معاون اقتصادی رییس جمهور در آیین افتتاح کارخانه پلیمر پاکت پرند زاهدان و توسعه ناوگان ترابری سیمان زابل:

رویکردهای انزوا گونه محکوم به شکست هستند / کشورهایی که سیاست‌های خصمانه علیه ایران را دنبال می‌کنند منزوی خواهند ماند

معاون اقتصادی رییس جمهور با تأکید بر اینکه رویکردهای انزوا گونه محکوم به شکست هستند، گفت: دولت تدبیر و امید رویکرد تعاملی را با هدف عزتمندی و شکوفایی ایران اسلامی و اشتغال جوانان با قوت پیگیری می‌کند.

شناسه خبر: 100489 -

پنجشنبه 9 شهريور 1396 - 17:40

دکتر محمد نهاوندیان روز پنج‌شنبه در جریان سفر به استان سیستان و بلوچستان در آیین افتتاح کارخانه پلیمر پاکت پرند زاهدان و توسعه ناوگان ترابری سیمان زابل بهره‌برداری از این مجموعه را حرکتی سازنده و پربرکت برای شتاب در توسعه استان برشمرد و اظهار داشت: در افتتاح این کارخانه شاهد اهتمام جهادی در بهره‌گیری سریع از فرصت برجام به منظور استفاده از فناوری و تکنولوژی پیشرفته جهانی هستیم.

معاون اقتصادی رییس جمهور گفت: در شرایطی که دغدغه همه ما موضوع آسیب‌های اجتماعی در جامعه است و می‌دانیم که ریشه بسیاری از نابسامانی‌ها در مشکلات اقتصادی و بیکاری نهفته می‌باشد، اگر کسی با نیت الهی زمینه اشتغال جوانان را فراهم کند، این کار یکی از بهترین عبادت‌ها در پیشگاه الهی محسوب می‌شود.

دکتر نهاوندیان تصریح کرد: افتتاح این پروژه را شاهد بسیار گویایی از سیاستی می‌دانم که مقام معظم رهبری در مراسم تنفیذ ریاست جمهوری در آغاز دولت دوازدهم، مورد تصریح قرار دادند و آن تعامل گسترده با جهان است.

معاون اقتصادی رییس جمهور با تأکید بر اینکه هدف ایجاد اشتغال برای جوانان با اتخاذ رویکرد انزواگرایانه حاصل نمی‌شود، اظهار داشت: کسانی در گذشته تصور می‌کردند که اگر کسی نگاه به بیرون داشته باشد، این نگاه ممکن است به بیگانه‌گرایی بینجامد اما سیاست‌های اقتصاد مقاومتی نشان داد که در عین درون‌گرایی می‌توان برون‌گرا هم بود.

دکتر نهاوندیان تأکید کرد: امروز اجازه ندادیم که چشم خود را از افق‌های جهانی برداریم، اما در عین حال زایندگی را متکی بر توان و استعداد داخلی خود می‌دانیم. لذا باید از فرصت بازار، فناوری و سرمایه‌گذاری، نهایت استفاده را بر نگاه برد – برد ببریم و در این راستا اگر کسی بخواهد خودخواهانه قدم بردارد، تنها خواهد ماند.

معاون اقتصادی رییس جمهور تصریح کرد: بدخواهان ایران که می‌خواستند تصویرسازی منفی و همراه با نگرانی برای ایران داشته باشند به دنبال رویکرد مثبت و فعال کشور در دولت تدبیر و امید، ناکام ماندند. امروز دیگر هیچ‌کس در دنیا ایران را به عنوان کشور ایجادکننده رعب و وحشت در منطقه نمی‌شناسد، بلکه به عنوان قوی‌ترین نیرو و پناهگاه ملت‌ها در مقابل تروریسم منطقه‌ای محسوب می‌کند.

دکتر نهاوندیان گفت: کشورهایی که هنوز سیاست خصمانه علیه ایران را دنبال می‌کنند، بی‌تردید منزوی خواهند ماند. امروز همه در منطقه به دنبال گسترش مناسبات با ایران هستند. چرا که پیام ایران برای همه ملت‌های منطقه پیام دوستی، همکاری و توسعه منطقه‌ای است.

