دکتر روحانی در پایان اجلاس سه جانبه ایران، روسیه و ترکیه و در جمع خبرنگاران:

در اجلاس تهران درباره مسایل امروز و آینده سوریه همفکری و هماهنگی خوبی انجام گرفت/ مداخله نظامی خارجی در سوریه مردم سوریه را در رنج و زحمت بیشتری قرار می دهد/ روند تدوین و نهایی شدن قانون اساسی سوریه باید تسریع شود

رئیس جمهور، اجلاس روسای جمهوری ایران، روسیه و ترکیه در تهران را بسیار مفید خواند و تاکید کرد که در این اجلاس سه کشور نسبت به مسایل امروز و آینده سوریه همفکری و هماهنگی خوبی داشتند.

شناسه خبر: 105976 -

جمعه 16 شهريور 1397 - 17:10

حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی عصر جمعه و در پایان اجلاس سه جانبه ایران، روسیه و ترکیه به خبرنگاران گفت: این اجلاس در زمانی تشکیل شده که آمریکا به فکر اتهام جدید به دولت سوریه است و با این اتهام به دنبال دخالت غیرقانونی جدید در این کشور است.

رئیس جمهور افزود: عدم مداخله قدرت‌هایی مثل آمریکا و رژیم صهیونیستی مورد تأکید ایران است و همه دوستان ما در این زمینه موافق هستند که مداخله نظامی خارجی در سوریه می‌تواند مشکلات و پیچیدگی‌ها را بیشتر و مردم سوریه را در رنج و زحمت بیشتری قرار دهد.

دکتر روحانی همچنین موضوع ادلب را یکی از مسایل مهم در سطح افکار عمومی جهان برشمرد و گفت: در ادلب از یک طرف تعداد زیادی تروریست جبهه النصره و حتی داعش و گروه‌های تروریستی با دست زدن به اقدامات تروریستی ، غیرقانونی و ضدانسانی ، علیه امنیت مردم سوریه وارد عمل شده اند و از طرف دیگر برای از بین بردن این تروریست‌ها به دلیل جمعیت زیادی که در این منطقه حضور دارند، این نگرانی وجود دارد که باید ترتیباتی اتخاذ شود که مردم غیرنظامی، صدمه‌ای نبینند.

رئیس جمهور تاکید کرد: روسای جمهوری سه کشور در نطق های خود اتفاق نظر داشتند که حتی‌الامکان باید تروریست‌ها را تشویق کنیم که فوراً با بر زمین گذاشتن سلاح های خود، به اقدامات مسلحانه پایان دهند چرا که اقدامات آنها می تواند برای مردم سوریه و بویژه منطقه ادلب خطرناک باشد. همچنین در این اجلاس مورد تأکید قرار گرفت که روند تدوین و نهایی شدن قانون اساسی باید تسریع شود.

دکتر روحانی ، تدوین و نهایی شدن قانون اساسی با حضور دولت سوریه و معارضین را گام بسیار مهمی برای صلح و ثبات آینده سوریه دانست.

رییس جمهور خاطرنشان کرد: موضوع آوارگان سوریه در کشورهای مختلف و بازگشت آنها، تبادل زندانی‌ها و همچنین بازسازی سوریه، مورد تأکید هر سه کشور بود و اینها قدم‌هایی است که باید برای آینده سوریه برداشته شود.

دکتر روحانی با ابراز خرسندی از اینکه مردم سوریه بعد از 7 سال رنج فراوانی که با آن مواجه بودند، امروز به پیروزی‌های نهایی بسیار نزدیک شده اند، گفت: امروز در بخش‌های مختلف سوریه، تروریست‌ها از مناطقی که مورد اشغال آنها بود، بیرون رانده شدند و دولت قانونی سوریه بر سرزمین خودش استقرار پیدا کرده و همچنین در کل این منطقه این امید ایجاد شده که در آینده نه چندان دور صلح و امنیت در سوریه مستقر می‌شود که برای کل منطقه ما و برای سه کشوری که امروز در تهران اجتماع کردیم، بسیار حائز اهمیت است.

دکتر روحانی با بیان اینکه در اجلاس سه جانبه همچنین، هر سه کشور بر تداوم همکاری‌ها تاکید کردند، اظهارداشت: باید این روند تا پایان راه یعنی استقرار دموکراسی در سوریه، بازگشت آوارگان و امنیت و صلح کامل در سوریه به تلاش‌های خودمان ادامه دهیم و ان‌شاء الله اجلاس بعدی سران سه کشور در فدراسیون روسیه خواهد بود و بیانیه‌ای که مورد اتفاق سه کشور بود و مورد تصویب قرار گرفت  و این بیانیه به صراحت و به خوبی همکاری‌ها و راه آینده ما را مشخص کرده است.

رییس جمهور تصریح کرد: سه کشور به تلاش‌های خود برای صلح و امنیت در سوریه و منطقه که هدف نهایی ماست، ادامه خواهند داد.

دکتر روحانی در این نشست مشترک خبری در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه بازگشت آرامش در سوریه منوط به چه عواملی است، اظهارداشت: اقداماتی که در سوریه امروز انجام می‌گیرد عمدتاً با هدف مبارزه با تروریسم، بازگشت آرامش و اقتدار دولت مرکزی در سراسر خاک سوریه است در این رابطه یکی از قدم‌های مهم، پاکسازی منطقه ادلب از تروریست‌ها است و باید کل سوریه از تروریست‌ها پاکسازی بشود.

