متن سخنان دکتر روحانی در ضیافت افطار با اصحاب رسانه

رییس جمهوری در ضیافت افطار با اصحاب رسانه، تقویت ارتباط دولت و رسانه ها را ضروری دانست و با تاکید بر نقش برجسته رسانه های همگانی در تقویت روحیه امید در جامعه گفت: در مسایل ملی، منافع حزبی و جناحی معنایی ندارد و حضور رسانه منتقد منصف به اندازه رسانه‌های حامی دولت، ضروری و مفید است.

شناسه خبر: 94016 -

يکشنبه 30 خرداد 1395 - 11:46

متن سخنان حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی به این شرح است:

 

بسم الله الرحمن الرحیم

الحمد لله رب العالمین و صلی الله علی سیدنا و نبینا محمد و آله الطیبین الطاهرین و صحبه المنتجبین

بسیار خوشحالم که این فرصت پیش آمد تا امشب این افتخار برای من و همکارانم باشد که میزبان اصحاب رسانه با نام مقدس و مبارک رمضان باشیم.در این نکته هیچ تردیدی نیست که برای رسیدن به اهداف ملی و والای انقلاب اسلامی و تبدیل جمهوری اسلامی به معنای واقعی کلمه به یک الگو برای همه آزادی خواهان جهان و به ویژه مسلمانان، راهی وجود ندارد مگر آن که ما در مسیر این حرکت، افکار عمومی را همراه خودمان داشته باشیم.

اگر افکار عمومی خود ما با ما همراه نباشد، آیا می توانیم توقع داشته باشیم که افکار عمومی کشورهای منطقه و قاره ای دیگر پشت سر ما باشد؟ آنان خواهند گفت اگر این حلوای شیرینی بود، خودشان که در کنار این حلوا بودند استفاده می کردند. پس افکار عمومی بسیار مهم است. چه کسی باید این افکار عمومی را با نظام و اهداف ملی خودمان، به معنای ملت ایران، هماهنگ و آماده کند؟ من جز اصحاب رسانه کسی را نمی شناسم.

مفهوم اصحاب رسانه یک مقدار عام تر از آن است که اینجا  از آن صحبت می کنیم.همه عالمان ، فرهیختگان ، تریبونها ،  گویندگان و نویسندگان فضای حقیقی و مجازی برای این حرکت باید دست به دست هم بدهیم.همه کشورها برای رسیدن به اهدافشان از رسانه ها استفاده می کنند. البته ما یک تفاوت دیگر با همه دنیا داریم و باید داشته باشیم و آن اینکه جامعه ما یک جامعه اسلامی است و به این اسلام افتخار می کنیم. پس باید آثار آن اسلام و اخلاق اسلامی، در سراسر رسانه ما مشاهده شود.

اصلا خود رمضان و ماه رمضان رسانه است. خود پیامبری به یک مفهوم عامش رسانه است. تبلیغ رسالات الهی است، او می خواهد پیامی برساند و شما چه می کنید؟ پیام می رسانید؛ پیام مردم را به دولت و بالعکس، پیام بخشی از جامعه را به بخشی دیگر می رسانید.

ما به آزادی مطبوعات و رسانه ها و آزادی قلم فخر و افتخار می کنیم. البته ممکن است در گوشه و کنار هم ایراد و اشکالی داشته باشیم که باید حل کنیم.بی تردید امروز ایران اسلامی با ایران قبل از انقلاب از لحاظ آزادی، بسیار متفاوت است. حالا ممکن است در اجرای آزادی و مفهوم آزادی نکات و اختلاف نظرهایی باشد که آن بحث دیگری است. اصل آزادی به عنوان یک نعمت بزرگ بعد از انقلاب پیش روی ماست و آن را لمس می کنیم و  می بینیم اما این آزادی باید با اخلاق اسلامی ما توام باشد.

واقعا به اندازه آن رسانه و مقاله حامی مبلغ دولت، منتقد منصف هم مفید است. هم برای ما هم برای جامعه و کلیت نظام مفید است اما انتقاد منصفانه حتما غیر از تخریب ، دروغ و اتهام است. اینها همه در شرع مقدس از گناهان کبیره است. ما می خواهیم در این کشور پیشرفت کنیم.

