دکتر ابتکار در نشست هم اندیشی با جامعه مدنی:

نهادهای مدنی می توانند کمک موثری به عبور کشور از مسیر ناهموار پیش رو داشته باشند/ دولت به اهمیت نقش و جریان سازی سمن ها اعتقاد دارد

معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده با اشاره به اینکه نگاه دولت در عرصه فعالیت سمن ها محدود به زمینه خاصی نیست، اظهار داشت: دولت باور دارد که سازمان های مردم نهاد باید در زمینه های سیاستگذاری و برنامه ریزی، اجرا و دیده بانی و نظارت در عرصه های مختلف مشارکت داشته باشند و این حکومت است که باید برای این مشارکت زمینه سازی کند.

شناسه خبر: 106392 -

دوشنبه 9 مهر 1397 - 16:23

 دکتر معصومه ابتکار روز دوشنبه در نشست هم اندیشی با جامعه مدنی با بیان اینکه دولت دوازدهم و به ویژه شخص رئیس جمهور، به طور مشخص و صریح به اهمیت نقش و جریان سازی سازمان های غیردولتی و مردم نهاد اعتقاد دارند، گفت: البته اینکه در دولت های یازدهم و دوازدهم تا چه حد این رویکرد جنبه عملیاتی پیدا کرده، مساله دیگری است، اما دولت و مسئولان آن از هیچ تلاشی در این زمینه فروگذار نکرده اند.

معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهور اظهار داشت: از مشکلات مختلف و متعددی که بر سر راه تاسیس و فعالیت سازمان های مردم نهاد وجود دارد، اطلاع داریم، اما از سوی دیگر امید و انگیزه های معنوی بسیار قوی موجود نزد فعالان سازمان های مردم نهاد آن قدر زیاد بوده که توانسته تحولات بزرگ و موثری در جامعه ایجاد کند.

دکتر ابتکار تصریح کرد: دولت حمایت از نهادهای مدنی را یک ضرورت می داند و بر آن تاکید مکرر می کند. باید با همکاری یکدیگر مسیر ناهموار فعالیت سمن ها در عرصه های سیاستگذاری، اجرا و نظارت را طی کنیم. مبانی تشکیل و فعالیت سازمان های مردم نهاد بسیار قدرتمند بوده و ریشه در دین و قوانین ما دارند.

وی با توصیه تشکل های مردم نهاد به ورود تخصصی به مسائل خاطرنشان کرد: ترجیح بر این است که تشکل های غیردولتی، متشکل شده و با تشکیل شبکه با یکدیگر ارتباط برقرار کرده و توان خود را هم افزایی کنند تا اثرگذاری آنها ارتقا یابد.

معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده با اشاره به برخی زمینه های فعالیت موثر تشکل های مردم نهاد گفت: پس از آغاز فعالیت  دولت یازدهم ما شاهد یک رویش مجدد در عرصه فعالیت نهادهای غیردولتی بودیم. این نهادها در یکی دو سال اخیر فعالیت های موثری در زمینه های ایجاد اشتغال برای بانوان، توانمندسازی اقتصادی زنان، آموزش مهارت های زندگی و زمینه های دیگر داشته اند.

دکتر ابتکار اضافه کرد: دولت و به تبع آن معاونت امور زنان و خانواده رئیس جمهور نیز توجه خوبی به زمینه های مذکور مثل ایجاد اشتغال برای بانوان و توانمندسازی اقتصادی زنان داشتند و از رهگذر این توجه و هم افزایی انجام شده با نهادهای غیردولتی شاهد رشد قابل توجه ایجاد اشتغال برای زنان بوده ایم. در حال حاضر طرح ملی گفتگوی خانواده نیز از طرح های اصلی در دست اجرای معاونت امور زنان برای ارتقای مهارت های ارتباطی در خانواه هاست که نهادهای مردم نهاد را به مشارکت در آن دعوت می کنیم.

وی با استقبال از پیشنهادات و مسائل مطرح شده در این جلسه از فعالان مدنی حاضر در نشست خواست که پیشنهادات و نظرات شان را درباره طرح ملی گفتگوی خانواده گردآوری و جمع بندی کرده و به این معاونت ارائه کنند.

معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهور در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به وضعیت پیش آمده در اثر خروج آمریکا از برجام اظهار داشت: به تصریح گزارش مجامع اقتصادی معتبر جهان، ایران به کشوری در حال توسعه و پیشرفت سریع تبدیل شده بود که می توانست در معادلات بین المللی حضوری قدرتمندانه و اثرگذار داشته باشد و یکی از دلایل اصلی رویکرد جدید آمریکا در قبال ایران، این بود که جلوی این روند را بگیرد.

دکتر ابتکار تصریح کرد: امروز و در میدان مقابله با توطئه های اقتصادی و عملیات روانی دشمنان جمهوری اسلامی، نهادهای مدنی می توانند نقش بسیار موثری ایفا کنند. این نشست، جلسه بسیار پرانگیزه و امیدآفرینی بود و امیدوارم فعالان مدنی و سازمان های مردم نهاد با همین رویکرد و با همین انگیزه و امید به عبور موفق کشورمان از مسیر ناهموار پیش رو کمک کنند.

شناسه خبر: 106392

- نهاد ریاست‌جمهوری

- دیدارهای داخلی