رییس جمهور اضافه کرد: این به عنوان هدف مهم و مورد اتفاق نظر هم مجامع بین‌المللی و هم سه کشور و هم همه آنهایی است که مدعی هستند که می‌خواهند در منطقه نقشی را ایفا کنند.

رییس جمهور با اشاره به حساسیت منطقه ادلب گفت: ادلب از حساسیتی برخوردار است و آن حساسیت به این دلیل است که  تروریست‌ها برای ادامه دادن  به حیات ننگین خود، لابلای مردم مخفی شده و از مردم عادی به عنوان سپر انسانی خودشان استفاده می کنند.

دکتر روحانی تاکید کرد: باید تلاش کنیم تروریست‌ها را از مردم جدا کرده و با تروریست‌ها بجنگیم و از مردم غیرنظامی حاضر در این منطقه حفاظت و حراست شود.

رییس جمهور با بیان اینکه بعد از ادلب مسأله شرق فرات به عنوان گام نهایی برای حل مسأله سوریه مطرح است، گفت: در شرق فرات عمدتاً مداخلات غیرقانونی آمریکا، باعث مشکلات در این منطقه شده است و یکی از خواسته های ما خروج فوری نیروهای آمریکایی از سوریه است. البته در گام های بعدی مسأله قانون اساسی، بازگشت آوارگان و همچنین بازسازی سوریه مطرح می باشد.

ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه نیز در این نشست خبری با بیان اینکه مذاکرات ما در فضایی کاری و البته کاملا دوستانه برگزار شد،‌ گفت: سه کشور ایران،‌ روسیه و ترکیه فعالانه توافقات این نشست را در راستای بهبود اوضاع در سوریه و پایان نهایی حضورو فعالیت تروریستها در سوریه دنبال خواهند کرد.

پوتین با اشاره به اینکه نتایج و توافقات نشستهای برگزار شده در آستانه مبنای نشستهای سه جانبه برگزار شده در سوچی، آنکارا و تهران بوده است، افزود:‌ جلسات و نشستهای کارشناسی برای پایان دادن به تروریسم در سوریه و اقدامات لازم پس از آن با مشارکت همه طرفهای سوری در آستانه و با مشارکت نمایندگان سازمان ملل ادامه دارد.

وی با بیان اینکه اولویت اول در حال حاضر انهدام نهایی تروریسم در سوریه است،‌ اظهار داشت: در نشست امروز اتخاذ و انجام اقدامات مشخصی را درباره ادلب مورد مذاکره قرار دادیم و از جمله از همه طرفهای مخاصمه در ادلب خواستیم که سلاح خود را زمین بگذارند.

رئیس جمهور روسیه تصریح کرد: متاسفانه اطلاعات دقیقی داریم که تروریستها در ادلب در حال صحنه سازی حملات شیمیایی دروغی برای تحریک افکار عمومی هستند و اقداماتی انجام می دهند که به غیرنظامیان آسیب وارد می کند.

پوتین خاطرنشان کرد که سه کشور همچنین تلاش زیادی برای تداوم و افزایش کمکهای انسانی به مردم سوریه داشته‌اند و در نشست امروز نیز راهکارهای بهبود وضعیت انسانی و کمک به بازگشت آوارگان سوریه مورد بحث قرار گرفت. 

رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه نیز در این نشست خبری با بیان اینکه دلیل حضور ما در این نشست پیدا کردن راه‌حل برای پایان دادن هر چه سریع‌تر به فاجعه انسانی در سوریه است، گفت: در نشست تهران آخرین وضعیت سوریه را مورد بررسی قرار داده و درباره گام‌های بعدی که باید برای استقرار صلح و آرامش در این کشور برداشته شود،‌ بحث و گفتگو کردیم.

اردوغان با اشاره به اینکه مشکلات و درگیری‌هایی که از 8 سال پیش در سوریه آغاز شده طبیعتا یک روزه به پایان نخواهد رسید، افزود:‌ کشورهای ایران، روسیه و ترکیه به جای اینکه مثل برخی کشورهای دیگر بیایستند و آتش در سوریه را تماشا کنند، دست به کار شدند تا راه‌های مهار این آتش را پیدا کنند. سه کشور بر اشتراکات بین خود تمرکز کرده و تلاش‌های موثری برای پایان دادن به درگیری‌ها در سوریه داشته‌اند.

وی با اشاره به وضعیت ادلب اظهار داشت: هر اقدامی که در ادلب انجام خواهد شد از اهمیت زیادی برخوردار است و هر اقدامی که باعث به خطر افتادن امنیت و جان غیرنظامیان در ادلب شود، بازتاب بین‌المللی زیادی داشته و به نوعی ریختن آب در آسیاب تروریست‌هاست.

رئیس جمهور ترکیه با تاکید بر لزوم حفظ اصول و نتایج مذاکرات آستانه تصریح کرد: باید از هر اقدام عجولانه‌ای از طرف هر کسی در سوریه به طور جدی اجتناب شود. حل و فصل مشکل سوریه تنها بر عهده سه کشور ایران‌، روسیه و ترکیه نیست و همه کشورها باید در این زمینه مسئولانه برخورد کنند.

شناسه خبر: 105976

- دولت یادهم و دوازدهم

- دیدارهای خارجی

- مصاحبه ها

اخبار مرتبط

اخبار برگزیده