دکتر نهاوندیان در جمع برگزیدگان صنعت و معدن استان لرستان:

اقتصاد پررونق، رشد پایدار و ایرانی آبادتر را با هماهنگی و همدلی می‌توان رقم زد/ هدف بدخواهان ایران، اخلال در حرکت رو به رشد اقتصادی کشور است/نکته محوری سیاست ارزی اخیر، حمایت از صادرات و تولید ملی است/ سیاست دولت بازگذاشتن دست صادرکنندگان و حمایت از آنها است/ با یکپارچگی، انسجام و یکدلی ، دوره التهاب آفرینی موج‌سازان بیرونی را با موفقیت پشت سر خواهیم گذاشت

معاون اقتصادی رئیس جمهور بر ضرورت وجود روحیه همدلی و هماهنگی بین دولت و بخش خصوصی به منظور ایجاد شرایط مساعد در حوزه اقتصاد و برای تولیدکنندگان، اظهار داشت: بدون تردید با هماهنگی و همدلی می‌توان بر موانع و مشکلات فائق آمده و اقتصاد پررونق، رشد پایدار و ایرانی آبادتر را رقم زد.

شناسه خبر: 105398 -

دوشنبه 1 مرداد 1397 - 15:21

دکتر محمد نهاوندیان روز دوشنبه در جمع برگزیدگان صنعت و معدن استان لرستان ، چگونگی ایجاد شرایط مساعد اقتصادی و تبدیل تهدید به فرصت را مورد تأکید قرار داد و گفت: هنر تبدیل تهدید به فرصت را آنهایی که به مصاف چالش‌ها می‌روند می‌توانند به خوبی نشان دهند. اگر چه شرایط اقتصادی کشور ویژه است، اما مردان و زنان ویژه در کشور کم نیستند که این شرایط را به فرصت پرواز و موفقیت بیشتر تبدیل کنند.

معاون اقتصادی رئیس جمهور خاطرنشان کرد: سال 96 به دنبال سال‌های پیاپی در نرخ منفی رشد سرمایه‌گذاری شاهد رشد سرمایه‌گذاری بودیم و در 4 سال گذشته متوسط نرخ رشد اقتصادی کشورمان، حدود 2 برابر نرخ رشد اقتصادی در 8 سال قبل از آن بود و بی‌سبب نیست که بدخواهان ایران عزم خود را مجدداً جزم کردند که در حرکت رو به رشد اقتصادی اخلال ایجاد کنند.

دکتر نهاوندیان افزود: کسانی که توانستند مسیر اقتصادی کشور ایران را با انسجام و تقسیم کار هدفمند در طی سال‌های پس از انقلاب اسلامی به پیش ببرند به خوبی می دانند که از این به بعد نیز چگونه آن راه را ادامه دهند.

معاون اقتصادی رئیس جمهور گفت: در سیاست ارزی اخیر که به مناسبت شرایط ویژه اتخاذ شد، نکته محوری حمایت از صادرات و تولید ملی است و از تصمیمات مهمی که در این راستا اتخاذ شد، ممنوع شدن واردات کالاهای مصرفی است که نتیجه فوری این تصمیم حمایت از تولیدکننده داخلی است و تولیدکننده می‌تواند از این فرصت برای عضوگیری و تقویت خود استفاده کند و در تصمیم دیگر نیز هیچ محدودیتی برای تولیدات صادراتی قایل نشده است و این تصمیم نشان می‌دهد که سیاست دولت بازگذاشتن دست صادرکنندگان و حمایت از آنها است و اینها همه سهم‌هایی است که دولت فضا را برای حمایت از تولیدکننده داخلی در بازار داخلی و خارجی فراهم کرده است.

دکتر نهاوندیان با بیان اینکه دولت دو نوع رویکرد می‌تواند در قبال بخش خصوصی داشته باشد، گفت: یک رویکرد این است که نگاه بدبینانه‌ای به بخش خصوصی داشته و به دنبال رقابت و محدود کردن آن باشد. این رویکرد را پشت سر گذاشتیم و ناکارآمد بودن آن در تجربه داخلی و جهانی ثابت شده است. در مقابل این رویکرد، نگاه دیگری وجود دارد و آن اعتماد دولت به بخش خصوصی است و وظیفه دولت را تصدی‌گری  نمی‌داند، بلکه فضاسازی و حمایتگری می‌داند.

