دکتر روحانی در پیامی به همایش بزرگداشت علامه طباطبایی:

ترسیم و بازخوانی ابعاد خدمات علمی علامه طباطبایی، ضرورتی انکارناپذیر است/ شخصیت، سیره و آثار علامه طباطبایی برای اندیشه ‏ورزان سپهر معرفت و حکمت، افق های جدید و پویایی گشوده است

رییس جمهور با بیان اینکه شخصیت، سیره و آثار آیت الله سید محمد حسین طباطبایی، به عنوان مجموعه ای نفیس، افق های جدید و پویایی را برای اندیشه ‏ورزان سپهر معرفت و حکمت گشوده است، تاکید کرد: ترسیم و بازخوانی ابعاد این خدمات علمی و شناساندن هرچه بیشتر زندگی فردی و اجتماعی ایشان، بویژه به جویندگان جوان معنا و اندیشه، ضرورتی انکارناپذیر است.

شناسه خبر: 101883 -

دوشنبه 13 آذر 1396 - 18:06

حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی در پیامی به همایش بزرگداشت علامه طباطبایی ، ابراز امیدواری کرد که با پاسداشت مقام والای علامه طباطبایی و خوشه چینی از خرمن دانش این بزرگوار و هم‏ اندیشی اصحاب اندیشه، با شتابی بیشتر به سمت افق‏ های روشن فردا گام برداشته شود.

متن پیام رییس جمهور به این شرح است:

 

بسم ‏الله الرحمن الرحیم

 

به همۀ استادان، دانشوران و دوستداران دانایی و خردورزی که با حضور مؤثر خود در همایش بزرگداشت علامۀ طباطبایی به تکریم اندیشة پویای این سرمایة گرانبهای معرفتی و فکری ایران و جهان اسلام اهتمام ورزیده‏ اند، خیرمقدم می گویم.

در این گردهمایی سخن دربارۀ عالِم کم‏ نظیری است که در کمال وارستگی و ساده زیستی، به متعالی ترین ارزش های معنوی و انسانی نائل شد و با نگرش ژرف خود، بسترهای رشد و اعتلای فرهنگ اسلامی و ایرانی را برای نسل امروز و نسل‏های فردا هموارتر کرد.

این نماد یگانگی زهد و تقوا، گفتار و عمل که در روزگار ما بیشتر به یک اسطوره می ماند؛ در طول عمر پربرکتش، به تنهایی و با شایستگی میراث گرانقدری از  فلسفه ، حکمت و اخلاق را به یادگار گذاشت.

شخصیت، سیره و آثار ایشان، مجموعة نفیسی است که برای اندیشه‏ ورزان سپهر معرفت و حکمت، افق های جدید و پویایی گشوده است.

حاشیه علامه طباطبایی بر کتاب اسفار و میراث تفسیری و قرآنی او، یعنی تفسیر المیزان، تنها جلوه ای از دانش این کاشف فروتن ارزش های اصیل است. اما در این میان یک میراث بسیار ارزشمند که کمتر به آن توجه شده، دستاوردهای نظری ایشان در عرصۀ روابط و مناسبات اجتماعی است.

اهتمام مرحوم علامه به موضوعاتی چون آزادی‌های اجتماعی، نقش مردم در حکومت های دینی، رابطۀ فرد و جامعه، مسألة حاکمیت دینی و جایگاه ولایت و بسیاری نکات سرنوشت‏ ساز و تعیین‏ کنندة دیگر، همچون گنجینه ای بکر، آموزنده، راهگشا و حرکت آفرین برای مدیریت اجتماعی است. ره آورد‏های این دانشمند نستوه که هیچگاه زیّ طلبگی را رها نکرد، برای امروز ما توشه‏ ای پربار و برای فردا نیز چراغی راهنما خواهد بود.

علامة طباطبایی با پرورش بزرگانی چون شهید دکتر بهشتی، شهید مرتضی مطهری، آیت الله جوادی آملی و دیگر بزرگان، نقشی مؤثر در تثبیت بنیادهای نظری نظام اسلامی ایفا کرد که ترسیم و بازخوانی ابعاد این خدمات علمی و شناساندن هرچه بیشتر زندگی فردی و اجتماعی ایشان، بویژه به جویندگان جوان معنا و اندیشه، ضرورتی انکارناپذیر است.

امید آن دارم که با پاسداشت مقام والای علامه طباطبایی، و خوشه چینی از خرمن دانش این بزرگوار و هم‏ اندیشی اصحاب اندیشه، بتوانیم با شتابی بیشتر به سمت افق‏ های روشن فردا پیش برویم.

اینجانب با قدردانی از تلاش های دست‏ اندرکاران برگزاری این همایش ارزنده، از درگاه خداوند، توفیق روزافزون همۀ میهمانان و شرکت‏ کنندگان عزیز را مسألت دارم.

 

      حسن روحانی

رییس جمهوری اسلامی ایران

شناسه خبر: 101883

- دولت یادهم و دوازدهم

- پيامها و نامه ها

اخبار مرتبط

گالری مرتبطفیلم مرتبطاخبار برگزیده