متن کامل سخنرانی‌ در جمع مدیران و کارکنان تأسیسات نفتی دارخوین (خوزستان)

-

شناسه خبر: 83070 -

پنحشنبه 26 دی 1392 - 13:39

بسم الله الرحمن الرحیم

الحمدلله رب العالمین و صلی‌الله علی محمد و آله الطاهرین و صحبه المنتجبین
از اینکه در این فرصت محدود توانستم خدمت شما برسم بسیار خوشحالم. این دیدار به معنای احترام رئیس دستگاه اجرایی کشور و دولت به کارکنان زحمتکش و غیور نفت و گاز ایران است.
مسئلة نفت در کشور ما و اساساً در دنیا حائز اهمیت فراوان بوده است. شما می‌دانید که از دهه‌های پیش نقش نفت از نقش اقتصادی به مراتب فراتر بوده است. نفت در روابط منطقه‌ای و جهان تأثیرگذار است و نقش استراتژیک دارد. اگر گفته می‌شود جنگ‌های خلیج فارس، جنگ نفت بوده است، خیلی دور از واقعیت نیست. خیلی از جنگ‌ها بر مبنای نفت بوده است. در واقع، نه اینکه نفت بد باشد، نفت سرمایه‌ای بسیار ارزشمند و تأثیرگذار است و مانند خون در رگ‌های صنعت و پیشرفت جاری است. انرژی جایگزین نفت هم بحث‌های فراوانی در دنیا دارد. حتی اگر در بحث انرژی هم جایگزین داشته باشد، نفت همچنان ارزش خود را خواهد داشت.
شما می‌دانید بزرگ‌ترین حرکت ضد استثماری از صنعت نفت شروع شد. نهضت ملی نفت که در واقع اولین حرکت علیه استثمار خارجی بود در منطقة ما و از ایران آغاز شد. ایران این افتخار را دارد که در دموکراسی، پارلمان‌سازی و قانون‌گذاری در منطقه اول بوده است. در مبارزه با استثمار هم جزو پیشتازها بوده، حتی بحث کانال سوئز هم بعد از حرکت ایران بود که اوج گرفت.
در انقلاب اسلامی هم کارکنان صنعت نفت آخرین ضربه را بر پیکره رژیم سابق وارد کردند؛ یعنی زمانی که امام هیئت را برای نفت تعیین کرد و به دنیا اعلام کرد که شیر نفت دست انقلاب است، شرایط جدیدی در دنیا ایجاد شد. غرب که از قبل خودش را آماده کرده بود وقتی متوجه شد شیر نفت در اختیار انقلاب است و سربازان ارتش و کل نیروهای مسلح آن زمان را جذب خودش کرده است و در واقع وقتی همافرها و نیروهای هوایی آمدند، دنیا دید که فرمان نیروهای مسلح هم در اختیار انقلاب است. اینجا بود که دنیا تسلیم ملت و انقلاب شد.
نفت در دنیای امروز در حرکت‌های منطقه‌ای و بین‌المللی نقش بسیار بزرگی دارد. اگر بگوییم یکی از پایه‌های اصلی قدرت، اقتصاد است، بی‌تردید در بخش اقتصاد، انرژی، نفت و گاز حرف اول را می‌زند. چقدر نفت تولید می‌کنیم؟ بحث این نیست که چه کار می‌کنیم و یا چقدر تولید می‌کنیم، باید ببینیم که چقدر توان و ظرفیت تولید داریم، این یعنی قدرت ملی. بازیافتی که اشاره کردند، یعنی توانمندی علمی کشور و توانمندی مدیریتی کشور. بحث این نیست که چقدر نفت و گاز تلف می‌شود. اینکه توانمندی ما در استخراج چقدر است و تولید ما صیانتی باشد، این قدرت ملی، قدرت فناوری و مدیریتی یک کشور است.
