رییس جمهوری در مراسم بزرگداشت روز دانشجو در دانشگاه تهران :

هیچ ضرورتی مهمتر از حفظ امید و اعتماد مردم نیست/ هر دولتی در آمریکا باشد، نمی تواند بر اراده ملت و یا برجام تاثیر بگذارد/ در موضوع هسته ای مبنای دولت اجرای دستورات رهبر انقلاب بوده است/ هنگام خطر و نیاز همه ملت ایران بسیجی اند

رییس‌ جمهوری، 16 آذر را روز مبارزه علیه استعمار و استبداد دانست و با بیان اینکه انقلاب اسلامی فخر ما است همان طور که به ایران عزیزمان افتخار می کنیم، تصریح کرد: دستاوردهای کشور نتیجه اجماع ملت و مسوولان و حمایت مقام معظم رهبری بوده و هست.

شناسه خبر: 96660 -

سه شنبه 16 آذر 1395 - 11:31

حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی  روز سه‌شنبه در مراسم بزرگداشت 16 آذر و روز دانشجو که در تالار، فردوسی دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه تهران برگزار شد، گفت: 16 آذر روز دانشجو و دانشگاه و روز حرکت عظیم ضداستبدادی و ضداستعماری است که از همین دانشگاه تهران، توسط عزیز‌ترین دانشجویان از جمله شهیدان قندچی، شریعت رضوی و بزرگ‌نیا، آغاز شد و شهدای این روز پرچم ایستادگی، مقاومت و استقلال را از این محل برافراشتند.

رییس‌ جمهوری افزود: این روز به همه دانشجویان و جوانانی تعلق دارد که حاضرند خود را فدای کشور و استقلال و آزادی آن نمایند.

دکتر روحانی با گرامیداشت یاد و خاطره امام راحل و شخصیت هایی همچون آیت‌الله طالقانی، بهشتی، مطهری، بازرگان، شریعتی، باهنر، مفتح، باکری، همت، زین‌الدین، صیادشیرازی و همه عزیزانی که از دانشگاه‌ها به جبهه مبارزه در برابر متجاوزین، شتافتند و مقاومت کردند و به فیض شهادت نائل آمدند، گفت: سلام و درود می‌فرستم بر اساتید و دانشجویانی که در طول این 3.5  سال گذشته از دولت تدبیر و امید حمایت کردند.

رییس‌ جمهوری با تأکید بر اینکه دستاوردهای ملی زمانی محقق شده که همه دست به دست یکدیگر داده‌ایم، گفت: اجماع، همواره کارساز بوده و گره‌ها را از پیش روی ما باز کرده است.

 

  • زیبایی دانشگاه به زبان باز، گویا و نقاد آن است

دکتر روحانی سخنرانی‌های نمایندگان تشکل‌ها و طیف‌های مختلف دانشجویی و لحن‌های گوناگون را زیبا دانست و با بیان عظمت دانشجو و دانشگاه به نقادی است و نقد دانشجویان شیرین است، خاطر نشان کرد: از دانشگاه همین‌طور توقع می‌رود، چرا که زیبایی دانشگاه به زبان باز، گویا و نقاد آن است.

رییس‌ جمهوری با یادآوری روزهایی که حرکت انقلابی در دانشگاه تهران شکل گرفت، افزود: دانشگاه تهران در آن روزی که سرتاسر تبدیل می‌شد به شعار علیه استبداد و استعمار بسیار زیبا و با عظمت جلوه می‌کرد.

هیچ یک از انقلابیون بزرگی که در کنار امام مبارزه کردند و در برابر تجاوز و تحریم مقاومت کردند؛ پشیمان نیستند

 دکتر روحانی با اشاره به اینکه دانشگاه همانند حوزه‌های علمیه همواره پیشتاز و پیشران بوده است، گفت: انقلاب عظیم و بزرگ ملت ایران به سادگی به دست نیامده است و من امروز هیچ فرد انقلابیِ بزرگی را که از سال 41 در کنار هم ایستاده و پشت سر امام، مبارزه کرده و انقلاب را استمرار بخشیدند و در برابر تجاوز و تحریم مقاومت کردند، نمی شناسم که پشیمان باشد.

 

  • همه به انقلاب و نظام افتخار می کنیم

رییس‌ جمهوری با بیان اینکه همه به انقلاب و نظام افتخار می کنیم، اظهار داشت: انقلاب اسلامی مایه فخر ما است و همانگونه که به ایران عزیز و سربلند، افتخار می‌کنیم، انقلاب اسلامی نیز باعث فخر همه ایرانیان است.

