.

رئیس دفتر رئیس جمهور در پاسخ به پرسشی درباره جمع آوری امضا برای استیضاح وزیر اقتصاد در حمایت از  نماینده سراوان، گفت: ما به عنوان دولت قانونمدار به قانون احترام می گذاریم . البته چنین موضوعاتی باید با تشکیل کمیته ای بررسی و حل شود. من آن کلیپ را دیدم، بد بود، کارمند کمرگ پشت میزش نشسته بود و آن طرف مراجعین بودند. وقتی دیالوگ منفی با آن چیزی که در فیلم دیده می شود، وجود دارد، کسانی هم در حمایت از کارمند گمرک اقدام کردند.

 دکتر واعظی با بیان اینکه یا باید کارگروه مشترک تصمیم بگیرد یا اینکه قوه ثالث نظر دهد، افزود: انصاف است کمیته مشترک با حضور نمایندگان دولت و مجلس تشکیل و براساس رعایت انصاف اقدام کند. نمی شود که مجلس درمورد یکی از اعضای خودش تصمیم بگیرد، باید قوه منصفی در این مورد نظر بدهد و مهمتر از همه اینکه اصلا بحث قومیتی در این زمینه مطرح نیست.

وی در پاسخ به پرسش دیگری درباره اعتراض نمایندگان به موضوع آب اصفهان و استعفای آنان ، گفت:ما در دولت درمورد آب سیاستی واحد داریم ، ما تامین آب شرب مردم اصفهان را وظیفه خود می دانیم و دغدغه ما کمتر از نمایندگان نیست و تلاش کرده ایم دغدغه کشاورزان اصفهانی مورد توجه قرار گیرد.

شناسه خبر: 107296

- جلسات

- دفتر رئیس‌جمهوری

اخبار مرتبط

گالری مرتبطفیلم مرتبطاخبار برگزیده