دکتر نهاوندیان در نشست نخبگان اقتصادی خوزستان:

افسران و سربازان جنگ اقتصادی، فعالان و نخبگان اقتصادی کشور هستند/ سیاست‌های جدید ارزی، تشکیل بازار ثانویه را تسریع می کند/ اگر بازار ثانویه ارز سریع تر ایجاد می شد، شاهد نرخ های مجعول ارز نبودیم

معاون اقتصادی رئیس جمهور با اشاره به اینکه سیاست‌های جدید ارزی تشکیل بازار ثانویه ارز را تسریع می کند، اظهار داشت: اجرای این سیاست‌ها بهترین فرصت برای فعالان اقتصادی است چرا که با ایجاد بازار ثانویه ارز برای آنان بسط ید ایجاد می کند. در جنگ اقتصادی با دشمن، افسران و سربازان جنگ، فعالان و نخبگان اقتصادی کشور هستند.

شناسه خبر: 105535 -

دوشنبه 15 مرداد 1397 - 13:22

دکتر محمد نهاوندیان در ادامه برنامه های سفر خود به خوزستان، شامگاه یکشنبه در نشستی با نخبگان اقتصادی استان که تا ساعتی پس از بامداد نیز ادامه داشت، گفت: فکر و ایده اصلی که برای توسعه در دولت دنبال می شود، توانمندسازی بخش خصوصی به عنوان راهکاری اصلی توسعه است. این سیاست بنیادین دیدگاه اقتصادی دولت است که البته متکی بر سیاستهای کلی نظام نیز هست.

