دکتر نهاوندیان در مراسم پنجمین جایزه نوآوری و فناوری در دانشگاه شهید بهشتی:

مهمترین کار ما شبکه سازی های نیروی انسانی در حوزه علم و فناوری است/ فکر بازارگشایی داخلی و خارجی باشیم/ همکاری های علمی و فناوری در حوزه های نوآورانه باید در دستور کار جدی همه شرکتهای دانش بنیان ما قرار گیرد/ سیاست جدی دولت تقویت و حمایت از شرکتهای دانش بنیان بوده و خواهد بود/ رابطه های دو و چند سویه باید طوری بشود که ایران تحریم ناپذیر شود/ باید مسابقه نوآوری و پیشرفت، گفتمان برتر باشد

معاون اقتصادی رییس جمهور با تاکید بر اینکه باید مسابقه نوآوری و پیشرفت، گفتمان برتر در جامعه باشد، سیاست جدی دولت را تقویت و حمایت از شرکتهای دانش بنیان دانست و اظهارداشت: همکاری های علمی و فناوری در حوزه های نوآورانه باید در دستور کار جدی همه شرکتهای دانش بنیان ما قرار گیرد.

شناسه خبر: 100427 -

چهارشنبه 8 شهريور 1396 - 10:28

دکتر محمد نهاوندیان عصر سه شنبه در پنجمین جایزه نوآوری و فناوری در دانشگاه شهید بهشتی با تسلیت سالروز شهادت امام محمدباقر (ع) و تاکید بر اینکه " دانش در مکتبی که ما به آن دل بسته ایم ارزش است"، گفت: این افتخار مکتب ماست که همه ارزشهای این مکتب و آیین با علم، حکمت، کتاب و تدبر گره خورده است و حتی وقتی می خواهیم به امام لقب بدهیم، به ایشان لقب باقرالعلوم می دهیم.

وی با قدردانی از بانیان و برگزارکنندگان این مراسم افزود: این کار نشان دهنده بلوغ جامعه علمی و مدیریتی ماست چرا که ارزیابی، سنجش و رتبه بندی بهترین مشوق برای پیشرفت کار است. همه ارزیابی ها در میدان عمل و بازار و درآمد اقتصادی قابل تحقق نیست به خصوص برای کسانی که کار علمی می کنند و کسانی که کار آنها را ممکن است امروز جامعه به معنای واقعی نتواند ببیند و ارزیابی کند، مشوقی بالاتر از این نیست که کسانی از اهل فن کار او را ببینند و ارج بگذارند.

معاون اقتصادی رییس جمهور با بیان اینکه مفهوم جایزه علمی غیر از این نیست، اظهار داشت: جایزه نشان ارج گذاری اهل بصیرت است نسبت به عمق و ارزش کار علمی و فنی که آن فرد انجام داده است. مدل ارزیابی این جایزه نیز نشان می دهد که ارزیابی سطحی و صرفا تشویقی نیست؛ بلکه این ارزیابی از یک مدل علمی فن برخوردار است.

دکتر نهاوندیان تصریح کرد: موضوع مدیریت نوآوری و فناوری و اینکه به این مناسبت به مرحله ای رسیده ایم که جایزه تعریف کنیم و میان نقش آفرینان این عرصه در شرایطی قرار بگیریم که برگزینیم و انتخاب کنیم، خیلی جای شکر، افتخار و خوشحالی دارد.

وی با بیان اینکه 40 سال قبل بحث تکنولوژی در جامعه ما چیزی غیر از خرید تکنولوژی و آموزش تکنولوژی نبود، گفت: بهترین شرکتهای ما شرکتهایی بودند که دنبال مونتاژ می رفتند و این دسته از شرکتها را پیشرفته می دانستیم چون لیسانس تکنولوژی خریده بودند تا در داخل تولید کنند.

معاون اقتصادی رییس جمهور خاطرنشان کرد: سطح تکنولوژی در ایران این بود. 20 سال پیش وقتی بحث از تجارت الکترونیک به میان می آمد، تعداد کسانی که مقدمات این مطلب را در ایران بدانند، انگشت شمار بود. در کمتر از 20 سال رسیده ایم به جایی که گسترش دهندگان اپلیکیشن های ما، حضورشان در بازار از سوی یک شرکت آمریکایی چنان مورد حساسیت قرار می گیرد که مورد تحریم قرار می گیرند.

