دکتر روحانی در مراسم بهره برداری از خط آهن تهران – همدان:

اقدامات دولت در حوزه‌ خطوط ریلی افتخارآمیز است/ تا پایان دولت یازدهم تقریباً هر ماه یک خط راه‌آهن افتتاح می شود/5 مرکز استان به راه‌آهن سراسری متصل خواهند شد/ مردم پشتیبان نظام و انقلاب خود هستند /باید دست به دست هم کشور را به جایی برسانیم که شهدا و بزرگان از ما خواسته‌اند

رییس‌ جمهور وفای به عهد و اقدامات دولت در حوزه‌های مختلف بویژه راه‌آهن و نوسازی خطوط ریلی را افتخارآمیز دانست و گفت: به فضل الهی راه و تلاش را تا جایی که مطلوب ملت بزرگ ایران، فرهنگ دیرین و اسلام عزیز است ، با قوت ادامه می‌دهیم.

شناسه خبر: 99083 -

دوشنبه 18 ارديبهشت 1396 - 11:32

حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی روز دوشنبه در مراسم بهره برداری از خط آهن تهران – همدان با بیان اینکه وفای به عهد لذت خاصی دارد، اظهار داشت: انسان وقتی وعده‌ای می‌دهد، چنین احساس می‌شود که بار مسئولیت سنگینی بر دوشش قرارگرفته است و زمانی که به آن وعده عمل می‌کند، احساس آرامش می کند.

رییس‌ جمهور خاطر نشان کرد: تأکید دولت یازدهم از ابتدا بر این بوده که وعده‌هایی به مردم بدهد که قابلیت اجرایی شدن را تا پایان این دولت داشته باشد و اگر هم زمان اجرای آنها طولانی‌تر شد، مدت تکمیل و بهره‌برداری آن مشخص باشد و برای این منظور پیش از سفر به استان‌های مختلف، با وزرا و استانداران جلسات مختلفی برگزار کرده و ابعاد مختلف پروژه‌ها و طرح‌های استانی را مورد بحث و بررسی قرار می‌دادیم.

دکتر روحانی گفت: ارایه وعده‌های زیاد به مردم و در مقابل عمل بسیار کم به آنها از موضوعاتی است که برای مردم خسته‌کننده شده است و موجب سلب اعتماد مردم از مسئولان می‌شود، چرا که احساس می‌کنند مسئولین به آنها وعده می‌دهند و در عمل چیزی مشاهده نمی‌کنند.

رییس‌ جمهور افزود: به هر استانی که سفر کردم دقیقاً طبق وعده و قول‌هایی که به مردم دادیم، اعلام شده که این وعده‌ها در چه مدتی عملی می‌شود.

دکتر روحانی خاطر نشان کرد: در سال 94 درآمد نفت به یکباره به یک چهارم، تغییر یافت، لذا با مشکل مالی بزرگی مواجه شدیم در اجرای برخی وعده‌ها مقداری کندی پیش آمد که این موضوع را نیز تلاش کردیم در سال 95 جبران کنیم.

رییس‌ جمهور با اشاره به اینکه تا پایان دولت یازدهم تقریباً در هر ماه یک خط راه‌آهن افتتاح خواهد شد، اظهار داشت: افتتاح این خطوط را به بعد از انتخابات موکول کردیم تا برخی دلواپس نباشند که چرا افتتاح‌ها در این ایام انجام می‌شود. با توجه به برنامه‌ریزی‌های انجام شده خط آهن همدان، کرمانشاه، ارومیه، رشت و تبریز طی ماه‌های آینده به بهره‌برداری خواهد رسید که به این ترتیب 5 مرکز استان به راه‌آهن سراسری متصل خواهند شد.

دکتر روحانی افزود: گسترش خطوط ریلی برای اقتصاد کشور، سلامت مردم، کاهش آلودگی و نیز در حوزه محیط زیست و ترانزیت بسیار اهمیت دارد و از آغاز دولت یازدهم تقریباً در هر هفته که با مقام معظم رهبری جلسه داشتیم یکی از مباحثی که ایشان بر روی آن تأکید داشتند، موضوع توجه به گسترش خطوط ریلی بود. رییس جمهور گفت: وقتی بودجه سال 96 را به مجلس تقدیم کردیم، تأکید شد که هر مقدار درآمد دولت بیشتر شد، دولت بر روی حوزه آب، فاضلاب، محیط زیست و ریل سرمایه‌گذاری خواهد کرد و اینها اولویت‌هایی است که دولت برای 5 سال آینده پیش‌بینی کرده است.

