رییس جمهور در جلسه بررسی صلاحیت وزرای پیشنهادی نیرو و علوم، تحقیقات و فناوری در مجلس:

برای معرفی وزرا تعامل کردیم اما معامله نکردیم/ اگر اختلافات جزیی دو سال پیش مکروه بود، در شرایط فعلی آن را حرام می دانم/ شخصا روند اداره دانشگاهها را پایش خواهم کرد/ ایران می تواند هاب تولید و صادرات برق در منطقه باشد/ آمریکا با شیوه ای که در پیش گرفته باید مذاکره و معاهده با دنیا را کنار بگذارد/ پاسخ هر نقض عهدی را قاطع خواهیم داد

رییس جمهور با تاکید بر اینکه " وعده ام به ملت را تا روز آخر مسوولیت ادامه خواهم داد"، خطاب به ملت ایران بویژه دانشجویان و اساتید دانشگاه ها اظهارداشت: دولت راه و مسیر خود را در زمینه احترام به علم و دانشگاه و غیرامنیتی بودن محیط دانشگاه، احترام به دانشجویان و آزادی اندیشه و بیان در دانشگاه، ادامه داده و ذره‌ای کوتاه نخواهد آمد.

شناسه خبر: 101320 -

يکشنبه 7 آبان 1396 - 08:43

حجت الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی روز یکشنبه در جلسه دفاع از وزیران پیشنهادی نیرو و علوم، تحقیقات وفناوری در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه برای معرفی وزرا تعامل کردیم اما معامله نکردیم، گفت: من برای آینده دانشجویان معامله نکرده و نخواهم کرد.

رییس جمهور با اشاره به اندکی تاخیر در تعیین تکلیف وزارتخانه های علوم و نیرو گفت: شاید این تأخیر خواصی هم داشت چرا که نشان داد جامعه ما و بویژه دانشگاهیان عزیزمان، نسبت به آینده سرنوشت دانشگاه، علم، دانشجویان، محیط دانشگاه، آینده علم و پژوهش در کشور تا چه حد حساسیت دارند.

دکتر روحانی افزود: همه نکاتی که در روزهای اخیر در فضاهای مختلف راجع به دانشگاه و لزوم حساسیت دولت نسبت به استقلال دانشگاه، محیط دانشگاه، آینده دانشجویان و شیوه فعالیت تشکل‌های دانشجویی در ایران مطرح شد، نشان آن است که دانشگاه ما زنده است، اساتید ما فعال هستند و به سرنوشت خودشان به دقت توجه دارند و من از همه آنهایی که در این فضا سخن گفتند ، مقاله نوشتند و نقد کردند، سپاسگزارم چرا که مفهوم این روند ، اهمیت علم و دانشگاه در کشور و سرزنده بودن نسل جوان ما و دانشگاه‌هاست.

رییس جمهور با بیان اینکه وعده ام به ملت را تا روز آخر مسوولیت ادامه خواهم داد، اظهارداشت:

رییس جمهور و دولت دوازدهم همچنان به هر آنچه در انتخابات 92 و 96، راجع به محیط دانشگاه‌ها امن بودن دانشگاه و نه امنیتی بودن دانشگاه‌ها، فضای آزاد و امنیت لازم برای دانشجو و استاد مطرح شد ،  وفادار خواهد بود.

دکتر روحانی گفت: مبنای من در نحوه سلوک با وزرایی که تا امروز انتخاب شدند و دو وزیری که به کمک شما امروز انتخاب خواهند شد، پیوست حکم است. تمام وزرای ما در دولت دوازدهم در کنار حکم وزیری یک پیوست حکم دارند و در آن پیوست حکم دقیقاً مشخص شده است که قدم به قدم اولویت دولت دوازدهم در اجرای مأموریت آنها چیست، به طور منظم، دولت این پیوست را پایش خواهد کرد.

رییس جمهور  با بیان اینکه این پیوست هر سه ماه ارزیابی خواهد شد، افزود: مبنای من با وزرا برای ادامه کار یا توقف کار پیوست احکام آنهاست که آن پیوست هم استخراج شده از برنامه دولت است که ملت ایران به آن رأی دادند و اسناد بالا دستی قانونی که نسبت به وزارتخانه‌ها و دولت در اختیار همه ماست.

دکتر روحانی با تاکید بر اینکه دانشگاه و وزیر علوم از حساسیت ویژه‌ای برخوردار است، اظهارداشت: البته نیازی به گفتن ندارد، همه شما نمایندگان محترم می‌دانید که هماهنگ کردن برای معرفی وزیر به مجلس در برخی از موارد طولانی‌تر خواهد بود. صبر و حوصله و تعامل کردیم، اما معامله نکردیم.

