معاون توسعه روستایی و مناطق محروم کشور در نشستی با خبرنگاران:

همایش ملی روز روستا و عشایر روز شنبه برگزار می شود/ 156 هزار شغل پایدار روستایی سال 95 ایجاد شد/ در دهستانهای کشور ناحیه صنعتی و مجتمع آموزشی، ورزشی، فرهنگی و درمانی ایجاد می شود/آمار گازرسانی به روستاها در سال 95 با آمار مجموع دولت های قبل، برابری می کند

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم کشور اعلام کرد که چهارمین همایش ملی روز روستا و عشایر با هدف تبیین جایگاه روستائیان و بهره گیری از توانمندی های نخبگان روستایی در روند توسعه کشور،  روز شنبه پانزدهم مهرماه در تهران برگزار می شود.

شناسه خبر: 101017 -

سه شنبه 11 مهر 1396 - 18:15

سید ابوالفضل رضوی روز سه شنبه در یک نشست خبری گفت:در این همایش که با حضور حدود 1400 نفر از نخبگان و فعالان روستایی و قبایل عشایر کشور و با شعار "نخبگان روستایی؛ ظرفیت پنهان توسعه روستایی" برگزار می شود، ظرفیت های انسانی و توانمندی های مختلف برای توسعه همه جانبه روستاها معرفی خواهد شد.

وی در تشریح فعالیت ها و عملکرد معاونت توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری در راستای توسعه و اشتغالزایی در روستاهای کشور اظهار داشت: پس از انقلاب اسلامی خدمات شایان توجهی در راستای بهبود زندگی روستائیان ارائه شده اما این خدمات تنها برای توسعه کاربری و فیزیکی روستاها بوده است، در حالی که ما باید به این باور برسیم که توسعه روستایی یک توسعه همه جانبه بوده که در آن سرمایه انسانی و مکانی باید با هم رشد پیدا کند.

رضوی با بیان اینکه در زمینه گازرسانی، برق رسانی، آبرسانی و ساخت مسکن روستایی اقدامات قابل توجهی در بخش بزرگی از روستاهای کشور بویژه در دولت تدبیر و امید انجام شده است، افزود: در توسعه روستایی در زمینه عدالت اجتماعی و آموزشی نامهربانی هایی صورت گرفته و اشتغالزایی، کسب درآمد و آموزش روستاییان مورد توجه قرار نگرفته است.

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم کشور با اشاره به اینکه امکانات آموزشی در روستاها در حد قابل قبولی نیست و دولت برای جبران عقب‌ماندگی‌های امکانات آموزشی و درمانی در روستاها دو هدف بزرگ ساخت مجتمع‌های آموزشی، فرهنگی، ورزشی و درمانی و ناحیه‌های صنعتی در مناطق محروم و روستاها را دنبال می‌کند، گفت: برنامه ریزی شده است تا با هماهنگی وزارتخانه های آموزش و پرورش، بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و دیگر دستگاه های اجرایی و متولیان امور روستاها در هر دهستان کشور مجتمع آموزشی، ورزشی، فرهنگی و درمانی ایجاد شود و برای دانش‌آموزان و فرزندان روستایی سرویس‌های رفت و برگشت مجانی قرار داده می‌شود تا مشکلی برای آمد و شد به این مجتمع ها نداشته باشند. این مجتمع‌های آموزشی، ورزشی، درمانی و فرهنگی نیز تاپایان دولت دوازدهم به بهره‌برداری خواهند رسید. 

وی همچنین ادامه داد : بنا داریم در هر دهستان ناحیه صنعتی بویژه در زمینه ایجاد صنایع تبدیلی و فرآروری محصولات کشاورزی ایجاد کنیم.

رضوی الگوبرداری غلط از غرب در مسیر توسعه روستاها را موجب صدمه به بنیان های اجتماعی و فرهنگی روستاها عنوان کرد و گفت: در مسیر توسعه روستاها متاسفانه فرهنگ زندگی مشارکتی که در گذشته در روستاها برقرار بوده کم رنگ شده وخسارتی که از بین رفتن این فرهنگ در پی داشته به سادگی قابل جبران نخواهد بود.

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم کشور ، تلاش برای جلب مشارکت مردم روستایی در امور اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی را از برنامه های اولویت دار معاونت توسعه روستایی و مناطق محروم برشمرد و خاطرنشان کرد: در سال 95، 156 هزار شغل پایدار روستایی توسط دستگاه های مختلف مرتبط با روستا در بخش های روستایی کشور ایجاد شده است.

وی ادامه داد : تعداد روستاهایی که در سال 95 به آنها گازرسانی صورت گرفته تقریبا با تعداد کل گازرسانی به روستاها در دولت های قبل برابری کرده است. همچنین تلاش ها و اقدامات بسیار خوبی در سال های جاری برای تامین آب شرب مورد نیاز روستا ها انجام و اعتبارات بسیار مناسبی در این راستا در نظر گرفته شده است.

معراجی مسئول برگزاری چهارمین همایش ملی روز روستا و عشایر نیز در این نشست گفت: در این همایش از سامانه جامع آمار و اطلاعات روستائیان و عشایر کشور و اپلیکیشن اطلاعات واحد های تولیدی روستایی با نام «خروستا» رونمایی خواهد شد.

همچنین طرح ویژه ارائه خدمات فرهنگی به عشایر به اجرا درآمده و سند توسعه روستایی که در برنامه ششم توسعه به تصویب رسید مورد تبیین قرار خواهد گرفت.

گفتنی است سومین نمایشگاه تولیدات و محصولات روستائیان و عشایر کشور از 12 لغایت 18 اسفند ماه سالجاری برگزار خواهد شد.

شناسه خبر: 101017

- نهاد ریاست‌جمهوری

- دیدارهای داخلی

اخبار مرتبط

فیلم مرتبطاخبار برگزیده