فضای بعد و قبل از برجام و شرایط اقتصادی چگونه است؟ چطور باید حرکت کنیم؟ شاخصهایی در کشور در اقتصاد، فرهنگ و اجتماع داریم و اصحاب رسانه به ما می گویند که این شاخصها چیست و چگونه است؟ در همین مکان وقتی رییس کمیته امداد امام خمینی(ره) اعلام کرد که در سال گذشته 5 درصد مستمری بگیران برای اولین بار کاهش پیدا کرده اند، من با همه وجودم خوشحال شدم. این علامت مثبتی در جامعه است.ایشان اعلام کرد برای اولین بار در سال های گذشته 5  درصد از آمار  مستمری بگیران دائم کم شده است.

وقتی به من اطلاع دادند که آمار طلاق در سال 94 و 93 کاهش یافته، این خبر خوشحال کننده است، وقتی می بینم در سال گذشته و در دو ماهه نخست امسال ، برای اولین بار صادرات غیرنفتی از واردات غیرنفتی پیشی گرفته، برای من خوشحال کننده است.وقتی می بینم شرایط امروز برای جذب سرمایه از دیروز بهتر است، خوشحال می شوم. ما همه استان هایی که می رویم جلسه توسعه استان داریم و ما برای اولین بار در این استان های اخیری که رفته ایم بعد از برجام، بحث 4 هزار میلیارد و 14 هزار میلیارد تومان قراردادهای بخش خصوصی بوده و این برای اولین بار است که در راه آهن که یک کار زیرساختی است، بخش خصوصی آمده قرارداد امضا کرده است. پس علامت ها وقتی مثبت است به این معناست که فضای امروز یک فضای مناسب است.

گفتند انتظارات در اقتصاد، من می خواهم بگویم بالاترین مساله امید و اعتماد است. این دو چیز اگر نباشد و لطمه ببیند و از بین برود، آسیب می بینیم.چند هفته پیش خدمت مقام معظم رهبری بودم، بحثی بین سیاستهای اقتصادی دولت بود و من هر دو نظر را مطرح کردم و نظر خودم را هم گفتم. بیشتر می خواستم به یک مناسبتی از نظرات ایشان استفاده کنم و ایشان گفتند حتما این کار را بکنید. برای اینکه یکی از دستاوردهای بزرگ دولت شما ایجاد آرامش در اقتصاد کشور است و این را نگذارید دست بخورد. آرامش و ثباتی که امروز در جامعه ما احساس می شود ارزشمند است و هر چه داریم در سایه این امید، ثبات و آرامش است.

برجام چه چیزی برای ما درست کرده است؟ برجام فقط فضای مناسب ایجاد کرده است، برجام که روزی ما نیست. «فی السماء رزقکم» ؛برجام فقط فضای مناسب ایجاد کرده و اگر استفاده نکنیم چه فایده دارد. این همه بحث شد و سرانجام به نقطه توافق رسیدیم و برجام عملیاتی شد. حالا باید از این فضا استفاده کنیم.

برجام آمده هزینه حمل و نقل ما را 25 درصد کاهش داده است. اگر حمل و نقل نکنیم چه فایده دارد؟ برجام دست ما را برای تولید و صادارت نفت باز کرده اگر این کار را نکنیم چه خاصیتی دارد؟

اگر بخواهیم نقل و انتقال پول نداشته باشیم، بله برجام خاصیتی ندارد. اگر بخواهیم سفر خارجی نرویم، بله برجام خاصیتی ندارد. شما می خواستید به کشوری بروید و بنشینید و بخاطر تحریم بنزین دو ساعت بیشتر معطل می شدید. الان مستقیم به مقصد می روید. بعد می گویید من نمی خواهم به خارج بروم، پس برجام خاصیت ندارد.برجام فضا را برای ما آماده کرده است. باید از فضای برجام استفاده کنیم. چطوری؟ من معتقدم رسانه ها هم در ایجاد امید و هم در معرفی فضا که فضای ما چیست و کجا قرار گرفته ایم، عمل کنند.

همه جای دنیا حزب و جناح دارند و تشکل دارند و فرقی ندارد اسمش راست و چپ و یا چیز دیگری است اما همین احزاب و جناح ها وقتی به مسایل ملی می رسند، برایشان دیگر جناح و حزب معنی ندارد.