رییس جمهور افزود: در خصوص راهی که دولت از ابتدا در خصوص دانشگاه و آزادی و فضای دانشگاه وامنیت و آینده دانشجویان اعلام کرده است با هیچ کس معامله نکردم و بدانید معامله نخواهم کرد. آنچه وعده من با ملت ایران بوده به حول و قوه الهی و به شرط حیات تا روز آخر فعالیت این دولت ادامه خواهد یافت و شما نمایندگان ملت و مردم ایران شاهد آن به خوبی خواهید بود.

دکتر روحانی گفت: نیازی نیست که به عجله راجع به افراد قضاوت کنیم، همه معیارهایی که برای انتخاب وزیر علوم بوده من از آن معیارها کوتاه نیامدم . ممکن است انتخاب‌ها طولانی شده، زمان طولانی شده برای ایجاد هماهنگی نیاز به این فرصت 60 ، 70 روزه بوده اما در عین حال پای همه اصولم ایستاده‌ام.

رییس جمهور تصریح کرد: با آقای دکتر غلامی که استادی با تجربه، دارای مدارج بالای علمی و پژوهشی و از اساتید بنام و برجسته است و کار مدیریت لازم را در ستاد دانشگاه انجام داده است، صحبت کردم و همه شرایطم را با او در میان گذاشتم کما اینکه با افراد دیگری هم برای وزارت علوم، صحبت شد و نشد که به مجلس معرفی شوند و با آنها هم همه این شرایط را مطرح کرده بودم.

دکتر روحانی افزود: اولین شرط من با ایشان این بود که محیط دانشگاه متعلق به همه دانشجویان، احزاب، جناح‌ها و تفکرهای مختلف است. هیچ کس در دانشگاه، هیچ انجمن، جمع و جناحی در داخل دانشگاه نباید احساس کند بی پشتوانه است و هیچ جمعی نباید احساس کند که برای دیگران امنیت وجود دارد و برای او نیست؛هیچ جمعی در دانشگاه نباید احساس کند که نظر وزارتخانه نسبت به جناح‌های مختلف، متفاوت است.

رییس جمهور با اشاره به اینکه مبنای ما از ابتدا بر اعتدال و بر این بوده که اکثریت باید حاکم باشد، ولی اقلیت باید به طور کامل از حقوق خود برخوردار باشد، گفت: نه اسلام، نه قانون و نه شرایط امروز کشور به ما اجازه می‌دهد که در مسایل جزیی رو در روی هم بایستیم؛ اگر هم اختلافات جزیی، دو سال پیش جایز و مکروه بود، امروز باید بگویم حرام و گاهی گناه کبیره است.

دکتر روحانی اظهار داشت: امروز در کشور شرایط خاصی داشته و نیاز به وحدت بیشتری داریم چرا که بار بزرگ مسئولیت در ایجاد وحدت و انسجام ملی و در ایستادگی ملت در برابر دیگران، بر عهده دانشگاه است.

رییس جمهور افزود: آن روز که ما در مسیر نهضت اسلامی بودیم، بار اول بر دوش دانشگاه بود و دانشگاهیان بودند که در کنار حوزویان و سایر اقشار مردم، پرچم نهضت و انقلاب را بردوش کشیدند؛ اساتید بزرگ دانشگاه بودند که در کنار عالمان و مدرسان حوزه، نهضت و انقلاب را برای مردم تبیین و رهبری کردند.

دکتر روحانی خاطر نشان کرد: در دوران جنگ تحمیلی و هجوم دشمن هم باز دانشگاه بود که در آن مقطع کمک کرد. در بسیاری از موارد دانشگاه‌های علمی و صنعتی ما از جمله دانشگاه شریف به ما یاری رساند و به ما کمک کرد؛ علاوه بر اینکه دانشجویان و اساتید ما در جبهه‌های جنگ بودند پزشکان ما نیز در خط مقدم جبهه‌ها بودند.

رییس جمهور با تاکید بر اینکه هر جا مشکلی برای کشور پیش آمده دانشگاه در صف مقدم بوده است، گفت: امروز هم برای اداره دولت، دست نیازمان عمدتا به سوی فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌ها است. فردا هم برای اداره کشور دست ملت ما به سوی دانشجویان امروز دانشگاه‌ها دراز خواهد بود.

