دکتر واعظی در حاشیه جلسه هیات دولت:

حکم شهردار تهران امروز از سوی وزیر کشور صادر می شود/ استیضاح وزیر خارجه شائبه سیاسی دارد و به صلاح کشور نیست/ دولت و مجلس با حمایت از دکتر ظریف، اجازه نمی دهند فرمانده دیپلماسی کشور تنها بماند / حمایت از تولید، سیاست محوری دولت است

رئیس دفتر رئیس جمهوری با بیان اینکه مباحثی که باعث تضعیف وزیر و وزارت خارجه شود، اصلا به صلاح کشور نیست، تصریح کرد: به نظر من بحث استیضاح وزیر خارجه ، یک بی سلیقگی سیاسی است و اگر گروهی با دولت اختلاف سلیقه دارند، نباید در جایی که ما بیش از هر زمان دیگر نیاز به حمایت داریم، وارد شوند.

شناسه خبر: 107003 -

چهارشنبه 7 آذر 1397 - 13:30

دکتر محمود واعظی که روز چهارشنبه در پایان جلسه هیات دولت به پرسش خبرنگاران پاسخ می داد، در پاسخ به این پرسش که آیا طرح استیضاح دکتر ظریف را در شرایط فعلی به صلاح کشور می داند، گفت: من هم با شما هم عقیده هستم که الان بحث مطرح شدن استیضاح و حرفهایی که منجر به تضعیف وزیر و وزارت خارجه می شود، اصلا به صلاح کشور نیست.

رئیس دفتر رئیس جمهور تاکید کرد: آقای ظریف یکی از وزرای خارجه بسیارموفق جمهوری اسلامی ایران بوده و از طرف دیگر نیز ایشان اقدامات بسیار خوبی انجام داده اند اما عده ای مشخص و نشان دار از روز اول با رویکرد سیاست خارجی دولت مخالفت کردند و افرادی به دنبال فرصت هایی بودند تا به مسئول سیاست خارجی ایران و دولت، فشار بیاورند.
دکتر واعظی با بیان اینکه این عده از یک مصاحبه دکتر ظریف در راستای ذهنیت خودشان استفاده کردند و هفته گذشته نیز اعلام کردم که آنچه دکتر ظریف راجع به پولشویی گفتند، مطلب درستی بوده و این موضع دولت است، افزود: صحبت هم صحبت ایشان نیست. بعد از سخنان ایشان بارها و بارها شخصیت های مختلف در داخل و بیرون مجلس، پولشویی را منکر نشده اند اما اینکه دکتر ظریف یک نهاد، ارگان و دستگاهی را متهم کرده باشد، در سخنان ایشان به هیچ وجه چنین چیزی وجود ندارد.
رئیس دفتر رئیس جمهور با تاکید بر اینکه بیشتر شائبه یک استیضاح سیاسی بنظر می رسد تا یک استیضاح تخصصی، ادامه داد: موضوعاتی در این استیضاح مطرح شده که فقط یکی از آنها پولشویی است و اگر موارد دیگر تا الان وجود داشته، چرا تاکنون مطرح نشده بودند و به هرحال فکر می کنم این عده که در 5 سال گذشته نیز حتما این اقدامات را انجام داده اند، بدنبال فشار بر دولت هستند.
دکتر واعظی با بیان اینکه مطمئنم اکثریت نمایندگان مجلس شورای اسلامی قدر زحمات، تلاش ها و فشارهای وارده بر دکتر ظریف را می دانند و حتما برخورد مثبتی خواهند داشت، تصریح کرد: دولت با همه وجود بدنبال حمایت از دکترظریف است و دولت و مجلس شورای اسلامی اجازه نمی دهند که در این شرایط خاص که بیش از هر زمان دیگری نیازمند حمایت از فرماندهی داریم که کار دیپلماسی انجام می دهد، ایشان تنها بماند.
رئیس دفتر رئیس جمهور ادامه داد: قطعا مجلس شورای اسلامی و دولت حمایت می کنند که ایشان در شرایط تحریم و شرایطی که سه مثلث آمریکا، رژیم صهیونیستی وعربستان سعودی با همه امکانات بدنبال ضربه زدن به کشور هستند، ماموریت خودشان را به نحواحسن انجام دهند.
دکتر واعظی همچنین درپاسخ به پرسشی در خصوص وضعیت صدور حکم شهردار پایتخت از سوی وزارت کشور و مسائل مطرح شده درمورد پاسخ استعلام وی از سوی وزارت اطلاعات ، گفت: تا جایی که من اطلاع دارم امروز حکم شهردار تهران از سوی وزیر کشور صادر می شود.

دکتر واعظی در پاسخ به سوالی درخصوص برنامه دولت برای حل مشکل کارگران شرکت نیشکر هفت تپه ، گفت: دولت از روز اول اعلام کرده که از کارگران عزیز حمایت می کند. بحث حمایت از تولید بویژه تولید داخل یکی از سیاست های محوری دولت است و شعار امسال هم هست که باید به آن بپردازیم ، باید آرامش و امید به آینده را در میان کارگران افزایش دهیم و ما از هیچ تلاشی در حمایت از کارگران عزیز دریغ نخواهیم کرد.