امروز اگر می‌خواهیم با دنیا دربارة منافع ملی خود صحبت کنیم، سخن تأثیرگذار بدون داشتن قدرت شعار است. شما قدرتمند شوید، کم حرف بزنید. کسی که زیاد داد می‌زند، معنایش این است که چیزی برای ارائه ندارد. شما توانمند شوید که البته ملت ما توانمند است، توانمندی را افزایش دهید، دنیا خودش متوجه می‌شود. نیازی به داد زدن ما نیست. ظرفیت تولید نفت و گاز کشور را بالا ببرید و صادر کنید. ظرفیت داشتن قدرت اول و صادر کردن قدرت دوم است. صادر کردن یعنی قدرت را نقد کردن. نفت و گاز را بتوانیم به همسایگان و دنیا صادر کنیم. هر مقدار صادرات ما بیشتر شود، قدرت ملی ما بیشتر می‌شود. بنابراین نفت تنها مسئلة انرژی و اقتصادی نیست، بلکه سرمایة استراتژیک تأثیرگذار برای کشور است. در دیپلماسی هم همین است؛ وقتی با دنیا حرف می‌زنیم، مثلاً ایران اگر می‌توانست بخش مهمی از گاز اروپا را تأمین کند (حالا شاید در آینده این کار بشود) آن وقت به راحتی نمی‌توانند هر روز برای ما بازی در بیاورند و تحریم جدید ایجاد کنند. شما قدرتمند شوید.
می‌گویند باید مقاومت کنیم و بایستیم. درست است، باید مقاومت کنیم و بایستیم، البته اگر نفت و گاز و... نداشته باشیم باز هم می‌ایستیم. اول بگذارید توانمندی خود را به رخ دنیا بکشیم. بگذارید با هزینة کمتری در برابر دنیا بایستیم. نفت و ما ادارک ما النفت؟ ما در انتخاب وزیر و رأی وزیر دیدیم که دنیا چه خبر است. می‌دانستیم، اما بهتر لمس کردیم. چه حرف‌ها و بحث‌ها [شد]. در بحث مذاکرة با شش قدرت دنیا دیدیم چه مسائلی وجود دارد.
من خیلی حرف‌ها دارم که به موقع با مردم در میان خواهم گذاشت. من خواهم گفت که یک عده نمی‌خواهند تحریم‌ها برداشته شود. یک عده از برقراری شرایط عادی کشور با دنیا، متأسفانه به خاطر ضرر شخصی، مادی و گروهی مخالف هستند. ما باید به فکر این ملت باشیم و خودمان را برای این ملت فدا کنیم.
ما به حول و قوة الهی این راه را با هم شروع کرده‌ایم. 24 خرداد دست به دست هم داده‌ایم و شما خادمی را با آرای خود برگزیدید و این خادم به تمام عهدش با هر قیمتی که باشد وفادار خواهد ماند و ما با هم باید این راه را دامه دهیم، نه دولت و نه رئیس جمهور قادرهستند [به تنهایی ادامه دهند]. مردم باید در صحنه حاضر باشند. اگر با هم بودیم راه را تا پایان به حول و قوة الهی طی خواهیم کرد.
ما وحدت، انسجام و مشارکت می‌خواهیم. مشارکت همة مردم در صحنه‌ها و حمایت رهبری معظم انقلاب را می‌خواهیم که همین‌جا از ایشان سپاسگزاری می‌کنم که قدم به قدم حمایت خود را از دولت در راه دشوارش اعلام داشته‌اند. اما علی‌رغم تمام مشکلات تردید ندارم که در این راه موفق و پیروز خواهیم شد. در فرصت بهتری اگر پیش آمد با کارکنان نفت مفصل‌تر صحبت می‌کنم. اینجا چند نکته را به عرض شما می‌رسانم:
اول اینکه کاری کنیم نفت را ارزان‌تر تولید کنیم، چون پول را از جیب مردم می‏دهیم. از هیچ تهمتی نترسید. همه را من بر عهده می‌گیرم. اگر شرکتی کاری را برای ملت با یک ریال ارزان‌تر تمام می‌کند، حق با اوست. ما از فشار این و آن نمی‌ترسیم. ما باید در حوزه‌های مشترک سریع‌تر نفت تولید کنیم، در جایی که مشترک نیست خیلی عجله نداریم. حوزه‌های مشترک نفتی و گازی اولویت ماست. من به وزیر محترم نفت اعلام می‌کنم که دولت و رئیس جمهور با تمام توان از او حمایت می‌کنند. ما از بهترین و توانمندترین شرکت‌ها با فناوری بهتر و مدرن‌تر و با قیمت کمتر حمایت می‌کنیم و با کسی هم قوم و خویش نیستیم.