دکتر روحانی اظهار داشت: اگر به فکر اقتصاد مقاومتی هستیم راهی جز اقتصاد دانش بنیان وجود ندارد؛  اگر به فکر روابط سیاسی باعزت هستیم، راهی به جز داشتن دیپلمات‌های متخصص وجود ندارد؛ اگر می‌خواهیم از حقوق ملت ایران در دادگاه‌ها و داوری‌های بین‌المللی دفاع کنیم، راهی جز داشتن متخصصین برجسته حقوقی نخواهیم داشت و برای مدیریت و اقتصاد کشور و استیفای حقوق ملت نیازمند به دانشگاهی هستیم که بتواند آزاداندیش باشد و در آن کرسی آزاداندیشی بپا باشد؛ دانشگاهی که در آن تفکرات مختلف سیاسی، فضا را برای فعالیت سیاسی خودشان آماده و باز ببینند.

 رییس جمهور تصریح کرد: وزارت و وزیر علوم باید شرایط را برای فعال‌تر شدن دانشگاه‌ها ، اساتید و دانشجویان و همچنین سیر مراحل علمی در سطح جهان و رقابت با کشورهای پیشرفته فراهم نمایند. 

دکتر روحانی خطاب به نمایندگان مجلس ،دانشجویان و ملت ایران اظهارداشت: از شما می‌پرسم، آیا امروز فضای دانشگاه های ما نسبت به سال 91، بهتر شده است یا نه؟ آیا فضای دانشگاه‌های ما آزادتر شده است یا نه؟ آیا دانشجویان ما در اجتماعات خودشان و بیان نظرات خودشان آزادتر هستند یا نه؟ آیا در مسیر رشد علمی، دانشگاه‌های ما نسبت به 4 یا 5 سال پیش، پیشرفت کرده‌اند، یا نه؟آیا هزاران شرکت‌های دانش بنیان ما که امروز در سایه تلاش وزارت علوم، وزارت بهداشت، درمان، آموزش پزشکی، معاونت فناوری ریاست جمهوری و حمایت دولت ، حلقه اتصال را بین دانشگاه و تولید، بین دانشگاه و اقتصاد مقاومتی برقرار کرده‌اند، با سال‌های قبل قابل مقایسه است؟
رییس جمهور خاطرنشان کرد: یکی از نکاتی که از آقای غلامی خواستم که در دانشگاه‌ها مد نظر قرار دهد اینکه دانشجوی ما باید صاحب علم و مهارت باشد. اینکه ما بگوییم دانشجویی فارغ‌التحصیل شده است و کاغذی هم به نام مدرک دانشگاهی در دست گرفته است این نمی‌تواند برای ما افتخار چندانی باشد. آن روزی که دانشجوی ما مدرک کارشناسی یا مراتب بالاتر را در دست دارد و یک مهارت را در صحنه جامعه ما به خوبی یاد گرفته است، مراکز تولیدی ما او را جذب خواهند کرد.
دکتر روحانی لزوم اتصال دانشجو و دانشگاه با تولید را مورد تاکید قرار گرفت و گفت: به وزیر آینده علوم گفته ام که دانشگاه‌های ما باید با صنعت، کشاورزی و بخش خدمات متصل باشد. دانشجو از سال دوم باید مهارت و کارآموزی یاد بگیرد، از سال سوم باید فردی کاردان در صحنه عمل باشد و بعد از همان دوره اول لیسانس و کارشناسی‌اش باید بتواند یک شغل قابل قبول متناسب با علم و دانش و مهارتی که آموخته است به عهده بگیرد.

