دکتر  واعظی در جلسه شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان خوزستان:

دولت با تمام وجود و جدیت به دنبال کاستن از مشکلات مردم است/ با اتحاد و تلاش مضاعف بر همه مشکلات غلبه می کنیم/ خدمت به زائران ابا عبدالله(ع)  توفیق بزرگ خداوند به مسئولین و مردم خوب استان خوزستان است/ هم‌مرز بودن با بازار بزرگ عراق از پتانسیل‌های بزرگ خوزستان است/ لازمه شکوفایی کشور، مشارکت مردم و بخش خصوصی است/ ضرورت توجه به تکمیل سریعتر راه‌آهن شلمچه به بصره/ تاکید بر ضرورت گفتگوی مستقیم مسئولین با مردم و استفاده از شیوه‌های هنرمندانه در ارائه گزارش ها

رئیس دفتر رئیس‌جمهور همه مسئولین استانی و دستگاه‌های اجرایی را به برنامه‌ریزی دقیق در کنار حضور در میان مردم و همراهی با آنان توصیه کرد و گفت:‌ دولت با تمام وجود و جدیت به دنبال کاستن از مشکلات مردم است و در این راستا اگر مسئولین استانی منسجم و قوی عمل کنند می‌توانند اثرگذاری بالایی در رفع مشکلات داشته باشند.

پنجشنبه 3 آبان 1397 - 21:52

دکتر محمود واعظی روز پنج‌شنبه در جلسه شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان خوزستان با گرامیداشت ایام اربعین حسینی، اظهار داشت: مردم ایران بویژه مردم خوزستان به رغم همه مشکلات و محدودیت‌هایی که با آن مواجه هستند سال به سال کنگره بزرگ معنوی و سیاسی شیعه را آبرومندتر و باشکوه‌تر برگزار می‌کنند.

رئیس دفتر رئیس‌جمهور خاطر نشان کرد: در ایام اربعین حسینی روحیه همبستگی و همدلی در میان مردم تقویت می‌شود و در این فضا می‌توان همبستگی و امید به آینده را هر چه بیشتر ارتقاء داد.

دکتر واعظی با بیان اینکه انقلاب اسلامی به برکت عاشورا و ائمه اطهار (ع) بر رژیمی تا دندان مسلح به پیروزی رسید، گفت: با اتحاد و پیروی از راه و مکتب امام حسین(ع) و ائمه اطهار(ع)، می‌توان بر همه مشکلات غلبه کرد.

رئیس دفتر رئیس‌جمهور با اشاره به اینکه مسایل مربوط به زائرین ابا عبدالله الحسین(ع) را باید براساس روحیه اعتقادی و قلبی، انجام داد، گفت: امروز خداوند متعال به شما مسئولین و مردم خوب استان خوزستان توفیق بزرگی را عنایت کرد تا برای زائران ابا عبدالله(ع) خدمت کنید و این خدمتگزاری به مراتب ثوابی بالاتر از زیارت خواهد داشت و در این راستا دولت نیز تلاش کرده شرایط و تسهیلات بیشتری را برای زائران امام حسین(ع) و برگزاری کنگره عظیم راهپیمایی اربعین فراهم سازد.

دکتر واعظی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه در شرایط کنونی اقتصادی کشور باید مسئولین بیش از گذشته به فکر رفاه و آسایش مردم باشند، گفت: در چند ماه گذشته برغم تمام تلاش‌هایی که دولت و حاکمیت انجام داده امروز طبقه متوسط و متوسط به پایین و بخصوص حقوق بگیران و کارمندان دولت تا حدودی تحت فشار اقتصادی قرار دارند. لذا همه ما مسئولین وظیفه داریم که در بهبود شرایط مردم و رسیدگی به وضعیت آنان تلاش مضاعفی انجام دهیم.

