دکتر ابتکار در همایش "نقش آفرینی و بیان تجارب زیسته زنان در دفاع مقدس":

دفاع مقدس، تجلی واقعه عاشورا بود/ به استمرار ارزشهای دفاع مقدس که تداوم ارزشهای نهضت عاشورا است، نیاز داریم /باید بستر مناسب برای برقراری ارتباط نسل جوان با دفاع مقدس فراهم شود/ شهدا و دفاع مقدس ما بهترین نماد برای روشنگری درباره اسلام واقعی هستند

معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده ، برقراری ارتباط میان نسل جوان با دفاع مقدس را نیاز امروز جامعه  دانست و تاکید کرد این فرصت را خصوصا برای نسلی که این تجربه را لمس نکرده و ندیده، فراهم کنیم که با بیان و روایت های دست اول و درونی از دفاع مقدس آشنا شده و به آنها دسترسی داشته باشد.

شناسه خبر: 101010 -

سه شنبه 11 مهر 1396 - 17:26

دکتر معصومه ابتکار عصر سه شنبه در همایش "نقش آفرینی و بیان تجارب زیسته زنان در دفاع مقدس" با تسلیت ایام عزاداری شهادت  سرور و سالار شهیدان و یاران باوفایش گفت: در واقعه کربلا نقش زنان بسیار پررنگ است به ویژه حضرت زینب(س) که راوی اصلی واقعه کربلاست. نقش حضرت زینب در نهضت عاشورا، درس و بحث مهمی برای جامعه امروز ما در مواجهه با رخدادها و موقعیتهای مختلف از جمله دفاع مقدس است.

معاون امور زنان و خانواده رییس جمهور اظهارداشت: دفاع مقدس ما تجلی واقعه عاشورا بود و همه کسانی که به نحوی در دفاع مقدس حضور داشتند به نوعی از این واقعه و نهضت الگو گرفته بودند.

دکتر ابتکار با اشاره به اینکه زنان همواره یکی از اصلی ترین آسیب دیدگان جنگها هستند، تصریح کرد: روایت و تجربه زیسته زنان از دفاع مقدس تجربه و نگاهی عمیق، قابل فهم و باور را از دفاع ارائه می دهد که همچنان از حضور آنان در عرصه های مختلف دفاع در خط مقدم و پشتیبانی جبهه های جنگ تا نقش آفرینی به عنوان همسران رزمندگان و امروز همسران شهدا و جانبازان تداوم دارد.

وی خاطرنشان کرد: بررسی و ارزیابی این تجارب و انتقال آن به نسل امروز، نسل جوانی که جنگ را تجربه نکرده است، در برقراری ارتباط این نسل با دفاع مقدس بسیار مهم و موثر خواهد بود.

معاون امور زنان و خانواده رییس جمهور گفت: اسطوره سازی ما از جنگ خیلی قوی بوده اما نتوانستیم بین این اسطوره ها با جوان امروز ارتباط برقرار کنیم. باید پیام دفاع مقدس را با زبان، دغدغه و دردهایی که جوان امروز دارد به او منتقل کنیم.

دکتر ابتکار اضافه کرد: متاسفانه اجازه ندادیم جوان امروز امکان و فرصت پرسشگری درباره دفاع مقدس بیابد. شاید ممانعت از این پرسشگری با نگاهی خیرخواهانه هم انجام شده باشد، اما به هر حال مانع از این شده که نسل جوان امروز بتواند به خوبی با دفاع مقدس ارتباط برقرار کند.

معاون امور زنان و خانواده رییس جمهور، ایجاد فضای گفتگو و پرسشگری برای جوانان با حضور کسانی که تجربه زیسته در دفاع مقدس دارند به ویژه زنان و ابزار هنر به خصوص سینما را از کاربردی ترین شیوه ها برای برقراری ارتباط سازنده و مفید نسل جوان با دفاع مقدس برشمرد و تصریح کرد: ما به استمرار ارزشهای دفاع مقدس که خود استمرار ارزشهای نهضت عاشورا بود، نیاز داریم و لذا باید بستر مناسب برای برقراری ارتباط نسل جوان با دفاع مقدس را فراهم کنیم.

