دکتر نهاوندیان در دیدار سردبیران رسانه‌های عربی:

همکاری رسانه‌ای ایران و کشورهای عربی تقویت منافع مشترک است / دسیسه‌های دشمنان علیه منطقه با عدم مبادله صحیح اطلاعات محقق می‌شود / مسکو فاز حمایت از دولت و ملت سوریه را ارتقا داده است / نرخ رشد 8 درصدی را برای برنامه ششم هدفگذاری کرده‌ایم

رییس دفتر رییس‌جمهوری ، با برشمردن مسوولیت‌ها و رسالت خطیر رسانه‌های همگانی کشورهای منطقه و ضرورت مبادله اطلاعات واقعی و بیان واقعیتها، تصریح کرد: همکاری نزدیک رسانه‌ای بین جمهوری اسلامی ایران و کشورهای عربی، به تقویت و توسعه منافع ملت‌های منطقه کمک می کند.

شناسه خبر: 89899 -

يکشنبه 19 مهر 1394 - 16:20

دکتر "محمد نهاوندیان" روز یکشنبه در دیدار گروهی از مدیران و سردبیران رسانه‌های مصر، لبنان، عراق، کویت، عمان ، الجزایر، سوریه و اردن، با تاکید بر ضروت همکاریهای رسانه‌ای منطقه ای، گفت: بسیاری از مشکلات منطقه ناشی از تخریب‌هایی است که متاسفانه برخی از رسانه‌های فرامنطقه‌ای پیگیری کرده اند.

رییس دفتر رییس‌جمهوری با بیان اینکه باید در شرایط کنونی منطقه تماس‌های فرهنگی بین اندیشمندان کشورهای منطقه از طریق رسانه‌ها گسترش یابد، گفت: دسیسه‌هایی که بدخواهان برای کشورها و مردم منطقه طراحی می کنند، از طریق سوء تفاهم‌ها و عدم مبادله صحیح اطلاعات ، زمینه تحقق می یابد.

رییس دفتر رییس‌جمهوری با تاکید بر اینکه بهترین راه مقابله با این دسیسه‌ها، افزایش آگاهی و ارائه اطلاعات صحیح به مردم و سیاستمداران در کشورهای منطقه است، گفت: طبعا موظف هستیم بین امت اسلامی - که الحمدالله اسلام سرمایه مشترک فرهنگی بین کشورهای منطقه است -  اخوت اسلامی را مرتبا افزایش دهیم.

دکتر نهاوندیان ادامه داد: از وظایف اسلامی این است که به امور  ملت‌ها، به خیر و صلاح اسلام اندیشیده شود و در این راه قدم برداریم.

رییس دفتر رییس‌جمهوری با بیان اینکه متاسفانه در شرایط کنونی زمینه‌های تبادل نظر و پیداکردن راه حل بومی مسائل توسط مداخله‌های دیگران در منطقه تضعیف شده است، تصریح کرد: موضع ایران در بسیاری از مسائل بحران خیز، تقویت مذاکره داخلی و ملی در کشورها بوده است.

دکتر نهاوندیان با اشاره به اینکه مداخله‌های دیگران نه تنها کمکی به حل مسئله سوریه نکرد، بلکه اوضاع را نیز پیچیده تر نمود، تاکید کرد: موضع جمهوری اسلامی ایران از روز آغاز بحران سوریه این بود که این بحران راه حل نظامی ندارد و باید مذاکرات سوری-سوری  تقویت شود و هر کشوری که خواهان حل بحران است، باید به پیشرفت مذاکرات سوری-سوری کمک نماید.

رییس دفتر رییس‌جمهوری در خصوص تحولات یمن خاطر نشان کرد: موضع جمهوری اسلامی ایران  جز پیشبرد مذاکرات یمنی-یمنی نبوده و باید با رفع مداخلات خارجی و توجه به حقوق همه آحاد مردم یمن، به حل بحران در این کشور کمک کرد.

دکتر نهاوندیان ادامه داد: آن‌هایی که مذاکرات را ترک کردند و یا در روند آن اخلالی ایجاد نمودند، باید پاسخگوی شرایط پیش آمده در یمن باشند و متاسفانه مداخله‌های نظامی نه تنها به اصلاح کمک نکرد، بلکه مشکل پیچیده تر شد.

رییس دفتر رییس‌جمهوری افزود: در بحرین نیز راه‌حل مشکلات در سایه توجه به آراء و نظریات واقعی مردم، دست یافتنی است.

