دکتر واعظی در گفت و گو با شبکه یک تلویزیون:

معیشت مردم، اشتغال و رونق اقتصادی جزو اولویت‌های دولت دوازدهم است / واگذاری هایی به شبه دولتی ها شده که ما این را خصوصی سازی نمی دانیم/ اجازه نداده و نمی دهیم به اسم برجام یا هر اسم دیگری به مسایل نظامی و امنیت ملی ما وارد شوند/ ارزیابی و نظارت جزو کارهای اساسی دولت دوازدهم است / برجام یک توفیق ملی است و باید از آن صیانت کنیم

رییس دفتر رییس جمهور، تحقق رشد هشت درصدی را با توجه به انسجام داخلی، آرامش و امنیت ایران اسلامی دست یافتنی دانست و تاکید کرد: برای دست یابی به ایجاد ٩٠٠ هزار اشتغال، نیازمند سرمایه گذاری داخلی و خارجی ٧٧٥ هزار میلیاردی هستیم که در این راستا باید اعتماد سرمایه گذاری را جلب کنیم.

شناسه خبر: 100394 -

دوشنبه 6 شهريور 1396 - 08:37

دکتر "محمود واعظی" یکشنبه شب در گفت وگو با شبکه یک تلویزیون با اشاره به دیدار اعضای هیات دولت دوازدهم با رهبر معظم انقلاب اسلامی و تاکید معظم له بر خصوصی سازی واقعی، گفت: درگذشته واگذاری هایی صورت گرفته که درست نبوده و به شبه دولتی ها واگذار شده ما این را خصوصی سازی نمی دانیم. در بخش واگذاری ها دولت معتقد است که باید تصدی گری را کاهش دهد و تنها هدایت و حمایت از بخش خصوصی داشته باشد تا بخش خصوصی بتواند سرمایه گذاری کند.

وی اظهارداشت: اصلاح نظام بانکی و بودجه ریزی در دستور کار دولت قرار دارد و توسعه بخش های اقتصاد، انرژی ، حمل و نقل ، کشاورزی پایدار، توسعه صادرات غیر نفتی ، جذب سرمایه خارجی، اصلاح مدیریت آب و مقابله با فرسایش خاک و آلودگی هوا و اصلاح وضعیت صندوقهای بازنشستگی، از اولویت اصلاحات دولت است.

رییس دفتر رییس جمهور در ابتدای این گفت وگوی تلویزیونی با گرامیداشت یاد و خاطره شهیدان دولت بویژه شهیدان باهنر و رجایی، در پاسخ به این پرسش که "چگونه شد شما از وزارت ارتباطات به دفتر رییس جمهور آمدید؟"، گفت: رییس جمهور است که تشخیص می دهد با توجه به برنامه های وعده داده شده در دوران انتخابات و ساختار و چارچوب هایی که برای دور دوم ریاست جمهوری تنظیم کرده اند، از کدام نیروها استفاده کنند.

دکتر واعظی افزود: به هر حال با توجه به چارچوبی که ایشان داشتند تشخیص دادند که اگر بنده در این مسوولیت خدمت‌شان باشم ، ممکن است بتوانم مؤثرتر باشم تا وزارت ارتباطات .هدف من و همه همکارانمان، خدمت بیشتر به مردم و تحقق برنامه های وعده داده شده می باشد. با توجه به پیشینه سیاسی که عملاً در این 38 سال داشتم فکر کردم اگر در این مسئولیت باشم ممکن است بتوانم بیشتر از وزارت ارتباطات خدمت کنم.

مجری شبکه یک تلویزیون از دکتر واعظی پرسید: شما در وزارت ارتباطات هم تجربه ارزشمندی دارید و اقدامات خوبی صورت گرفته است. چه توصیه‌هایی به وزیر ارتباطات کنونی داشتید؟

رییس دفتر رییس جمهور پاسخ داد: با توجه به اینکه ایشان معاون وزارتخانه بودند و الان وزیر شدند، و از سوی دیگر روشی که داشتم هر جا مسئولی بودم تیمی کار کردم، اعتقادی به این ندارم که یک وزیر و مسئول باید انفرادی کار کند.  معتقدم اگر ما در هر جایی بتوانیم یک مجموعه هماهنگ با احساس مسوولیت جمعی و تقسیم کار ،  ایجاد کنیم بهتر می‌توانیم خدمت کنیم. این کار را در وزارت ارتباطات هم کردیم و در این مدت هم اگر خدمت و کاری انجام شده ، محصول کار جمعی از مدیران و همکاران بسیار خوبی است که در سراسر کشور همکاری داشتند از جمله بخش خصوصی که می‌خواهم از فرصت استفاده و از آنها تشکر کنم.