وی با اشاره به اینکه این نکته در برنامه های کلان اقتصادی کشور نیز همواره مورد تاکید بوده و هست، افزود: در سیاستهای جدید ارزی هم که به دلیل شرایط اقتضائی کشور طراحی و تصویب شده، سعی شده است که بخش خصوصی در تولید و صادرات احساس بسط دست کند نه اینکه احساس کند دستش بسته تر شده است.
معاون اقتصادی رئیس جمهور اظهار داشت: البته هنر دولت این است که اگر چه ناچاریم به دلیل اقتضائات انعطاف هایی داشته باشیم، اما همین مدیریت اقتضائی را نیز در چارچوب استراتژی کلی دنبال می کنیم. انعطاف های تاکتیکی داریم اما جهت و مقصد را گم نمی کنیم.
دکتر نهاوندیان تصریح کرد: مسیر توسعه پایدار کشور از نگاه دولت، مبتنی بر این است که بخش خصوصی را تقویت کند. در گذشته زیان های دولت سالاری را تجربه کرده ایم. اتفاقا از شرایط ویژه ای که پیش می آید باید برای بعضی اصلاحات ساختاری که در شرایط ویژه به اقتضای اضطراب قبولش آسان تر است، استفاده کرد.
وی خاطرنشان کرد: تصمیمات ارزی که فروردین امسال گرفته شد، در واقع پاسخی بود به برخی التهاباتی که در تامین ارز ایجاد شده بود و پیش بینی که می شد با اعلام خروج دولت جدید آمریکا از برجام آثار ملتهب کننده ای در بازار ارز ایجاد شود. این تصمیمات دو بخش داشت که به یک بخش آن پر رنگ تر عمل شد.
معاون اقتصادی رئیس جمهور گفت: بخش اول این تصمیمات این بود که اطمینان داده شود تراز ارزی کشور مثبت است و فاصله معناداری بین منابع و مصارف ارزی کشور وجود دارد. با اجرای بخش اول این سیاستها، این اطمینان داده شد که تمام نیازهای واقعی ارزی قابل تامین است. اما بخش دوم این سیاستها مبنی بر اینکه ارز صادرکننده در اختیار خودش باشد تا بتواند برای آن تصمیم بگیرد، به طور کامل اجرا نشد.
دکتر نهاوندیان اضافه کرد: بنای این سیاستها این بود که بازار دومی را شکل دهد. این در سیاستها مستتر بود. منتها راه اندازی این بازار قدری طولانی شد. اگر این بازار در همان هفته اول شکل گرفته بود، اصلا شاهد شکل گرفتن نرخ ارزهای مجعول در کوچه خیابانها نبودیم. حالا با بسته سیاستهای جدید این بازار شکل می گیرد. با اجرای این سیاستها، مبنا باید بازاری باشد که کل ارز حاصل از صادرات غیرنفتی، کل واردات را ملاقات کند.
وی اظهار داشت: البته محل تامین ارز دارو و کالاهای اساسی جداست و از محل درآمد نفت تامین می شود تا برای مردم اطمینان خاطر ایجاد کند. شرط تامین ارز این حوزه نیز این است که از تامین تا مصرف این کالاها و داورها، مورد نظارت دقیق و بی نقص باشد. تجربه اخیر نشان داد که اگر در هر جایی که شائبه رانت هست، اعمال نظارت دقیق نشود، عده ای سوءاستفاده می کنند و مبنا را در چنین زمینه هایی نمی توان بر حسن اعتماد قرار داد. البته مابه التفاوت ارز تخصیص یافته به کسانی که سوءاستفاده کرده اند حتما از آنها دریافت خواهد شد چرا که دولت بنا ندارد به کسی برای تخلف جایزه بدهد.
معاون اقتصادی رئیس جمهور تصریح کرد: در بازار و در وضعیت جدید، در واقع این صادرکننده است که می باید با احساس بسط ید از این فرصت برای بازارگشایی و تعمیق حضورش در بازارهای جهانی استفاده کند. بهترین جواب به تهدیدهای تحریمی این است که دست صادرکننده بازتر شود نه بسته تر؛ این نکته محوری سیاستهای ارزی جدید است.
دکتر نهاوندیان با اشاره به اینکه این همان نگاهی است که آقای رئیس جمهور به طور جد دنبال می کنند، خاطرنشان کرد: دکتر روحانی بارها تاکید کرده که بخش خصوصی باید سفیران اقتصادی ما در بازارهای جهانی باشند.
وی با بیان اینکه سیاستهای جدید ارزی برای استانی مثل خوزستان پیام ویژه دارد، گفت: خوزستان به لحاظ دسترسی هایش به بازار بزرگی مثل عراق و دیگر کشورهای حاشیه خلیج فارس و دسترسی به آبراهه های بین المللی، ظرفیتهای بسیار خوبی برای استفاده از این فرصت در اختیار دارد.
معاون اقتصادی رئیس جمهور افزود: با تعدیلی که در سیاستهای جدید در عرصه تعیین قیمت ارز صورت گرفته، استفاده هوشمندانه از این فرصت این است که بازارها را گسترش دهیم. البته تقسیم کار لازم است. سیاستگذار باید سیاستگذاری کند و فعال اقتصادی باید از این فرصت استفاده کرده و به پیوندهایش عمق بخشیده و آنها را گسترش دهد.
دکتر نهاوندیان با تاکید بر اینکه مبادلات و تعاملات تجاری ما نباید یکبار مصرف باشد، اظهار داشت: باید پایداری رابطه ها را در این بیابید که بتوانید برای بازار صادراتی خود قراردادهای بلندمدت منعقد کرده و اعتماد شرکای خارجی خود را جلب کنید.
وی تصریح کرد: علت اینکه کشورهایی مثل چین دنبال جذب سرمایه گذاری خارجی رفتند، فقط این نبود که به سرمایه خارجی نیاز داشتند، بلکه به این دلیل بود که به بازار خارجی نیز نیاز داشتند. آنها در تئوری و تجربه به این نتیجه رسیدند که تا خود مصرف کننده، صاحب کالا نباشد، بازارش را به روی شما باز نمی کند؛ این یعنی یک رابطه دوسویه معنادار. علت اینکه چین در مقابل جنگ تجاری امریکا با قوت پاسخ می دهد این است که در این جنگ اقتصادی و تجاری خود سرمایه گذاران آمریکایی ضرر کنندگان اصلی هستند.
معاون اقتصادی رئیس جمهور خاطرنشان کرد: دنیای امروز، دنیای بازی یک و یا حتی دو طرفه نیست؛ جهان امروز، عرصه بازی های چند طرفه است. با تفکر مدل قرن 19، نمی توان در قرن 21 سیاستگذاری کرد. حرفها و سیاستهای آقایی که در آمریکا به قدرت رسیده از این دست است و این حرفها و سیاستها زنگ زده است. البته خیلی از این حرفها هم صرفا بلوف است و او فقط سعی دارید از این طریق طرفهایش را پای میز مذاکره بیاورد و قصدی برای عملیاتی کردن این حرفها و سیاستها ندارد.
دکتر نهاوندیان گفت: فرصت سیاستهای جدید ارزی می تواند فرصتی مغتنم برای جذب سرمایه و توسعه باشد. در شرایط تهدیدهای تحریمی، باید انعطاف پذیری استانها و اقتصاد استانها را بالا ببریم. این مهم با تفویض اختیارات استانی شدنی است. همیشه این دوگانه تفویض اختیارات با هماهنگی های سیاستی، در یک حال نامعینی قرار داشته است. باید پیشنهاداتی برای این موضوع ارائه کنید که هماهنگی های ستادی و کشوری را نیز در خودش دیده باشد.
وی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به اینکه بنا داشتیم در این سفر نشست طرح بازآفرینی شهری را نیز برگزار کنیم، اظهار داشت: نظر آقای رئیس جمهور در اعلام این طرح این بود که از این طریق یک حرکت جدی و گسترده در ساخت و ساز ایجاد شود. این ظرفیت را داریم. در این نوسازی و روانسازی، انواع اهداف از جمله ارتقای امنیت جانی مردم، ایجاد اشتغال، ارتقای روحیه مردم با ایجاد فضاهای جدید شهری دیده شده است.
معاون اقتصادی رئیس جمهور اضافه کرد: همه کارهایی که باید و می تواند انجام شود، صرفا در یک فضای مثبت می تواند محقق شود. برای افراد و جامعه انسانی، سرمایه اصلی امید و طراوت است. با عزم بر شدن است که "می شود". اول باید از روحیه های خودمان آغاز کنیم. در میانه دشواری ها اگر روحیه باشد، می توان از کویر گلستان ساخت. بخش خصوصی باید منبع انرژی و نشاط باشد. قوت بخش خصوصی نیز به انسجام درونی اش است. بحثها را در درون خودتان مطرح کنید و در بیرون یک حرف متقن و واحد بزنید.

شناسه خبر: 105535

- نهاد ریاست‌جمهوری

- سفرهای داخلی

اخبار مرتبط

فیلم مرتبطاخبار برگزیده