رییس جمهور تصریح کرد: درست است که امروز شرایط کار در جامعه ما ایده‌آل نیست اما در عین حال دولت این افتخار را دارد که در فصل دوم سال جاری، دارای یک رشد کم‌نظیر و یا حتی بی‌نظیر در مسأله اشتغال بوده اینکه  حدود 800 هزار نفر تابستان امسال نسبت به تابستان پارسال مشغول بکار شدند، این رقم، رقم بسیار امیدوارکننده‌ای است گرچه هنوز تا رسیدن به رقم مطلوب فاصله داریم اما اقدامات انجام شده به آن معناست که مسیر ما مسیر امید است و من در اینجا یکبار دیگر به وزیر علوم آینده خطاب می‌کنم که اساس وزارت علوم باید بر مبنای امید باشد کما اینکه اساس صنعت آب و برق ما باید بر مبنای تدبیر باشد.
رییس جمهور خاطرنشان کرد: اگر دانشجویی که بخاطر تعلق به تفکر سیاسی،فضایی برای سخن گفتن نداشته باشد، معنایش این است که امید به شغل فردا هم ندارد. این معنایش این است که همین‌هایی که امروز در دانشگاه بین من و همکلاسی ام بخاطر تفکر سیاسی‌ام فرق می‌گذارند، به او امید می‌دهند و به من ناامیدی، به او فضا می‌دهند و جا را برای من تنگ می‌کنند این معنایش آن است که این دانشجوی ما نمی‌تواند به عدالت نظام و دولت‌اش متکی باشد. دانشگاه باید فضای آزاد و امن برای همه تفکرات و برای همه دانشجویان عزیز در سراسر کشور باشد.
دکتر روحانی افزود : محیط دانشگاه باید محیط علم  و دانش و پژوهش باشد و دانشگاه  باید به خوبی با مراکز تولیدی کشور در ارتباط تنگاتنگ و مداوم باشد این برای ما افتخار نیست که فارغ‌التحصیلان ما زیاد باشند و به همان اندازه سال ها جویای کار باشند. همیشه دانشگاه‌ها بر این مبنا بوده که بعد از فارغ‌التحصیل شدن در پایان سال اول و دوم، معمولا بعد از 6 ماه یا یکسال می‌توانستند یک شغل مناسبی را پیدا کنند باید چنین فضایی را برای جامعه علمی و دانشگاهی خودمان بوجود آوریم.
رییس جمهور با تاکید بر اینکه آقای دکتر غلامی به عنوان شخصیت علمی، مدیر، متدین، انقلابی، بی‌تردید، فضای دانشگاه ما را در همان مسیر سال 93 و 94، قرار خواهد داد،اظهارداشت: دانشگاه 96 با 93 متفاوت نخواهد بود، مسیر همان مسیر است و من امروز به عنوان رییس جمهور به دانشجویان این قول را می‌دهم و هم به اساتید این وعده را می‌دهم  که شخصاً روند دانشگاه را پایش خواهم کرد.
به خوبی می‌دانم دانشگاه چه حق بزرگی را در مقاطع مختلف کشور در دوران انقلاب‌ و نظام‌مان و در دفاع مقدس‌ و امروز در ایستادگی‌مان در برابر قدرت‌های بزرگ بر ما داشته و ما چه دینی نسبت به دانشگاه داریم.

رییس جمهور در دفاع از وزیر پیشنهادی نیرو نیز گفت: اگر در وزارت علوم از امید به امروز و فردا بیشتر سخن گفتم، در موضوع وزارت نیرو بیشتر از تدبیر باید سخن بگوییم.

دکتر روحانی موضوع آب را یکی از مسایل مهم کشور دانست و با تاکید بر اهمیت آب برای تامین نیازهای ضروری، آشامیدن، صنعت، کشاورزی و آبادانی کشور، اظهار داشت: همه ما می‌دانیم که یکی از مسایل مهم امروز ما و فردای ما مسأله آب است.  در زمینه عرضه آب در کشور بعد از جنگ تحمیلی، اقدامات فراوانی انجام گرفت. سدهای زیادی ساخته شد، تلاش‌های زیادی انجام گرفت تا آب مهار شود، پایدار بماند و به مصارف ضروری لازم برسد.

رییس جمهور با بیان اینکه دوره ای در جهان دوران سدسازی شد و رقمی حدود 46 هزار سد بزرگ با تعریفی که از سد بزرگ می‌شود در جهان ساخته شد، افزود: امروز به آن اندازه آب در اختیار نداریم که پشت سدهایی که ساخته شده ذخیره بکنیم. در جاهایی که می‌شد سد احداث کرد این‌کار انجام شده اما از این به بعد در این باب دست ما خیلی باز نیست.

دکتر روحانی ادامه داد: یک روزی بحث در این بود که ما واردکننده آب باشیم و آب مورد نیاز خودمان را از کشورهای دیگر وارد کنیم در این زمینه مذاکرات فراوانی صورت گرفته و امروز هم صورت می‌گیرد؛  این مورد منتفی نیست و باز هم باید کار کنیم؛ اما در عین حال آنچنان که در سال‌های قبل روی این مسأله امید بسته شده بود، در آن حد نیست و نخواهد بود.

رییس جمهور خاطرنشان کرد: برخی از کشورها آب فراوان دارند، اما همسایه ما نیستند و آب باید از یک کشور دیگر عبور کند که با آن کشور اختلافات آبی دارند و از لحاظ سیاسی با مشکلات فراوانی توأم است.

دکتر روحانی افزود: از  برخی کشورها هم می‌توانیم آب خریداری کنیم و این کار ادامه پیدا می‌کند کما اینکه در سفر به استان‌های مختلف در دولت یازدهم نمایندگان محترم این مسأله را مطرح کردید که آب استان ما از فلان دریا یا دریاچه از شمال یا جنوب باید تأمین شود؛  بله این هم یکی از راه‌هایی است که می‌شود روی آن فکر کرد و برنامه‌ریزی کرد که البته در برخی موارد هم اقدامات عملی شروع شده است. اما در عین حال باید بدانیم که آب به چه قیمتی به محل مصرف خواهد رسید و این یکی از مواردی است که باید در این زمینه کار کنیم، همانطور که تاکنون فعالیت‌های زیادی انجام گرفته و  نیاز به سرمایه‌گذاری و حضور بخش خصوصی و سرمایه خارجی نیز داریم.