وی افزود:  4 سال پیش از بخش خصوصی خواستم که بیایند و در بخش های مورد نیاز سرمایه گذاری کنند و گفتم که مورد حمایت دولت و من  خواهند بود و اجازه نمی‌دهم که دولت در آن بخش تصدی‌گری کند و حمایت خواهم کرد و آنان نیز اعتماد کردند. یک کار بسیار هماهنگ و خوبی انجام شد، فکر می‌کنم  بنای آقای مهندس جهرمی نیز تداوم همین مشی است و برنامه‌های بسیار خوبی  هم دارند و این اطمینان را به همه همکارانم در بخش ارتباطات و بخش خصوصی می‌دهم که ان‌شاء‌الله در 4 سال دوم با وضعیت بهتری امور پیش می‌رود.

دکتر واعظی در پاسخ به این پرسش که "بسیاری رییس دفتر رییس جمهور را نزدیک‌ترین فرد به رییس جمهور می‌دانند، چقدر این تلقی درست است؟"، گفت: همه همکارانی که در کابینه هستند، به رییس جمهور نزدیک هستند و اصولاً همان طور که در این 4 سال گذشته نشان داده شده ، یکی از ویژگی‌هایی که ایشان در کار دارند، این است که خیلی به نظرات کارشناسی همکارانشان اهمیت می‌دهند و اهل مشورت هستند و در کمیته‌ها ، جلسات و ستاد اقتصادی و موضوعات خارجی و دولت، رییس جمهور اجازه می دهند همه نظرات مخالف و موافق بدهند سپس آنها را جمع بندی می‌کند. با این روحیه‌ای که ایشان دارند و اهل مشورت هستند، فکر می‌کنم همه نزدیک هستند. همچنین باید اضافه کرد که رییس دفتر رییس جمهور یک مأموریت‌هایی دارد که ممکن است این وظایف و مأموریت‌هایش متفاوت باشد با کسانی که مأموریت دیگری دارند.

وی در در تشریح این ماموریت رییس دفتر رییس جمهوری افزود: تصمیم‌گیری‌هایی که آقای رییس جمهور می‌کنند، موضوعاتی که به ریاست جمهوری ارجاع می شود و شرایط خاصی که در کشور و خارج داریم ، حساسیت‌هایی را بوجود می‌آورد که مقداری کار را حساس‌‌تر می کند چرا که زمان و تصمیم‌گیری حساس و خطیر است ، بر این اساس تلاش می‌کنیم رییس جمهور در ارتباط نزدیکی با دستگاه‌ها، احزاب، گروه‌ها، نهادها و مردم باشد.

رییس دفتر رییس جمهور گفت: تلاش می‌کنیم در دولت دوازدهم بازتر عمل کنیم و نظرات مردم بیشتر شنیده شود، زیرا با دریافت نظرات مردم، می‌توانیم تصمیم‌های بهتری اتخاذ کنیم. تلاش ما این است که بتوانیم ریاست جمهوری و ارتباط آن با مردم و جریانات سیاسی و قوای سه‌گانه، مراجع و همچنین همه بخش‌هایی را که در کشور تأثیرگذار هستند، خیلی نزدیک‌تر و هماهنگ‌تر باشد.

مجری تلویزیون از دکتر واعظی پرسید:در حکم ریاست محترم جمهوری برای جناب‌عالی به ضرورت هماهنگی ستادی توجه ویژه‌ای شده است. در این حوزه چه برنامه‌ای دارید و چگونه می‌خواهید این هماهنگی را ایجاد کنید؟"

دکتر واعظی با بیان اینکه دفتر رییس جمهور باید چشم و گوش رییس جمهور باشد تا پیش از بیشتر شدن اختلاف سلیقه‌ها به آنها رسیدگی کند، اظهارداشت: طبیعی است که وقتی همه دستگاه‌های مختلف در حال کار و فعالیت هستند و در جاهایی هم‌پوشانی بوجود می‌آید، این هم‌پوشانی‌ها اگر سریعاً پرداخته نشود و جلسه گذاشته نشود و به جمع بندی مشخص نرسیم، ممکن است اختلاف نظرهایی هم باشد که باید در آن جلسات، آقای رییس جمهور وارد شود و یکی از نظرات مختلف را انتخاب کند.