 وی تاکید کرد: آنچه که در هفت تپه اتفاق افتاد، ما از یک طرف بدنبال این هستیم که تمام کارخانجات و بنگاه های در اختیار دولت را واگذار کنیم از طرف دیگر برخی واگذاری ها به بخش خصوصی از جمله نیشکر هفت تپه با مشکلاتی مواجه می شود، دولت بلافاصله دخالت کرد و به استاندار برای حل مشکلات ماموریت داد و همزمان آقایان شریعتمداری و دژپسند هم برای حل موضوع، تیم های ویژه تشکیل دادند تا هم کارگران عزیز به حق خود برسند و هم کارخانه بتواند روی پای خود بایستد و تولید را انجام دهد.

خبرنگاری از رئیس دفتر رئیس جمهور پرسید: با اجرای عجولانه قانون بازنشستگی در دستگاه های دولتی،  دولت از مدیران با تجربه خود محروم می شود، نظر شما چیست ؟

دکتر واعظی پاسخ داد: دولت تلاش کرد تا قانون مصوب مجلس را به صورت کامل و دقیق اجرا کند. این طبیعی است که شما از یک طرف به قانون احترام می گذارید و از طرف دیگر دنبال این هستید که در دولت با استفاده از این قانون، کمتر ضرر کنید. دستگاه های مختلف در این مدت تلاش کردند که هم جوان گرایی کنند و هم افراد جایگزین شده زیاد به روند کار لطمه نزنند، این طبیعی است که وقتی فردی 30 یا 32 سال تجربه کاری داشته باشد با یک فرد جوان که البته دارای انرژی بالایی هم  هست، قابل مقایسه نیست اما در مجموع این راه را طی می کنیم چون اعتقاد داریم که دولت باید نیروهای جوان و تازه در مجموعه خود داشته باشد تا امور را در آینده تحویل آنها دهد.

رئیس دفتر رئیس جمهور در پاسخ به این سوال که دولت برای ادامه فعالیت چه تعدادی از بازنشستگان مجوز گرفته و اینکه گفته می شود یک فهرست 55 نفره از این افراد وجود دارد، گفت: چنین فهرستی وجود خارجی ندارد و من فقط در مطبوعات آن را شنیده ام. تا جایی که اطلاع دارم تعداد این افراد در کل مجموعه دولت از تعداد انگشتان یک دست بیشتر نیست.

رئیس دفتر رئیس جمهوری در پاسخ به پرسش دیگری درمورد تاخیر وزارت اطلاعات در پاسخ به استعلام صلاحیت شهردار تهران ، گفت: همانطور که اشاره شد به نظر من امروز حکم آقای حناچی به عنوان شهردار تهران زده می شود و آن هماهنگی که قرار بود بین وزارت کشور و وزارت اطلاعات انجام شود، انجام شده است .

از دکتر واعظی درمورد روند خصوصی سازی نیشکر هفت تپه و همچنین اقدام قوه قضائیه برای مصادره این مجموعه  بعد از خصوصی سازی سوال شد که درپاسخ  با بیان اینکه درمورد این موضوع باید بخش مربوطه پاسخ دهد ، گفت: آنچه ما در دولت به آن اعتقاد داریم اینکه خصوصی سازی جزء سیاست های جدی دولت است و آنچه بتوانیم در اختیار مردم و بخش خصوصی واقعی قرار دهیم را انجام خواهیم کرد.

وی افزود: البته شما باید بدانید که اگر واگذاری یک بنگاه مستمر باشد و نتیجه دهد باید به نوعی منافع خریدار را نیز مورد توجه قرار دهیم، شما نمی توانید آنقدر خریدار را تحت فشار قرار دهید که نتواند فعالیت خود را توسعه دهد، لذا ما فکر می کنیم در خصوصی سازی، بنگاه ها باید به اهل آن واگذار شود و این اقدام استمرار داشته باشد. اینکه در درون آن چه می گذرد را شما باید از قوه قضائیه یا سازمان خصوصی سازی سوال کنید.

از رئیس دفتر رئیس جمهور درمورد استعفای خانم مولاوردی دستیار امور حقوق شهروندی رئیس جمهور  و انتخاب فرد جایگزین برای ایشان و اینکه فرد جایگزین خانم خواهند بود یا نه سوال شد که وی در پاسخ گفت: حقوق شهروندی از موضوعات بسیار مهمی است که در این دولت دنبال می کنیم. حتما نیاز به متولی دارد و ما ان شاء الله جایگزین خانم مولاوردی را انتخاب خواهیم کرد و تلاش ما این است که حتما خانم باشد.

از  دکتر واعظی درمورد حضور رئیس جمهور در جمع دانشجویان در روز دانشجو و اینکه آیا این حضور در جمع دانشجویان سمنان خواهد بود، سوال شد که در پاسخ گفت: رئیس جمهور  برای دیدار با مردم سمنان و شاهرود و شرکت در اجلاس نماز، در آن ایام در استان سمنان هستند.