رییس جمهور با اشاره به اینکه دولت در مسأله پساب و تصفیه فاضلاب و گردش آن وارد آن شده و سرمایه‌گذاری کرده و خواهد کرد، گفت: این اقدامات هم برای محیط زیست ضروری است و هم می‌توان در برخی از مصارف از این آب تصفیه شده استفاده کرد.البته بحث‌های دیگری هم مطرح است مبنی بر اینکه از آب‌های ژرف استفاده و بهره‌برداری کنیم. هیچ یک از این اقدامات لیست فعالیت‌های دولت خط نخورده و ما مشغول تلاشیم.

دکتر روحانی با بیان اینکه نباید تردید داشت که بیشترین سرمایه‌گذاری باید در سمت تقاضا انجام شود، افزود: باید تلاش کنیم و ببینیم از آب موجود چگونه باید بهتر استفاده و بهره‌برداری کنیم. بهره‌برداری صحیح از آب موجود یا همان مسأله معروف فرهنگی‌مان عدم اسراف یکی از نکات بسیار ارزشمند است؛ دولت و مجلس با هم باید تلاش کرده و در این راستا دست به دست هم دهیم.

رییس جمهور با اشاره به اینکه بیشترین آب کشور در زمینه کشاورزی مصرف می‌شود، گفت: آیا محصولاتی که نیاز به آب زیاد دارند همه‌اش باید در داخل کشور، کشت و بهره‌برداری شود؟ آیا ما نباید از کشت فرا سرزمینی استفاده کنیم که یکی از راه‌های صرفه‌جویی آب است؟ باید کشت محصولاتی که نیاز به آب زیاد دارند را به کشور دیگر ببریم که این کار  نیز در دولت آغاز شده است.

دکتر روحانی افزود: بنابراین ما در زمینه تقاضا قدم‌های فراوانی را باید برداریم، تلاش دولت یازدهم برای این بود که بهره‌وری را در آب بالا ببریم. از شیوه‌های سنتی فاصله بگیریم و از شیوه‌های مدرن برای آبیاری استفاده کنیم.

رییس جمهور با تقدیر از تلاش ها و اقدامات وزیر سابق نیرو و وزیر جهاد کشاورزی که در این زمینه تلاش فراوانی انجام دادند، گفت: تلاش ما بر این است که با زمین  و آب کمتر، محصول بیشتر برداشت کنیم؛ هدف ما محصول بیشتر، آب کمتر و زمین کمتر است.

دکتر روحانی ادامه داد: دولت قدم‌های خوبی در این زمینه‌ها در استان‌های خوزستان، ایلام، استان‌های غربی و سایر استان‌ها برداشته و برخواهد داشت چراکه این راه اصلی ما در این بخش است.

رییس اظهار داشت: مصرف آب کشاورزی ما 80 درصد الی 90 درصد است؛ اگر بتوانیم 20 درصد در این آب صرفه‌جویی کنیم دست ما باز می‌شود و این کار امکان پذیر است. البته این اقدامات سرمایه‌گذاری می‌خواهد و دولت باید کمک کند. همیشه ما هر مسیری که می‌رویم، اولین موضوع ما منابع مالی در اختیار ‌و بخش خصوصی است.

رییس جمهور با تاکید بر اینکه معضل آب با تدبیر و هماهنگی و برنامه‌ریزی قابل حل است اظهارداشت: در موضوع آب باید برای نسل آینده فکر کنیم و موضوع آب، بحث نسلی و برای20 الی 30 سال دیگر است بنابراین بحث دولت دوازدهم و مجلس نیست. اینجاست که می‌گویم وزارت نیرو، وزارت تدبیر است و باید برای اقلیم و حیات ایران در بلندمدت فکر کند. آمار و ارقام و اطلاعات ما در این حوزه باید کاملاً به روز باشد. با اضافه شدن جمعیت، نیاز بیشتر به مواد غذایی ، بحث امنیت غذایی و توسعه شهرها، توسعه صنعت، توسعه گردشگری که همه اینها با موضوع آب ارتباط دارد که چگونه باید تأمین کنیم و به نظرم این کار شدنی است.

 دکتر روحانی اضافه کرد: البته حق‌آبه دریاچه‌ها و تالاب‌ها را نباید فراموش کرد ما دیدیم در بعضی از موارد در گذشته دقت لازم صورت نگرفته و سدی ساخته شد که کار خوبی بوده اما در برنامه‌ریزی از آن سد، حق دریاچه و تالاب و هور زیردست مد نظر نبود. اگر حق‌آبه اینها مراعات نشود محیط زیست دچار معضلات فراوان خواهد شد. اینجا ارتباط بین وزارت نیرو، وزارت کشاورزی و محیط زیست همه در کنار هم پیوسته‌اند، همه باید دست به دست هم بدهند تا بتوانیم از این مشکل و معضل عبور کنیم. کار سختی است و مشکل بزرگی پیش روی ماست اما حتماً راه حل وجود دارد.