وی در پاسخ به پرسشی درباره مزیت‌های کابینه دوازدهم نسبت به کابینه یازدهم و اینکه این کابینه نسبت به دوره قبلی چقدر تقویت شده است؟، گفت: رییس جمهور برای چینش کابینه دوازدهم مشورت‌های بسیاری با کارشناسان از جمله نمایندگان مجلس انجام داده اند و پیشنهادهای بسیاری برای دکتر روحانی ارسال شد.

رییس دفتر رییس جمهور افزود: رییس جمهور بر اساس اصول مهم انسجام در تفکر و اندیشه و داشتن مشی اعتدالی، هماهنگی در عمل، خدمت و کارآمدی و اعتقاد به یک چارچوب ، کابینه را تشکیل داد. البته اعتقاد به منویات مقام معظم رهبری، قانون اساسی و خدمت به مردم ، مبانی اصلی رییس جمهور برای انتخاب اعضای کابینه بود و تلاش شده است کابینه دوازدهم قوت‌های دولت یازدهم را داشته باشد و ضعف‌های دولت یازدهم در دولت دوازدهم به قوت تبدیل شود.

دکتر واعظی افزود: توانایی و هماهنگی در کابینه دوازدهم بیش از دولت یازدهم است زیرا رییس جمهور از همه اعضای دولت شناخت و با آنها ارتباط کاری داشت. در کابینه یازدهم این ارتباط‌ها و شناخت‌ها در مقایسه با اعضای دولت دوازدهم کمتر بود. برای اعضای دولت، سیاست‌ها، خط مشی‌ها و نوع مدیریت رییس جمهور مشخص است و با هر کدام از اعضای کابینه درباره مأموریتش پیش از معرفی وی به مجلس شورای اسلامی صحبت شده است. در مجموع اعضای کابینه دوازدهم می‌دانند اولویت‌های این دولت چیست و چگونه باید خود را برای رسیدن به اهداف آن، تجهیز کنند.

مجری تلویزیون از رییس دفتر رییس جمهوری سوال کرد: "یکی از موضوعاتی که در مورد کابینه دوازدهم خبرساز شد، بحث سهم بانوان و جوانان از کابینه بود؟ این سهم را چطور ارزیابی می‌کنید و اینکه بعضی‌ها می‌گفتند کابینه به اندازه لازم جوان نشده و یا موضوعاتی انتقادی مطرح می‌کردند؟"

رییس دفتر رییس جمهور در پاسخ گفت: همواره آقای رییس جمهور در تمام سخنرانی های  انتخاباتی و مصاحبه‌هایی که داشتند، گفتند دولت من جوانتر می‌شود و دولت فقط کسانی نیستند که دور میز می‌نشینند بلکه معاونان وزرا، مدیران کل و رؤسای شرکت‌های دولتی نیز اعضای دولت‌اند لذا بنایمان بر این است که دولت را جوان کنیم به این معنا که در اولین جلسه دولت آقای رییس جمهور از وزرا خواستند که به جوانان برای بدست گرفتن مسئولیت‌های دولتی فرصت دهند.

دکتر واعظی اضافه کرد: در دولت یازدهم در بکارگیری بانوان به صورت نسبی کار خوبی انجام شد. خودمان در وزارت ارتباطات در همین 4 سال تقریباً مدیریت‌مان نزدیک 300 درصد اضافه شد. مدیر کل استان‌ها و تهران و مشاوره گذاشتیم و کارهای خوبی انجام شد. امروز هم رییس جمهور تأکید دارند که این کار با قوت بیشتری در دولت دوازدهم ادامه یابد و خواستند تا همه وزرا و معاونین تلاش کنند که از خانم‌ها، معاون داشته باشند و در حال حاضر در کابینه سه نفر حضور دارند و به نظر می‌رسد دولت قطعاً جوان خواهد شد.

وی خاطرنشان کرد: رییس جمهور با اقدامات خود می‌خواهند بگویند کار سختی نیست وقتی شما برای اولین بار می‌آیید فردی که بعد از انقلاب متولد شده  را به عنوان وزیر انتخاب می‌کنید یک علامت به بقیه وزرا است که می‌توانید استفاده کنید دوم اینکه با موفقیت این وزیر به آیندگان می‌گویید که اگر من یک وزیر دهه 60 آوردم شما می‌توانید تعداد آنها را بیشتر کنید.

