مولاوردی در همایش "جامعه و دختران جوان" در شهریار:

تحقق منشور حقوق شهروندی در گرو مطالبه گری همگانی اجرای آن است

دستیار رییس جمهور در امور حقوق شهروندی با بیان اینکه دولت دوازدهم تلاش دارد در قالب منشور حقوق شهروندی، مطالبات همه آحاد جامعه از جمله زنان و دختران جوان را محقق سازد، گفت: این مساله یک شرط اساسی دارد و آن اینکه شما جوانان و دختران عزیز به حقوق تان که در منشور به رسمیت شناخته شده آگاهی داشته باشید و در گام بعد مطالبه گر باشید.

شناسه خبر: 102826 -

شنبه 21 بهمن 1396 - 16:17

شهیندخت مولاوردی روز شنبه در همایش جامعه و دختران جوان در شهریار  گفت: شما باید با استفاده از ابزارهای قانونی با صدای بلند حقوق تان را فریاد بزنید و مسئولان را به پاسخگویی وادار کنید.

وی با تبریک دهه مبارک فجر گفت: چهل سالگی در فرهنگ ما زمان پختگی فردی و اجتماعی است. این مقطع زمانی است که در آن باید با درس گرفتن از آموخته های گذشته و توجه به واقعیتهای جامعه، به رفع موثر چالشها و پاسخ به سوالات و ابهامات نسل جوان پرداخت.

مولاوردی افزود: جوانان و از جمله دختران جوان کشورمان، در نیم قرن اخیر در تحولات اجتماعی، بسیار موثر عمل کرده اند؛ در مبارزات انقلاب و بعد از آن در دوران دفاع مقدس جوانان همواره در صف اول نقش آفرینی بوده اند. اگر بپذیریم که علل موجده یک انقلاب همان علل بقای آن نیز هستند، باید جوانان را اصلی ترین نیروی اجتماعی و میدانی حفظ و پیشبرد انقلاب اسلامی و اهداف آن نیز بدانیم.

دستیار رییس جمهور در امور حقوق شهروندی اظهار داشت: در حدود 40 سال سپری شده از پیروزی انقلاب اسلامی و به ویژه در سالهای اخیر با وضعیت دوگانه ای مواجه شده ایم. خاصه در دهه اخیر، جمهوری اسلامی ایران نیز همپای جامعه جهانی تحولات سریع و شگرفی را تجربه کرده است.

مولاوردی تصریح کرد: به عنوان مثال در حوزه دختران که موضوع جلسه ما نیز هست، وقتی تحولات را در 40 سال گذشته مرور و مقایسه می کنیم، می بینیم در حوزه های مختلف آموزشی و علم آموزی، دسترسی به خدمات بهداشت، افزایش سن امید به زندگی، کاهش میزان مرگ و میر نوزادان و زنان در هنگام زایمان و دسترسی به تکنولوژی های جدید به ویژه در عرصه فناوری و ارتباطات وضعیت زنان در کشورمان به شدت متحول شده است.

وی خاطرنشان کرد: البته وضعیت دوگانه مورد اشاره به موازات این تحولات تشدید شده است و جامعه را با چالشهایی جدی مواجه کرده است. بیشترین نمود این چالشها را در شکاف بین دو یا چند نسل می بینیم. شاید در جوامع سنتی این شکاف به چشم نیاید، اما در جامعه امروز ما که در حال گذار از جامعه سنتی است، علایق، گرایش ها، خواستها و انتظارات نسل جوان با نسل گذشته و عمدتا با نسل اول انقلاب تفاوتهای جدی دارد که می توان از آن به گسل یا شکاف نسلی تعبیر کرد.

دستیار رییس جمهور در امور حقوق شهروندی گفت: شاید بشود گفت بین نسل جوان امروز با نسل قبل از خود تفاوت در نگرشها و ارزشها وجود دارد اما تفاوت بین نسل جوان امروز با نسلهای پیشین در هنجارها و ارزشهای دو نسل را باید گسل و شکاف نام نهاد. این یک واقعیت است و اولین قدم برای کاستن از آسیب های آن این است که این وضعیت را به عنوان یک واقعیت به رسمیت شناخت و آن را انکار نکرد.

مولاوردی با طرح این پرسش که برای کاستن از آسیبهای این شکاف نسلی چه باید کرد؟ اظهار داشت: یک بخش به خود شما جوانان بر می گردد و البته بخش مهمی از مسئولیتها نیز متوجه متولیان امور جامعه است که باید در وهله اول پذیرش این مساله به عنوان یک واقعیت را به مثابه یک راهبرد مهم در دستور کار خود قرار دهند.

وی با اشاره به اینکه یکی از ظرفیت های مهم برای مواجهه صحیح با این معضل، منشور حقوق شهروندی است، اضافه کرد: اگر بتوانیم در چارچوب تحقق اصول منشور حقوق شهروندی موفق قدم برداریم تا حدود زیادی در کاهش و مهار آسیبهای ناشی از این شکاف و گسل نسلی موفق خواهیم بود.

دستیار رییس جمهور در امور حقوق شهروندی در تشریح راهکارهای مواجهه موثر با گسست نسلی تصریح کرد: شاید اولین قدم این باشد که باید تلاش کنیم در برابر نیازهای مشروع جوانان و از جمله دختران جوان کشورمان پاسخگو باشیم. نیازهایی که مانع شرعی و قانونی ندارند و عدم تامین آنها صرفا دستخوش سلایقی است که جوانان و دختران را دچار سرخوردگی می کند.