دکتر نهاوندیان تاکید کرد: رویکرد دولت و مردم ایران در خصوص مسایل منطقه‌ای این است که با تقویت مناسبات بین جمهوری اسلامی ایران و کشورهای منطقه در همه حوزه‌ها بویژه در حوزه اقتصادی می توان به نزدیکی مصالح  و منافع متقابل کمک نماییم.

رییس دفتر رییس‌جمهوری ادامه  داد: فایده گسترش همکاری‌های‌ اقتصادی در این است که اولا زمینه تفاهم فرهنگی بیشتر ایجاد می شود و ثانیا توسعه پایدار کشورها در گرو نزدیکی سیاسی و اجتماعی کشورهای منطقه قرار داده شده است و همزمان زمینه مداخله دیگرانی که در مسایل داخلی کشورها و مصالح  منطقه دخالت می کنند، کاهش می یابد.

دکتر نهاوندیان افزود: به همین جهت در دولت یازدهم همکاری‌های اقتصادی بین ایران و کشورهای همسایه افزایش یافته و در همین دوسال گذشته شاهد روابط نزدیک تر کشورهای همسایه شمالی با ایران هستیم و در همین حال روابط اقتصادی کشور با عراق و افغانستان در حال توسعه روزافزون می باشد و تمایل بسیار داریم که همین حرکت را با دیگر کشورهای همسایه و منطقه نیز شاهد باشیم.

رییس دفتر رییس‌جمهوری در بخش دیگری از سخنان خود با تاکید بر اینکه رسانه‌های کشور‌های منطقه با توجه به شرایط کنونی مسئولیت بسیار خطیری دارند، گفت: بسیاری از مشکلات منطقه ناشی از تخریب‌هایی است که متاسفانه برخی از رسانه‌های فرامنطقه‌ای پیگیری کرده اند.

رییس دفتر رییس‌جمهوری تبادل اطلاعات واقعی و بیان واقعیت‌ها را از مهم ترین وظایف رسانه‌ها برشمرد و ادامه داد: همکاری‌های نزدیک رسانه‌ای بین ایران و کشورهای عربی به تقویت و توسعه منافع مشترک کمک خواهد کرد.

دکتر نهاوندیان با اشاره به اینکه در کنار همکاری‌های رسانه ای، همکاری‌های اقتصادی نیز نقش مهمی دارد، اظهار داشت: حوزه اقتصادی با منافع متقابل تعریف می شود و این حوزه معمولا برد-برد بوده و اگر کمک نماییم تا نگاه به توسعه اقتصادی، نگاه اشتراک منافع بین کشورهای همسایه و منطقه باشد به تفاهم و همکاری بیشتر کمک خواهد شد.

رییس دفتر رییس‌جمهوری ادامه داد: برداشته شدن تحریم‌های ظالمانه علیه جمهوری اسلامی ایران، فرصتی طلایی برای گسترش همکاری اقتصادی با کشورهای عربی همسایه و منطقه خواهد بود.

دکتر نهاوندیان در پاسخ به سوالی درخصوص فعالیت‌های گروهای تکفیری و تروریستی در منطقه بویژه در عراق و سوریه و نقش جمهوری اسلامی ایران در این خصوص و همچنین بحران یمن و اتفاقات بحرین گفت: باید یک تفکیک اساسی بین رویکرد و نگاهی که در مسایل داخلی یک کشور وجود دارد با مسئله تروریسم بین المللی انجام دهیم.

رییس دفتر رییس‌جمهوری با بیان اینکه اگر به دموکراسی، آزادی انسان‌ها و حاکمیت ملی معتقدیم باید در حل مسایل داخلی کشورها رویکرد بومی و داخلی داشت و حل داخلی مسایل را از طریق گفتگوی سیاسی دنبال نماییم، اظهار داشت: اما جایی که مسئله سیاسی نبوده و با حملات وحشیانه تروریسم بین المللی روبرو هستیم، که طبق تعریف و عملکردشان هیچگونه مرز و محدودیتی را قائل نیستند، و همچنین در مقابل اعمال وحشیانه آنان که سربریدن، گلوله و جنگ است، منطق سیاسی کاربردی ندارد و باید با زبانی با آنان سخن گفت که می فهمند.

دکتر نهاوندیان با بیان اینکه موضع جمهوری اسلامی ایران در حل مسایل سیاسی کشورهای سوریه، یمن، عراق و بحرین عدم هرگونه مداخله خارجی بوده است، اظهار داشت: کشورهای منطقه باید به روند گفتگوهای داخلی این کشورها کمک نمایند.