دکتر واعظی در ادامه تصریح کرد: بحث دیگری هم در مورد سهم در روزنامه‌ها مطرح شده است که باید تاکید کنم دولت یازدهم و دوازدهم متعلق به هیچ جناح و حزب و تفکر نبوده و نیست. رییس جمهور اعتقاد دارد دولت باید فراجناحی و مشی اعتدالی بوده و از هر تفکر در آن حضور داشته باشند . دکتر روحانی نیامدند بگویند که من اینقدر سهم می‌دهم به این جناح و آن جناح بلکه تلاش وی بر این بوده که بهترین‌هایی که مشی اعتدالی را قبول دارند ، می‌توانند در این دولت باشند. تلاش بر این است که همین روش در بدنه دولت و استان‌ها ادامه پیدا کند و مردمی که به برنامه‌ها و سیاست‌های دکتر روحانی رأی دادند ، بالاخره کارگزاران برای اداره کشور باید همین روش را داشته باشند البته همواره شخص آقای رییس جمهور و دیگر همکارانشان تأکید کردند که دولت دوازدهم دولت همه مردم ایران با هر تفکری است.

رییس دفتر رییس جمهور افزود: وقتی بحث حقوق شهروندی را مطرح می‌کنیم به این معنا نیست که فقط آن کسی که رأی داده، از یک حقوقی برخوردار است و آن کسی که به دیگری رأی داده از این حقوق برخوردار نیست. اعتقاد داریم کسی که به آقای دکتر روحانی رأی داده و چه آنکسی که به دیگر کاندیداهای محترم ریاست جمهوری رأی دادند و چه آن کسانی که به هر دلیل رأی ندادند،  وظیفه دولت این است که حقوق همگان را یکسان نگاه کند.

دکتر واعظی در پاسخ به این سوال که در نظام سیاسی ما وزرای محترم حتماً باید رأی اعتماد از مجلس که خانه ملت است بگیرند و شما  تعامل دولت و مجلس در بحث رأی اعتماد را چطور دیدید؟ ، گفت: از نمایندگان مجلس شورای اسلامی، هیأت رییسه و رییس مجلس تشکر و قدردانی می‌کنم، انصافاً به طور واقعی همه ابعاد مختلف در کمیسیون‌ها و فراکسیون‌های مختلف و حتی جلساتی که مربوط به بخش‌های گوناگون، همه توانستند در این دوره با کاندیداهای مطرح شده، نشست بگذارند، بحث بکنند و آنچه که مردم عزیز این روزها شاهد بودند نمایندگان به صراحت و با ادب کامل مطالبشان را مطرح می‌کردند، موافق و مخالف و وزرای پیشنهادی پاسخ می‌دادند که استفاده بسیاری از این موضوع شد و وزرا برنامه‌هایی خود را کامل‌تر کردند.

 رییس دفتر رییس جمهور اظهارداشت : جلسات مجلس شورای اسلامی در بررسی صلاحیت وزرای پیشنهادی نشان دهنده مجلسی آزاد و دموکراسی است که دولت باید به مجلس و نظر مردم احترام بگذارد که این اتفاق افتاد و راضی هستیم و تشکر و قدردانی می‌کنیم. وظیفه خود می‌دانیم این تعامل را در طول 4 سال با قوه قضاییه و مقننه و نهادهای دیگر حفظ کنیم زیرا به جز این روش نمی‌توانیم به اهداف خود دست یابیم و این موضوع در گرو آرامش، همدلی و صمیمیت است.

مجری تلویزیون در ادامه پرسید، دولت دوازدهم اولویت‌های دوازده گانه‌ای برای خود در نظر گرفته که اهداف کشور را پیش ببرد از این اولویت‌ها برای ما بگویید و اینکه این اولویت‌ها بر چه مبنا و اصولی طراحی شده است؟

دکتر واعظی در پاسخ به این سوال گفت: دولت بنا دارد که به همه عرصه‌ها توجه ویژه کند. برای ما مسایل و آسیب‌های اجتماعی، سیاست خارجی، نقش آفرینی در بازارهای صادراتی، مسایل فرهنگی، باورهای فرهنگی مردم و امنیت کشور جزو موضوعات مهم این دولت است. اما مسایل اقتصادی در بخش‌های «معیشت مردم»، «تولید و اشتغال» و «رونق اقتصادی»؛ اولویت بیشتری دارد.

