رییس جمهوری در دیدار وزیر خارجه استرالیا:

مبارزه با علت‌ها و ریشه‌های تروریسم باید در اولویت باشد/ راه‌حل بحران یمن سیاسی است /تاکید بر ضرورت تحرک بیشتر در مناسبات تهران – کانبرا

رییس جمهوری با تأکید بر ضرورت مهار تروریست‌ها در منطقه، تأکید کرد که برای مبارزه با علت‌ها و ریشه‌های فکری و اقتصادی تروریسم باید تلاش بیشتری صورت پذیرد.

شناسه خبر: 86232 -

شنبه 29 فروردين 1394 - 13:46

حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی روز شنبه در دیدار "جولی بیشاپ" وزیر امور خارجه استرالیا، گفت: برای مبارزه اصولی با ریشه‌های تروریسم و جلوگیری از جذب جوانان کم اطلاع به این گروه‌ها، باید علت‌های این معضل شناسایی و با آنها به طور هماهنگ مبارزه شود.
رییس جمهوری با تأکید بر اینکه تروریسم خطر بزرگی برای منطقه و بشریت است، گفت: باید کاری کنیم که همه دولت‌ها و ملت‌ها در برابر تروریسم و ظلم به انسان‌های بی‌گناه فارغ از مسایل قومی، مذهبی و نژادی عکس‌العمل به موقع و یکسان نشان دهند.
دکتر روحانی تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران بر این مبنا آماده است تا با همه کشورها از جمله استرالیا در زمینه مبارزه با خشونت، افراطی‌گری و تروریسم همکاری کند.
رییس جمهوری با بیان اینکه برای حل مسایل مختلف باید از راهکارهای سیاسی و گفتگو و منطق بهره جست، به مسأله یمن و فاجعه بزرگی که در این کشور در حال وقوع است، اشاره کرد و گفت: راه‌حل بحران یمن نیز سیاسی است و نمی‌توان از طریق بمباران مردم بی‌دفاع، به نتیجه رسید. سازمان ملل متحد می‌تواند با اعزام گروهی حقیقت‌یاب بررسی کند که در مدت بیست و چند روزی که از حملات هوایی به این کشور می‌گذرد، چه کسانی کشته شده‌اند؟
دکتر روحانی با ابراز تأسف از اینکه تحرک درستی در جامعه بین‌الملل برای حل مسأله یمن به چشم نمی‌خورد، گفت: امروز حتی انتقال مواد غذایی و دارو به یمن با مشکلات فراوانی مواجه است و ما آماده‌ایم در همه زمینه‌ها در حد توانمان با دولت‌های منطقه و خارج از منطقه رایزنی و تعامل داشته باشیم تا خونریزی‌ها متوقف شود.
رییس شورای عالی امنیت ملی اختلاف نظر میان برخی کشورهای منطقه برای حل مسایل را یادآور شد و گفت: برای دستیابی به اینکه کدام روش صحیح‌تر بوده است، باید تاریخ سیاسی چند سال گذشته منطقه را ورق بزنیم، آنگاه معلوم می‌شود که دیدگاه ما و دیگران نسبت به تحولات افغانستان، عراق