گزارش وزارت اقتصاد درباره عملکرد بسته سیاست‌های اقتصادی به هیات دولت ارائه شد

گزارش وزارت امور اقتصادی و دارایی در خصوص عملکرد بسته سیاست‌های اقتصادی دولت برای خروج غیرتورمی از رکود، مصوبات مرتبط و راهکارهای رفع موانع پیش رو، در جلسه هیات دولت به ریاست حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی رییس جمهوری ارائه شد.

شناسه خبر: 91904 -

چهارشنبه 21 بهمن 1394 - 13:35

بر اساس این گزارش، کلیه موارد مصوب مورد بررسی و ارزیابی قرار گرفت و نتایج حاصل از بررسی‌های میدانی درباره آن ارایه شد.

این گزارش حاکی از تحقق نسبی یا کامل سیاست‌های مالیاتی، بیمه‌ای، قیمت، هزینه‌ای، پول، ارزی، اعتباری و بانکی، بازار سرمایه، گمرکی، تولید در حوزه نفت، صنعت، معدن و تجارت و کشاورزی و بهبود محیط کسب و کار است.

اعضای دولت در ادامه، تعدادی از آیین‌نامه‌های اجرایی قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر و ارتقای نظام مالی کشور را بررسی و به تصویب رساندند.

بر اساس یکی از آیین‌نامه‌های یاد شده، بانک مرکزی موظف شد نسبت به تأمین تفاوت ریالی تعهدات قطعی ناشی از واردات کالا و خرید خدمات تا پایان سال 1391 در چارچوب ضوابط و مقررات ارزی و نیز فاینانس و وام‌های غیرخودگردان اقدام نماید. بانک مرکزی از طریق حساب مازاد حاصل از ارزیابی خالص دارایی‌های خارجی خود نسبت به تأمین تفاوت ریالی تعهدات یاد شده اقدام خواهد کرد.

همچنین به موجب آیین‌نامه دیگر قانون رفع موانع تولید، درآمد ابزاری ناشی از فعالیت‌های تولیدی و معدنی اشخاص حقوقی غیردولتی در واحدهای تولیدی یا معدنی و همچنین درآمدهای خدماتی بیمارستان‌ها، هتل‌ها و مراکز اقامتی گردشگری اشخاص یاد شده که از ابتدای سال 1395 از طرف وزارتخانه‌های ذیربط برای آنها پروانه بهره‌برداری صادر می‌شود، به مدت پنج سال و در مناطق کمتر توسعه یافته به مدت 10 سال با نرخ صفر مشمول مالیات می‌باشد.

در ادامه جلسه روز چهارشنبه هیات دولت ، نحوه استفاده از معافیت‌های مقرر برای آموزشگاه‌های فنی و حرفه‌ای آزاد دارای مجوز از سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشر نیز تعیین گردید.

شناسه خبر: 91904

- رئیس‌جمهوری

اخبار مرتبط

گالری مرتبط

فیلم مرتبطاخبار برگزیده