وی افزود: سال گذشته 630 هزار شغل خالص ایجاد شد و تلاش می‌کنیم، امسال 12 درصد در مقایسه با سال گذشته میزان شغل افزایش یابد و سال بعد هم همینطور که ان شاء‌الله بتوانیم این کار را انجام دهیم. طبیعی است که وقتی می‌خواهیم شغلی بوجود آوریم و سرمایه‌گذاری انجام دهیم این سرمایه‌گذاری بخشی در داخل ایران است و بخشی را باید بتوانیم از سرمایه گذاری خارجی جذب کنیم ، اینها کارهایی است که باید انجام دهیم. به نظر می‌رسد الان موضوع معیشت مردم و اشتغال و رونق اقتصادی جزو اولویت‌هایی است که باید در دولت دوازدهم به آن توجه شود.

رییس دفتر رییس جمهور در پاسخ به اینکه «آقای رییس جمهور در سخن خود تأکید کردند که باید 900 هزار شغل سالانه ایجاد کنیم ، تحقق 8 درصدی را وعده دادند و آنچه اشاره داشتند 775 هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری در سال نیاز داریم؟ با توجه به اینکه منابع بالایی را این عدد شامل می‌شود، آیا این عدد و منافع دست‌یافتنی خواهد بود و محقق خواهد شد؟»،  اظهارداشت: آقای رییس جمهور این مطلب را در جلسه‌ دیروز که خدمت مقام معظم رهبری بودیم، اشاره کردند و ایشان بحث‌شان اینطور بود که ما اگر بخواهیم به رقم 900 هزار شغل بر اساس برنامه ششم دست یابیم، باید بتوانیم 775 هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری کنیم اگر بتوانیم اعتماد سرمایه‌گذاری داخلی و خارجی را کسب کنیم توفیق پیدا می‌کنیم که این تعداد شغل بوجود آوریم.

دکتر واعظی گفت:  الان بر اساس بودجه و ظرفیت‌های دولت فقط 10 تا 12 درصد می‌توانیم به 630 هزار شغلی که در سال گذشته ایجاد کردیم، اضافه کنیم. تلاش ما این است که سرمایه‌گذاری‌های خارجی را جذب کنیم، قرارداد اخیر شرکت نفت، قرار داد بسیار مهمی است و رقم بسیار خوبی سرمایه‌گذاری خواهد شد یا 8 میلیارد دلاری که با کره امضاء کردیم برای اینکه بتوانیم از این خط اعتباری استفاده کنیم و الان مذاکراتی با برخی از کشورهای اروپایی انجام می‌دهیم برای اینکه از خط اعتباری و فاینانس استفاده شود. ما امیدواریم با این انسجام، آرامش و امنیتی که در داخل کشور است و با توجه به نوع سیاست خارجی که الان داریم، نگاه‌ها به سمت ایران بیشتر جلب شده است و باید از این فرصت برای جذب سرمایه گذاری استفاده کنیم. بی شک اگر سرمایه‌ها وارد شوند از این درصدی که هست، اضافه خواهد شد.

دکتر واعظی خاطرنشان کرد: نکته دیگر در رابطه با رشد 8 درصدی اقتصادی؛ این درصد در سند چشم انداز مشخص شده است. سال 95 کار بزرگی انجام شد و از این رقم بالاتر رفتیم امیدوارم بتوانیم مقدماتی فراهم کنیم که تا پایان 4 سال بتوانیم به این 8 درصد رشد اقتصادی ثابت در سال 1400 برسیم.

مجری در ادامه این برنامه این سوال را مطرح کرد،« شما گفتید موقع صدور حکم هر کدام از وزرا و معاونین پیوست‌هایی همراه این احکام توسط رییس جمهور ابلاغ شده است، محتوای این پیوست‌ها چیست؟»

 رییس دفتر رییس جمهور در پاسخ گفت: آقای رییس جمهور در دوره انتخابات کتاب برنامه ای را ارایه داد و در مناظره‌ها و سخنرانی‌ها  و مصاحبه‌های مختلف به مردم وعده‌هایی داد، بنا نداشتیم که قراری با مردم بگذاریم و تعدادی وارد کابینه شوند و براساس سلیقه خودشان کار را انجام دهند.

