دکتر روحانی در دیدار نخست وزیر مالزی:

همکاری کشورهای اسلامی برای مبارزه با خشونت و تروریسم به نفع ثبات جهانی است/ تاکید برتوسعه و تعمیق همه جانبه مناسبات و همکاری های تهران-کوآلالامپور در راستای منافع دو ملت/ ایرانیان مقیم مالزی سرمایه هایی بزرگ برای توسعه روابط دو کشور هستند

رئیس جمهوری اسلامی ایران با اشاره به روابط دوستانه و برادرانه ایران و مالزی، برتوسعه و تعمیق همه جانبه مناسبات و همکاری های تهران- کوآلالامپور در راستای منافع دو ملت تاکید کرد.

چهارشنبه 4 مهر 1397 - 20:27

حجت الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی صبح چهارشنبه به وقت نیویورک در دیدار «ماهاتیر محمد» نخست وزیر مالزی، با بیان اینکه در دهه های اخیر قدم های خوبی در روابط دو کشور در بخش های مختلف از جمله سرمایه گذاری مشترک، انرژی و همکاری های علمی و دانشگاهی و تبادل دانشجو برداشته شده است، افزود: باید تلاش کنیم تا مناسبات و همکاری های خود را در دیگر زمینه ها مانند روابط تجاری و اقتصادی، ارتباطات،راه آهن و بنادر، کشاورزی و صنعت بیش از گذشته تقویت کرده و افزایش دهیم.

وی ایرانیان مقیم مالزی را سرمایه هایی بزرگ برای توسعه روابط دو کشور خواند.
رئیس جمهور با اشاره به خروج غیر قانونی آمریکا از برجام و اعمال تحریم های ظالمانه علیه ملت ایران خاطرنشان کرد: در چنین شرایطی کشورهای دوست وظیفه دارند تا با توسعه روابط در برابر یکجانبه گرایی آمریکا ایستاده و این تحریم ها را بی اثر کنند و در این راستا ایران از حضور شرکت‌های مالزیایی برای مشارکت و سرمایه گذاری در پروژه های خود استقبال می کند.
دکتر روحانی توسعه روابط بانکی را در گسترش مناسبات در بخش های دیگر از جمله گردشگری، سرمایه گذاری و همکاری های تجاری و اقتصادی دو کشور حائز اهمیت دانست و تصریح کرد: اراده و جدیت مسئولان عالی رتبه ایران و مالزی برای توسعه همه جانبه مناسبات و همکاری های فی مابین سرمایه ای ارزشمند در روابط دو کشور است.
رئیس جمهور با اشاره به اینکه ایران و مالزی در بسیاری از مسائل سیاسی و بین المللی دیدگاه‌های مشترکی دارند، گفت: دو کشور می توانند با تعامل و رایزنی بیشتر در زمینه موضوعات مختلف منطقه ای و بین المللی در این عرصه نقش آفرینی تاثیرگذار داشته باشند.
دکتر روحانی امضای پیمان میان ایران و اتحادیه آ.سه.آن را موجب تحرک بیشتر در روابط تهران با کشورهای آسیای شرقی دانست و بر ضرورت تلاش برای ارتقاء این مناسبات تاکید کرد.
رئیس جمهور با اشاره به لزوم همکاری و مشارکت جدی همه کشورها در مسیر مبارزه با تروریسم و افراطی‌گری در دنیا بویژه در جهان اسلام، گفت: امروز در بسیاری کشورهای اسلامی از جمله فلسطین و یمن شاهد مشکلات و فجایع بزرگی علیه انسان ها هستیم و در این شرایط توسعه همکاری کشورهای اسلامی برای مبارزه با خشونت و تروریسم به نفع ثبات و امنیت جهانی است.
«ماهاتیر محمد» نخست وزیر مالزی نیز در این دیدار با اشاره به روابط و همکاریهای مثبت و روبه توسعه دو کشور در بخشهای مختلف و نزدیکی دو ملت با هم، بر تلاش برای توسعه و تقویت مناسبات فی مابین بویژه در زمینه تجاری و سرمایه گذاری تاکید کرد.
نخست وزیر مالزی تحریم های آمریکا علیه ملت ایران را غیرقانونی دانست و افزود: باید با توسعه همکاری ها و تعامل بیشتر، راهکارهای گسترش مناسبات دو کشور به گونه‌ای که تحریم ها بر آن بی اثر باشد را دنبال کنیم.
وی با ابراز ناخرسندی از فجایع و حوادث ناگوار انسانی در کشورهای مسلمان، و تاکید بر ضرورت یکپارچگی و تقویت امت اسلام در برابر توطئه دشمنان، گفت: نباید اجازه دهیم که اختلافات در کشورهای اسلامی موجب گسترش افراطی گری و خشونت علیه مسلمانان شود.

شناسه خبر: 106311