متن سخنان رییس جمهوری در ضیافت افطار با ورزشکاران

رییس جمهوری در ضیافت افطار با ورزشکاران با تاکید بر اینکه ما در صحنه‌های ورزشی، «قهرمانی، پهلوانی و افتخار» می‌خواهیم، گفت: ورزشکاران المپیکی برای ملت ایران که همواره به قهرمانان بزرگ و تاریخی خود افتخار می‌کند، غرور خلق کنند.

شناسه خبر: 94029 -

دوشنبه 31 خرداد 1395 - 10:59

متن سخنان حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی به این شرح است:

 

بسم الله الرحمن الرحیم

الحمدلله رب العالمین و صلی الله علی سیدنا و نبینا محمد و آله الطیبین الطاهرین و صحبه المنتجبین

بسیار خوشحالم که امشب میزبان قهرمانان و پهلوانان جامعه عزیز ورزشی کشور هستم. از آغاز دولت بر این نکته تأکید داشتم که اگر می‌خواهیم به اهداف بلند ملی‌مان دست پیدا کنیم، باید برای هر هدفی برنامه‌ریزی و فکر کنیم و از صاحبنظران استفاده کنیم و به بیان دیگر دنبال تصمیمات خلق‌الساعه و یک شبه نباشیم که این تحت عنوان کلمه تدبیر نام‌گذاری شد.

همه باید برای رسیدن به قله‌ها، تدبیر، عاقبت‌اندیشی و برنامه‌‌ریزی کنیم و در کنار این تدبیر در زندگی‌مان، مخصوصاً در روزهای سخت، باید با امید حرکت کنیم. امید می‌تواند جامعه‌ای را به همه نقاط مطلوب و اهداف بلندش برساند. چه کسانی هستند که برای یک ملت و یک جامعه امید و شادی را به ارمغان می‌آورند و لبخند را به جامعه هدیه می‌کنند. افتخارات ملی می‌تواند هم مایه امید یک ملت و هم مایه غرور یک ملت باشد.

شما برگردید به سال 1377، آن وقتی که برای اولین بار بعد از پیروزی انقلاب، به جام جهانی راه یافتیم. بازی با استرالیا، آخرین دقایق، آخرین لحظات، آن گل با افتخاری که توانست همه را از روی صندلی‌ها بلند کند. چه کسی بود که در خانه و در سالن ورزشی نشسته باشد و بلند نشود. "قیام برای غرور، امید و افتخار".

اساس و هدف ورزش سلامت جسم و روح مردم است. در تمام جلساتی که موضوع آسیب‌ها و معضلات اجتماعی مطرح می‌شود، همواره می‌گویم بجای این راه‌حل‌هایی که شما می‌گویید و اینها سرجای خودش همه ممکن است درست باشد، به فکر آموزش و پرورش و ورزش باشید. آموزش و پرورش و ورزش، می‌تواند جامعه‌ای را از آسیب‌ها و معضلات و افسردگی نجات داده و به آن روحیه دهد.

در صحنه جهانی همواره غرور ملی برای ما بسیار اهمیت دارد. سلامت جسم و جان از یک طرف، نشاط و غرور ملی از سوی دیگر. آماری که اینجا ذکر شد، بسیار خوشحال‌کننده بود؛اینکه توانستیم هم در بدست آوردن سهمیه المپیک و هم سهمیه پاراالمپیک رکورد را بشکنیم، از 60 و ان‌شاء‌الله بیش از 60. و آن طرف در پارااللمپیک ان‌شاء الله 90 و بالای 90 سهمیه بگیریم و خودمان را آماده کنیم در فرصت پیش‌رو که فرصت کوتاه 45 روزه است.

برخی کشورهایی که غرور و افتخار تاریخی ندارند، از طریق اسطوره‌ها و از طریق بسیاری از مسایلی که ممکن است با واقعیت منطبق نباشد، توانستند قهرمانانی را ولو در تخیل خلق کنند. ما یک ملت بزرگی هستیم که سراسر تاریخ ما افتخار و غرور است. فلاسفه، اندیشمندان، فقها، حکما، مفسرین، عالمان بزرگ ما در شیمی، فیزیک، نجوم، ریاضیات؛ سراسر تاریخ ما غرور و افتخار است.