وی افزود: اولین کاری که کردیم کتاب برنامه و آنچه که از سخنرانی‌هایی از آقای رییس جمهور پیاده کرده بودیم برای بخش‌های مختلف تنظیم کردیم و گفتیم برنامه را براساس این موضوع تنظیم کنید. به این موضوع هم اکتفا نکردیم و مسایل مختلفی که در مجلس گذشت و بازخوردهایی که از نظرات مردم داریم و نظرات و انتظارات آقای رییس جمهور برای اداره دولت و هر وزارتخانه و دستگاه جمع بندی شد و به عنوان پیوست حکم برای مسئولین ارسال می‌شود و هر سه ماه یک بار مکلف می‌شوند، گزارش دهند و گروهی در ریاست جمهوری عملکرد و پیوست حکم و برنامه‌ها را ارزیابی می‌کنند. برنامه بر این مبنا است که دولت هدفمند کار کند و نقشه راه داشته باشد و معلوم باشد که در هر کدام از زمینه‌ها از کجا باید شروع کند و به کجا می‌خواهد برود. مسأله ارزیابی و نظارت جزو کارهای اساسی دولت دوازدهم است.

رییس دفتر رییس جمهور در پاسخ به این سوال که« شما به سرمایه‌گذاری خارجی اشاره کردید. در مورد مردمی کردن اقتصاد چه اقدامی قرار است صورت گیرد، برای اینکه خصوصی سازی واقعی و واگذاری امور به خود مردم صورت گیرد، دولت چه برنامه‌های مشخصی دارد؟»،  گفت:  دولت اعتقاد دارد تا جایی که امکان دارد باید تصدی گری را کم کند که این از بندهای جدی اقتصاد مقاومتی است که امور را در اختیار مردم قرار دهد و نقش دولت سیاست‌گذاری، نظارت و هدایت باشد و حمایت کند از اینکه بتواند بخش خصوصی موفق شود. اگر قرار باشد که خود دولت تصدی‌گری کند بخش خصوصی هم همان کار را بکند، قطعاً بخش خصوصی نمی‌تواند با دولت رقابت کند و شکست می‌خورد. بر این اساس نظر بر این است که حمایت کامل شود.

دکتر واعظی افزود: بحثی که مطرح می‌شود، این است که واگذاری‌های گذشته بر اساس اصل 44 قانون اساسی، درست نبوده است. در گذشته شرکت‌هایی را از وزارتخانه‌هایی گرفته و به شبه دولتی‌ها داده‌ایم که مدیر آن دولتی بوده است.

وی تاکید کرد: خصوصی سازی وقتی انجام می‌شود که کاملاً توسط مردم و بخش خصوصی انجام ‌گیرد. این نهادها و ارگان‌هایی که تصدی‌گری می‌کنند، رقیب مردم هستند. در جلسه‌ای هم که دیروز با مقام معظم رهبری داشتیم ایشان روی این موضوع هم تأکید داشتند که اگر قرار است بخش خصوصی بر اساس اصل 44 انجام شود، خصوصی سازی واقعی باید انجام شود و بنای جدی دولت بر این اساس است. امروز هم در جلسه هیأت دولت، آقای رییس جمهور تأکید کردند و خواستند از وزیر اقتصاد که طرحی را در این زمینه آماده کنند و یکی از موضوعاتی که در برنامه صد روزه رییس جمهور به آن پرداخته می‌شود، بحث خصوصی سازی است.

مجری برنامه در ادامه از رییس دفتر رییس جمهور پرسید:« وقتی مسأله اقتصاد مطرح می‌شود، به نظر می‌آید یکی از مسایلی که به صورت مستقیم با کشور در ارتباط است موضوع برجام و اجرای تعهدات طرف مقابل است، یکی از مهم ترین تعهدات طرف مقابل جمهوری اسلامی ایران در برجام، اجرای تعهدات اقتصادی و برداشتن موانع اقتصادی است. اما کارشکنی آمریکا در بعد برجام اتفاق افتاد و ادامه پیدا کرد، بفرمایید رفتار آینده آمریکایی‌ها را در برجام چگونه ارزیابی می‌کنید»؟

