متن سخنان رییس جمهوری در ضیافت افطاری با جمعی از علما، روحانیون

رییس جمهوری در ضیافت افطاری با حضور جمعی از علما، روحانیون و ائمه جمعه و جماعات تصریح کرد: امروز مسوولیت علما و روحانیت در کنار تبیین فرهنگ دینی و اسلامی، تداوم انقلاب اسلامی و حفظ نظام اسلامی است.

شناسه خبر: 93950 -

يکشنبه 23 خرداد 1395 - 12:21

متن سخنان حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی به این شرح است:

 

بسم الله الرحمن الرحیم

الحمدلله رب العالمین و صلی الله علی سیدنا و نبینا محمد و آله طاهرین و صحبه المنتجبین

بسیار خوشحالم که این فرصت در روز ماه مبارک رمضان و نزدیک افطار پیش آمد تا در محضر علما و روحانیون عزیزی باشم که دیروز بار انقلاب را بر دوش داشتند و امروز مسوولیت ادامه انقلاب و حفظ نظام اسلامی را بر دوش دارند.

شاید از دور این چنین فکر کنیم که اکنون که انقلاب به ثمر رسیده، نظام اسلامی تشکیل شده، 37 سال از انقلاب گذشته و ارکان نظام به فعالیت خودشان ادامه می‌دهند، بنابراین روحانیت وظیفه‌اش تنها تبیین فرهنگ دینی و اسلامی است؛ که البته بالاترین وظیفه تبیین شرع انور و هدایت جامعه در مسیر حق و اسلام است اما در عین حال روحانیت باید همان وظیفه سابق و بار سنگینی که دیروز بر دوش داشت امروز هم برای حفظ انقلاب و نظام و ادامه راه بر دوش خودش احساس کند.

در محضر بزرگواران و جمع بزرگی از روحانیت معظمی که امشب در خدمتشان هستیم عرض می‌کنم که باید به درگاه خداوند بزرگ شکرگزار باشیم که به رغم مشکلات فراوانی که کشورهای منطقه از یکسو به دلیل مشکلات ناشی از ثبات و امنیت و از سوی دیگر به دلیل کاهش بهای نفت مواجه بوده و هستند ، جمهوری اسلامی ایران

در مسیری که انتخاب کرده و وعده‌ای که به مردم داده بود، بحمدالله موفق عمل کرد.

دولت یازدهم به شکر و حمد خداوند در همان مسیری که از روز اول به مردم وعده داده ، حرکت کرده و هیچ‌گاه و در هیچ موضوع مهمی بدون شور و مشورت با متخصصین و صاحبنظران قدمی برنداشته است. البته این بدان معنا نیست که دولت خالی از خطا و اشتباه است اما در هیچ مسأله‌ای بدون شور و مشورت و نظرات صاحبنظران آن مساله، گام برنداشته است. بحمدالله بخش عمده ای از وعده‌هایی هم که به مردم داده، محقق شده، یعنی اگر از روز اول به مردم گفته شده که این دولت از اسلام‌هراسی و ایران هراسی خواهد کاست، این کار را انجام داده، امروز  ایران اسلامی در افکار عمومی دنیا جایگاه دیگری است. امام بزرگوار یکی از نکاتی که در پاریس در یکی از سخنرانی‌ها بیان کرد مسأله ضرورت توجه به افکار عمومی جهان بود. حضرت امام (ره) در آن سخنرانی گفت: یک قدرت بزرگ،  افکارعمومی دنیاست. باید افکار عمومی جهان را جذب کنیم و نگذاریم واقعیت‌های کشورمان، نظام‌، انقلاب، رهبری، روحانیت، حوزه‌هاو  مراجع ، خدای ناکرده در دنیا به گونه دیگری و مخدوش معرفی شود.

شرایط امروز بدان  معنا نیست که مشکلی در افکار عمومی دنیا نداریم و علیه ما تلاش نمی‌شود. مسلماً هم دشمنان و هم رقبای منطقه‌ای، علیه ما کار می‌کنند اما در عین حال شما اگر شرایط ما را با چند سال پیش مقایسه کنید می‌بینید امروز در شرایطی کاملاً بهتر و مناسبتر در جهان قرار داریم.

البته سرمایه روحانیت معظم همیشه این بوده که مردم روحانیت را همیشه در کنار خود و مبین اسلام و قرآن می‌دیدند و احترام به روحانیت را احترام به اسلام و اهل بیت(ع) تلقی می‌کردند.

نفوذ کلام حضرت امام(ره) و یا مقام معظم رهبری به خاطر این است که ضمن این که احکام دین و وظایف مردم از لحاظ اسلامی را بیان می‌کند امام بزرگوار همواره خواست، فکر و راه و مطالبات مردم که بزرگترین آن استقلال، آزادی و مبارزه با طاغوت ، مبارزه با فساد، استقرار یک  نظام دینی و اسلامی بود، ترویج کرد و امروز هم روحانیت باید مبین خواست جامعه و مردم و پاسخگو به نیازهای جامعه ما مخصوصا از لحاظ فرهنگی و بویژه  برای نسل جوان ما باشد.

