معاون اقتصادی رئیس جمهور در دیدار اساتید، نخبگان و فعالان حوزه فرهنگی استان لرستان:

استفاده از سرمایه نخبگان استان لرستان و ساماندهی آن را در راستای توسعه همه جانبه این استان ضروری است/ توجه به رشد درون‌زا پایه و اصل اساسی در همه امور است/ رشد پایدار فقط با کمک و مشارکت مردم حاصل می‌شود/ باید با تولید محتوا و انتشار مطالب درست و انگیزه‌بخش، هوشمندانه در فضای مجازی وارد شویم

معاون اقتصادی رئیس جمهور ضرورت استفاده از سرمایه نخبگان استان لرستان و ساماندهی آن را در راستای توسعه همه جانبه این استان مورد تأکید قرار داد و گفت: هیچ‌فردی بهتر از نخبگان و اندیشمندان از ظرفیت‌های استان و چگونگی فعال کردن آن برای توسعه پایدار آگاهی ندارد، لذا باید از ظرفیت نخبگان در توسعه بیش از پیش استان استفاده شود.

شناسه خبر: 105386 -

دوشنبه 1 مرداد 1397 - 08:56

دکتر محمد نهاوندیان شامگاه یکشنبه در دیدار اساتید، نخبگان و فعالان حوزه فرهنگی استان لرستان، اظهار داشت: مفهوم محوری اقتصاد مقاومتی رشد درون‌زا و برون‌گرا است و این موضوع فقط به اقتصاد محدود نمی‌شود، بلکه یک نوع نگرش محسوب می‌شود؛ نگرشی که مبدأ قوت را در درون جستجو می‌کند، اما این درون‌گرایی مانع از برون‌گرایی نمی‌شود و مفهوم اعتدال هم از همین دو کلمه نشأت گرفته است، یعنی باید روی پای خود بایستیم.

معاون اقتصادی رئیس جمهور افزود: آفت افراط می‌تواند این دو مؤلفه را محدود سازد. اگر ضمن توجه جدی به توانمندی‌های داخلی به واقعیت بیرونی هم توجه شود این موضوع اتفاقاً می‌تواند رشد درون‌زا را شکوفاتر کند.

دکتر نهاوندیان توجه به رشد درون‌زا را پایه و اصل اساسی در همه امور دانست و گفت: اگر در این استان به جای اینکه منتظر بمانیم کسانی از جای دیگر آمده تا استان توسعه یابد، بدون تردید مشکل عقب‌ماندگی استان حل نخواهد  شد. در این استان و استان‌های دیگر به اندازه کافی سرمایه انسانی و طبیعی وجود دارد و باید با شناسایی و با قراردادن آن به صورت موزون در کنار یکدیگر در مسیر توسعه استان گام برداشت. البته برای شتاب بیشتر می‌توان از فرصت‌های بیرونی هم استفاده کرد.

معاون اقتصادی رئیس جمهور نگاه مولد به جای استمداد از بیرون را مورد تأکید قرار داد و گفت: در این مسیر می‌توان از فرصت‌های بیرون نیز به طور مبتکرانه استفاده کرد. امروز فضای تصمیم‌گیری در کشور بیش از هر زمان دیگری حمایتگر توسعه درونی است.

دکتر نهاوندیان با تأکید بر لزوم مشارکت مردم در موضوعات اقتصادی، گفت: در مسیر رشد پایدار باید برای سرمایه مردم، بهاء و ارزش قائل شویم و در این راستا نباید در شرایط بحران دنبال این بود که دولت مدام حوزه تصدی‌گری خود را افزایش دهد. چنین نگرشی درس نگرفتن از گذشته است. موفقیت و پیروزی در ایجاد رشد پایدار جز با کمک و مشارکت مردم حاصل نمی‌شود.

معاون اقتصادی رئیس جمهور خاطر نشان کرد: باید در فرهنگ عمومی جامعه این موضوع جا بیفتد که اگر کسی در بازار التهاب ایجاد کرد، عواقب چنین حرکتی حتماً دامن او را هم خواهد گرفت و اگر انتظارات تورمی گسترش پیدا کند، خودش موجب تورم خواهد بود.

دکتر نهاوندیان تصریح کرد: احساس مسئولیت جمعی مهم‌ترین ابزاری است که برای مقابله با برخی از آسیب‌های اقتصادی، اجتماعی و سیاسی وجود دارد. بی‌تردید اگر در جامعه ای رویکرد فرافکنی و مسئولیت‌گریزی وجود داشته باشد، مشکلات حل برطرف نخواهد شد و در تاریخ گذشته موفق خود همانند دوران دفاع مقدس هر زمان که مسأله کشور را مسأله خود دانستیم و صبر و فداکاری کردیم، توانستیم مشکلات را از پیش پا برداریم.

معاون اقتصادی رئیس جمهور خاطر نشان کرد: اگر از اقتصاد کشورمان پیام عدم انسجام و اختلاف داخلی در حوزه سیاسی به بیرون منتشر شود، مطمئناً دشمن خارجی در سرنوشت کشور طمع خواهد کرد، اما اگر این پیام، وحدت و همبستگی باشد، بارها ثابت شده که توطئه خارجی نمی‌تواند در سرنوشت کشور مؤثر باشد.

دکتر نهاوندیان تصریح کرد: دولت برای رفع مشکلات اقتصادی عزم جدی دارد و در این راستا باید بتوانیم شرایط مناسبی را برای سرمایه‌گذاری بخش خصوصی و تعاونی ایجاد کنیم تا بتوانند مشارکت فعال‌تری را در طرح های اقتصادی داشته باشند.

معاون اقتصادی رئیس جمهور خاطر نشان کرد: امروز ظرفیت‌های حاکمیتی در سه قوه آماده‌تر از هر زمان دیگری است تا امکانات مردمی را برای فعالیت‌های اقتصادی به میدان بیاورد و باید از این فرصت نهایت استفاده به عمل بیاید.

دکتر نهاوندیان استفاده از ظرفیت‌های فضای مجازی را مورد تأکید قرار داد و گفت: امروز فضای مجازی بهترین فرصت را در اختیار ما قرار داده است و باید با تولید محتوا و انتشار مطالب درست و انگیزه‌بخش به طور هوشمندانه در این فضا وارد شویم و بدون تردید نخبگان می‌توانند حضور مؤثری در این عرصه داشته باشند و دولت حمایت از ابتکارات نخبگان را وظیفه خود می‌داند.

معاون اقتصادی رئیس جمهور تصریح کرد: بدون شک با هماهنگی، همگرایی و استفاده از ظرفیت‌های مردمی و اتکا به نصرت الهی آینده‌ای بسیار روشن پیش رو خواهیم داشت.

در این دیدار تعدادی از نخبگان و اساتید دانشگاه دیدگاه‌ها و راهکارهای خود را در خصوص مسایل و مشکلات استان و فائق آمدن بر این مشکلات مطرح کردند.

شناسه خبر: 105386

- نهاد ریاست‌جمهوری

- سفرهای داخلی

اخبار مرتبط

فیلم مرتبطاخبار برگزیده