دکتر واعظی در پاسخ اظهارداشت: برجام برای ما هدف نیست. می‌دانم چه کار بزرگی را آقای ظریف و همکارانشان انجام دادند البته باید بگوییم که اینجا اگر حمایت‌ها و هدایت‌های مقام معظم رهبری و مدیریت لحظه‌ای جناب آقای دکتر روحانی و حمایت مردم نبود، این موفقیت بزرگ به دست نمی‌آمد. اما یادمان باشد این یک توفیق ملی است. آمریکایی‌ها به ویژه ترامپ که به جای سیاستمدار بودن بازرگان و تاجر است بارها و بارها به صراحت اعلام کرده است که جمهوری اسلامی ایران در برجام سرشان را کلاه گذاشته است. ما باید از آنچه که به دست آورده‌ایم، صیانت کنیم و از این بستر حداکثر استفاده را بکنیم.

رییس دفتر رییس جمهور تصریح کرد: برجام و این تفاهم یک تفاهم دو جانبه نیست بلکه یک پیمان چند جانبه‌ای است که در سازمان ملل ثبت شده و تحت قطعنامه 2231 نهادینه شده است، اینکه آمریکایی‌ها بدعهدی می‌کنند، تردیدی نیست. اما این به معنای همه چیز بودن آمریکا در برجام نیست. دولت آمریکا هر چه که علیه برجام صحبت می‌کند هم در داخل آمریکا، مشخصاً سیاستمداران حزب دمکرات و همچنین در کشورهای دیگر اتحادیه اروپا کشورهای مختلف، خودش را منزوی می‌کند زیرا برجام تفاهمی بود که مورد استقبال قرار گرفت.

دکتر واعظی خاطرنشان کرد: امریکایی‌ها درمانده‌اند که با برجام چگونه برخورد کنند ابتدا ترامپ که بر سر کار آمد شعارهای خیلی تندی داد ولی هر چه که می‌گذرد با گذشته‌اش فاصله می‌گیرد و اینکه آینده برجام چه شود، فکر می‌کنم باید نشان دهیم جمهوری اسلامی ایران آنچه را که امضا می‌کند تا زمانی که دیگران به آن متعهد هستند، ایران نیز پای امضای خود متعهد و وفادار است و باید در همین قصه برجام نشان دهد که آمریکا یا می‌آید از طریق عهد شکنی و سنگ‌اندازی  توافق خود را بر هم زند و اگر نمی‌تواند باید بیرون رود و آن وقت آمریکا در مقابل اروپا و روسیه و چین و دیگر کشورها قرار می‌گیرد. در اینجا فضا فضای دیگری است ما که روابط اقتصادی دوجانبه با آمریکا نداریم ولی با اروپا و دیگر کشورها داریم. فکر می‌کنیم که همه ما باید از این موضوع صیانت کنیم لذا ما نگران به آن معنا از بدعهدی‌های امریکایی‌ها درباره برجام نیستیم.

وی اضافه کرد:" این کارهای رییس جمهور آمریکا با هیچ اصول و چارچوبی مطابقت ندارد ولی بعید می‌دانم که اینطور که در ماه‌های گذشته گفته مخالف هستم، اتفاق خاصی هم بیفتد. حتی وقتی سفیر آمریکا به وین آمد، اول یک مصاحبه کرد ولی وقتی رفت آنجا رضایت داد به اینکه بگوید برجام را مطالعه و بررسی و با مدیر کل آژانس هم صحبت کردیم و به بسیاری از سوال‌هایمان جواب داده شد".

مجری برنامه پرسید: «فکر می‌کنید اروپایی‌ها چه قدر توان ایستادگی در برابر خواسته‌های آمریکا را دارند».

واعظی پاسخ داد: به نظر من اروپایی‌ها به طور جد در برابر آمریکا می‌ایستند و بنایشان این است که این کاری که انجام شده کاری بین‌المللی بوده و قطعاً در آمریکا هم اگر یک دولت منطقی سر کار بود، باید به توافق بین المللی دولت قبلی احترام می‌گذاشت. بر این اساس برداشتی که از اروپایی‌ها دارم و رفتاری که نسبت به برجام می‌کنند با همه فشارهایی که از طرف آمریکا رویشان است بنایشان این است که روی برجام بایستند.

