دکتر ابتکار در نشستی با مشاوران وزرا و دستگاه های اجرایی سراسر کشور:

تلاش جدی ما ارتقای وضعیت زنان و خانواده است/ برنامه ما در حوزه زنان در دولت دوازدهم در ادامه برنامه های دولت یازدهم است/ منشور حقوق شهروندی زنان را پیگیری خواهم کرد/ توانمندسازی اقتصادی زنان از پروژه های این معاونت است

معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده در اولین نشست خود با مشاوران وزرا و دستگاه های اجرایی و مدیران کل دفاتر امور زنان و خانواده استانداری های سراسر کشور در دولت دوازدهم تاکید کرد که تلاش جدی ما ارتقای وضعیت زنان و خانواده با همکاری ویژه همه مشاوران وزرا و دستگاه های اجرایی کشور است.

شناسه خبر: 100408 -

سه شنبه 7 شهريور 1396 - 17:24

معصومه ابتکار روز سه شنبه  در این نشست با بیان اینکه "سهم دست کم 30 درصدی مدیریت زنان در ارکان مدیریتی کشور به جد پیگیری می شود"،  با قدردانی از شهیندخت مولاوردی و فعالیت های خوبی که در چهار سال گذشته در این معاونت انجام گرفت، گفت: بی تردید بخشی از این برنامه ها تداوم یافته ، برخی اصلاح و برنامه های جدیدی نیز پیگیری خواهد شد و در مجموع برنامه ما در دولت دوازدهم در ادامه برنامه های دولت یازدهم است.

وی با بیان اینکه ما حوزه زنان را با نگاه ملی می بینیم، اظهارداشت: ما در این دوره برنامه ریزی برای حوزه خانواده خواهیم داشت و باید بدانید جریان سازی فرهنگی و اجتماعی در این حوزه بسیار مهم است. ما در چشم انداز و قانون اساسی و سیاست های کلی خانواده که توسط مقام معظم رهبری ابلاغ شده است سیاست های مختلفی در حوزه زنان داریم پس باید همه به ویژه در ستاد ملی زن و خانواده همکاری کنند تا وضعیت و جایگاه زن و خانواده ارتقا یابد.

معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده با بیان اینکه نگاه ما فرادولتی است ، تاکید کرد: قوای مقننه و قضائیه و سازمان های مختلف به ویژه سازمان های مردم نهاد در این زمینه برنامه ها و وظایفی دارند که با همکاری آنها می توان بسیاری از مشکلات را حل کرد.

دکتر ابتکار به ماده ١٠١ و ١٠٢ قانون برنامه ششم توسعه در حوزه زنان و خانواده اشاره کرد و گفت: مهمترین مساله در اینجا شاخص گذاری است چون ما باید در هر حوزه ای که کار کنیم وضعیت کنونی آن را بسنجیم که در این زمینه مکاتبه ای با استانداران خواهم داشت تا وضعیت مدیریت زنان نیز مشخص شود.

وی افزود: ما در دولت وضعیت حوزه زنان را رسیدگی می کنیم و هرجا که سیاستگذاری اتفاق می افتد ما موضوع زنان و خانواده را بررسی می کنیم تا تاثیر آن را ببینیم.در سیاست های کلان اینکه حوزه زن و خانواده را از هم جدا کنیم درست نیست و سیاست ها باید در جایی که آمارها و شاخص ها نشان می دهد که ما تعادل جنسیتی نداریم باید سیاست جدا داشته باشیم.

معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده تصریح کرد: اصل این است هرجا سیاست تدوین شود  به نیازهای بانوان که غفلت شده توجه کنیم و اگر در سیاست های های کلان نگاه متفاوت داشته باشیم و جایی که شکاف و فاصله است برای آن برنامه ریزی درست کنیم  تا این شکاف ها از بین می رود.

دکتر ابتکار تاکید کرد: خشونت داخل خانه علیه زنان و کودکان زیاد است و این مناسبات خانواده را به هم می زندالبته خشونت تعریف خاص دارد و آخرین مرحله کتک زدن است. ما حتما باید گفت و گوی ملی را گسترش دهیم چون با وجود پیشرفت ها در حوزه زنان و خانواده، اما آسیب های زیادی داریم .

وی با بیان اینکه ساختارهای مربوط به زنان را باید ارتقا داد  و  یک بحث نیز  تشکیل وزارت امور زنان است ، گفت: باید متولی امور زنان و خانواده در هر دستگاهی جایگاه خاصی داشته باشد و در سطح دولت روی این موضوع کار خواهیم کرد.

معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری گفت: قدرت توجیه و قانع کردن بسیار مهم است و ما باید توان کافی داشته باشیم که در شورای معاونان دستگاهها و یا شورای برنامه ریزی استان ها، سیاست ها و برنامه های بهبود وضعیت خانواده را پیش ببریم.

دکتر ابتکار ادامه داد: ما که یک جامعه اسلامی هستیم ٣٠ درصد آب، خاک و نهاده های کشاورزی ما هدر می رود که این به خانواده برمی گردد و باید روی آن کار شود.

معاون رییس جمهوری در امور زنان و خانواده با بیان اینکه منشور حقوق شهروندی زنان را پیگیری خواهم کرد، افزود: باید همه روی آن کار کنیم.

وی به برخی مشکلات در حوزه زنان اشاره کرد و افزود: باید برای افزایش تمایل جوانان به ازدواج و تقویت نشاط در جامعه ، برنامه ریزی کرد و اموزش در این عرصه ها بسیار مهم است.

دکتر ابتکار توان افزایی زنان و دختران در مناطق شهری ، روستایی و عشایری را نیز ضروری دانست و با بیان اینکه  باید آموزش های مهارتی به این افراد ارائه داد، گفت: توانمندسازی اقتصادی زنان از دیگر پروژه های این معاونت است و باید سهم زنان در سال اقتصاد مقاومتی؛ تولید و اشتغال را جدا دید.

معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری گفت: یکی از اهداف ما این است که تجربه های موفق را مستندسازی و علمی کنیم تا در سطح وزارتخانه ها و استان ها موضوع لحاظ شدن ٣٠ درصد مدیریت ها در اختیار بانوان را اجرایی کنیم.

وی با اشاره به ضرورت پیگیری این موضوع که یکی از معاونان وزارتخانه ها از زنان انتخاب شود، گفت: درست است در حوزه زنان و خانواده عقب ماندگی و چالش داریم اما دستاوردهای زیادی داریم و می توانیم تجربیات خودمان را در این عرصه به جهان نشان دهیم، البته باید همکاری های بین المللی هم داشته باشیم.

شناسه خبر: 100408

- دیدارهای داخلی

- جلسات

- نهاد ریاست‌جمهوری

اخبار مرتبط

فیلم مرتبطاخبار برگزیده