معاون اقتصادی رییس جمهور افزود: سیمانی که در استان سیستان و بلوچستان تولید شده و به افغانستان صادر می‌شود با خود پیام توسعه و آبادانی این کشور را به همراه دارد.

دکتر نهاوندیان با بیان اینکه نگاه دولت تدبیر و امید در سیاست منطقه‌ای، سیاست توسعه منطقه‌ای است، اظهار داشت: توسعه مشترک را به نفع دو طرف و همه ملت‌ها می‌دانیم و معتقدیم با توسعه مشترک امنیت مشترک هم فراهم می‌شود و بر این باور هستیم که امنیت مرزها از طریق اجرای پروژه‌های مشترک می‌تواند هر چه بهتر تأمین شود.

معاون اقتصادی رئیس جمهور گفت: مرتباً با توسعه ارتباطات سرنوشت کشورها در هم تنیده‌تر می‌شود و دیگر هیچ کشوری نمی‌تواند به تنهایی برای مقدرات خود تصمیم بگیرد. یک نمونه این موضوع مسایل اقلیمی است. امروز دیگر مسایل زیست‌محیطی تنها یک مسأله مربوط به کشور خاصی نیست و کشورها مجبورند در این رابطه با یکدیگر تعامل و هم‌اندیشی داشته باشند.

دکتر نهاوندیان با بیان اینکه رویکرد ایران نسبت به کشورهای همسایه همکاری و تعامل سازنده است، گفت: در 4 سال گذشته شاهد توسعه جدی روابط با تعدادی از کشورهای همسایه از جمله عراق و جمهوری آذربایجان بودیم و با افغانستان و پاکستان هم مذاکرات خوبی انجام دادیم و همواره دست دوستی و همکاری ما برای توسعه روابط به سوی کشورهای همسایه گشوده بوده است.

معاون اقتصادی رییس جمهور خاطر نشان کرد: استان سیستان و بلوچستان به عنوان استانی که بیشترین مرز مشترک را با کشورهای همسایه دارد باید بالاترین سهم را در توسعه مبادلات بین‌المللی داشته باشد و در این زمینه به جوانان با نشاط و مصمم استان بسیار امیدوار هستم.

دکتر نهاوندیان گفت: همانگونه که در حوزه‌های فنی و کشاورزی نیازمند آگاهی برخورداری از آگاهی و دانش فنی هستیم، حتماً در کنار آن باید دانش توسعه بین‌المللی هم داشته باشیم. از آنجایی که رویکرد دولت جهش صادراتی است و پتانسیل و جایگاه جغرافیایی ایران اقتضای قطعی می‌کند که برون‌گرا باشیم، لذا این موضوع نیازمند آشنایی جوانان با سیاست بین‌الملل، بانکداری بین‌المللی و روابط بین‌المللی است.

معاون اقتصادی رییس جمهور تصریح کرد: نسل جوان و جدید کشورمان باید با نگاه عزتمندانه و متکی بر توان ملی، کاروان توسعه و شکوفایی همه جانبه کشور را راهبری کنند.

دکتر نهاوندیان تصریح کرد: به آینده اقتصاد ایران و استان سیستان و بلوچستان بسیار امیدوار هستم و تردید ندارم که ده سال آینده چهره اقتصادی استان با گذشته کاملاً متفاوت خواهد بود.

معاون اقتصادی رییس جمهور افزود: توسعه ناوگان ریلی، پوشش گازرستانی و اکتشافات معنی که با دستور رییس جمهور در این استان آغاز شده است، می‌تواند شکوفایی بی‌سابقه‌ای را در استان ایجاد کند و مردم استان باید خود را برای پیشتازی و جهش اقتصادی مهیا کنند.

معاون اقتصادی رییس جمهور همچنین از دست‌اندرکاران، مهندسین و کارآفرینان فعال در زمینه احداث این دو مجموعه صنعتی و توسعه‌ای تقدیر به عمل آمد.

شناسه خبر: 100489

- نهاد ریاست‌جمهوری

- سفرهای داخلی

اخبار مرتبط

فیلم مرتبطاخبار برگزیده