معاون اول رییس جمهور:

نهادی که می تواند توسعه ی علمی کشور را محقق کند، دانشگاه است

معاون اول رییس جمهور با تاکید براینکه مسیر توسعه‌ ی متوازن و همه جانبه ی کشور از مسیر توسعه ی علمی می گذرد، گفت: باید اقتضائات و الزامات توسعه ی علمی کشور را هم به لحاظ نظری و هم به لحاظ علمی و عملی فراهم کنیم و نهادی که می تواند توسعه ی علمی کشور را محقق کند، دانشگاه های کشور هستند.

شناسه خبر: 90011 -

چهارشنبه 22 مهر 1394 - 14:56

دکتر اسحاق جهانگیری عصر امروز (سه شنبه) در نشست مشترک با روسای دانشگاه ها، شهرک‌ها و پارک های علم و فناوری اظهار داشت: دولت تدبیر و امید و شخص دکتر روحانی خود را متکی به دانشگاهیان و چهره های علمی کشور می دانند و در دوسال گذشته نیز با اتکاء و مشورت با مجموعه های دانشگاهی کشور توانسته اند، برنامه های دولت را پیش ببرند.

وی افزود: نظرات نخبگان و صاحب نظران کشور برای دولت از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است و دولت از دیدگاه آنان هم بصورت نامه های مکتوب و هم بصورت مطالبی که در رسانه ها و بعنوان نقد فعالیت های دولت مطرح می شود، استقبال می کند.

معاون اول رییس جمهور با یادآوری اینکه دولت تدبیر و امید در مقطعی خاص و دشوار مدیریت اجرایی کشور را بر عهده گرفت، تصریح کرد: در این دوران دشوار، دولت تلاش کرد با برنامه ریزی و سیاست گذاری های صحیح، مسائل را یکی پس از دیگری حل کرده و به نتیجه ی مطلوب برساند.

دکتر جهانگیری ادامه داد: یکی از مهمترین مسائل کشور فشارهایی بود که به بهانه ی پرونده ی هسته ای بر ملت ایران تحمیل شده بود و زمینه ی اعمال تحریم های سنگین و ظالمانه را علیه کشور فراهم ساخته بود که دولت تدبیر و امید در جهت کاهش این فشارها گام برداشت و توانست به دستاوردهای خوبی نیز دست پیدا کند.

وی اضافه کرد: تحریم کنندگان ایران سعی داشتند، مردم کشور را وادار نمایند که دست از مقاومت بردارند و به مسئولین کشور فشار وارد کنند اما ملت ایران با استقامت و پایمردی، ایستادگی کردند که در نتیجه ی استقامت ملت، توافق هسته ای حاصل شد.

معاون اول رییس جمهور با بیان اینکه با توافق هسته ای سه هدف اصلی که مذاکرات براساس آن انجام شد محقق گردید، خاطرنشان کرد: صیانت از دستاوردهای هسته ای، تثبیت حقوق هسته ای ملت ایران و لغو تحریم های ظالمانه از جمله ی اصلی ترین اهدافی بودند که دولت توانست در جریان مذاکرات و توافق هسته ای به آن دست پیدا کند.

دکتر جهانگیری از توافق هسته ای بعنوان یک دستاورد مهم ملی و تاریخی برای کشور یاد کرد و گفت: بی تردید نقش هدایت ها و رهنمودهای مقام معظم رهبری در شکل گیری توافق هسته ای بسیار پر رنگ و بی بدیل بود.

وی در ادامه با اشاره به اینکه مؤلفه های قدرت جمهوری اسلامی ایران نیز در مذاکرات به کمک تیم هسته ای کشورمان آمد، گفت: یکی از مهمترین مؤلفه های قدرت جمهوری اسلامی ایران پایمردی و استقامت ملت ایران بود و مؤلفه ی دیگر حوزه ی نفوذ جمهوری اسلامی ایران در منطقه بود و دنیا به این باور رسید که در منطقه‌ ی حساس خاورمیانه، تنها کشوری که می تواند به حل مسائل منطقه ای و بین المللی کمک کند و رفع معضلات منطقه بدون نقش آفرینی و کمک آن میسر نیست، ایران است.

معاون اول رییس جمهور، دولت تدبیر و امید و مدیریت دکتر روحانی را یکی دیگر از مؤلفه های قدرت جمهوری اسلامی ایران دانست و افزود: تیم متدین، شجاع و با تجربه ی مذاکره کننده ی هسته ای کشورمان توانست با اتکاء به این مؤلفه های قدرت کارها را به نتیجه ی مطلوب برساند که لازم می دانم از دکتر ظریف وزیر امور خارجه و دکتر صالحی رییس سازمان انرژی اتمی و تیم هسته ای قدردانی کنیم.

دکتر جهانگیری با ابراز خرسندی از رأی قاطع نمایندگان مجلس شورای اسلامی که پس از بررسی های طولانی توافق هسته ای، به آن رأی مثبت دادند، گفت: خوشبختانه امروز نمایندگان مجلس به دولت اجازه دادند که در چارچوب مصوبات شورای عالی امنیت ملی توافق هسته ای را اجرا کند که در این زمینه نقش رییس محترم مجلس شورای اسلامی نقشی موثر و مدبرانه بود.

وی با بیان اینکه در ماه های آینده عملاً دوران پساتحریم آغاز خواهد شد، تصریح کرد: در این دوران نیازمند برنامه های جدیدی برای توسعه ی کشور هستیم و لازم است به سرعت برنامه ی جدیدی برای توسعه ی کشور متناسب با شأن ملت ایران تدوین کنیم.

