در دیدار دکتر نهاوندیان با مقامهای ارشد و صاحبان صنایع سوئیس؛

ایران و سوئیس گسترش همکاریهای همه جانبه را بررسی کردند

رییس دفتر رییس جمهوری در دیدار معاون رییس جمهوری و وزیر اقتصاد، آموزش و تحقیقات سوییس، با اشاره به روابط خوب تهران – برن بویژه در دوره تحریمها، تصریح کرد:تهران آمادگی دارد تا بسترهای لازم را برای توسعه روابط دو کشور در تمامی عرصه ها از جمله اقتصادی و مالی پس از اجرای برجام فراهم آورد.

شناسه خبر: 89799 -

شنبه 11 مهر 1394 - 16:52

دکتر محمد نهاوندیان که به منظور گفتگوهای رسمی با مقامات سوییس به برن سفر کرد، در این دیدار همچنین از نقش سوئیس در میزبانی چند دوره از مذاکرات هسته ای در طول سالهای گذشته قدردانی کرد.

"اشنایدر امان" نیز ضمن ابراز خشنودی از حصول طرفین به توافق هسته ای، بر اهمیت توسعه روابط دو کشور در حوزه های مختلف تاکید کرد.

 وی در این ملاقات به حادثه ناگوار منا در مکه و جانباختن صدها نفر از زائران  مسلمان از جمله تعداد کثیری از هم وطنانمان اشاره کرد و وقوع این حادثه دردناک را  به دولت و ملت ایران بویژه خانواده های قربانیان تسلیت گفت.
همچنین در دیدار دکتر نهاوندیان با "ایو رسیه" قائم مقام وزارت خارجه سوئیس ، روابط دو کشور در همه عرصه ها مورد بررسی و تبادل نظر قرار گرفت.

دکتر نهاوندیان و رسیه  در این دیدار همچنین پیرامون موضوعات مهم بین المللی و منطقه ای از جمله بحرانهای سوریه و یمن و ضرورت یافتن راه حل های سیاسی برای آنها رایزنی و گفتگو کردند.

رییس دفتر رییس جمهوری همچنین در دیدار  خانم "فلایش" قائم مقام وزارت اقتصاد و "دو وت ویل " قائم مقام وزارت دارایی، فرصتهای سرمایه گذاری در ایران را تشریح  نمود و بر ضرورت اقدام به موقع نهادهای اقتصادی و مالی سوییس بلافاصله پس از اجرای برجام و لغو تحریمها برای رقابت در بازار اقتصاد ایران تاکید کرد.

دکتر نهاوندیان در این جلسه تقویت صنعت گردشگری، توسعه ارتباطات ریلی داخلی و اتصال آن به راه آهن کشورهای همسایه را از جمله  اولویت های مهم جمهوری اسلامی ایران عنوان کرد.

رییس دفتر رییس جمهوری در این سفر کوتاه همچنین با مدیران برخی از نهادهای مالی خصوصی و  صاحبان  صنایع عمده سوییس دیدار و گفت وگو کرد.

شناسه خبر: 89799

- دفتر رئیس‌جمهوری

اخبار مرتبط

فیلم مرتبطاخبار برگزیده