در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد انجام شد؛

رایزنی رئیس جمهور کشورمان و نخست وزیر ژاپن درباره مسایل دوجانبه، منطقه ای و بین المللی

رئیس جمهوری اسلامی ایران و نخست وزیر ژاپن روز چهارشنبه در نیویورک درباره مهمترین مسایل دوجانبه، منطقه ای و بین المللی بحث و تبادل نظر کردند.

چهارشنبه 4 مهر 1397 - 21:13

حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی و "شینزوا آبه " در این دیدار با تاکید بر روابط سنتی و صمیمانه دو کشور، بر تداوم همکاریهای مشترک ایران و ژاپن در حوزه های مختلف سیاسی و اقتصادی تاکید کردند.

 دکتر روحانی در این دیدار با اشاره به نقش مهم ژاپن در سطح منطقه و جهان، گفت: روابط با ژاپن به عنوان کشوری دوست، برای ایران اهمیت دارد و ملت ما احترام خاصی برای ژاپن قائل است و پشتیبان روابط نزدیک با  این کشور دوست هستند.

رئیس جمهور همچنین اظهارداشت که ایران از حضور و مشارکت سرمایه گذاران ژاپنی در پیشبرد طرحهای انرژی و توسعه بندر چابهار استقبال می کند.

دکتر روحانی با قدردانی از مواضع قاطع ژاپن در برجام ، اظهارداشت: خروج آمریکا از برجام تخلف از پیمان چندجانبه و قطعنامه شورای امنیت و محکوم است.مساله برجام به صلح و امنیت منطقه مربوط می شود، علاوه بر آن همه کشورها طبق قطعنامه 2231 موظف به حمایت از برجام هستند.

رئیس جمهور با تاکید بر اینکه ایجاد تنش جدید را به نفع هیچکس نمی دانیم، مذاکرات 30 ماهه برای رسیدن به توافق برجام را گامی مهمی در مسیر کاهش تنش ها برشمرد و گفت: آمریکا دچار اشتباه محاسباتی و استراتژیک شده و فکر می کند با فشار بر مردم ایران می تواند به اهداف خود برسد حال آنکه این فشارها بر مردم ایران، فاصله ها را افزایش می دهد.

دکتر روحانی، برجام را به نفع همه طرفها دانست و تاکید کرد: مهم است که با کمک سایر دوستان برجام و چندجانبه گرایی را حفظ کنیم.

رئیس جمهور با اشاره به ابراز تاسف و همدردی نخست وزیر ژاپن با ملت و دولت ایران به مناسبت حادثه تروریستی اهواز گفت: حادثه تروریستی اهواز نشان داد همه باید اقدامات قاطع تری در برابر تروریسم انجام دهیم.

دکتر روحانی با ابراز خرسندی از کاهش تنش ها در منطقه شرق آسیا ، افزود: برای ایران تقویت صلح و ثبات در منطقه آسیا و بویژه شرق آسیا مهم است.

نخست وزیر ژاپن نیز در این دیدار ضمن ابراز همدردی با دولت و ملت ایران به مناسبت حادثه تروریستی اهواز ، اظهارداشت: برای ثبات منطقه ، ادامه نقش سازنده ایران ضروری است و توکیو به همکاری های خود با ایران در حوزه های مختلف ادامه می دهد.

"شنیزوا آبه" با اشاره به اینکه دو کشور سال آینده ، نودمین سالگرد روابط دو کشور را جشن می گیرند ، گفت: روابط دو طرف سنتی و دوستانه است و منابع غنی طبیعی و نیروهای تحصیل کرده ایرانی جایگاه این کشور را ارتقاء بخشیده و ژاپن خواهان نقش برجسته تر ایران در عرصه جهانی است.

وی  همچنین بار دیگر حمایت قاطع کشورش از برجام را مورد تاکید قرار داد.

شناسه خبر: 106315