دکتر روحانی افزایش امید و اعتماد میان مردم را به عنوان مهم‌ترین ضرورت در مقطع کنونی دانست و خاطر نشان کرد: اگر امید به آینده از بین برود، دیگر هیچ سرمایه‌ای برای ادامه راه نخواهیم داشت.

 

  • بخش بزرگی از حرکت به سوی فرهنگ محمدی (ص) و علوی را پیموده ایم اما این مسیر باید تکمیل شود

رییس‌ جمهوری با بیان اینکه هر چند در کشور، موفقیت به دست آورده باشیم، اما تا رسیدن به نقطه مطلوب فاصله داریم، گفت: ما از فرهنگی استبدادی و منفور عبور کرده و می‌خواهیم به فرهنگ محمدی(ص) و علوی برسیم؛ امروز بخشی از راه را پیموده‌ایم و بخشی دیگر از راه باقی مانده است  که باید تکمیل شود و اینکه رهبر معظم انقلاب در انقلابی ماندن تأکید دارند، نشان می‌دهد که هنوز به مقصود و هدف نرسیده‌ایم.

  • این آزادی دانشجو برای سخنان صریح در برابر رییس جمهور از برکات بزرگ انقلاب است

دکتر روحانی انقلاب را تحولی بزرگ  در جامعه برای رسیدن به آرمان‌های بلند ملتی آرمان‌خواه و عدالت‌جو دانست و با اشاره به اینکه امروز در کشور بسیاری از اهداف انقلاب تحقق یافته است، گفت: این آزادی دانشجو برای سخنان صریح ،بدون دغدغه و با صراحت لهجه و بیان در برابر رییس اجرایی کشور از دستاوردهای انقلاب است.

رییس‌ جمهوری ادامه داد: شاید نتوان استقلال سیاسی که امروز در ایران وجود دارد را در دیگر کشورهای منطقه و جهان یافت.

 

  • آقایی در آمریکا انتخاب شد؛ تنها کشوری که نه اظهار خوشحالی کرد و نه غم زده شد، ایران بود

دکتر روحانی اظهارداشت: شما ببینید در انتخابات آمریکا آقایی انتخاب شده وچه سر و صدا و تزلزلی در ذهن سیاست‌مدارها در اروپا، شرق دنیا، آسیا  و در بخش‌هایی از قاره آمریکا پدید آمده اما تنها کشوری که همانطور که مقام معظم رهبری فرمود از آمدن این آقا نه خوشحالیم و نه غم‌زده‌ایم، ایران است. هر برنامه‌ای هم دارد بعدها معلوم خواهد شد و ما راه و مسیر خودمان را خواهیم.

رییس جمهوری گفت: او ممکن است خیلی چیزها دلش بخواهد، دلش بخواهد برجام را تضعیف و یا پاره می‌کند، مگر ما می‌گذاریم و مگر ملت ما می‌گذارد. آمریکا نمی‌تواند در مسیر استقامت و ایستادگی ملت ایران تاثیرگذار باشد.

 

  • جنگ ثابت کرد هرگاه دست به دست هم دهیم در برابر هر توطئه ای پیروز می شویم

دکتر روحانی با اشاره به اینکه در دوران دفاع مقدس، همه کشورهای مرتجع منطقه و قدرت‌های جهانی به صدام علیه ایران کمک‌های فراوان کرده و از او حمایت نمودند، گفت: در آن دوران دنیا در برابر ملت ایران ایستاد اما ما دست به دست هم دادیم و توانستیم در برابر آنها پیروز شویم.

رییس‌ جمهوری تأکید کرد: جنگ ثابت کرد که هرگاه دست به دست و همدل باشیم می‌توانیم در برابر توطئه‌های بزرگ به پیروزی برسیم.

دکتر روحانی با بیان اینکه در دوران جنگ، عراق مجهز به سیستم موشکی ضدتشعشع راداری شده بود، گفت: جوانان در دانشگاه‌ها و افسرانی لایق چون ستاری‌ها و بابایی‌ها به میدان آمدند و توانستند این سیستم را در عملیات والفجر 8، ناکام کرده و 73 فروند جنگنده عراقی را سرنگون کنند تا جایی که در آن دوران آمریکا و شوروی سابق اعلام کردند که کشوری خارجی به کمک ایران آمده است، در حالی که این دانشجویان اساتید و متخصصان ما بودند که با تلاش خود توانستند به این هدف برسند.

رییس‌ جمهوری تأکید کرد: تلاش، استقامت، ایستادگی و امید ما به آینده دست به دست هم داد تا توانستیم، متجاوز وحامیان آن در دنیا را شکست دهیم.

دکتر روحانی افزود: روزهای بسیار سختی را در 3 سال گذشته گذرانده‌ایم اما بدون تردید با وحدت و اجماع نظر، همه مشکلات را با موفقیت پشت سر خواهیم گذاشت.