رییس جمهور اظهارداشت: علت اینکه آقای دکتر اردکانیان برای این سمت دعوت شد بخاطر مهارت و تخصص و دانش ایشان در زمینه مسأله آب بود البته این معنایش این نیست که از انرژی و برق غافلیم ، آن هم در سر جای خودش بسیار مهم است اما امروز مشکل اول ما، مشکل آب است. ایشان علاوه بر اینکه یک شخصیت علمی و دانشگاهی است البته ما امروز بین دو وزیر، شرق و غرب را جمع کردیم. وزیر نیرو در غرب تحصیل کرده، کانادا و  وزیر علوم ما در شرق تحصیل کرده، استرالیا. آقای اردکانیان فردی عالم و تحصیل کرده است و در سازمان‌های بین‌المللی فعالیت کرده و  با طرح‌هایی که در منطقه و در کشورهایی که دچار خشکسالی شدند، آشنایی دارد. همچنین شخصیت با تجربه‌ای است  که در وزارتخانه‌های مختلف کار کرده است .

 دکتر روحانی با اشاره به سابقه آشنایی خود با وزیر پیشنهادی نیرو خاطرنشان کرد: آشنایی من با آقای دکتر اردکانیان در دورانی که در دبیرخانه بودم ،در آن زمان است. دو تا مسأله در دبیرخانه شورای امنیت ملی داشتیم، بیشتر در دهه هفتاد، یک موضوع، موضوع آب در غرب کشور بود که طرح‌هایی داشتیم برای آن و در دبیرخانه بررسی می‌کردیم و  این طرح آماده و نهایی شد و تقریباً در اواخر دوره ریاست جمهوری مرحوم آیت‌الله هاشمی رفسنجانی که مرحوم آقای هاشمی این طرح را به طور مداوم پیگیری می‌کرد. در دوران ریاست جناب آقای خاتمی نیز ایشان این را مرتب پیگیری می‌کرد به من می‌گفت این طرح چی شد در دوره بعد هم حتی که خیلی امیدوار نبود که کارها خوب پیش برود باز هم دنبال می‌کرد به من می‌گفت آن طرح چه شد به آن دلیل که من عضو شورای عالی امنیت ملی بودم که می‌گفت شما از آن طریق مسأله را پیگیری کنید. خود آقای اردکانیان می‌داند که مرحوم آیت‌الله هاشمی رفسنجانی برای آبادانی ایران مخصوصاً برای آب، برای حفظ خاک، در بخش کشاورزی، صنعت، ساخته شدن ایران، واقعا شب و روزش همین بود. آقای هاشمی بعد از نماز صبحش، فکرش آبادانی کشور بود. فکر می‌کنم تا وقتی هم به خواب می‌رفت فکرش آبادانی کشور بود. کمتر کسی را در تاریخ ایران دیدم، که برای آبادانی کشور این همه دلسوز باشد، فکر کند و طرح داشته باشد.
رییس جمهور اضافه کرد: خدا شاهد است هر کشوری می‌رفتیم حالا کشورهایی که من با ایشان هم سفر بودم با هر رییس جمهوری که می‌نشست یکی از حرف‌هایش این بود چقدر آب دارید، آب را چه طوری برداشت کردید چند تا سد دارید، چگونه از این آب استفاده می‌کنید، آبیاری شما سنتی است یا مدرن است. همه جا می‌خواست از تجربه دنیا برای آبادانی ایران ، بر دانش خود بیفزاید. اگر بخواهیم لقبی به آیت‌الله هاشمی رفسنجانی بدهیم، شخصیتی بود که همه فکر و ذکر و تلاش‌اش، ایران آباد بود و همه توان خودش را برای آبادانی ایران گذاشت.

