ارائه گزارش بانک مرکزی در خصوص توافقات تأمین مالی با چین در جلسه هیأت دولت

در جلسه روز یکشنبه هیأت دولت به ریاست دکتر جهانگیری معاون اول رییس جمهوری، گزارش بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران از توافقات تأمین مالی کشورمان با جمهوری خلق چین به هیأت وزیران ارایه شد.

شناسه خبر: 100725 -

يکشنبه 26 شهريور 1396 - 20:52

بر پایه این گزارش، اگزیم بانک چین، بانک توسعه چین و سیتیک تراست و بانک‌ های همراه مبلغ 35 میلیارد دلار برای طرح ‌های عمرانی کشور از جمله برقی کردن راه ‌آهن تهران – مشهد و پالایشگاه جاسک و دیگر طرح‌ هایی که مجوزهای داخلی را دریافت کرده باشند، اختصاص می‌ دهند که از این مبلغ 20 میلیارد دلار آن به عقد قرارداد منجر شده و در مورد بقیه نیز یادداشت تفاهم برای تأمین مالی همکاری‌ های مالی و بانکی منعقد شده است.

این گزارش درباره مذاکرات انجام شده با رییس نهاد نظارت بانکی (CBRC) و توافقات حاصل شده از علاقه ‌مندی دو طرف به بسط روابط بانکی بین بانک‌ های تجاری دو کشور با هدف تسهیل روابط تجاری و اقتصادی خبر داده است و به موجب آن مقرر شده کانون بانک ‌های چینی براساس دعوت بانک‌ های ایرانی جلسات و مذاکراتی در تهران داشته باشند و در مجموع روابط کارگزاری بانکی متناسب با حجم مبادلات اقتصادی دو کشور گسترش یابد.

 

صدور ضمانت‌ نامه برای اجرای موافقتنامه مالی بین سیستم بانکی ایران و اگزیم بانک کره جنوبی

هیأت وزیران با صدور ضمانت ‌نامه کلی برای لازم ‌الاجرا شدن موافقتنامه مالی بین سیستم بانکی کشورمان و اگزیم بانک کره جنوبی موافقت کرد.

بر این اساس، وزارت امور اقتصادی و دارایی مجاز است به منظور تجهیز و تدارک منابع مالی خارجی مورد نیاز در چارچوب احکام برنامه‌ های توسعه و قوانین بودجه سنواتی، به نمایندگی از سوی دولت برای لازم ‌الاجرا شدن موافقتنامه یاد شده به مبلغ 8 میلیارد یورو، ضمانت ‌نامه کلی صادر نماید.

 

ارسال لایحه الحاق ایران به موافقتنامه حمل و نقل بین‌ المللی مواد غذایی فسادپذیر به مجلس

هیأت وزیران با هدف بهبود شرایط حفظ کیفیت مواد غذایی فسادپذیر در زمان جابجایی آنها به ویژه در تجارت بین ‌المللی، ترغیب به گسترش تجارت اینگونه مواد غذایی و تعیین استاندارد برای حمل و نقل بین‌ المللی آنها، لایحه الحاق دولت جمهوری اسلامی ایران به موافقتنامه حمل و نقل بین ‌المللی مواد غذایی فسادپذیر و تجهیزات خاص کاربردی برای اینگونه جابجایی ‌ها را جهت تصویب به مجلس شورای اسلامی ارسال کرد.

 

انتقال بدهی شرکت مادر تخصصی تولید نیروی برق حرارتی به‌حساب بدهی دولت

هیأت وزیران همچنین در جلسه امروز خود به‌منظور تعیین تکلیف و ابهام زدایی در خصوص چارچوب و زمان انتقال اصل بدهی و جریمه دیرکرد شرکت مادر تخصصی تولید نیروی برق حرارتی به بدهی دولت، با انتقال بدهی این شرکت به حساب دولت موافقت نمود.

شناسه خبر: 100725

- دولت یادهم و دوازدهم

- جلسات

اخبار مرتبط

گالری مرتبطفیلم مرتبطاخبار برگزیده