معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده:

هماهنگی و هم‌افزایی تدوین و اجرای راهبردهای مشخص در حوزه زنان و خانواده ضروری است/ شاخص‌های عدالت جنسیتی در باورهای دینی، ملی و ایرانی ریشه دارد

معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده ایجاد هماهنگی و هم‌افزایی بین دستگاه‌ها و قوای مختلف به منظور تدوین و اجرای سیاست‌ها و راهبردهای مشخص در حوزه زنان و خانواده را در سطوح ملی و بین‌المللی مورد تأکید قرار داد.

شناسه خبر: 105774 -

دوشنبه 29 مرداد 1397 - 15:39

دکتر معصومه ابتکار روز دوشنبه در نشست تخصصی هماهنگی مدیران ملی و استانی در حوزه زنان و خانواده با اشاره به لزوم برنامه‌ریزی‌های مشترک برای تحقق اهداف مشخص‌ شده در حوزه زنان و خانواده، اظهار داشت: همه دستگاه‌ها بایستی هم‌راستا و هم‌افزا با هم حرکت کنیم تا به اهداف تعیین شده برای ارتقاء جایگاه ایران دست یابیم و در این زمینه یکسری طرح‌ها و سیاست‌های فراگیری از جمله موضوع گفتگوی ملی خانواده تبیین شده است که انتظار داریم همه دستگاه‌ها آن را در راستای شکوفایی خانواده ایرانی در دستور کار خود قرار دهند.

معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده با تشریح و تبیین مفهوم عدالت جنسیتی، گفت: عدل، جزء اصول دین است و در اینکه خداوند عادل است، هیچ شک و شبهه‌ای وجود ندارد و براساس صراحت آیات قرآن کریم، در مقام خلقت انسان، هیچ تفاوتی بین زن و مرد در ذات، ‌روح و کرامت انسانی وجود ندارد و برخی تفاوت‌های جسمی دلیل بر تبعیض نیست، لذا عدالت جنسیتی دقیقاً منطبق با باورهای دینی‌مان است.

دکتر ابتکار افزود: بزرگان دینی و امام راحل نیز دیدگاه برجسته‌ای نسبت به جایگاه زن داشتند و از محورهای اصلی که امام راحل در مقابل نگاه واپس‌گرایانه، شجاعانه برای آن مجاهدت کردند، تحقق جایگاه راستین زن در فقه و سیاست بود و امروز مقام معظم رهبری نیز همان مسیر را با نگاه پیشرو ادامه می‌دهد.

معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده خاطر نشان کرد: شاخص‌های عدالت جنسیتی در باورهای دینی، ملی و ایرانی ریشه دارد، لذا بایستی با جدیت در مسیر تحقق کامل آن گام برداریم، ضمن اینکه دین و اعتقادات‌مان ایجاب می‌کند که از خلل و دانش بشری نیز برای پیشرفت خود استفاده کنیم و در تعامل با سایر کشورها با انتقال تجربیات خود در مسیر تعالی روزافزون گام برداریم.

دکتر ابتکار گفت: در موضوع تعریف، تدوین و اجرای شاخص‌های عدالت جنسیتی در صورتی که همه دستگاه‌ها و قوا با یکدیگر همکاری کرده و در مسیر هم‌افزایی حرکت کنند، می‌توان، موفقیت‌های چشم‌گیری را به دست آورد.

معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده افزود: در کنار شاخص‌های ملی عدالت جنسیتی باید شاخص‌های جهانی را هم مد نظر قرار داده و از جایگاه زنان کشورمان در عرصه‌های بین‌المللی نیز دفاع کنیم.

دکتر ابتکار خاطر نشان کرد: بایستی فاصله‌ها و شکاف‌های جنسیتی را مورد توجه قرار داده و هدف‌گیری اصلی، ایجاد فرصت‌های برابر برای زنان و مردان باشد.

معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده همچنین تقویت جایگاه ساختاری در امور زنان را مورد تأکید قرار داد و گفت: هدف اصلی دولت تقویت جایگاه مربوط به ساختارهای امور زنان است.

دکتر ابتکار توان‌افزایی سازمان‌های مردم نهاد را از جهت‌گیری‌های اصلی دولت تدبیر و امید دانست و گفت: از جمله رویکردهای اصلی که می‌توانیم برای گسترده‌تر کردن برنامه‌ها و سیاست‌ها داشته باشیم،‌ توجه به موضوع توان‌افزایی تشکل‌های مردمی است، لذا این موضوع را با جدیت دنبال می‌کنیم. همچنین لازم است به توانمندسازی بخش خصوصی توجه ویژه‌ای داشت چرا که حضور و مشارکت فعال بخش خصوصی در کنار دولت می‌تواند در اجرای طرح‌ها و پروژه‌ها، شتاب ایجاد کند.

در این دیدار تعدادی از مشاورین وزرا، مدیران کل امور بانوان و مدیران کل امور اجتماعی استانداری‌ها در سخنانی جداگانه دیدگاه‌ها و پیشنهادات خود را در زمینه ارتقاء جایگاه زنان و تقویت بنیان خانواده مطرح کردند.

شناسه خبر: 105774

- نهاد ریاست‌جمهوری

- دیدارهای داخلی

اخبار مرتبط

فیلم مرتبطاخبار برگزیده