وی افزود: این مراسم سال گذشته نیز در یکی از استان ها انجام شد و خیلی مورد استقبال قرار گرفت. همه چیز تهران نیست و ما باید برای استانها هم شان قائل شویم و لذا احتمال می دهم که این مراسم در استان سمنان باشد.

رئیس دفتر رئیس جمهور با اشاره به اینکه هفته جاری، هفته بودجه در دولت بود و هیات دولت سه جلسه فشرده و فوق العاده درباره تبصره های بودجه برگزار کرد، گفت: خوشبختانه تبصره های بودجه تا 95 درصد تمام شده است که امیدواریم هیات دولت درباره موضوع بودجه تا یکشنبه شب به جمع بندی خوبی برسد.

دکتر واعظی در پاسخ به سوالی درباره پیش بینی قیمت نفت در بودجه سال آینده کل کشور گفت: الان بیشتر روی تبصره ها بحث شد و مساله قیمت و حجم نفت که روزانه چند بشکه باشد، موضوعاتی هستند که حتما گروه کارشناسی تا روز یکشنبه و یا درغیر اینصورت قطعا تا نیمه آذر و زمان تقدیم بودجه به مجلس شورای اسلامی، نهایی می کند.

رئیس دفتر رئیس جمهور تاکید کرد: در بودجه سال آینده طبقه محروم، بازنشستگان و کارمندان و همچنین وضعیت گرانی ها دیده شده است و تلاش کردیم با همه محدودیت ها و فشارها،  به گونه ای بودجه بنویسیم که فشار روی قشر ضعیف و متوسط به مراتب کمتر باشد .

خبرنگار پرسید: درباره نرخ حامل های انرژی  و رقم کلی بودجه چه پیش بینی صورت گرفته است؟

دکتر واعظی گفت: هنوز در حال بررسی تبصره ها هستیم و معمولا این موضوعات در روزهای آخر بودجه قطعی می شود و باید با دستگاه های مختلف، درآمد مالیاتی و فروش نفت را نهایی و قطعی کنیم.

رئیس دفتر رئیس جمهور در پاسخ به سوالی درباره ارتباط حضور دکتر کاظم جلالی در دولت و  وضعیت کارت سوخت و  پیشنهاد مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی درباره سهمیه بندی  بنزین مبنی بر اینکه به هر ایرانی 20 لیتر بنزین و یا سود متناسب آن پرداخت شود، تاکید کرد: آقای دکتر جلالی در دولت حاضر نبودند بلکه در حاشیه جلسه هیات دولت ملاقاتی داشتند که  در این ملاقات راجع به سوخت صحبت نکردند.

دکتر واعظی تصریح کرد: درباره مساله سوخت 6 یا 7 طرح مطرح است و مشورت هایی انجام می شود اما جلوگیری از قاچاق سوخت اولویت اول دولت است که متاسفانه در روز رقم بسیار بالایی از  سوخت قاچاق می شود که این  پول بیت المال و اموال مردم  است.

رئیس دفتر رئیس جمهور ادامه داد: خوشبختانه وزارت نفت اقدامات خوبی اتخاذ کرده تا کارت های سوخت فعال شوند و از طریق این کارت ها متوجه می شویم که هر خودرویی چه مقدار سوخت استفاده می کند و از طرف دیگر بنا داریم در کل استان های مرزی هم نوعی محدودیت ها برای جابجایی کارت قایل شویم تا قاچاق سوخت انجام نشود.

دکتر واعظی از مردم درخواست کرد تا با همکاری دولت، تمام صاحبان وسایل نقلیه حتما کارت سوخت داشته باشند تا وزارت نفت جلوی قاچاق سوخت را بگیرد.

 رئیس دفتر رئیس جمهور درباره پیش بینی یارانه های نقدی در بودجه سال آینده، تصریح کرد:  بحث های انجام شده صرفا راجع به این موضوع نیست و دولت با روش های دیگر هم بدنبال این است که به نوعی یارانه پرداخت کند.  اینکه  قیمت ارز را در همه اقلام 7500 تومان پرداخت می کنیم، آنچه که به ارزاق مردم و دارو مربوط است با ارز 4200 در بودجه آینده درنظر گرفته شده است و اینکه دولت حدود بین 13 تا 15 میلیارد دلار ارز 4200 تومانی برای نیازمندی های روزمره مردم درنظر دارد، در حقیقت یک نوع یارانه ای است که دولت به مردم می دهد.

دکتر واعظی گفت:  وزارت صنعت، معدن و تجارت تلاش می کند از زمان خریداری محصولی با ارز 4200 تا زمانی که به دست مردم می رسد، برای عدم گرانی نظارت کند.

 

شناسه خبر: 107003

- دفتر رئیس‌جمهوری

- جلسات

اخبار مرتبط

گالری مرتبطفیلم مرتبطاخبار برگزیده