دکتر روحانی با انتقاد از احداث ایستگاه‌های راه‌آهن در فاصله 15 – 20 کیلومتری شهرها در دوره گذشته، گفت: در همه جای دنیا ایستگاه راه‌آهن به عنوان یک نماد محسوب می‌شود. لذا معنایی ندارد که ایستگاه‌های راه‌آهن در وسط بیابان و دور از مرکز شهرها، احداث شود و بایستی این ایستگاه‌ها در مرکز شهر و با ساختمان‌هایی زیبا بنا شوند و تصمیم دولت بر این مبنا قرار دارد.

دکتر روحانی در ادامه توجه به گسترش شبکه‌های ارتباطی را مورد تأکید قرار داد و گفت: با استفاده از این شبکه‌ها زندگی و کار مردم ساده و آسان می‌شود و چقدر بهتر است که اینقدر در زندگی خصوصی و کار مردم دخالت صورت نگیرد و همواره در دولت تأکید دارم مقرراتی که پیش پای مردم قرار دارد، شناسایی و حذف شود چرا که معتقدیم مردم به خوبی می دانند که چگونه کار و فعالیت سالم داشته باشند.

رییس‌ جمهور با اشاره به اهمیت ترانزیت ریلی، اظهار داشت: دولت اقدامات بزرگی در این زمینه انجام داده و با استفاده از این خطوط ریلی می‌توانیم شاهد تحول بزرگی در کشور باشیم.

دکتر روحانی گفت: خداوند به ما کشوری خوب، مردم مهربان، رهبر عزیز، انقلاب و قانون اساسی مطلوب داده است و فقط باید خودمان به خودمان رحم کنیم و با همدیگر مهربان باشیم و با مردم به راستی و دقیق صحبت کنیم.

رییس‌ جمهور تصریح کرد: مردم پشتیبان نظام و انقلاب خود هستند و باید دست به دست هم کشور را به جایی برسانیم که شهدا و بزرگان از ما خواسته‌اند.

دکتر روحانی خاطر نشان کرد: از ابتدای دولت تأکید داشته‌ام که هر آنچه که مقام معظم رهبری مطالبه می‌کنند و آرزو دارند را برآورده سازیم. زمانی که ایشان گفتند که می‌خواهند تورم یک رقمی باشد آن را قبول کرده و در راستای تحقق آن تلاش کردیم. همچنین زمانی که خودکفایی در گازوییل، بنزین و گندم را آرزو و مطالبه کردند آنها را با کمال میل پذیرفته و امروز شاهد خودکفایی در این حوزه‌ها هستیم و در بخش گندم نیز می‌توانیم صادرات داشته باشیم.

رییس‌ جمهور تأکید کرد: ما می‌توانیم آرزوهای امام راحل، رهبری عزیز، بزرگان و شهدا را برآورده سازیم و باید دست به دست هم در این مسیر قرار بگیریم.

دکتر روحانی خاطر نشان کرد: باید در روزهای سرنوشت‌ساز به صحنه آمده و به هر آنچه که تشخیص و مصلحت کشور است عمل کنید تا شاهد رشد و تعالی در کشور باشیم.

در ابتدای این مراسم، وزیر راه و شهرسازی در سخنانی اظهار داشت: ما توانستیم ریل را به همدان برسانیم و می‌توانیم گام‌های بسیار مؤثری نیز در این زمینه برداریم و مردم به زودی ثمره توانایی‌هایی که دولت یازدهم در حوزه‌های مختلف خلق کرده را خواهند دید.

آخوندی افزود: در سال جاری 1800 کیلومتر ریل به مردم تحویل می‌دهیم و این توانایی بزرگی در تاریخ کشور است و به مفهوم تکیه بر توان مهندسی ایران می‌باشد.

شناسه خبر: 99083

- رئیس‌جمهوری

- سفرهای داخلی

فیلم مرتبطاخبار برگزیده