دکتر نهاوندیان با تأکید بر اینکه موضع جمهوری اسلامی ایران در بحران سوریه حل بحران از طریق گفت و گوی‌های سوری – سوری است، گفت: اما زمانی که تروریست‌ها پول، اسلحه، حمایت‌ها و اقدامات نظامی، تروریست اروپایی، اطلاعات نظامی و آموزش‌های لازم را دریافت می کنند دیگر این مسأله تنها مسأله داخلی سوریه نیست و یک معضل منطقه‌ای و بین‌المللی است.

رییس دفتر رییس‌جمهوری با بیان این که در آن واحد نمی‌توان ادعا شود که هم با ترویست‌ها مقابله کنیم و هم دولت مرکزی آن کشور تضعیف شود، افزود: اگر در کشوری فعالیت‌های ترویستی آغاز شد اولویت اول مقابله با تروریسم در آن کشور می‌باشد.

رییس دفتر رییس‌جمهوری با بیان این که حضور ایران در عراق به درخواست دولت این کشور و در حد مشاوره نظامی در مقابله و مواجهه با تروریست‌ها می‌باشد، تصریح کرد: همگان اذعان دارند که اگر حمایت قاطع ایران در مشاوره نظامی به حکومت دموکراتیک و مرکزی عراق نبود، تروریست‌ها شاید الان در بغداد بودند و همه از این نقش ایران تمجید می‌نمایند.

دکتر نهاوندیان با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران در همه مسایل منطقه به فرایند دموکراتیک کمک می‌نماید و با اشاره به اشغال سرزمین فلسطین توسط رژیم صهیونیستی گفت: حتی در این خصوص نیز باید به آرای مردم آن سرزمین توجه شود و نظریات همه مردم آنجا و به ویژه تمام فلسطینی‌ها باید مورد احترام جامعه بین‌المللی قرار گیرد.

رییس دفتر رییس‌جمهوری با بیان این که نمی‌توان از عده‌ای حق رأی و سکونت را گرفت و سپس به آنان دیکتاتوری تحمیل نمایم، گفت: موضع جمهوری اسلامی ایران همواره مبنی بر اصول است و اصلی بالاتر از حق حاکمیت سرنوشت یک ملت وجود نداشته و باید زمینه‌های حق رأی فراهم شود که دولت‌های دیگر نیز می‌توانند در این زمینه کمک نمایند.

دکتر نهاوندیان با طرح این مسأله که نمی‌توان در جایی اجازه داد کسی با اقدامات نظامی و وحشیانه اعمال رعب نماید و سپس از رأی گیری آزاد سخن به زبان آورد، گفت: پیش شرط ایجاد دموکراسی مقابله با تروریسم است.

رییس دفتر رییس‌جمهوری در پاسخ به سؤالی در خصوص بحران پناهندگان گفت: جمهوری اسلامی ایران در حد امکانات خود اقدامات لازم را به عمل آورده است و هیچ کشوری همانند ایران در سه دهه گذشته برای حضور پناهندگان به داخل کشورش هزینه نکرده و در حال حاضر نیز چندین میلیون پناهنده در ایران زندگی می‌کنند اما نکته مهم در این است که اگر در زمینه پناهندگان عزم راسخ داریم باید به ریشه‌های ایجاد مسأله پناهندگی پرداخت.

دکتر نهاوندیان با بیان این که ریشه اصلی ترک دیار مردم در سوریه، گسترش رعب و وحشت حاصل از تروریسم  بود، گفت: اگر با این ارعاب مقابله نماییم به روند مفاهمه ملی کمک نموده‌ایم که این از هر کمکی به پناهندگان مفیدتر خواهد بود.

رییس دفتر رییس‌جمهوری در پاسخ به سؤال یکی از خبرنگاران مبنی بر اقدامات اخیر نظامی روسیه در سوریه گفت: روسیه در یک تاریخ طولانی هم به صورت نظامی و اقتصادی در سوریه حضور داشته و اقدامات نظامی اخیر این کشور به خواست دولت سوریه بوده و در واقع مسکو،  فاز حمایت از مردم سوریه و مقابله با ترور و وحشت را ارتقا داده است.

دکتر نهاوندیان ادامه داد: ‌موضع جمهوری اسلامی ایران در این خصوص همان موضع گذشته بوده و در مواردی که دولتی تقاضای کمک برای مقابله با تروریسم داشته باشد، ایران بر اساس مواضع اصولی خود و در حد امکانات به مقابله با تروریسم کمک  می‌نماید.

