حضرت آیت‌الله العظمی مکارم شیرازی در دیدار رییس دفتر جمهوری:

همواره از رییس جمهور حمایت کرده ام/ نقدها باید با ادبیات دوستانه باشد

حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی اظهارداشتند: شخصا معتقدم باید از رییس جمهور حمایت کنیم، چرا که رییس جمهور منتخب مردم بوده و مستحضر به تنفیذ مقام معظم رهبری است.

شناسه خبر: 100475 -

چهارشنبه 8 شهريور 1396 - 23:04

حضرت آیت‌الله العظمی مکارم شیرازی در دیدار رییس دفتر رییس جمهور که عصر چهارشنبه در دفتر ایشان برگزار شد، با تبریک هفته دولت و اعیاد و مناسبتهای مذهبی ماه ذی الحجه با بیان اینکه همواره از رییس جمهور حمایت کرده ام، گفتند: عبور از رییس جمهور به هیچ وجه صحیح نیست. البته نادیده گرفتن کاستی ها را نیز حمایت از رییس جمهور نمی دانم. بنده حمایت از رییس جمهور و تذکر نقاط ضعف و کاستی ها، هر دو را وظیفه خود می دانم. نقد و تذکر البته نباید با زبان گزنده، بلکه باید با زبان و ادبیات دوستانه انجام شود.

ایشان اصلاح نظام بانکی را از ضرورتهای پیش روی دولت دوازدهم دانسته و تصریح کردند: کاهش نرخ سود در روزهای اخیر اقدام خوبی بود که باید تداوم یابد. همچنین نظام مالیاتی کشور نباید فارغ از وضعیت تولید کنندگان صرفا دنبال اجرای دستورالعمل های مالیاتی و اخذ مالیات باشد؛ نظام مدیریت جزیره ای پاسخگوی حل مشکلات کشور نخواهد بود.

مرجع عالیقدر جهان تشیع قاچاق را از دیگر معضلات نظام اقتصادی کشور برشمردند و با تاکید بر لزوم انجام یک جراحی بزرگ برای حل این مشکل خاطرنشان کردند: نکته مهم دیگر که قبلا هم بر آن تاکید کرده ام، اصلاح نظام پرداخت یارانه است. یارانه افراد غنی باید حذف شده و یارانه افراد ضعیف بیشتر شود. همچنین عمده یارانه باید به بخش تولید اختصاص یابد.

حضرت آیت الله مکارم شیرازی اظهار داشتند: مسائل اقتصادی بسیار مهم هستند، اما این تلاش برای حل این معضلات نباید باعث غفلت ما از مساله مهم فرهنگ، اخلاق و دین مردم شود. اتفاقا تقویت مبانی دینی در جامعه می تواند به عملکرد متعهدانه مردم در عرصه اقتصاد و رونق این عرصه کمک کند.

ایشان امنیت حال حاضر در کشور را حاصل وحدت و انسجام نهادهای مختلف امنیتی، نظامی و انتظامی کشور و از خودگذشتگی افرادی مثل شهید محسن حججی دانستند و گفتند که باید شکرگذار این امنیت باشیم.

معظم له با تصریح بر ضرورت وحدت و انسجام ملی بین همه دستگاهها و نهادهای کشور خاطرنشان کردند: همه باید متحد و دست در دست هم، از فضای انتخابات عبور کرده و به فکر ساختن کشور باشند. پیشنهاد می کنم جلسات سران قوا به جلساتی مستمر و منظم با فواصل زمانی کوتاه تر تبدیل شود چرا که گفتگوهای رودر رو و مستقیم بسیاری از سوءتفاهمات را رفع می کند.

معظم له در پایان با ابلاغ سلام و آرزوی توفیق برای دولت و رییس جمهور، خواستار توجه جدی تر به مدیریت فضای مجازی شدند.

دکتر محمود واعظی نیز در این دیدار با بیان اینکه هر بار که هر کدام از اعضای دولت خدمت مراجع محترم رسیدند، از این دیدارها بهره فراوان نصیب دولت شده است، گفت: بالاخره این دولت به اعتبار آقای دکتر روحانی، به نوعی دولت روحانیت است. به دنبال رابطه مستمر و نزدیک با مراجع عظام، علما و حوزه های علمیه هستیم.

وی با تبریک اعیاد قربان و غدیر، اضافه کرد: دولت برای حل مشکلات اقتصادی و معیشتی مردم دغدغه جدی دارد. نباید به جای رسیدگی به مسائل مردم درگیر مسائل پوچ و بی فایده شویم.

رییس دفتر رییس جمهور اظهار داشت: در کنار توجه به معضلات اقتصادی، دولت مسائل اعتقادی و ارزشی را نیز از نظر دور نداشته است. آقای دکتر روحانی هم خودشان در چینش کابینه این نکته را رعایت کردند و هم به وزرا و معاونین شان تاکید کرده اند که در انتخاب هایشان تدین و مردم داری افراد را ملاک اصلی و اول قرار دهند.

دکتر واعظی با بیان اینکه با همدلی و صمیمت بین مردم و نظام هیچ مشکل غیرقابل حلی باقی نخواهد ماند، خاطرنشان کرد: باید این وحدت و همدلی را از خودمان و میان مسئولان آغاز کنیم. دولت و همه مسئولان نظام قطعا نیازمند دعای خیر و حمایت بزرگان کشور به ویژه مراجع عظام هستند. بنده در دفتر رییس جمهور به طور جدی به دنبال یک ارتباط منظم و مستمر بین دولت با مراجع و ارتباط دولت با قوای دیگر هستم.

شناسه خبر: 100475

- دفتر رئیس‌جمهوری

- سفرهای داخلی

اخبار مرتبط

فیلم مرتبطاخبار برگزیده