معاون اقتصادی رئیس جمهور اضافه کرد: در تجربه 40 ساله کشورمان انواع رویکردها را تجربه کردیم و امروز اجماع نظام بر این است که وظیفه دولت ایجاد فضای مناسب برای بخش خصوصی می‌باشد. شرایط ویژه امروز قرار نیست نگاه و استراتژی توسعه را تغییر داده و عقب‌گرد ایجاد کند.

دکتر نهاوندیان خاطر نشان کرد: امروز اتفاقاً به این سبب مورد هجمه بدخواهان خارجی قرار گرفته‌ایم که علی‌رغم قرار داشتن در شرایط ویژه تورم را کاهش و رشد منفی را به مثبت تبدیل کرده‌ایم و باید این رویکرد را با قوت ادامه دهیم.

معاون اقتصادی رئیس جمهور با اشاره به تصمیمات دولت برای ارایه تسهیلات و روان‌سازی فعالیت واحدهای تولیدی، اظهار داشت: در سال پیش‌رو هم تصمیمات لازم را در این زمینه‌ها اتخاذ خواهیم کرد چرا که واحدهای تولیدی نباید معطل سرمایه در گردش خود باشند.

دکتر نهاوندیان خاطر نشان کرد: آفت رویکرد فضاسازی و حمایتگری از بخش خصوصی این است که رفتارهای رانت‌جویانه‌ای از سوی عده‌ای شکل بگیرد. بی‌تردید چنین کسانی در نگاه وجدان عمومی جامعه متخلف محسوب می‌شوند.

معاون اقتصادی رئیس جمهور با بیان اینکه چگونه می‌توان در عین اعتماد به بخش خصوصی از رفتارهای رانت‌جویانه جلوگیری کرد، گفت: در مواجهه با چنین موضوعی در نخستین مرحله جامعه فعالان اقتصادی و بخش خصوصی بایستی با رویکردهای آسیب‌زا برخورد کنند و تشکل‌های بخش خصوصی بهترین مرجع برای شناسایی فعالان خصوصی واقعی و تشخیص سره از ناسره هستند.

دکتر نهاوندیان خاطر نشان کرد: اگر به دنبال حل مشکلات کشور هستید باید بر این باور باشیم که همه در یک قایق قرار داریم، لذا باید از اقدامات خودمحورانه پرهیز کرد و اگر قرار است، التهاب‌زدایی شود، بایستی هر دو طرف قایق با آرامش و طمأنینه حرکت کنند.

معاون اقتصادی رئیس جمهور گفت: موج‌سازان بیرونی به دنبال ایجاد التهاب هستند اما بدون تردید همان‌طور که شرایط دشوار گذشته را پشت سر گذاشتیم، این روزها را هم با موفقیت پشت سر خواهیم گذاشت و لازمه آن، یکپارچگی، انسجام و یکدلی است.

دکتر نهاوندیان افزود: اگر رویکرد ما رویکرد همدلانه باشد، شرایط مساعدی برای تولید و اقتصاد کشور تبدیل خواهد شد و در این راستا تدبیری که رهبر معظم انقلاب با حضور سران سه قوه مبنی بر تشکیل جلسه شورای عالی هماهنگی اقتصادی اندیشیده‌اند این پیام را به جامعه می‌دهد که مسایل اقتصادی کشور، با هماهنگی و همکاری همه جانبه برطرف شود و باید این مسیر را در همه عرصه‌ها ادامه دهیم.

در این مراسم تعدادی از نخبگان و برگزیدگان صنعت و معدن استان لرستان در سخنانی مشکلات و دیدگاه‌های خود را در زمینه توسعه صنعتی استان مطرح کردند.

دکتر نهاوندیان همچنین از فعالان اقتصادی و برگزیدگان عرصه صنعت و معدن استان لرستان با اهداء لوح سپاس تقدیر کرد.

شناسه خبر: 105398

- نهاد ریاست‌جمهوری

- سفرهای داخلی

گالری مرتبطفیلم مرتبطاخبار برگزیده