دکتر نهاوندیان گفت: امروز نقش و حضور دانشمندان ایرانی در لبه فناوری جهانی با 40 سال قبل قابل مقایسه نیست؛ با زمانی که اولین گروه دانشجویان ایرانی حدود 95 سال پیش به فرنگ رفتند. جزو آنها امثال مهندس بازرگان بودند که سرمایه علمی ما شدند. نه اینکه بخواهیم مغرور شویم که غرور خود عامل توقف است اما امروز توانسته ایم در حوزه علم و فناوری جهش کنیم.

 

 

وی اضافه کرد: امروز بحث انتقال اقتصاد ایران از اقتصاد منابع محور به اقتصاد مبتنی بر تولید و بهره وری به طور جدی در ارزیابی های بین المللی مطرح است و اکنون در حال بحث هستیم که چگونه به نوآوری محور شدن برسیم. این نشان ظرفیت جهش در جامعه و اقتصاد ماست، باید این را ببینیم و آن وقت بر سرعت بیافزاییم.

معاون اقتصادی رییس جمهور اظهار داشت: امروز در مدیریت نوآوری حرف داریم. شاید 20 سال قبل کسانی در اصل اینکه نوآوری خیلی خوب است، حرف می زدند، اما الان ما در مدیریت فناوری و نوآوری داریم جایزه می دهیم. قدر دانشمندان جوان و ایران مان را باید بدانیم چرا که همه این جهش در همین سالهای پر از سختی حاصل شده است. خیلی ایستادگی و مقاومت کردیم. چه بچه هایی که در این آب و خاک ماندند و سختی کشیدند و چه کسانی که به خارج رفتند و از آنجا دارند کمک می کنند. ما شبکه سازی این سرمایه ایرانی را باید خیلی جدی بگیریم و با بعضی تنگ نظری ها نباید خودمان، خودمان را تحریم کنیم.

دکتر نهاوندیان تصریح کرد: سرمایه ما این روحهای پاک، مغزهای روشن و خلاق و جانهای عاشق است. مهمترین کار ما شبکه سازی های نیروی انسانی در حوزه علم و فناوری است.

وی خاطرنشان کرد: در عین حالی که باید مفتخر و شادمان و شاکر باشیم، باید کاستی ها را هم ببینیم. در اقتصاد تصمیمی گرفتیم که نتوانسته ایم محقق کنیم. 12 سال قبل یک سند چشم انداز جلوی خودمان گذاشتیم و قرار شد از نظر علمی و فناوری در منطقه اول باشیم اما آیا گامهای متناسب برای تحقق این هدف برداشتیم. وضعیت خودمان را بعد 12 سال مقایسه کنیم.

معاون اقتصادی رییس جمهور گفت: لازمه اول شدن این بوده که سرعت حرکت ما از آنها بیشتر باشد که عقب ماندگی های دهه های گذشته را جبران کنیم. متاسفانه ارزیابی عملکردمان در این زمینه خوب نیست. رشد عادی ما را به هدف اول شدن نمی رساند و در عین حال نباید به رشد عادی دل خوش کنیم، باید جهش کنیم و  ببینیم چه عواملی شرایط جهش ما را فراهم می کند. موضوع این سمینارها باید راه حل رسیدن به این جهش ها باشد.

دکتر نهاوندیان با اشاره به اینکه باید به اقتصاد مبتنی بر نوآوری منتقل شویم و حداقل باید میزان سهم این بخش در اقتصاد ما مرتب به طور جهشی افزایش یابد، اضافه کرد: خوشبختانه بررسی هایی که الان روی اقتصاد ایران شده این را نشان می دهد،  منتها باید نگاه نوآورانه را همچنان گسترش دهیم.

وی با طرح این سوال که لازمه این گسترش چیست؟ اظهار داشت: از لازمه های آن محیط مساعد است. اولین حرف در محیط مساعد برای نوآوری، فضای حقوقی مساعد است. حقوق مالکیت فکری در این فضا بسیار حیاتی است. باید قانونگذار و سیاست گذارمان را قانع کنیم که فایده ای که از فضای حقوقی مالکیت فکری می بریم بیشتر از فایده کوتاه مدتی است که از یک سرقت اطلاعات می بریم. وقتی دیگر تولید کننده علم و فناوری شدیم باید طرفدار حق مالکانه باشیم. این یک بلوغ فکری و حقوقی در جامعه است.