معاون اول رییس جمهور با تاکید اینکه سیاست های اقتصادی کشور در دوران پساتحریم دقیقاً مبتنی بر سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی خواهد بودف اظهار داشت: اقتصاد مقاومتی در حقیقت سیاست‌هایی علمی و تفاهم شده است که مورد تایید همه‌ی اقتصاد دانان، صاحب نظران و مدیران اجرایی کشور است.

دکتر جهانگیری افزود: به دلیل آنکه سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی ازسوی مقام معظم رهبری ابلاغ شده است، برای نخستین بار اجماع نظر همگانی نسبت به سیاست های اقتصادی کشور بوجود آمده و بی تردید در این شرایط یکی از بخش هایی که می تواند نقشی کارساز در توسعه ی کشور داشته باشد، دانشگاه ها و مراکز علمی و فناوری کشور هستند.

وی اظهار داشت: دولت حتماً در بودجه ی سال 95 کشور به موضوع تحقیقات، پژوهش و دانشگاه های کشور توجه جدی خواهد داشت و علی رغم محدودیت منابع مالی و بودجه ی دولت، توجه به دانشگاه ها جزو اولویت های مهم دولت است.

معاون اول رییس جمهور با اشاره به کاهش چشم گیر درآمدهای نفتی دولت در دو سال اخیر تصریح کرد: سال 1390 درآمدهای نفتی دولت 118 میلیارد دلار بود و این در حالی است که دولت در سال جاری کشور را با درآمد نفتی 18 میلیارد دلاری اداره می کند. متاسفانه وقتی این مطالب عنوان می شود به عده ای بر می خورد و حتی شکایت می کنند اما این آمار و ارقام واقعیتهایی هستند که ازسوی بانک مرکزی اعلام شده است.

دکتر جهانگیری خاطرنشان کرد: نکته ی حائز اهمیت در این زمینه این است که دولت تدبیر و امید با وجود کاهش چشمگیر درآمدهای نفتی، توانست به گونه ای سیاست گذاری و برنامه ریزی کند که ثبات و آرامش اقتصادی کشور حفظ شود و این درحالی است که عده ای سعی دارند وانمود کنند که ثبات اقتصادی کشور به هم خورده است اما واقعیت گویای آن است که در دو سال اخیر با وجود همه ی مشکلات و محدودیت ها، نرخ ارز افزایش ناچیزی داشته است که این به دلیل مدیریت مطلوب و مناسب اقتصاد کشور و مهمتر از آن نتیجه ی اعتمادی است که مردم به دولت دارند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با تاکید بر اهمیت نقش دانشگاه ها، مراکز علمی و نیروی انسانی تحصیلکرده گفت: وقتی سخن از کاهش اتکا به درآمدهای نفتی مطرح می شود برخی افراد معادن را به عنوان جایگزین نفت معرفی می کنند اما باید توجه داشت که معادن نیز جزو منابع طبیعی به شمار می آید که سرانجام روزی این ذخایر نیز به اتمام خواهد رسید. بنابراین تنها منبعی که می توان به آن تکیه کرد، دانش و علم و فناوری است که باید برای توسعه ی این بخش به طور جدی برنامه ریزی کنیم .

معاون اول رییس جمهور با اشاره به وجود یک میلیون نفر فارغ التحصیل دانشگاهی جویای کار در کشور گفت: نیازمند آن هستیم که فارغ التحصیلان دانشگاهی بتوانند پس از اتمام تحصیل اشتغالزایی و کارآفرینی کنند و اگر چنین نیست باید تغییراتی اساسی در برنامه های آموزشی کشور ایجاد شود.

دکتر جهانگیری با بیان اینکه امروز پارک های علم و فناوری در کشورهای پیشرفته بعنوان کانون مهم توسعه مطرح هستند بر لزوم تمرکز بر استفاده از توانمندی های فارغ التحصیلان دانشگاهی برای توسعه ی پارک های علم و فناوری تاکید کرد و گفت: باید حمایت های شفاف از دانشگاه ها، پارک ها و مراکز علمی و فناوری داشته باشیم.

وی در بخش پایانی سخنان خود به اساتید، رؤسای دانشگاه ها، شهرک ها و پارک های علم وفناوری اطمینان داد که پیشنهادات و مطالبات آنان مورد بررسی قرار می گیرد و دولت به این مطالبات پاسخ قانع کننده خواهد داد.

در این نشست که وزرای علوم، تحقیقات و فناوری، تعاون،کار و رفاه اجتماعی، صنعت،معدن و تجارت، رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور، معاون علمی و فناوری رییس جمهور و رییس هیات عامل صندوق توسعه‌ی ملی نیز حضور داشتند، رؤسای دانشگاه‌ها، شهرک ها و پارک های علم وفناوری در سخنانی دغدغه ها و مشکلات جامعه‌ی دانشگاهی و علمی کشور را مطرح کردند که بازنگری در رشته های تحصیلی، ضرورت ایجاد دوره‌های کارآموزی، تامین امکانات و زیرساخت های علمی، آزمایشگاهی، کارگاهی و شبکه ای و بازبینی قوانین و مقررات در جهت رفع موانع پژوهش از مهمترین مطالبات مطرح شده بود.

در این جلسه همچنین وزرای صنعت،معدن و تجارت، تعاون، کار و رفاه اجتماعی، رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور و معاون علمی و فناوری رییس جمهور نیز در سخنانی بر لزوم توجه به استفاده از نیروی انسانی جوان کشور و مراکز علمی و دانشگاهی تاکید کردند و از آمادگی و اهتمام دولت نسبت به ارتقاء جایگاه دانشگاه ها و استفاده از ظرفیت های بالقوه و بالفعل آنها برای توسعه و پیشرفت کشور ، خبر دادند.

شناسه خبر: 90011

- معاون اول

اخبار مرتبط

فیلم مرتبطاخبار برگزیده