دکتر ابتکار در دومین نشست تخصصی تبادل نظر با تسهیلگران طرح ملی تاب آوری اجتماعی:

توجه به نشاط، عزت نفس و توانمندی های نسل جوان، از سیاست های اصلی دولت دوازدهم است/ باید به افزایش توان و خودباوری شهروندان کمک کنیم/ باید نگاه متوازنی نسبت به زنان و مردان و فرصت‌های برابرآنان داشت/ سازمان‌های مردم نهاد نقش مهمی در پیشبرد و موفقیت طرح‌های مقابله با آسیب‌های اجتماعی دارند

دکتر معصومه ابتکار معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده، روز سه شنبه در دومین نشست تخصصی تبادل نظر با تسهیلگران طرح ملی تاب آوری اجتماعی در حوزه زنان و خانواده که در مجموعه فرهنگی ورزشی ریاست جمهوری برگزار شد، توجه به نشاط، عزت نفس و توانمندی نسل جوان بویژه دختران را از سیاست های اصلی دولت دوازدهم برشمرد و اظهار داشت:‌ باید با ایجاد خودشکوفایی و افزایش مهارت‌های زنان و جوانان توانمندی‌های آنان را افزایش داده و نگاه امیدوارانه‌ای را نسبت به آینده در آنان ایجاد کنیم.

شناسه خبر: 101373 -

سه شنبه 9 آبان 1396 - 15:22

معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده با بیان اینکه سیاست‌های دولت و دستگاه‌های اجرایی در حوزه زنان باید هم راستا با یکدیگر باشد، افزود: برنامه‌ای که در حال حاضر در دستور کار این نهادها قرار دارد همان برنامه ششم توسعه است که ماده 101 آن به شکل اختصاصی برنامه‌های اجرایی در این حوزه را شامل می‌شود و به زودی در دولت به تصویب خواهد رسید.
دکتر ابتکار با تاکید بر اهمیت نقش سازمان‌های مردم نهاد در راستای پیشبرد و موفقیت طرح‌های مقابله با آسیب‌های اجتماعی خاطرنشان کرد: بررسی‌ها و گزارش‌ها نشان می‌دهند که رشد قابل قبولی در دهه‌های اخیر در حوزه سمن‌ها اتفاق افتاده است و می‌توان از این پتانسیل و ظرفیت عظیم نیروهای مردمی برای اجرای برنامه های طرح تاب آوری اجتماعی و افزایش امید در جامعه استفاده کرد.
معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده با اشاره به اینکه در زمینه آمار و تصویر درست از واقعیت‌های اجتماعی با دشواری‌هایی روبرو هستیم، ادامه داد: ارائه آمارهای شفاف در تشخیص روند آسیب‌های اجتماعی کمک شایانی خواهند کرد، اما با این وجود باید بر روی اخباری که موجب ایجاد ناامیدی و کاهش نشاط اجتماعی می‌شوند تمرکز بیشتری داشته باشیم و تلاش کنیم تا با ارائه اخبار توام با امیدواری به سمت بهبود و تعالی جامعه حرکت کنیم.
دکتر ابتکار با با اشاره به نقش دستگاههایی مانند وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و آموزش و پرورش راستای کمک به حل مسائل و آسیب های اجتماعی، تصریح کرد: باید با نگاهی کلان برای مدیریت مبارزه با آسیب‌های اجتماعی تلاش کنیم.
معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده با اشاره به ماده 101 برنامه ششم توسعه و ضرورت اهمیت برنامه ریزی در حفظ تعادل جنسیتی در سطح مدیریت‌های استانی اظهار داشت: باید نگاه متوازنی نسبت به زنان و مردان و فرصت‌های برابر آنان داشت، چرا که توسعه بدون حفظ تعادل جنسیتی و فرصت‌های برابر برای زنان و خانواده‌ها میسر نخواهد شد و در این راستا رویکرد گفت‌وگوی ملی خانواده در تلاش است تا این نگاه را تقویت کند.
دکتر ابتکار یکی از نقش‌های معاونت زنان و امور خانواده ریاست جمهوری را حمایت از تشکل‌ها عنوان کرد و گفت: در اجرای طرح‌های ملی به دنبال «توان افزایی» و «هم افزایی» فعالیت تشکل‌ها در حوزه نشاط اجتماعی، هنر، محیط زیست و دیگر موضوعات و بخش های مرتبط هستیم.
معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده با اشاره به اطلس آسیب‌های اجتماعی که توسط وزارت کشور تهیه شده است، ادامه داد: این اطلس با اطلس زنان که توسط معاونت امور زنان و خانواده تهیه شده همپوشانی‌های زیادی دارد و به نظر می‌رسد که در برنامه ریزی‌های استانی نقش مفیدی ایفا خواهد کرد.
دکتر ابتکار در خصوص حضور زنان در پست‌های عالی مدیریتی، خاطرنشان کرد: در صورتیکه زنان با گذراندن سلسله مراتب اداری که توسط شورای عالی اداری پیش بینی شده است به پست‌های مدیریتی بالا دست پیدا کنند، دستاوردی که از این طریق برای آنان ایجاد خواهد شد از حضور یک وزیر زن در کابینه نیز بیشتر خواهد بود. با طی این مسیر به شکل آهسته و پیوسته کشور نیز به مرحله‌ای خواهد رسید که به شکل گسترده از حضور زنان بهره‌مند شود.
معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده با اشاره به ابلاغ سیاست استفاده از 30 درصد زنان در پست‌های اجرایی به دستگاه ها از سوی شورای عالی اداری، گفت: خوشبختانه اقدامات خوبی در این راستا در دستگاهها انجام شده و این نقطه آغازی برای حضور فعال بانوان بر اساس شایستگی ها در مناصب مختلف تصمیم سازی و مدیریت عالی است.
وی با اشاره به اهمیت طرح تاب آوری اجتماعی و توجه ویژه به آن در شورای اجتماعی کشور، افزود : در حال حاضر با این میزان از آسیب‌های اجتماعی که گریبان گیر کشور است باید جامعه را با روش‌های علمی به سمت شناخت آسیب‌ها سوق دهیم و به افزایش توان و خودباوری شهروندان کمک کنیم.

دکتر ابتکار با اشاره به ضرورت تمرکز فعالیت ها بر اصلاح قوانین، اظهار داشت: در خصوص اصلاح قوانین با جدیت با مجلس و قوه قضاییه در حال تبادل نظر هستیم، چرا که در کنار نقش بازدارندگی قانون، اثرات فرهنگی نیز به دنبال اجرای قوانین در جامعه ایجاد خواهد شد. بنابراین زمانی که قانون نگاهی غیرعادلانه نسبت به زنان داشته باشد، باید همگام با آموزه‌های دینی نسبت به اصلاح آنان اقدام کنیم.
وی ادامه داد: مداخلات دستگاه های نظارتی باید به گونه‌ای باشد تا جوانان با ارتکاب کوچکترین خطاها برچسب نخورند و باید نسبت به آنان با صبر و حوصله بیشتری برخورد کنیم.
در این نشست جمعی از صاحب نظران، متخصصان، نمایندگان تشکل های مردم نهاد و تسهیلگران طرح تاب آوری اجتماعی به بیان دیدگاهها و نقطه نظرات خود پیرامون اجرای این طرح ملی پرداختند.

شناسه خبر: 101373

- نهاد ریاست‌جمهوری

- دیدارهای داخلی

- سخنراني ها

اخبار مرتبط

فیلم مرتبطاخبار برگزیده