معاون اقتصادی رییس جمهور لازمه دوم را سرمایه دانست و تصریح کرد: حتما باید جوانی را که سرمایه اش فکر و ابتکار و علمش است مورد حمایت قرار دهیم. نه اینکه به او صدقه بدهیم، بلکه باید فضای لازم برای سرمایه گذاری را فراهم کنیم. سیستم بانکی ما باید نسبت به این حوزه جدید توجیه شود. حتما می توانیم تصمیمهای سیاستگذارانه در سیستم بانکی برای این حوزه نوآورانه و فناورانه بگیریم.

دکتر نهاوندیان با بیان اینکه بازار سرمایه باید بخشی را برای تامین مالی واحدهای نوآفرین تعریف کند، خاطرنشان کرد: کارهای زیادی در حوزه تامین مالی و سرمایه باید انجام گیرد که بخشی از آنها وظیفه سیاستگذار و قسمتی برعهده بنگاههای مالی است.

وی ادامه داد: حالا که علایق برای کار با اقتصاد ایران جذب شده، فقط دنبال این نباشیم که یکی بیاید سرمایه گذاری کند و خودرو تولید کنیم. سرمایه گذاری در حوزه تامین مالی واحدهای فناور و نوآور خودش یک حوزه اقتصادی است. در سمینارها اینها را مطرح کنیم، برای سرمایه گذار خارجی شریک ایرانی درست کنیم. خارجی هایی که خودشان تنها جایی بروند از محیط ناآشنا واهمه دارند. به هر حال این تحریم ها یکی از آسیب هایش همین ناآشنا بودن و احساس بیگانگی کردن سرمایه گذار است. شریک ایرانی خیلی می تواند برای سرمایه گذار خارجی اطمینان ایجاد کند.

معاون اقتصادی رییس جمهور گفت: در بحث نیروی انسانی کارهای خوبی کردیم و در این حوزه در مرحله جهش هستیم. البته در آموزش عالی در تناسب با فضای تجاری سازی شرکتهای دانش بنیان کارهایی باید بشود که برنامه ریزی هم شده است.

 

دکتر نهاوندیان مساله چهارم را بازار دانست و اضافه کرد: اگر بخواهیم عرصه نوآورانه و فناورانه مستقل از حمایت دولت رشد کند باید فکر بازارگشایی داخلی و خارجی باشیم و این کاری است که تشکل های اقتصادی می توانند به آن کمک کنند. تشکل های اقتصادی باید ببینند که فضای فناورانه و نوآورانه چقدر می تواند به آنها کمک کند. باید برای این حوزه بازار و تقاضا ایجاد کنیم.

وی اظهار داشت: در کنار اینها ارتباط بین المللی خیلی مهم است. یکی از دستاوردهای بزرگ برجام این است که الان همکاری های علمی و فناوری بین المللی امکان پذیر است. دیگر شرایط هم طوری نیست که امریکا بتواند یک جبهه بین المللی علیه ایران ایجاد کند. علت این درنگ و تامل ها و عدم تصمیم هایی که علیرغم لفاظی های خصمانه دارند، این است که می دانند اگر بخواهند در مقابل ایران مواضع خصمانه اتخاذ کنند، تنها می مانند. باید از این توفیق و فرصت استفاده کنیم. همکاری های علمی و فناوری در حوزه های نوآورانه باید در دستور کار جدی همه شرکتهای دانش بنیان ما قرار گیرد.