رییس دفتر رییس‌جمهوری تأکید کرد: حضور جمهوری اسلامی ایران در سوریه نیز خارج از این حکم نبوده و حضور برخی از شخصیت‌های نظامی کشور دقیقاً جنبه مستشاری و بر اساس درخواست دولت مرکزی سوریه بود و تاکنون حضور ایران مشاوره‌ای بوده و هست. 

خبرنگاری از دکتر نهاوندیان در خصوص دستاوردهای توافق هسته‌ای با کشورهای 1+5 پرسید؟

که وی پاسخ داد: با وجود این که هنوز به مرحله اجرای توافق هسته‌ای و یا برنامه جامع اقدام مشترک نرسیده‌ایم اما پیام این توافق منجر شد تا ده‌ها هیأت بزرگ اقتصادی از بخش‌های خصوصی دیگر کشورها و همچنین هیأت‌های سیاسی مختلف به ایران بیایند و طبعا این هیأت‌ها برای مذاکرات جدی با بخش خصوصی و دولتی در پروژه‌های عظیم به ایران سفر کرده‌اند که البته برخی از این گفتگوها به مرحله نهایی رسیده و به محض اجرای برجام نیز عملیاتی خواهد شد.

دکتر نهاوندیان افزود: تاکنون صدها میلیارد دلار حجم پروژه‌ها و مبادلات مختلف تجاری در حوزه‌های مختلف بویژه در زیر ساخت، حمل و نقل، نفت، گاز، پتروشیمی بوده و مذاکراتی در این خصوص صورت گرفته است. منتهی طبیعت این گونه پروژه‌ها، فاصله زمانی برای رسیدن به محصول اقتصادی است و ما در حوزه ایجاد اشتغال و سرمایه‌گذاری داخلی شاهد آثار مثبتی خواهیم بود.

رییس دفتر رییس‌جمهوری تأکید کرد: البته بهبود وضع اقتصادی کشور بسیار زودتر از نهایی شدن توافق هسته‌ای آغاز گردید و در دو سال گذشته و به یمن حماسه سیاسی مردم در انتخابات ریاست جمهوری سال 92 شاهد یک آرامش و ثبات در همه شاخص‌های کلان اقتصادی ایران بودیم. 

دکتر نهاوندیان با اشاره به شرایط ملتهب اقتصادی کشور و تورم بالای 40 درصد در ابتدای کار دولت یازدهم گفت: در طول دو سال گذشته شاهد روند اعتمادساز و کاهش تورم به 15 درصد بودیم.

رییس دفتر رییس‌جمهوری ادامه داد: متأسفانه اقتصاد کشور با رکود عظیم و منفی 8/6 درصد در سال 91 روبرو بود اما حرکت رو به جلوی اقتصاد ایران در سال 92 آغاز شد و در آن سال به رشد منفی 1 درصد رسیده و در سال 93 نیز از حوزه منفی و رکود خارج شده و شاهد نرخ رشد مثبت سه درصدی در کشور نیز بودیم.

دکتر نهاوندیان تأکید کرد: ‌قطعاً با ادامه این روند و همچنین دسترسی‌های بیشتر به مناسبات اقتصادی، آزاد شدن منابع ایران و برداشته شدن محدودیت‌های فروش نفت و مبادلات بانکی، نرخ رشد بالاتر نیز برای جمهوری اسلامی ایران فراهم خواهد شد و در برنامه ششم توسعه کشور نرخ رشد 8 درصدی را هدف‌گذاری نموده‌ایم.

رییس دفتر رییس‌جمهوری در ادامه به مسایل داخلی کشور عراق اشاره کرد و با بیان این که مردم در هر کشوری نظام سیاسی خود را تعیین کرده و دیگران تنها باید به فرایند مذاکره و مفاهمه ملی به نفع دموکراسی کمک نمایند، گفت: اگر مردم عراق به شکل‌بندی ویژه در نظام سیاسی دست یافته‌اند دیگران حق مقابله و تخریب ندارند و باید به تسریع روند تفاهم در این کشور کمک نمایند و موضع همه کشورها باید همین باشد تا کسانی از آن طرف اقیانوس‌ها فرآیند تفاهم ملی در کشورهای منطقه را تخریب نکنند.

دکتر نهاوندیان با بیان این که تفاهم ملی مسیری است که باید مرتبا پیموده شود، گفت: همه همسایگان و کشورهای منطقه باید در تقویت این تفاهم کمک و همکاری نمایند.

 

شناسه خبر: 89899

- دفتر رئیس‌جمهوری

- دیدارهای خارجی

اخبار مرتبط

فیلم مرتبطاخبار برگزیده