دکتر ابتکار خاطرنشان کرد: نسل جوان باید خود به این نکته برسد و این واقعیت را دریابد که جوانان ما نه با اجبار و تحمیل بلکه با آگاهی و درکی که از ناحیه حق انتخاب برای آنان حاصل شده بود در جبهه های جنگ حضور می یافتند و به همین خاطر مسیر دفاع مقدس درخشید و ماندگار شد و عزت و افتخار آفرید.

وی با تاکید بر اینکه نباید انتظار داشته باشیم جوان امروز هر روایتی از دفاع مقدس را بپذیرد، گفت: مگر زمانی که خود ما جوان بودیم، هر چه می گفتند، می پذیرفتیم؟ چطور انتظار داریم جوانان ما امروز هر روایت و نقلی را بپذیرند.

معاون امور زنان و خانواده رییس جمهور اظهار داشت: یکی از مهمترین مباحث در لزوم بیان تجربه زیسته حاضران در دفاع مقدس، این است که این فرصت را خصوصا برای نسلی که این تجربه را لمس نکرده و ندیده ، فراهم کنیم که با بیان و روایت های دست اول و درونی از دفاع مقدس آشنا شده و به آنها دسترسی داشته باشد.

دکتر ابتکار اضافه کرد: این تاکید و سفارش ائمه است که فرزندانمان را در زمانه خودشان تربیت کنیم. پس باید اجازه دهیم آنان با دغدغه ها و مطالبات امروز خودشان با افرادی که تجربه زیسته در دفاع مقدس داشته اند مواجه شده و به گفتگو و بحث بنشینند تا بتوانند با دفاع مقدس و ارزشهای آن ارتباط برقرار کنند.

وی تصریح کرد: اگر باور داریم ارزشهای دفاع مقدس ماندگار بوده و این نهضت و دوران دفاع مقدس دورانی از حق طلبی بود و ارزشهای آن برای نسل کنونی و آینده می تواند دست مایه ای برای زندگی مادی و معنوی متعالی باشد، باید در انتقال پیامهای آن تلاش کنیم.

معاون امور زنان و خانواده رییس جمهور خاطرنشان کرد: برقراری ارتباط میان نسل جوان با دفاع مقدس نه تنها نیاز امروز جامعه ماست، بلکه فراتر از مرزهای ما در سطح دنیا نیز به شدت به آن نیاز هست. امروز شاهدیم که چه وقایعی در جهان در حال رخ دادن است و چگونه با ارائه تفاسیر انحرافی از اسلام سعی می کنند، مسائل را با هم مقایسه و ذهنیت غلط درباره اسلام ایجاد کنند.

دکتر ابتکار با بیان اینکه شهدا و دفاع مقدس ما بهترین نماد برای روشنگری درباره اسلام واقعی هستند، گفت: در این میان زنان با توجه به تجربه مادری که داشته اند و از حس و عاطفه مادری برخوردارند، می توانند نقش موثرتری در روایتگری وقایع و ارزشهای دفاع مقدس داشته باشند.

وی تاکید کرد: اگر چه در دوران دفاع مقدس، زنان و خانواده های ما آسیبهای زیادی دیدند، اما برخلاف جنگهای دیگر که سواستفاده های گسترده ای از زنان در آنها اتفاق می افتد، در کشور ما یک تصویر و اتفاقات متفاوتی رخ داد و ایثار و فداکاری زنان کاملا ورق را برگرداند و ما یک تصویر خیلی زیبا و روشنی را از نقش و تاثیرگذاری زنان در دفاع مقدس داریم که باید تلاش کنیم آن را به خوبی و با روشهای صحیح برای نسل جوان روایت کنیم.

معاون امور زنان و خانواده رییس جمهور اظهار داشت: مسیر شهادت مسیری است که ادامه دارد. باید یاد و خاطره شهدای دفاع مقدس که در قاب شهدای هسته ای و شهدای مدافع حرم تداوم یافته مدنظر داشته باشیم که این جریانی است که ادامه دارد و بی تردید روشنگری و انتقال تجارب زیسته از این رخدادها می تواند در تبیین این مسائل و روشنگری برای نسل جوان، خصوصا اگر با اجازه پرسشگری و ارائه پاسخ منطقی و قانع کننده همراه باشد، بسیار موثر واقع شود.

شناسه خبر: 101010

- نهاد ریاست‌جمهوری

- دیدارهای داخلی

اخبار مرتبط

فیلم مرتبطاخبار برگزیده