مولاوردی در دیدار وزیر توانمندسازی زنان و حمایت از کودکان اندونزی تاکید کرد:

مشارکت جهان اسلام در مهار یک‌جانبه گرایی و مقابله با سیاستهای جنگ‌طلبانه/ اهمیت تبادل تجربیات دو کشور در زمینه حفاظت از کودکان در فضای مجازی

دستیار ویژه رییس جمهور در امور حقوق شهروندی و وزیر توانمندسازی زنان و حمایت از کودکان جمهوری اندونزی در دیداری بر اهمیت تبادل تجربیات دو کشور در حوزه های مختلف، بویژه در زمینه حفاظت از کودکان در فضای مجازی تاکید کردند.

شناسه خبر: 105499 -

سه شنبه 9 مرداد 1397 - 16:31

شهیندخت مولاوردی روز سه شنبه در دیدار «یوهانا سوسانا یمبیسه» وزیر توانمندسازی زنان و حمایت از کودکان اندونزی ابراز اطمینان کرد که تبادل هیأتها و تجربیات بین دو کشور می تواند در بهبود وضعیت و ارتقاء جایگاه زنان، بهبود وضعیت کودکان، پایداری خانواده و حقوق شهروندی نقش موثری داشته باشد.

وی با  بیان اینکه توسعه و تعمیق مناسبات دیرینه تهران – جاکارتا از اهمیت ویژه ای برای دو کشور برخوردار است، گفت: اشتراکات عمیق و فراوان فرهنگی و دینی مردم دو کشور ، ظرفیت های گسترده ای را برای همکاری های مشترک ایجاد کرده است.

دستیار رئیس جمهور در امور حقوق شهروندی  اظهارداشت: حوزه فناوری ارتباطات و اطلاعات،  ظرفیت زیادی را برای توانمندسازی زنان در زمینه های مختلف در کشورها و در سطح جهانی ایجاد کرده است که می توانیم با برنامه ریزی های مشترک، به ویژه در سطح کشورهای اسلامی بستر مناسبی را برای پیشرفت زنان و جوامع اسلامی فراهم کنیم.

مولاوردی تصریح کرد: از سوی دیگر با توجه به اینکه در حوزه فن آوری اطلاعات و ارتباطات(آی سی تی)، جنسیت مطرح نیست و حوزه ای خلاقیت محور است، این عرصه امکانات و فرصتهای برابر ایجاد می کند و محدودیت ها و قیود دنیای واقعی را ندارد و می توانیم از آن به عنوان پیشران توسعه با اتکاء به ظرفیت زنان و دختران بهره لازم را ببریم.

وی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به اینکه برگزاری نشست های تخصصی و دیدارهای متعدد و برگزاری رویدادهایی مثل الکامپ و برنامه های دو یا چندجانبه در فاصله نشستهای دو سالانه وزرای امور زنان کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی می تواند ضمانت اجرای مصوبات این نشست ها باشد، خاطرنشان کرد: حضور پررنگ زنان در بیست و چهارمین نمایشگاه الکامپ، بار دیگر نقش ICT را در توانمندسازی زنان و نقش و ظرفیت زنان در توسعه اقتصادی دیجیتال و تحول دیجیتال یادآوری کرد.

دستیار رئیس جمهور در امور حقوق شهروندی گفت: به اشتراک گذاشتن تجربیات دو کشور در زمینه حفاظت از کودکان بویژه در فضای مجازی نیز از اهمیت بسیاری برخوردار است و به موازات قاعده گذاری ها و قانونگذاری هایی که در حمایت از کودکان و نوجوانان در ایران در حال انجام است، مانند لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان( که در مجلس شورای اسلامی در حال بررسی است)، پروتکل ها و اسناد خاصی را برای حمایت و حفاظت از کودکان در فضای مجازی در دست اقدام داریم که وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات آن را پیگیری می کند و قطعاً تجربه اندونزی به تکمیل این اقدامات و اثربخشی آن به ما کمک می کند.

مولاوردی اضافه کرد: امیدواریم برآیند امضای تفاهم‌نامه همکاری دو کشور در زمینه "توانمندسازی زنان، حمایت از کودکان و تاب آوری خانواده"، اجرای برنامه های مشترک و سرعت بخشی به روند توسعه پایدار دو کشور باشد. اکنون زنان ایران تجربه موفقی را بویژه در زمینه کسب و کارهای دانش بنیان و راه اندازی استارتاپ ها دارند، بطوریکه به گفته وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ۳۰ درصد از خالقان استارتاپ ها، زنان هستند که با همکاری های مشترک میان زنان دو کشور می توانیم الگو و مدلی را برای سایر کشورهای اسلامی در زمینه جایگاه زنان در آینده اکوسیستم استارتاپی طراحی کنیم.

وی اظهار داشت: مجموعه این برنامه‌ها و سفرها و اقداماتی که در دست انجام است کمک می کند تا در این شرایط برای مهار یک جانبه گرایی و مقابله با سیاستهای جنگ طلبانه قدمهای محکمی را برداریم.

«یوهانا سوسانا یمبیسه» وزیر توانمندسازی زنان و حمایت از کودکان اندونزی نیز در این دیدار با اشاره به علاقه مندی کشورش برای همکاری های بیشتر با ایران گفت: امیدوارم امضای یادداشت تفاهم مشترک میان دو کشور در زمینه "توانمندسازی زنان، حمایت از کودکان و تاب آوری خانواده" نتایج خوبی را برای ایجاد رفاه در زندگی مردم دو کشور داشته باشد.

وی تصریح کرد: در اندونزی موضوع حفاظت از کودکان بسیار مهم است، زیرا شاهد هستیم چگونه رشد اخلاقی کودکان به دلیل استفاده از تکنولوژی های جدید با مشکل مواجه شده است. بنابراین این موضوع را در یادداشت تفاهم مورد توجه جدی قرار دادیم.

وزیر توانمندسازی زنان و حمایت از کودکان اندونزی خاطرنشان کرد: امیدوارم همکاری های بیشتری را در زمینه فناوری اطلاعات و ارتباطات داشته باشیم، چرا که حفاظت از کودکان نیازمند افزایش همکاری ها میان وزارت فناوری ارتباطات و اطلاعات دو کشور است و یقین دارم که برگزاری یک کنفرانس بین المللی درباره نقش فناوری ارتباطات و اطلاعات در زندگی کودکان، موضوع بسیار مناسبی است.

خانم یمبیسه گفت: از شما به عنوان دستیار ویژه رییس جمهور در امور حقوق شهروندی، وزیر فناوری ارتباطات و اطلاعات و معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده ایران دعوت می کنم که در این کنفرانس شرکت کنید تا فرصت خوبی برای توان افزایی زنان دو کشور ایجاد شود، زیرا امید دارم که همکاری میان زنان ایران و اندونزی می تواند به رشد بازاریابی دیجیتال و توسعه اقتصادی زنان کمک بسیاری کند.

وی اظهار داشت: علاقه مند به تبادل تجارب دو کشور در زمینه صنایع دستی نیز هستیم، زیرا صنایع دستی ایران بسیار زیبا و از ظرفیت خوبی برخوردار است. اندونزی هم در حوزه صنایع دستی فعالیت های خوبی دارد که می توانیم در این زمینه بازاریابی لازم برای انجام صادرات و واردات را انجام دهیم.

شناسه خبر: 105499

- نهاد ریاست‌جمهوری

- دیدارهای خارجی

اخبار مرتبط

گالری مرتبطفیلم مرتبطاخبار برگزیده