رئیس دفتر رئیس‌جمهور خاطر نشان کرد: مثلث آمریکایی، حاکمان فعلی سعودی و رژیم صهیونیستی طراحی گسترده‌ای انجام داده‌اند و در این طراحی برخلاف گذشته روی اذهان مردم و تبلیغات روانی و القای ناکارآمدی و وقوع جنگ تمرکز کردند که این موضوع با بیانات مقام معظم رهبری و رئیس جمهور تا حدودی خنثی شد، لذا دشمنان تبلیغات روانی گسترده‌ای را در زمینه تحریم به راه انداخته اند.

دکتر واعظی گفت: برغم تبلیغات دشمن، دولت منابع ارزی و ریالی لازم را برای تأمین دارو و نیازمندی عمومی مردم در اختیار داشته و آنها را به مقدار زیادی تهیه کرده است و هیچگونه نگرانی‌ در این زمینه وجود ندارد. لذا در شرایط کنونی باید تلاش کنیم مردم نسبت به این موضوعات اطمینان خاطر حاصل کنند.

رئیس دفتر رئیس‌جمهور افزود: امروز در عرصه خارجی کشورهای جهان با یک رئیس جمهوری مواجه هستند که با سیاست دیپلماسی بیگانه است و تحت تأثیر رژیم صهیونیستی و پول‌های سعودی قرار دارد، لذا در چنین شرایطی بایستی با درایت مسایل خارجی را همراه با مسایل داخلی با تدبیر به پیش ببریم.

دکتر واعظی تصریح کرد: برغم مشکلات اقتصادی بر این باور هستیم که با مقاومت و ایستادگی قطعاً می‌توانیم بر مشکلات فائق آمده و شرایط به مراتب بهتری را در آینده پیش رو داشته باشیم.

رئیس دفتر رئیس‌جمهور با تأکید بر اینکه مسئولین باید با روحیه قوی در میدان کار و تلاش، حضور فعال داشته باشند، گفت: امروز نیازمند طراحی و برنامه‌ریزی دقیق در کنار حضور در بین مردم و همراهی با آنها هستیم و بی‌تردید با چنین روحیه‌ای می‌توانیم از این شرایط موقت، به خوبی عبور کنیم.

دکتر واعظی گفتگوی مستقیم مسئولین با مردم و استفاده از شیوه‌های هنرمندانه در ارائه گزارش به مردم را مورد تأکید قرار داد و گفت: اینکه برخی دولت‌ها کار خیلی مهمی انجام نداده و صرفاً به طور گسترده تبلیغات می‌کردند البته اشکال دارد و قابل قبول نیست، اما دولتی هم که کارهای زیادی انجام می‌دهد، و تبلیغاتی برای معرفی آنها ندارد نیز کارش اشکال دارد. لذا بایستی مسئولین تعامل با مردم را بیشتر کنند و مسئول کسی است که حضور بیشتری در بین مردم داشته باشد و این حضور می‌تواند در روحیه مردم و رفع مشکلات مؤثر باشد.

رئیس دفتر رئیس‌جمهور تقویت اعتماد مردم و زنده کردن امید به آینده را در قلب مردم مورد تأکید قرار داد و گفت: هیچ دولتی در دنیا نمی‌تواند موفق باشد، مگر اینکه مردم به آن اعتماد داشته و نسبت به آینده و اقداماتی که انجام می‌شود، امیدوار باشند و ایجاد این روحیه، وظیفه و مسئولیت همگانی است. امروز همه وظیفه داریم که اجازه ندهیم که گرانی بر مردم فشار وارد کند.

دکتر واعظی در ادامه با اشاره به اهمیت استان خوزستان برای کشور، اظهار داشت: مردم خوزستان در دوران جنگ تحمیلی فشارهای زیادی را متحمل شدند، لذا دولت نسبت به آبادانی و رفع مشکلات مردم استان احساس دین مضاعفی را دارد و در این راستا طی سال‌های گذشته تلاش کرده با اختصاص اعتبارات و حمایت‌های همه جانبه بخشی از این مشکلات را برطرف سازد اما بی‌تردید هنوز تا رسیدن به نقطه مطلوب فاصله داریم و معتقدیم باید تلاش‌های بیشتری انجام دهیم.