 

  • لغو قطعنامه ها، شکست ایران هراسی و ایستادگی مقتدرانه در برابر قدرتها افتخار نظام و رهبری است نه جناحها

دکتر روحانی در ادامه موفقیت در مذاکرات هسته‌ای را افتخار همگانی توصیف کرد و گفت: امروز همگان به این موضوع اعتراف دارند که هیچ کشوری در دنیا وجود نداشته که در عرض 20  الی 30 ماه بتواند در برابر قدرت‌های بزرگ هسته‌ای از حقوق ملت خود به خوبی دفاع کرده و پرونده ای را از شورای امنیت سازمان ملل خارج کند و این یک موضوع جناحی و حزبی نیست.

رییس‌ جمهوری خاطر نشان کرد: لغو قطعنامه‌ها، شکست ایران هراسی و ایستادگی مقتدرانه در برابر قدرتها  افتخار همه ملت، رهبری و نظام است و نه جناح‌ها.

 

  • هیچ قدمی در مسأله برجام برنداشتیم مگر آنکه با مقام معظم رهبری مشورت کردیم

دکتر روحانی با تأکید بر اینکه هیچ قدمی در مسأله برجام برنداشتیم مگر آنکه با مقام معظم رهبری مشورت کردیم، اظهار داشت: نامه‌های مکتوب ایشان خطاب به بنده موجود است و هیچ نامه‌ای نبوده که ایشان به من داده باشند و دستور قاطعی برای اجرای آن صادر نکرده باشم و همواره مبنا دولت بر این بوده که دستورات ایشان کاملاً اجرایی شود.

رییس‌ جمهوری خاطرنشان کرد: در روند مذاکرات، روزی ایشان دستوری فرمودند و در پاسخ چنین گفتم که اجرای آن چه بسا مشکل و دشوار باشد، اما ایشان تأکید کردند که با توکل به خدا کار را به جلو ببرید، بلافاصله پس از آن تیم هسته‌ای را به تهران فرا خوانده و توضیح دادم که نظر مقام معظم رهبری چنین است و باید اینگونه عمل شود و آنها چنین مطرح کردند که اگر اینگونه عمل کنیم، دیگر مذاکره تمام شده است، ولی پس از چند ساعت مشورت، به آنها اطمینان دادم که با توکل به خدا از این مشکل عبور خواهیم کرد و شما با ایمان قوی کار را به جلو ببرید و با توکل به خدا نکاتی را که رهبر معظم انقلاب بر آنها تأکید داشتند، اجرا کردیم.

دکتر روحانی تصریح کرد: برای تصمیماتی که در روند مذاکرات اتخاذ می‌شد، ساعت‌ها با مقام معظم رهبری جلسه داشتیم.

رییس‌ جمهوری با بیان اینکه هدف همه دشمنان و در رأس آنها آمریکا و صهیونیست‌ها این بود که ایران‌هراسی را در دنیا مستقر کرده و به همه دنیا بگویند که ایران خطری برای امنیت، ثبات و صلح جهانی است، اظهار داشت: آنها پرونده ایران را بر مبنای اینکه صلح و امنیت جهانی را به خطر انداخته، ذیل فصل 7  منشور سازمان ملل متحد قرار داده بودند و در مقابل اقدام آنها، هدف اصلی ما از مذاکرات این بود که به دنیا بگوییم که آمریکا و صهیونیست‌ها دروغ می‌گویند و ایران خطری برای جهان نیست و اگر خطری جهان را تهدید می‌کند همانا از طرف آمریکا، صهیونیست‌ها و دنباله‌روی آنها است.

دکتر روحانی با تأکید بر اینکه ملت و حکومت ایران متجاوز نیست، اظهار داشت: زمانی که شوروی بهم ریخت و تجزیه شد، اگر فکر منفعت‌جویانه‌ای وجود داشت،‌ آیا فرصت مناسبی نبود که بر این کشورهای کوچکی که تازه ایجاد شده بود، مسلط شویم؟ و زمانی که عراق مورد حمله قرار گرفته و تضعیف شد، آیا فرصت نبود که به آن حمله کرده و به اصطلاح سوء استفاده کنیم؟

رییس‌ جمهوری تصریح کرد: البته ملت ایران از حق خود دفاع کرده و چنانچه کسی چشم طمع به کشورمان داشته باشد، همه با قاطعیت در مقابل آن خواهیم ایستاد و هنگام خطر و نیاز همه ملت بسیجی هستند.

 

  • بسیج یک گروه خاص نیست؛ هنگام خطر و نیاز همه ملت ایران بسیجی‌اند

دکتر روحانی با بیان اینکه بسیج یک گروه خاص نیست و به هیچ جناحی تعلق ندار