ما با هیچ کشور، شرکت و فردی در داخل و خارج عقد اخوت نبسته‌ایم و هر که بهتر و ارزان‌تر برای سرمایة ملی ما کار کند، دست به سوی او دراز می‌کنیم و از تهمت و افترا نمی‌ترسیم. اصلاً به سخنان مخالف توجه نکنید. مهم نیست. ما کار بزرگی را شروع کرده‌ایم. می‌فهمم بار سخنانم چقدر سنگین است. می‌دانم که در میدان‌هایی قرار می‌گیرم که از قبل آماج تیرها هستم. اما نترسید. به خد اتکا کنید. شما در مسیر حق قدم بردارید، خداوند هم شما را یاری خواهد کرد. این ملت، ملت خوب، وفادار و غیوری است که کمک خواهند کرد و پشت سر ما خواهند بود، در کنار ما خواهند بود، پیش روی ما خواهند بود، ما را رهبری خواهند کرد. کار را به پیش خواهیم برد.
مخازن و منابع مشترک اولویت اول برای دولت است. هر برنامه‌ای که وزارت نفت دارد وظیفة ماست یک روز، یک ساعت و یک ثانیه زودتر انجام دهیم. علی‌رغم مشکلات در منابع، منابع تأمین خواهد شد و از این بابت مشکلی نخواهید داشت. در زمینة فضای سیاسی هم با اجرایی شدن اولین مرحله در توافق بین ایران و 1+5 که چند روز دیگر آغاز خواهد شد، فضای جدیدی ایجاد خواهد کرد. طناب‌هایی که روی دست و پای اقتصاد ما به ناروا به اسم تحریم بسته بودند ـ نه اینکه از تحریم بترسیم، نمی‌ترسیم؛ اما با این طناب بسته شده هم نمی‌شود کاری کرد - [به زودی گشوده خواهد شد]. ارادة دولت این بود که این طناب‌ها را یکی یکی قطع کند. اولین آن چند روز دیگر انجام خواهد شد.
فضای پتروشیمی باز می‌شود. تحریم از آن برداشته می‌شود. در کشتیرانی، بیمه و صنعت خودرو بخشی از تحریم‌های بانکی [برداشته می‌شود]. آنها خیلی شعار می‌دهند که ساختمان تحریم باقی می‌ماند. بله، باقی می‌ماند، اما یکی دو پایة آن را ما پایین آوردیم. حالا دنیا خواهد دید.
البته این توطئه‌ای که دنیا علیه ما طی این 7-8 سال طراحی کرده است، یک روزه از بین نمی‌رود. قدم به قدم باید این کارها را انجام داد. البته بسیار کار سختی است.
برخی نقدها قشنگ است، بعضی هم مثل ایرادهایی است که برخی به خلقت خدا می‌گیرند. خدا بنده‌ای را خلق کرده است، می‌گوییم ابرو یا چشمش طور دیگری بود بهتر بود. آن که خلقت خداست و عده‌ای ایراد می‌گیرند، خلقت بشر که ذاتاً نقص دارد. ما که مدعی کمال نیستیم. شما بدانید در توافق با دنیا طرف ما کشوری ضعیف در گوشة دنیا نیست و شش قدرت بزرگ با ما صحبت می‌کنند. مسلم است که در یک توافق ما هم برد ـ برد می‌خواهیم. البته در مذاکره باید حداکثر هنرمندی را داشته باشیم. مقداری که من از سیاست خارجی ایران مطلع هستم و در طول مدت بیست سال گذشته به طور مستمر ممارست داشته‌ام، افرادی را که برای مسئولیت دیپلماسی انتخاب کرده‌ام، قوی‌ترین افرادی بوده‌اند که می‌شناختم؛ افرادی قوی، توانمند و صاحب‌نظر و البته آن طرف هم قوی و صاحب‌نظر هستند.
به هر حال میدان مسابقه است. مثل میدان کشتی است که دو طرف قوی هستند. آنچه مهم است خطوط قرمزی است که مربوط به منافع ملی و امنیت ملی می‌شود. آن خطوط را ما دقیقاً رعایت کرده و خواهیم کرد. اولین قدم‌ها برداشته شده است و قدم‌های بعدی هم برداشته می‌شود. این قدم‌ها فضا را هم برای شما مناسب‌تر می‌کند که در میدان‌های مشترک سریع‌تر فعال شوید.