...روحانیت امروز با دو مسأله مواجه است، قبل از پیروزی انقلاب روحانیت به عنوان یک نهادی بود در کنار مردم و مظلوم بود و این مظلومیت خودش فضای خوبی برای تأثیر کلام گذاشته بود. امروز مردم روحانیت را در کنار قدرت و ثروت می‌بینند... مردم این حکومت را چون دینی و اسلامی است متصل به روحانیت می‌بینند و انتظار دارند روحانیت از قدرتی که امروز در اختیار دارد عادلانه و به خوبی استفاده کند...این کشور قدرت بزرگی از لحاظ ترانزیت منطقه‌ای و جهانی ، نیروی انسانی و افراد تحصیلکرده، تأثیرگذاری در منطقه و جهان و  توانمندی سیاست‌ورزی و قدرت تعامل با جهان دارد که باید به خوبی از قدرت ها و توانمندی ها استفاده شود و اگر از اینها استفاده نشود بدان معنا است که ما از ثروت و قدرت کشور بهره‌برداری نکردیم.

همچنین توقع دیروز مردم از روحانیت بیان احکام خدا بود البته با حکمت، موعظه و جدال احسن همان که قرآن به ما گفته، اما امروز چون قدرت در اختیار روحانیت است ،مردم علاوه بر دین خدا و موعظه و پند و نصیحت از ما انتظار "قدرت برنامه‌ریزی" دارند و قدرت برنامه‌ریزی این است که بتوانیم از کوتاه‌ترین و مستقیم‌ترین راه، منافع مادی و معنوی مردم را حراست و حفاظت کنیم.

پس شرایط ما امروز نسبت به گذشته سخت‌تر است و بار سنگین‌تری بر دوش داریم. بسیار خوشحالم که در یک جمله اینجا به محضر شما عرض کنم که در زمینه مسایل اقتصادی، سیاسی، سیاست داخلی و سیاست خارجی، در زمینه مسایلی علمی و دانش و پیشرفت فناوری ، شرایط ما امروز در مقایسه با سالهای گذشته، به مراتب بهتر است.

اگر ما در سال گذشته می‌خواستیم به عنوان نیاز کشور جنسی را از خارج وارد کنیم در یک فضای محدودی می‌توانستیم قدرت چانه‌زنی داشته باشیم .گاهی اوقات در بعضی کالاها منحصراً از چند کشور، اما امروز نسبت به پارسال یک فضای بزرگ برای چانه‌زنی با دنیا برای تامین نیازهای جامعه ما بوجود آمده است. سال گذشته در همین ایام اگر ما می‌خواستیم تجارتی انجام دهیم ناچار بودیم از طریق صرافی آن هم با ریسک بالا ،پولی منتقل یا وارد کنیم اما امروز با بانک‌های مختلف دنیا در تماس هستیم و می‌توانیم با شرایط سهل‌تری فعالیت کنیم.

طی حدود سه سال گذشته ، بار سنگینی که در زمینه بهداشت و درمان بر دوش مردم بود، به مراتب سبک‌تر شده است. بیش از 10  میلیون نفر طی دو سال اخیر تحت پوشش بیمه درمانی قرار گرفتند و این برای اولین بار در جمهوری اسلامی ایران است که تمام مردم تحت پوشش بیمه درمانی قرار می گیرند. در سال گذشته برای نخستین بار در طول 37 سال گذشته و یا حتی طبق برخی آمار طی 60 سال گذشته، درآمد ناشی از صادرات محصولات غیرنفتی به میزان 900 میلیون دلار  از واردات پیشی گرفت و آمار دو ماهه نخست امسال نیز تداوم این روند را نشان می دهد.

ان شاءالله امسال از لحاظ گندم نیز احتمالاً خودکفا می شویم. پارسال 8 میلیون تن گندم از کشاورزان خریداری کردیم و پیش بینی امسال 10 میلیون تن است که نیاز واقعی ما هم همین میزان است.در بخش‌های دیگر کشاورزی هم رشد خوبی داشته‌ایم.

به عنوان چهارمین کشور در سطح جهانی در زمینه رشد علم و دانش قرار گرفتیم. در بقیه امور هم شاخص‌ها و آمارها  نشان می‌دهد که به آنچه به مردم وعده دادیم ، عمل کردیم و ان شاءالله در سال 95 از لحاظ رشد اقتصادی و فاصله گرفتن بیشتر از رکود و رونق اقتصادی، شرایط بسیار بهتری نسبت به سال گذشته خواهیم داشت.

دولت برای بیان واقعیت‌های کشور و نقد منصفانه و دلسوزانه، نیازمند به شما روحانیت و حوزه‌های علمیه است. جمهوری اسلامی ، افتخار روحانیت، حوزه علمیه و دین اسلام است و این نقد می‌تواند به پیشرفت کشور کمک کند.

والسلام علیکم و رحمه‌الله و برکاته

شناسه خبر: 93950

- رئیس‌جمهوری

- دیدارهای داخلی

- سخنراني ها

- متن کامل سخنرانی

اخبار مرتبط

فیلم مرتبطاخبار برگزیده