رئیس دفتر رئیس‌جمهور افزود: مقدماتی که دولت در استان خوزستان ایجاد کرده، می‌تواند در آینده منشأ اقدامات و خدمات بزرگی باشد. البته باید مسوولان استان خوزستان نیز از پتانسیل‌های بزرگی که از آن برخوردار است، به خوبی در مسیر توسعه این استان استفاده کنند که یکی از این پتانسیل‌ها، هم‌مرز بودن با بازار بزرگ عراق است.

دکتر واعظی خاطر نشان کرد: ایران باید سهم قابل توجهی در بازار عراق داشته باشد و خوزستان می‌تواند در این مسیر نقش بسزایی ایفا کند و برای این کار لازم است زیرساخت‌های صادراتی استان هر چه بیشتر تقویت شود.

رئیس دفتر رئیس‌جمهور لازمه شکوفایی کشور را مشارکت مردم و بخش خصوصی دانست و گفت: تا زمانی که کسانی به دنبال دولتی کردن اقتصاد کشور باشند، بدون تردید هیچ گاه اقتصاد کشور شکوفا نخواهد شد. معتقدیم اقتصاد کشور بایستی براساس سیاست‌های ابلاغی و توسط مردم و بخش خصوصی شکوفا شود و پیگیری این موضوع اراده و سیاست جدی دولت تدبیر و امید است.

دکتر واعظی افزود: امروز باید ساز و کارهایی را طراحی کنیم که اجرای پروژه‌ها در سراسر کشور، توسط بخش خصوصی انجام شود و حضور در این پروژه‌ها برای سرمایه‌گذاران و بخش خصوصی سودآور باشد و در این راستا لازم است ذهنیت خود را نسبت به سرمایه‌گذاری و بخش خصوصی تصحیح کنیم و بایستی برای سرمایه بخش خصوصی، هم حرمت و هم امنیت قایل بود.

رئیس دفتر رئیس‌جمهور در ادامه لزوم توجه به ایجاد اشتغال برای جوانان را مورد تأکید قرار داد و گفت: مسئولین باید این موضوع را نه با نگاه صرفاً اقتصادی بلکه با نگاهی پدرانه و از منظر اخلاقی و فرهنگی مورد توجه ویژه قرار دهند. امروز باید نگاه خود را برای ایجاد اشتغال با توجه به تحولات جهانی بروز کنیم. دیگر لزوماً پول و ثروت، اشتغال و سرمایه بوجود نمی‌آورد بلکه امروز فکر و فناوری‌های نو است که می‌تواند اشتغال و ثروت فراوانی را به دنبال داشته باشد.

دکتر واعظی در ادامه ضرورت توجه به تکمیل راه‌آهن شلمچه به بصره را مورد تأکید قرار داد و گفت: امیدوارم با پیگیری‌های جدی مردم برای اربعین 2 سال آینده از قطار استفاده کرده و هر چه راحت‌تر در این مراسم بزرگ معنوی شرکت کنند.

در این مراسم استاندار خوزستان و مسئولین ستاد اربعین حسینی گزارشی از روند اعتبارات و برنامه‌های توسعه‌ استان خوزستان و اقدامات انجام شده برای زائران امام حسین(ع) در دو مرز چذابه و شلمچه ارایه کردند.

استاندار خوزستان در سخنانی با قدردانی از توجه جدی دولت به عمران و آبادانی استان خوزستان، ‌اظهار داشت: بودجه عمرانی استان در سال 96 نسبت به سال 95، حدود 95 درصد رشد داشته است و در سال 97 نیز نسبت به سال 96 برغم اینکه اکثر استان‌ها با کاهش بودجه عمرانی مواجه بودند، اما بودجه استان خوزستان حدود 18.8 درصد افزایش داشته است و این نشان‌دهنده توجه ویژه دولت به استان خوزستان است.

شناسه خبر: 106653