مولاوردی ادامه داد: این سرخوردگی ها در مورد پسران جوان هم نمود دارد ولی در مورد دختران به دلایل مختلف فرهنگی، این عدم تامین نیازهای شرعی و قانونی باعث به حاشیه رانده شدن و سرخوردگی مضاعف است. دختران و زنان در برابر آسیبهای اجتماعی آسیب پذیرتر هستند و متاسفانه جامعه ما هم در پذیرفتن زنان آسیب دیده مقاوم تر است.

وی خاطرنشان کرد: راهبرد دیگر این است که به استعدادها و توانمندی های جوانان بها دهیم و به آنها و کارآمدی شان امید و اعتماد داشته باشیم و باور کنیم که تکیه بر آنها می تواند آینده کشور را بسازد. دستیابی به جامعه امن و بانشاط در سایه توجه به پتانسیل های جوانان و هدایت آنها از گسست به پیوست حاصل خواهد شد.

دستیار رییس جمهور در امور حقوق شهروندی گفت: از سوی دیگر باید تلاش کنیم هویت تاریخی و ملی جوانان را بازسازی کنیم. به جای اینکه تمام برنامه هایمان به سمت تعمیق شکاف نسلی باشد، باید در مسیر وفاق نسلی تلاش کنیم و سعی کنیم مشکلات جوانان را حل کنیم نه اینکه خود ما متولیان امور بخشی از مشکلات بشویم.

مولاوردی افزود: باید این واقعیت را در نظر بگیریم که امید اجتماعی زمانی حاصل می شود که گروههای نابرخوردار از قدرت را به رسمیت بشناسیم و فرصت ابراز وجود به آنها بدهیم، اگر نه با یاس اجتماعی مواجه خواهیم شد.

وی اظهار داشت: در دولت یازدهم ریل گذاری های لازم را در این جهت داشتیم و مردم با رای دوباره به دولت تدبیر و امید در دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری، به تداوم این مسیر در دولت دوازدهم رای دادند. با استقرار دولت دوازدهم نیز اقدامات و مصوبات لازم انجام شد که از جمله آنها تاکید بر استفاده از ظرفیت جوانان، زنان و اقوام و کاهش سن مدیریتی به میزان حداقل 8 سال، تعیین سهمیه 30 درصدی برای استفاده از توان زنان در مدیریت ها و تاکید و دستور رییس جمهور بر این موارد در پیوست احکام وزرا و معاونین و الزام به ارائه گزارشهای دوره ای از میزان اجرایی شدن آنها بود.

دستیار رییس جمهور در امور حقوق شهروندی تصریح کرد: دولت در مسیر عمل به برنامه های خود در حال تلاش مستمر و پیگیر است. در دولت یازدهم دولت تلاشهای موفقی در عرصه اقتصادی و معیشتی مردم داشت و از سوی دیگر تلاش کرد تا با رفع مشکلات عرصه سیاست خارجی زمینه را برای پیشبرد موفق تر سیاستهای داخلی از جمله تلاش برای جذب سرمایه های داخلی و خارجی فراهم کند.

مولاوردی خاطرنشان کرد: در حوزه دستیاری حقوق شهروندی نیز به نمایندگی از دولت و رییس جمهور پیگیر تحقق اصول منشور حقوق شهروندی هستیم. منشور حقوق شهروندی تبلور حرکت بی نظیر یک دولت است که اراده خودش را برای تحقق مطالبات برزمین مانده مردم نشان داده است.

دستیار رییس جمهور در امور حقوق شهروندی اضافه کرد: نباید منظر بمانیم مسئولان بیایند حقوق شهروندی را در اختیار ما قرار دهند. به عنوان یک شهروند مسئول در این زمینه وظیفه داریم و تا خودمان را در این قالب نبینیم، بخشی از فرایند حقوق شهروندی تکمیل نمی شود. ما نیز در دستیاری حقوق شهروندی برنامه هایی را با وزارتخانه های مختلف و نهادهایی مثل صدا و سیما برای آموزش، نهادینه سازی و جریان سازی منشور حقوق شهروندی داریم.

مولاوردی اظهار داشت: در عرصه نهادسازی هم اقداماتی را شروع کرده ایم و امیدواریم تا پایان دولت دوازدهم بتوانیم قدمهای اساسی را برداریم تا بعد از این دولت، دولتهای آینده سر بی مهری با منشور حقوق شهروندی و نهادهایی که به دنبال آن ایجادشده نگذاشته و ادامه دهنده مسیر دولت دوازدهم در تحقق حقوق شهروندی باشند.

در این مراسم از 33 نفر از دختران موفق فعال در عرصه های مختلف فرهنگی، هنری، علمی، ورزشی و اجتماعی با حضور دستیار رییس جمهور در امور حقوق شهروندی تقدیر به عمل آمد.

امروز و همزمان با حضور خانم مولاوردی در شهرستان شهریار دو پروژه جاده سلامت و مدرسه دخترانه شهرک مریم نیز رسما افتتاح شدند.

شناسه خبر: 102826

- نهاد ریاست‌جمهوری

- دیدارهای داخلی

- سخنراني ها

اخبار مرتبط

گالری مرتبطفیلم مرتبطاخبار برگزیده