معاون اقتصادی رییس جمهور تصریح کرد: نکته بعد این است که این حرکتی که در این سالهای اخیر ایجاد شده،  یک حوزه نوآورانه ای ایجاد کرده است، اما اگر میزان سرمایه و گردش مالی این حوزه را با کل اقتصاد ایران مقایسه کنیم، می بینیم در مقایسه با کل اقتصاد ایران بسیار کوچک است. اگر بخواهیم اقتصاد نوآورانه از حاشیه به متن تبدیل شود و بشود متن اقتصاد ما، چه باید کرد؟

دکتر نهاوندیان ادامه داد: یکی از لوازمش این است که ما وقتی در جلسات سیاستگذاری این حوزه می نشینیم، کلان فکر کنیم. اگر می خواهیم استفاده از فناوری نوین، در حوزه حمل و نقل جدی شود، باید مسائل کلان آن حوزه را ببینم. به صرف اینکه 5 شرکت سودآور درست کردیم، نمی شود از کل مسائل اشتغال در آن حوزه غفلت کرد.

وی گفت: وقتی بازی بزرگ می کنیم، باید بزرگ بیاندیشیم و همه مساله را ببینیم. خیلی فرق دارد نگاه آزمایشگاهی با نگاهی که شما خودتان را عهده دار کلان کار ببینید. داشتن ذهن های نوآور از لازمه های کار در مدیریت خرد و کلان، چه در سطح سیاستگذاری و چه در مدیریت بنگاه های اقتصادی است.

معاون اقتصادی رییس جمهور اضافه کرد: مهم تر از جوان بودن افراد، جوان بودن ذهنی و ذهن نوآور است. بسیار مهم است که در سطح سیاستگذاری مدیریت، نوآورانه بیاندیشیم. کسی که در سیاستگذاری نوآورانه بیاندیشد می تواند راه را برای این بنگاهها باز کند.

دکتر نهاوندیان اظهار داشت: سیاست دولت یازدهم و ان شاالله دولت دوازدهم به طور جدی تقویت و حمایت از شرکتهای دانش بنیان بوده و خواهد بود. این کاری که در راه اندازی شرکتها و حمایت شرکتها به اشکال گوناگون شد، کار قابل توجهی بود. مصوبه قانونی آن به دولت قبل برمی گشت اما اقدامی صورت نگرفته بود.

وی تصریح کرد: باید با شتاب بیشتر کار ادامه یابد. کار بسیار مهم دیگری که بر روی آن تاکید می کنم تعامل خلاق علمی و فناوری با دنیاست. این تعبیری که مقام معظم رهبری در سخنان شان در مراسم تنفیذ فرمودند، خیلی مهم بود؛ تاکید خاص روی تعامل گسترده با جهان در حوزه های مختلف.

معاون اقتصادی رییس جمهور گفت: باید طوری در دنیا جا بگیریم که اصلا تصور تحریم دیگر امکان پذیر نباشد. رابطه های دو و چند سویه طوری بشود که ایران تحریم ناپذیر شود و هزینه تحریم برای آنها بیشتر بشود.

دکتر نهاوندیان با اشاره به اینکه گفتمان دولت دوازدهم گفتمان آزادی، امنیت، آرامش و پیشرفت است، افزود: سه مولفه اول مقدمه مولفه چهارم، یعنی پیشرفت هستند. در حوزه اقتصادی و علمی، آزادی، امنیت و آرامش مقدمه پیشرفت هستند.

وی اظهار داشت: گفتمان پیشرفت و عدالت باید حاکم باشد تا بتوانیم هم امنیت مان را تضمین کنیم، هم پیشرفت مان را و مثل همه مباحث دیگر، این از محیط های آموزشی شروع می شود. محیط های علمی راهبران گفتمان ها در جامعه هستند. باید مسابقه نوآوری و پیشرفت گفتمان برتر باشد. اگر جوانان در این حوزه ها حرف برای زدن داشته باشند آن وقت در محفل خانوادگی هم از این مباحث ابتکار و خلاقیت و جایزه ای که گرفته اند، می گویند. در فضای مجازی هم پر می شود از این حرفها و حالا آن را مقایسه کنید با فضایی که همه اش به هم بپردازیم و دعوای سیاسی در آن کاملا غلبه داشته باشد. باید فضا را فضای همگرایی و هم افزایی و مسابقه را مسابقه پیشرفت قرار دهیم تا ایرانی بهتر برای فرزندان مان به ارث بگذاریم.

شناسه خبر: 100427

- نهاد ریاست‌جمهوری

- دیدارهای داخلی

- سخنراني ها

اخبار مرتبط

فیلم مرتبطاخبار برگزیده