ما در انقلاب و دفاع مقدس افتخارهای بزرگ داشتیم. هیچ‌وقت این چهره‌های بزرگ نظیر عباس بابایی‌ها، منصور ستاری‌ها، همت‌ها، باکری‌ها، خرازی‌ها و باقری‌ها فراموش نمی شوند. اینها افتخارات بزرگ تاریخی ما بودند. ملت ما مغرور است در سایه قهرمانان بزرگ تاریخش. قهرمانانی که به ما روحیه و امید می‌دهند و راه را برای ما باز می‌کنند.

ورزش گاهی تبلیغی از یک ملتی می‌کند که شما اگر هزارها ساعت، تبلیغات مکتوب و تصویری از یک ملت انجام دهید، نمی‌توانید آن مقدار چهره و بزرگی یک ملت را به رخ جهانیان بکشانید.

ورزش حتی برای یک ملت محبوبیت می‌آورد. پیروزی‌هایی که قهرمانان ما در میدان ورزش به آن دست پیدا می‌کنند تنها مردم ما را مغرور نمی‌کنند و افتخار برایشان نمی‌آفرینند، بلکه حتی ملت‌های دیگر را خوشحال و مغرور می کند. بسیاری از کشورهای دنیا هستند که گاهی به نام قهرمانان ورزشی در میان ملت‌های دیگر شناخته می‌شوند. در میان جوان‌های جامعه و در سراسر جهان محبوبیت بوجود می‌آورند.

ما یک ویژگی خاص داریم که شاید کمتر کشوری آن ویژگی را داشته باشد و آن بانوان قهرمان ما هستند که با الگوی اسلامی افتخاراتی در صحنه های ورزشی می آفرینند. این الگوی اسلامی هم فخری است برای ما در دنیای اسلام، در میان 1.5 میلیارد جمعیت مسلمان دنیا و هم یک افتخاری است برای ایستادگی بر مبنای فرهنگ و هویت. حالا یک کسی ممکن است خیلی معتقد به آن اعتقادات اسلامی در دنیا نباشد و مسلمان هم نباشد، اما می‌گوید بانوان این ملت در این جامعه به هویت و فرهنگشان هم مغرورند و هم برای آن ایستادگی می‌کنند.

ورزش علاوه بر مسأله سلامت و نشاط عمومی، در کنار خودش صبر و مقاومت و ایستادگی و کار جمعی را هم برای ما به ارمغان می‌آورد. ما در ورزش کار دسته جمعی یاد می‌گیریم،  در ورزش اگر هم روزی شکست خوردیم، نباید ما را مأیوس کند و اگر پیروز شدیم نباید باعث غرور ما در آن رشته ورزشی شود.هر پیروزی باید یک پله‌ای شود برای صعود بیشتر، برای حرکت بالاتر. امروز الحمدالله جامعه ایرانی ما در مسیر تحرک سالم و بانشاط برای سلامت جسم و جان خود است.

این آماری که گفته شد در ورزش همگانی از 10درصد رسیدیم به 21 درصد، بسیار ارزشمند است. اینکه ما در عرض چند سال توانستیم این حرکت خوب را انجام دهیم.درست است اساس، ورزش همگانی است اما از یک طرف هم آن ورزش قهرمانی است که مشوق نسل جوان ما برای ورزش همگانی است. گاهی وقت‌ها یک بازی، یک مسابقه جهانی، یک افتخار بزرگ، باعث می‌شود که هزاران نوجوان و هزاران جوان به ورزش تشویق شوند و این برای ما بسیار مهم است. ضمن اینکه بازی‌های حرفه‌ای و قهرمانی افتخارات ملی را برای ما می‌آفریند، تبلیغ کشورمان است و پرچم کشور ما را به اهتزاز در می‌آورد و هویت و فرهنگ ما را به دنیا  معرفی می‌کند.تأکید می‌کنم مخصوصاً آن ورزشی که با اخلاق توأم باشد، بزرگترین تبلیغ از یک ملت است. ورزش خوب، ورزش حرفه‌ای با تکنیک و تاکتیک قوی و در عین حال توأم با اخلاق انسانی و اسلامی.