رییس دفتر رییس جمهور در پاسخ به این سوال که آمریکایی‌ها با مسایلی که مطرح می‌کنند از جمله بازرسی از تأسیسات نظامی ایران به دنبال بهانه لازم برای خروج از برجام را مطرح می‌کنند، این بازرسی‌ها در برجام چه جایگاهی دارد و پاسخ ایران چیست؟،  تاکید کرد : بحث همکاری ما با آژانس بین المللی انرژی اتمی و برجام کاملا شفاف است و بارها و بارها به آژانس اعلام کرده ایم ایران آنچه را که با امنیت ملی خود مغایر باشد به هیچ وجه نمی‌پذیرد و اکنون نیز سیاست همان سیاست است. اینکه آمریکا بخواهد از یک بهانه استفاده کند این نیست که خودش تصمیم بگیرد و اعلام کند چه کاری باید انجام شود،  همه اینها ساز وکار دارد و  سازوکارش هم مشخص است و براساس ساز و کارهایی که هست نگرانی نداریم، آنچه هم که مربوط به مسایل امنیت ملی کشور است و آنچه که مربوط به مسایل نظامی ما است نه در گذشته و نه اکنون اجازه نمی‌دهیم به اسم برجام یا هر اسم دیگری کسی بتواند وارد این حوزه شود.

مجری تلویزیون در ادامه این سوال را مطرح کرد اصلاحات ساختاری صورت گرفته در دولت قرار است منتج به چه نتیجه‌ای شود؟

دکتر واعظی اظهارداشت:  بنا داریم اصلاحاتی را در بخش‌های مختلف دولت برای اشتغال و توسعه آن، بهبود نظام بانکی و نظام بودجه‌ریزی انجام دهیم. اگر نظام بانکی اصلاح شود، فعالیت بخش خصوصی و وضع اقتصادی بهبود می‌یابد. برنامه بودجه سال 97 نیز کاملا متفاوت از برنامه بودجه‌های سال‌های گذشته است. توسعه اقتصاد انرژی، حمل و نقل به ویژه ریلی، کشاورزی پایدار، توسعه صادرات غیرنفتی، جذب سرمایه گذاری خارجی، بهبود فعالیت مدارس برای مهارت پروری، اصلاح مدیریت آب، مقابله با فرسایش خاک، مقابله با آلودگی هوا، محیط زیست، بهداشت و سلامت، آسیب‌های اجتماعی و اصلاح صندوق‌های بازنشستگی از مهمترین برنامه‌های دولت است.

رییس دفتر رییس جمهور در پاسخ به اینکه «تشکیل معاونت اقتصادی هم در راستای همین اهدافی است که اشاره کردید؟» ، اظهارداشت:  آقای رییس جمهور در این دوره یک دستیار اقتصادی و یک معاونت اقتصادی تعیین کردند و این بدان معنا نیست که دولت بزرگ شود و ما یک ساختار جدیدی داشته باشیم. این برنامه‌ای است که نشان دهد در دولت دوازدهم اولویت آقای رییس جمهور مسایل اقتصادی است با توجه به اینکه پروژه‌های مختلف نیاز به پیگیری و رسیدگی دارد معاونت و دستیار اقتصادی رییس جمهور ابزاری برای دنبال کردن جدی اهداف اقتصادی دولت بر اساس محور اقتصاد مقاومتی است.

دکتر واعظی افزود: آقای رییس جمهور در دولت یازدهم هم ستاد اقتصادی را خودشان تشکیل می‌دادند  و بنایشان بر این است که این کار ادامه پیدا کند و فکر می‌کنم که مهم‌ترین علامتی که می‌خواستند هم به مردم و هم به کارآفرینان بدهند این بود که  این دولت دولتی است که در همه زمینه‌ها کار می‌کند ولی اولویت آن اقتصادی است که بر محور اقتصاد مقاومتی است. یعنی محور برنامه‌ای که آقای رییس جمهور به مردم ارایه دادند و هم برنامه‌ای که از وزرای اقتصادی خواستند، این است که براساس اقتصاد مقاومتی طراحی شود. امیدواریم با کمک مردم و هدایت‌ها و حمایت‌های رهبر معظم انقلاب اسلامی خدمتگزار خوبی برای مردم باشیم که هر کاری برای مردم انجام دهیم، کم است.

شناسه خبر: 100394

- دفتر رئیس‌جمهوری

- مصاحبه ها

اخبار مرتبط

گالری مرتبطفیلم مرتبطاخبار برگزیده