نکتة دوم مسئلة فناوری است. فناوری بسیار مهم است. صنعت نفت بیش از صد سال قدمت دارد. افراد توانمندی در زمینة فنی و مدیریت داریم. در برابر همة آنها هم تواضع می‌کنم. اما همیشه خودمان را با کشورهای پیشرفته مقایسه کنیم. هنوز مسائلی هست که باید به شکل صحیح حل شوند. ما نمی‌توانیم صبر کنیم تا فناوری به دست ما برسد. تلاش ما در قدم اول باید داخلی باشد. در زمینة استفاده از نخبگان و شرکت‌های دانش بنیان قدم‌های بسیار مؤثری در این چند ماه برداشته‌ایم و ساختار آن را فعال‌تر و چابک‌تر کرده‌ایم. میان معاونت فناوری رئیس جمهور و وزارت علوم و تحقیقات درگیری‌هایی بود که آنقدر سخیف است قابل گفتن نیست. این دو دستگاه دولتی از هم شکایت می‌کردند، همه اینها حل شده است و امروز دستگاه‌های مختلف در کنار هم در حال تلاش هستند. بنیاد ملی نخبگان در حال فعال شدن است. ما باید از تمام توان داخلی خود استفاده کنیم و بخش بزرگی از نیاز ما به این فناوری‌ها و فناوری‌هایی که بخش اقتصاد دانش بنیان ما را درست می‌کنند (مربوط به نفت و گاز و پتروشیمی) مرتفع خواهد شد.
نکتة سوم، مقام معظم رهبری همیشه تأکید کرده‌اند که از خام فروشی به تدریج فاصله بگیریم. البته این کار تدریجی و بلند مدت است و باید قدم به قدم شروع کنیم و به ثمر برسانیم.
آنچه در پایان گفته شد که به مسئلة مردم این استان و بومی‌ها رسیدگی کنیم، ببینید، مردم بومی باید احساس کنند این ذخایری که وجود دارد، البته که برای ملت است، اما آنها کنار این ذخایر زندگی می‌کنند و برای آنها تبعاتی دارد. از لحاظ زیست محیطی مشکل درست می‌کند. باید این مشکلات را حل کنیم نه که رها کنیم.
ما باید مردم منطقه را خوشحال کنیم. یک راه آن این است که یک درصدی از این ذخایر به آنها اختصاص پیدا کند. این را در دولت بررسی می‌کنیم. چون من فوری قول نمی‌دهم. اول بحث می‌کنم و کار کارشناسی می‌کنم. متخصص در هیچ رشته‌ای نیستم. خدا به بعضی‌ها استعداد داده در همة رشته‌های عالم متخصص هستند. ولی من تا مشورت نکنم و گروه کارشناسان تشکیل نشود - آقای زنگنه می‌داند من چطور تصمیم می‌گیرم- و تا با کارشناسان بحث نکنم و نقاط قوت و ضعف را مشخص نکنم، قادر به تصمیم‌گیری نیستم و شرعاً هم مجاز نمی‌دانم. او که پیغمبر رحمت و عقل کل و اشرف مخلوقات عالم بود، چه کسی را داریم که به پای او برسد؛ او که احسن خلقت و گل سر سبد عالم و رحمت برای همه بود، خدا به او می‌گوید و شاورهم فی‌الامر. با مردم در امور اجتماعی و حکومتی مشورت کن. خدا می‌خواهد به ما بگوید هیچ کاری را بدون مشورت و نظر کارشناس و متخصص نمی‌شود اتخاذ کرد.
اصل مسئله را قبول دارم که در همة صنایع (نفت پتروشیمی فولاد و...) و در شرایط مساوی، حق با نیروهای بومی است. هم برای استفاده از نیروهای بومی و هم اینکه درصدی از درآمدها به مردم استان اختصاص پیدا کند، ما این را در تهران بحث و بررسی می‌کنیم و اگر در نظر کارشناسی به نظری واحد رسیدیم‌، باید به صورت لایحه به مجلس برود، و امیدواریم آنچه خیر و صلاح این مردم است به آنها تعلق گیرد. مردم خوزستان حق بزرگی برگردن همة ما دارند. کار بزرگی در دفاع مقدس انجام دادند و هرچه به آنها خدمت کنیم کم است. امیدوارم شما کارکنان غیور، تلاشگر و زحمتکش نفت ایران بتوانید قدم‌های بلندتری را برای توسعة این کشور بردارید. دولت هم در کنار شما و در خدمت شما خواهد بود.
والسلام علیکم و رحمة الله

شناسه خبر: 83070

- سفرهای کاروان تدبیر و امید

- متن کامل سخنرانی

- رئیس‌جمهوری

فیلم مرتبطاخبار برگزیده