دکتر روحانی خطاب به نمایندگان مجلس گفت: از شما نمایندگان محترم، می‌خواهم که همه دست به دست هم دهیم و در بودجه سال‌های آینده در بودجه امسال که به محضرشما می‌آید، یکی از برنامه‌های اصلی ما مسأله مهار تقاضا در بحث آب باشد تا بتوانیم آب کشور را به سامان برسانیم. در زمینه برق الحمدالله مشکلات ما مقداری کمتر است و البته  درست است که همچنان در این زمینه نیاز به سرمایه‌گذاری داریم. متأسفانه در مسیر انتقال خیلی چیزها را از دست می‌دهیم لذا انتقال یکی از مسایل مهم در حوزه آب و برق است. گرچه خود نیروگاه‌های برق هم برای ما بسیار حائز اهمیت و مهم است.
رییس جمهور با بیان اینکه می توانیم ایران را به عنوان هاب تولید و صادرات برق در منطقه باشد،  گفت: ایران می‌تواند صادرکننده برق به کشورهای منطقه باشد. کشورهای همسایه غربی از ما برق می‌خواهند کشورهای شرقی از ما برق می‌خواهند ما می‌توانیم حتی به کشورهای ثالث هم برق‌مان را منتقل کنیم.
دکتر روحانی تصریح کرد : امروز خودمان نیروگاه‌ساز هستیم و کشوری دارای گاز و انرژی در کنار اندیشمندان و دانشمندان صاحب نام هستیم و خدمات فنی و مهندسی به کشورهای دیگر می‌دهیم.
لذا با شرایط موجود باید مرکزیت برق برای کشور و صادرکننده برق در منطقه باشیم. در آب وضع ما اینطور نیست نمی‌توانیم صادرکننده باشیم، می‌توانیم کاری کنیم به روش صحیح نیازهای خودمان را برای بلندمدت تأمین کنیم. آب‌های زیرزمینی خودمان را پایدار نگه داریم و نگذاریم از دست برود.

رییس جمهور با تقدیر از نمایندگان مجلس که با رای اعتماد به 16 وزیر از 17 وزیر پیشنهادی در معرفی کابینه ، دولت را یاری کرده و موجب تسریع در شروع به کار دولت شدند، گفت: هر چه سریع‌تر کار وزارتخانه‌های باقی مانده شروع شود، به نفع ملت، شما و ما است و در هر دو زمینه افراد صاحب صلاحیتی را که دارای تخصص لازم و تجربه لازم بودند ، به مجلس شورای اسلامی معرفی کردیم و امیدوارم ان شاء الله با رأی مجلس این دو وزارتخانه هم وزرایشان مشخص شود و دولت و کابینه کامل شود و ما بتوانیم راه‌مان را در مسیری که اسناد بالادستی برای ما مشخص کرده سریع‌تر طی کنیم.

دکتر روحانی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به شرایط پیش‌آمده در اثر تخلفات پیاپی آمریکایی ها، گفت: در طول تاریخ همواره یکی از راه‌های تعامل دولت‌ها و ملت‌ها بستن عهدها و پیمان‌ها با یکدیگر بوده و این بخشی از تاریخ گذشته کشور ما و همه جهان است؛ اصل وفای به عهد، فراملی و فرادینی بوده و اصلی است که همه انسان‌های عاقل و با تدبیر دارای هر مذهب و دینی که بودند به عنوان یک اصل مهم به آن احترام گذاشتند.

رییس جمهور، وفای به عهد را معیاری برای تمدن یک ملت و قانونی بودن و حرکت صحیح یک دولت، برشمرد و تصریح کرد: اگر دولتی وفای به عهد نکرد، اعتبار خودش را در افکار عمومی به حراج گذاشته است. اگر دولتی مثل دولت آمریکا عنوان کند که بر یک تعهد مهم بین‌المللی، متعهد نیستم و استدلالش هم این باشد که سر دولت قبلی کلاه رفته پس تداوم مسئولیت دولت‌ها چه می‌شود، کما اینکه هر دولت دیگری در هر کشوری نیز می تواند همین ادعا را داشته باشد.

دکتر روحانی با بیان اینکه این تعهد، تعهد یک ملت با ملت و دولت با دولت و یک نظام با یک نظام است، افزود: اگر آمریکا یک رژیم هم باشد این تعهد یک رژیم در برابر یک نظام بزرگ به نام جمهوری اسلامی ایران است نه تنها ایران حتی 5 کشور دیگر. یک تعهد بین‌المللی است که در برابر این تعهد، متعهد به اجرای آن بوده و باید به آن عمل کند.

رییس جمهور متزلزل بودن روی پیمان قبلی و دعوت برای مذاکره بعدی را داستانی مضحک خواند و افزود: بعضی‌ها می‌گویند تعهدی که قبلاً با هم بستیم این فعلاً قرص و محکم نباشد، متزلزل باشد، بیاییم راجع به موضوع دیگر با هم مذاکره کنیم؛ این یکی از حرف‌های خنده‌دار تاریخ است، یک کسی عهد و پیمانی می‌بندد و می‌گوید پای پیمان خودم تا آخر ایستادم و به دقت عمل می‌کنم و اجرا می‌کنم، جایزه من این است که راجع به موضوع دوم صحبت کنیم. و این قابل بحث است؛ اما کسی که همان تعهد اول را زیر پا می‌گذارد، دارد با زبان عملش اعلام می‌کند که من اهل مذاکره نیستم.