همه تبلیغاتی را که علیه ایران و برای ایران‌هراسی در دنیا راه می‌اندازند، گاهی وقت‌ها می‌شود یک ورزش اخلاقی خوب،  آن تبلیغات سوء را از بین ببرد و چهره واقعی ایران و ایرانی را به جهانیان معرفی کند. ما هم به قهرمان، هم به پهلوان نیاز داریم.

گاهی می‌شود یک کسی قهرمانی‌اش را بخاطر پهلوانی زیر پا بگذارد. بزرگانی بودند در دنیای ورزش ما، البته الان ورزش‌های روز ما فوتبال و والیبال و تکواندو اینها هستند اما در سابق بیشتر ورزش‌های قهرمانی ما در کشتی خلاصه می شد به صورت سنتی. گاهی می‌شد یک نفر که گاهی می‌دانست قهرمان می‌تواند بشود، قهرمان نمی‌شد به یک دلایلی تا اینکه پهلوان بشود و پهلوان بماند.  ما هم قهرمانی می‌خواهیم و هم پهلوانی می‌خواهیم و هم افتخار می‌خواهیم.

خوشحالیم در کشوری زندگی می‌کنیم، در علم و دانش امروز بحمدالله افتخارات فراوانی جوان‌ها و دانشجویان ما می‌آفرینند. در دنیای دیپلماسی در برابر قدرت های بزرگی که دارای قدرت علمی، فنی و حقوقی است در یک معرکه بزرگ جهانی موفق می‌شویم.

پارسال ماه رمضان این موقع‌ها، البته با شما وقتی افطار داشتیم که ما به امضای توافق هسته‌ای احتمالاً رسیده بودیم. اما این ایام ماه رمضان، در این شب‌ها، مردم ما دعا می‌کردند برای اینکه ما در صحنه دیپلماسی بتوانیم موفق شویم. امروز همان‌هایی که می‌گفتند ایران حق ندارد غنی‌سازی داشته باشد، امروز دارند با ما معامله می‌کنند در زمینه هسته‌ای و طرف معامله ما هستند. ما امروز داریم کیک زرد را از آنها می‌خریم و مواد غنی‌سازی UF6 را می‌فروشیم. همان‌ها که به ما می‌گفتند شما حق ندارید آب سنگین داشته باشید الان طرف معامله ما هستند که از ما آب سنگین بخرند و دارند می‌خرند و یک محموله را خریداری کردند.

زنجیرهای تحریم را قهرمانان ما پاره و راه را برای فعالیت جامعه ما باز کردند. این نشان می‌دهد هر کجا در هر صحنه و رشته‌ای نمایندگان ملت ایران وقتی پیروز می‌شوند، به مفهوم پیروزی ملت ایران است.

در المپیک و پارا المپیک ملت ما باز هم می‌خواهد آن قهرمانی و پیروزی را از ورزشکاران عزیز خود مشاهده کنند، همان‌طور که شما بارها و بارها در رشته‌های مختلف ملت ما را خوشحال کردید.

ان شاء الله در بازی‌های ریو، هم در المپیک و هم در پارا المپیک هم جوانان و هم بانوان عزیز ما باز هم برای ما غرور، افتخار و شادی خواهند آفرید.

من از همه مربیان، همه فدراسیون‌ها، از جامعه ورزشی از وزارت ورزش و جوانان و از همه مسئولین تشکر و سپاسگزاری می‌کنم و امیدوارم باز هم مثل گذشته باعث غرور و افتخار برای ملت بزرگ ایرانمان باشید.

والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته.

شناسه خبر: 94029

- رئیس‌جمهوری

- دیدارهای داخلی

- سخنراني ها

- متن کامل سخنرانی

اخبار مرتبط

فیلم مرتبطاخبار برگزیده