رییس جمهوری در دیدار نخست وزیر سوئد:

هیچ مانعی در مسیر تعمیق و گسترش روابط همه جانبه تهران - استکهلم وجود ندارد/ تعمیق روابط ایران و اروپا گام بزرگی برای تحکیم امنیت منطقه ای است

رییس جمهوری در دیدار نخست وزیر سوئد، از توسعه همکاریهای تهران - استکهلم بویژه در عرصه اقتصادی استقبال کرد و گفت که هیچ مانعی بر سر راه تعمیق و گسترش روابط همه جانبه دو کشور وجود ندارد.

شنبه 4 مهر 1394 - 02:34

حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی در این دیدار که عصر جمعه به وقت نیویورک و در محل اقامت ایشان انجام شد، به توافق هسته ای میان ایران و 1+5 اشاره کرد و اظهارداشت: در ماههای اخیر شاهد تحول مثبتی در روابط اقتصادی دو کشور بوده ایم که این همکاریها، با گسترش سرمایه گذاری و توام با انتقال فناوری، می تواند بیش از پیش گسترش یابد.

رییس جمهوری به امکانات و توانمندیهای گسترده اقتصادی دو کشور اشاره و تصریح کرد: سفر هیات اقتصادی سوئد به تهران این فرصت را برای سرمایه گذاران سوئدی و بخش های خصوصی دو کشور فراهم می کند تا با ظرفیت ها و توانمندی های یکدیگر بیشتر آشنا شوند.

دکتر روحانی همچنین با قدردانی از ابراز همدردی نخست وزیر سوئد بخاطر درگذشت شماری از زائران کشورمان در مراسم حج، گفت: برای ما بسیار سخت و دردناک است که تعداد زیادی از حجاج عزیزمان بخاطر این حادثه دردناک، نمی توانند به جمع خانواده های خود بازگردند.

رییس جمهوری همچنین اهمیت مشارکت همگانی برای مبارزه با تروریسم در عرصه جهانی را خاطرنشان کرد و اظهارداشت: تعمیق روابط ما با کشورهای غربی و اتحادیه اروپا می تواند گام بزرگی برای تقویت امنیت منطقه باشد و با توجه به اینکه تروریسم و آثار آن در یک نقطه ثابت نمی ماند که نمونه آن نیز بحث آوارگان است، گسترش این همکاریها و روابط بیش از پیش اهمیت می یابد.

استفان لوفون نخست وزیر سوئد نیز در این دیدار که در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد انجام شد، با تاکید بر اینکه ظرفیت های گسترده ای برای ارتقای همکاری های تهران - استکهلم وجود دارد، به سفر قریب الوقوع وزیر صنعت کشورش به تهران اشاره کرد و گفت: سوئد بسیار علاقه مند است که روابط صنعتی و تجاری خود را با ایران به عنوان یک بازیگر مهم و تاثیرگذار در منطقه گسترش دهد.

نخست وزیر سوئد نیز تروریسم را مشکلی برای جهان دانست و اظهارداشت: مبارزه با تروریسم مستلزم تلاش مشترک است و سوئد علاقه مند به همکاری با ایران در این عرصه است.

وی با اشاره به اینکه سفر هیات تجاری سوئد به تهران آغاز خوبی برای تعمیق همکاریهای اقتصادی دو کشور خواهد بود، افزود: ما آماده گشودن فصل تازه ای در روابط دو کشور در حوزه های مختلف هستیم.

 

شناسه خبر: 89557