دکتر روحانی با بیان اینکه آمریکایی‌ها اعلام می‌کنند که ما اهل مذاکره و تعهد و پیمان نبوده و اصول اخلاقی و بین‌المللی را نمی‌شناسیم، خاطرنشان کرد: این معنایش این است که اگر کشوری در این مسیر قرار گرفت دیگر هیچ کشوری نمی‌تواند به آن اعتماد کند و این در حالی است که امروز آمریکایی ها به بعضی از کشورهای شرق آسیا پیغام مذاکره می‌دهند ؛ مگر دیوانه شدند که با شما مذاکره کنند؛ شما مذاکره دیروز را علنی زیر پا می‌گذارید و به مذاکره امضاء شده‌ای که به تأیید شورای امنیت سازمان ملل رسیده بی‌اعتنا هستید.
رییس جمهور با تاکید بر اینکه آمریکا باید با این شیوه‌ای که در پیش گرفته، آینده مذاکره و تعهدات خودش را نسبت به کشورهای دیگر برای همیشه کنار بگذارد، افزود: ایران در موضوع هسته‌ای به تعهدات خودش عمل کرده است اما آنها می‌گویند ایران چرا از لحاظ دفاعی و نظامی توانمند و قدرتمند بوده و چرا کشورهای منطقه به ایران احترام می‌گذارند؛ این مشکل شما آمریکایی‌هاست که با حضور در منطقه امنیت عراق و  ثبات و امنیت افغانستان را برهم ریختید؛ با آوردن تروریست‌ها در منطقه امنیت سوریه و لبنان را بهم ریختید؛ شما تروریست ها را پرورش دادید.

دکتر روحانی اظهار داشت: آمریکایی ها کشوری که به کمک مردم عراق و سوریه رفته و یار ملت‌های دیگر بوده اند را مداخله گر می نامند، در حالی که خودشان می‌خواستند عراق را تجزیه کنند و این ملت و ارتش عراق و ملت ایران و کشورهای منطقه بودند که نگذاشتند تمامیت ارضی عراق خدشه‌دار شود.

رییس جمهور خطاب به سیاستمداران آمریکا گفت: اگر بناست شما نسبت به این مسایل اعتراض کنید، ما از شما می‌پرسیم آیا ملت ایرانی که حامی کشورهای مظلوم در برابر تروریسم و تجزیه‌طلبی بوده، رفتارش خوب نیست و شما که امنیت را بهم زدید، داعش را بوجود آوردید و طالبان و دیگرگروه‌های تروریستی را ساختید، منافقین را پناه دادید، به ملت ایران در طول تاریخ ظلم کردید، سکوی نفتی ملت ایران را زدید،  قبول ندارید کشور متجاوز هستید؟ آیا سکوی نفتی میدان جنگ بود و در آن هواپیما و تانک وجود داشت که آن را مورد حمله قرار دادید؟ شما در داستان طبس وارد خاک ایران شده و به کشور ما تجاوز کردید؛ هواپیمای مسافربری ما را مورد حمله قرار دادید و بارها بی‌ادبانه ملت ایران را تروریست خواندید.

دکتر روحانی با تاکید بر اینکه ملت ایران بارها در طول تاریخ با تروریسم مبارزه کرده است، گفت: ملت ایران منافقین تروریست  و دیگر گروههای تروریستی را از این کشور بیرون رانده و داعش و تروریست های تکفیری را در عراق و سوریه به زانو در آورده است.
رییس جمهور با اشاره به اینکه آمریکایی ها به تلاش ها و سلاح ما ایراد می گیرند، خاطرنشان کرد: ما برای دفاع از خود، تمامیت ارضی‌و ملت‌مان، هر سلاحی از هر نوعی نیاز داشته باشیم، در ساختن و تولید و انبار کردن آن و در زمان لازم استفاده از آن تردید نخواهیم کرد.
دکتر روحانی تاکید کرد: شما بدانید ما موشک را ساختیم، می‌سازیم و خواهیم ساخت و این با هیچ یک از مقررات بین‌المللی در تناقض نیست؛ با قطعنامه 2231 در تضاد نیست. ما راه دفاع‌، منافع‌ و امنیت ملی‌مان را با همه قدرت ادامه خواهیم داد و بدخواهان و دشمنان باید بدانند هر نقض عهدی بکنند به ضررشان خواهد بود و جمهوری اسلامی ایران پاسخ قاطعی را به آنها خواهد داد.

شناسه خبر: 101320

- دولت یادهم و دوازدهم

- دیدارهای داخلی

- سخنراني ها

اخبار مرتبط

اخبار برگزیده