یکی از مشکلات دولت یازدهم که دوستان هم اشاره کردند و در رسانه ها هم مطرح می شود و گاهی هم به حق است، این است که وقتی دولت حزبی نشد یک مشکلاتی هم دارد. دولت وقتی جناحی است ، آن حزب و روزنامه نگاران هوادار حزب برایش تبلیغ می کنند اما وقتی می خواهد فراجناحی حرکت کند، کار سخت می شود. موقعی که یک پیروزی حاصل می شود، هر دو جناح می گویند ما هم هستیم و بودیم از اول، اهلا و سهلا ولی وقتی مشکل پیش می آید، هر دو جناح می گویند به ما ربط ندارد. اگر سه یا چهار جناح هم باشد، همه می گویند به ما ربط ندارد.چنین مشکلاتی وجود دارد اما اصل این اشکال درست است.

 ممکن است کسی بگوید دولت نیاز به رسانه ندارد، که این هم تقریباً شدنی نیست، به هر حال صدا و سیما یک رسانه بزرگ ملی ماست و می شود به زبانی گفت دولت رسانه ندارد و به زبانی دیگر می شود گفت که دارد. این به نحوه کار ما و دولت و صدا و سیما و هماهنگی بین ما مربوط می شود ما امروز بوی بهار را در این ارتباط  احساس می کنیم که شرایط یک مقداری متفاوت شده است و ما می توانیم. نه اینکه دولت بخواهد از رسانه به نفع خود استفاده کند، نه، اینکه کودکانه است.

اگر این را بپذیریم که دولت منتخب مردم است و با رای مردم و وزرای دولت هم با رای نمایندگان مردم انتخاب شده اند و اگر بپذیریم حرکت دولت برای اهداف ملی است، پس حمایت از دولت یعنی حمایت از مردم. در نقد هم همینطور، اگر نقد از دولت به مفهوم نقد در چارچوب خواست و منافع مردم است، مفید و موثر است و ما به آن احتیاج داریم. ضمن اینکه دولت نیاز به رسانه دارد، از آن مهم تر این است که دولت بتواند با رسانه مرتبط باشد و گیر کار اینجاست که باید حل شود. اگر دولت یازدهم رابطه اش با رسانه ضعیف است، اینجا نقص بزرگی است و این نقص بزرگ و بسیار شکننده ای است. برای چه کسی؟  اینجا دولت مهم نیست، برای اهداف ملی و جایی که باید برسیم این مهم است.

ما الان در منطقه و دنیا در شرایطی هستیم که در بعضی از بخشها از جمله ثبات ، امنیت و وحدت ، وضعیت خوبی داریم . امروز همه قوا و نیروهای مسلح تحت نظر مقام معظم رهبری، وضعیت بهتر از هر زمانی دارند. اگر جدا بودیم این امنیت و آرامش در کشور نبود.

در عین حال ضمن این که باید این مشکل را حل کنیم و من این را به فال نیک می گیرم که بعد از ماه رمضان جلسه بازتری بگذاریم و این فاصله را رفع  و ارتباط بین دولت و رسانه را برای حل مشکلات بیشتر کنیم،  رسانه های ما چه صدا و سیما و چه مطبوعات و خبرگزاری ها باید بتوانند با دنیا هم حرف بزنند، امروز دنیا نیاز دارد که صدای ما را به خوبی بشنود.

اگر امسال نمی گذارند ما به حج برویم، اینکه آنها نمی گذارند را مردم باید بشنوند،  نه این که آنها بروند تبلیغ کنند ایران خودش نمی خواهد به حج بیاید و دنبال بهانه جویی است! ما ناچاریم حرفمان را در منطقه و جهان و در برابر رقبایمان ، به دنیا اعلام کنیم. متاسفانه رسانه های ما در سطح جهانی دچار ضعف هستند که باید این را برطرف کنیم تا صدای ما توسط فضای مجازی، حقیقی، روزنامه، مجله و کتاب و انواع رسانه ها به گوش جهانیان برسد.

امیدوارم دست به دست هم بدهیم و بتوانیم رضای خداوند و مردم را جلب کنیم. ان شاءالله

والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته

شناسه خبر: 94016

- رئیس‌جمهوری

- دیدارهای داخلی

- سخنراني ها

- متن کامل سخنرانی

اخبار مرتبط

فیلم مرتبطاخبار برگزیده