دکتر جهانگیری در جمع اعضای هم پیمانی ملی عراق:

حضور مراجع در عراق، پشتوانه‌ای برای عبور از حوادث ناگوار است

معاون اول رییس جمهور گفت: حضور مراجع عظام در عراق ، پشتوانه ای معنوی و ستونی محکم و قابل اتکا در مسیر عبور از طوفان‌ها و حوادث ناگوار است.

شناسه خبر: 84713 -

سه شنبه 28 بهمن 1393 - 17:39

دکتر اسحاق جهانگیری عصر امروز (سه‌شنبه) در جریان سفر به عراق در جمع اعضای" هم‌پیمانی ملی" عراق حضور یافت و اظهار داشت: از اینکه در جمع صمیمانه برادران و خواهران خودم و شخصیت‌های فرهیخته از هم‌پیمانی ملی عراق هستم خوشحالم و خدا را سپاسگزارم که توفیق دیدار از سرزمین عراق و دیدار با شما را عطا فرمود.
معاون اول رییس جمهور افزود: در ابتدا لازم است سلام گرم رهبر معظم انقلاب اسلامی و ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران را به شما ابلاغ نمایم و همچنین لازم می‌دانم بار دیگر موفقیت‌های دولت و ملت عراق در تحکیم روند دموکراتیک، تقویت وفاق سیاسی و نیز تشکیل دولتی جدید بر مبنای اصل مشارکت ملی را تبریک بگویم.
وی با بیان اینکه عراق سرزمینی غنی و برخوردار از ثروت‌های عظیم معنوی و مادی است، تصریح کرد: ملت بزرگ عراق شایستگی آن را دارد که علاوه بر برخورداری از رفاه اقتصادی و امنیت و آرامش، نقش موثر خود را از طریق دولت و نخبگان خود در نظام منطقه‌ای و بین‌المللی ایفا نماید.
دکتر جهانگیری افزود: درایت رهبران جریان‌های سیاسی عراق نقش موثری در تحکیم دولت داشته و زمینه گام برداشتن در راه پیشرفت را فراهم می‌کند.
معاون اول رییس جمهور با اشاره به پیروزی‌های ارتش، دولت و ملت عراق در مقابل داعش خاطرنشان کرد: عراق به نیابت از همه دنیا با گروه تروریستی داعش مبارزه می‌کند و امیدوارم این سرزمین از وجود گروه‌های تروریستی پاکسازی شود.
دکتر جهانگیری ادامه داد: دولت جمهوری اسلامی ایران همواره خود را در کنار دولت و ملت عراق می‌داند و آماده است تجربیات خود را در زمینه‌های مختلف در اختیار خواهران و برادران عراقی قرار دهد.
دکتر جهانگیری با بیان اینکه ایران وعراق در همه زمینه‌ها از امکان توسعه روابط برخوردار هستند افزود: با اراده‌ای که در مسئولین دو کشور وجود دارد امیدوارم روابط روز به روز گسترده‌تر و زمینه سعادت و پیشرفت دو ملت فراهم شود.
ابراهیم جعفری وزیر امور خارجه عراق و رییس اعضای هم‌پیمانی ملی این کشور در این دیدار با قدردانی از حضور هیئت ایرانی در جمع این ائتلاف، روابط دو کشور را عمیق و ریشه‌دار خواند و بر لزوم گسترش همه جانبه آن تاکید کرد.
وی اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران الگوی مناسبی از زندگی مسالمت آمیز اقوام و گروه های مختلف است و ملت عراق نیز باید در این زمینه همانند ایران، متحد و یکپارچه در برابر دشمنان باشند.
ابراهیم جعفری با تاکید براینکه برای مقابله با داعش و تروریست همه کشورها باید همکاری کنند خاطرنشان کرد: داعش تنها یک تهدید برای عراق نیست بلکه برای کل منطقه و جهان خطر محسوب می‌شود.
وی با اشاره به کاهش بهای نفت افزود: ما در عراق با کمک همه گروه‌های دینی و سیاسی تلاش می کنیم که اقتصاد عراق را تقویت کرده و آن را در مقابل کاهش قیمت نفت مقاوم سازیم.
رییس اعضای هم‌پیمانی ملی عراق از جمهوری اسلامی ایران به خاطر اتخاذ مواضع خوب در حمایت از عراق قدردانی و اظهار امیدواری کرد حمایت‌های ایران از عراق تداوم داشته باشد.

شناسه خبر: 84713

- سفرهای خارجی

- معاون اول